Ρύθμιση Home Cinema HT-4200.....κάποια βοήθεια παιδιά...

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
καλησπερα, εχω αυτο το συστημα ηχου https://www.samsung.com/uk/support/model/HT-E4200/XU-techspecs και θελω να ρυθμισω τον ηχο, οταν μπαινω στις ρυθμισεις ισοσταθμιστη, μου βγαζει τον παρακατω πινακα, πια ειναι η καλυτερη ρυθμιση ? πως να τις εχω τις μπαρες? το κακο στην υποθεση ειναι οτι κατα την ρυθμιση δεν εχω ηχο για να ακουω πως γινονται οι ρυθμισεις, και αναγκαζομαι να βγαινω απο εκει για να ακουσω το τι επελεξα, καποιος που ασχοληθη με τετοιο θεμα? ευχαριστω εκ των προτερων !
 

Attachments

  • tvhxos.jpeg
    tvhxos.jpeg
    9.1 KB · Views: 104

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Re: ρυθμιση home cinema HT-4200.....καποια βοηθεια παιδια

Στη θέση σου θα τα έβαζα στο default (επαναφορά ρυθμίσεων στις εργοστασιακές) και θα έπαιζα μόνο με τις αποστάσεις των ηχείων...
 

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
Απάντηση: Re: ρυθμιση home cinema HT-4200.....καποια βοηθεια παιδια

Στη θέση σου θα τα έβαζα στο default (επαναφορά ρυθμίσεων στις εργοστασιακές) και θα έπαιζα μόνο με τις αποστάσεις των ηχείων...

καταρχας να σ ευχαριστησω για την απαντηση, στο default αν το βαλω ειναι σαν να μην εχω καθολου μπασο, δηλ σαν ν ακουω απο την τηλεοραση τιποτε δεν αλλαζει
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
αυτά τα ρυθμιστικά τα σκαλίζεις κατά βούληση. Είναι καθαρά θέμα γούστου. Μη σε ανησυχεί. Πειραματίσου και φέρτο όπως το θέλεις.
 

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
Απάντηση: Re: Ρύθμιση Home Cinema HT-4200.....κάποια βοήθεια παιδιά...

αυτά τα ρυθμιστικά τα σκαλίζεις κατά βούληση. Είναι καθαρά θέμα γούστου. Μη σε ανησυχεί. Πειραματίσου και φέρτο όπως το θέλεις.

οκ ευχαριστω, το κακο ειναι οτι δεν μπορω να ακουω εκεινει την ωρα την ρυθμιση που κανω, τεσπα αφου δεν υπαρχει νομος για το πως πρεπει να ρυθμιστει, θα πειραματιστω λιγο.
 

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
καμια βοηθεια για να το ρυθμισω παιδια? υπαρχει καποιο βιντεακι για να δω που να βαλω τις μπαρες???προσπαθω τοσο καιρο δε βγαζω ακρη, δεν ειμαι ευχαριστημενος
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αυτές φίλε μου οι μπάρες είναι τα αντίστοιχα παλιά equalizer, ουσιαστικά δυναμώνεις ή χαμηλώνεις κάποιες συχνότητες, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, δεν μπορεί κανείς να σου υποδείξει το ιδανικό γιατί αυτά είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου. Πειραματίζεσαι κι αποφασίζεις, πολύ απλά.
 

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
τεσπα τ αφηνω ως εχει, εργοστασιακες ρυθμισεις, ευχαριστω
 

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
Λεβεντες επανερχομαι με αλλο θεμα που προεκυψε ,δεν μου διαβαζει τα cd - dvd ,αν και δεν το χρησιμοποιησα πολλες φορες (στα 5 χρονια 10 φορες) , υπαρχει καποιο δοκιμασμενο cd που καθαριζει την κεφαλη; να το ανοιξω μονος μου για να το φυσηξω μηπως και επιασε κατι εκει; η να το παω σε καποιο μαστορα; απο που να ξεκινησω ; εννοειτε πως εγγυηση δεν υπαρχει πλεον
 

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
Ακυρο ,τελικα το ανοιξα και το καθαρισα με επιτυχια :a0210: