Επιλογή Windows Tablet

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nikolios1

New member
3 August 2012
17
Γεια σας θα θελά μα μου προτεινετε tablet αλλα εχω καποιες απαιτησεις μερα απο την κλασσικη χρησιμοτητα του 3G..
Θελω να μπορω να το χρησιμοποιησω και ως λαπτοπ συνδεοντας το στη hd τηλεοραση μου.. αυτο σημαινει θελω να συνδεεται και πληκτρολογιο και ποντικι.. ακουω προτασεις ανεξαρτητου τιμης απλα πειτε μου καποια θετικα και αρνητικα καθε περιπτωσης.. ευχαριστω
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Αγορα tablet

Βασικα πρεπει να μας πεις τη χρηση που θες να κανεις με το tablet για να σου προτεινουμε αναλογα μοντελα τονιζοντας τα αρνητικα και θετικα τους και μετα να αποφασισες.
Εχει υποψη σου οτι οι τιμες ξεκινανε απο 500 εως και πανω απο 1500 ευρω αναλογως το μοντελο/χαρακτηριστικα/εξοπλισμο σε 2 form factor με αποσπομενο η' με ενσωματωμενο πληκτρολογιο οπου και στη μια και στην αλλη περιπτωση παιζουν το ρολο και ως tablet και ως ultrabook,αλλου περισσοτερο αλλου λιγοτερο ειτε στη μια χρηση ειτε στην αλλη χρηση.
Επισης να μας πεις απο που σκοπευεις να κανεις την αγορα σου απο Ελλαδα η κοιταζοντας και εξωτερικο,διοτι εδω στην Ελλαδα κυκλοφορουν λιγοτερα μοντελα σε σχεση με το εξωτερικο αρα και οι επιλογες ειναι λιγοτερες στην τελικη επιλογη.
 
Last edited:

Nikolios1

New member
3 August 2012
17
Re: Αγορα tablet

Δεν εχω ψαξει την περιπτωση να αγορασω απο εξωτερικο..
Η χρηση που θελω να κανω ειναι σερφαρσιμα, λειτουργια office και να βλεπω ταινιες ειτε στο tablet ειτε συνδεοντας το με τηλεοραση οποτε απο τα βασικα χαρακτηριστικα που θελω ειναι να μπορω να συνδεω πλξκτρολογιο και ποντικι οπωσδηποτε αποσπωμενο να μαι στο καναπε του σαλονιου δλδ.. αυτα ευχαριστω εκ των προτερων
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Αγορα tablet

Αρα για την χρηση που μας λες πιστευω θα σε καλυψει απολυτα ενα 10αρι η' 11.6 ιντσες tablet με Intel Dual Core Atom
Σε 10αρι tablet τα μοντελα ειναι τα εξης(ενδεικτικα αναφερω το amazon και εσυ ψαξε στο σκρουτζ αντιστοιχα ελληνικα μαγαζια)
1.Asus Vivo Smart http://www.amazon.de/VivoTab-ME400C...0DJK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1362150487&sr=8-2
Κυκλοφορει σε λευκο η' μαυρο χρωμα στην εκδοση με wifi μονο 500 ευρω και 100 ευρω παραπανω στην 3G εκδοση
2.Acer W510 http://www.amazon.de/Acer-Iconia-W5...KBWW/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1362150712&sr=8-2
Σε αυτο το μοντελο υπαρχει και extra αποσπομενο πληκτρολογιο με extra μπαταρια και θυρες usb και στοιχιζει 600 ευρω

Και στα 2 παραπανω ο εξοπλισμος ειναι ο ιδιος(64gb ssd/2gb ram,ips οθονη,micro sd,mini hdmi,mini usb,bluetooth,wifi full windows 8)
100 ευρω στοιχιζει το 32αρι το Acer W510 το οποιο προσωρινα το αμαζον δεν το διαθετει(αναμενονται νεες παραλαβες προφανως)

Εφοσον επιλεξεις το Asus μπορεις να παρεις αυτο το bt πληκτρολογιο που το καλλυμα του μετατρεπετε σε stand που κοστιζει στα 60 ευρω απο Πλαισιο και με ενα bt ποντικη 25 ευρω καθαρισες.
http://www.enternity.gr/Article/Microsoft-Wedge-Mobile-Keyboard/14653.html
Εκτος αν εχεις δικο σου ποντικη/πληκτρολογιο σε usb αρα θα παρεις adaptor mini usb σε full usb(θηλυκο δηλαδη η εξοδος) για να τα συνδεσεις.
Εφοσον παρεις το Acer δεν χρειαζεται ουτε adaptor,ουτε πληκτρολογιο ξεχωριστο,αφου εχει δικο του πληκτρολογιο με full usb θυρα και αρα πιο βολικο.

Σε 11.6 ιντσες που κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα ειναι το Samsung Ativ Smart pc
http://www.amazon.de/Samsung-500T1C...ZFH2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1362151563&sr=8-1

Το θετικο στο Samsung ειναι οτι ενσωματωνει full usb θυρα πανω στο tablet συν γραφιδα με την υποδοχη της με ολα τα συν οτι αυτο συνεπαγετε αναλογα τις εργασιες που θες να κανεις(η γραφιδα στο office αλλα και στην επιφανεια εργασια-browser θα βολευει αρκετα)
Αλλα ειναι το πιο ακριβω μοντελο ειτε σκετο tablet ειτε πακετο με πληκτρολογιο 650 και 770-780 ευρω αντιστοιχα

Αλλα μοντελα στις 10 ιντσες ειναι το Lenovo ThinkPad 2 και Dell Latitude 10 που γενικα ειναι ακριβα μοντελα
Και στις 11.6 ιντσες υπαρχει το HP Envy 2 και ενα αλλο Asus το Vivo Tab που και αυτα ειναι ακριβα 800+ ευρω

Το HP παιζει να κυκλοφορει και Ελλαδα,το Dell/ Lenovo/Asus με τις 11.6 ιντσες οχι.
Μπορεις να κοιταξεις και στα επισημα site των κατασκευαστων να δεις παραπανω λεπτομερειες.

Εγω παρηγγειλα το 10ρι Asus και θα παρω το bt πληκτρολγιο απο Πλαισιο(ποντιικη bt ηδη εχω)και καθαρισα.
Ηταν να παραλαβω σημερα αλλα παει απο Δευτερα-Τριτη απο amazon την εκανα.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Αγορα tablet

Αρα για την χρηση που μας λες πιστευω θα σε καλυψει απολυτα ενα 10αρι η' 11.6 ιντσες tablet με Intel Dual Core Atom
Σε 10αρι tablet τα μοντελα ειναι τα εξης(ενδεικτικα αναφερω το amazon και εσυ ψαξε στο σκρουτζ αντιστοιχα ελληνικα μαγαζια)
1.Asus Vivo Smart http://www.amazon.de/VivoTab-ME400C...0DJK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1362150487&sr=8-2
Κυκλοφορει σε λευκο η' μαυρο χρωμα στην εκδοση με wifi μονο 500 ευρω και 100 ευρω παραπανω στην 3G εκδοση
2.Acer W510 http://www.amazon.de/Acer-Iconia-W5...KBWW/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1362150712&sr=8-2
Σε αυτο το μοντελο υπαρχει και extra αποσπομενο πληκτρολογιο με extra μπαταρια και θυρες usb και στοιχιζει 600 ευρω

Και στα 2 παραπανω ο εξοπλισμος ειναι ο ιδιος(64gb ssd/2gb ram,ips οθονη,micro sd,mini hdmi,mini usb,bluetooth,wifi full windows 8)
100 ευρω στοιχιζει το 32αρι το Acer W510 το οποιο προσωρινα το αμαζον δεν το διαθετει(αναμενονται νεες παραλαβες προφανως)

Εφοσον επιλεξεις το Asus μπορεις να παρεις αυτο το bt πληκτρολογιο που το καλλυμα του μετατρεπετε σε stand που κοστιζει στα 60 ευρω απο Πλαισιο και με ενα bt ποντικη 25 ευρω καθαρισες.
http://www.enternity.gr/Article/Microsoft-Wedge-Mobile-Keyboard/14653.html
Εκτος αν εχεις δικο σου ποντικη/πληκτρολογιο σε usb αρα θα παρεις adaptor mini usb σε full usb(θηλυκο δηλαδη η εξοδος) για να τα συνδεσεις.
Εφοσον παρεις το Acer δεν χρειαζεται ουτε adaptor,ουτε πληκτρολογιο ξεχωριστο,αφου εχει δικο του πληκτρολογιο με full usb θυρα και αρα πιο βολικο.

Σε 11.6 ιντσες που κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα ειναι το Samsung Ativ Smart pc
http://www.amazon.de/Samsung-500T1C...ZFH2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1362151563&sr=8-1

Το θετικο στο Samsung ειναι οτι ενσωματωνει full usb θυρα πανω στο tablet συν γραφιδα με την υποδοχη της με ολα τα συν οτι αυτο συνεπαγετε αναλογα τις εργασιες που θες να κανεις(η γραφιδα στο office αλλα και στην επιφανεια εργασια-browser θα βολευει αρκετα)
Αλλα ειναι το πιο ακριβω μοντελο ειτε σκετο tablet ειτε πακετο με πληκτρολογιο 650 και 770-780 ευρω αντιστοιχα

Αλλα μοντελα στις 10 ιντσες ειναι το Lenovo ThinkPad 2 και Dell Latitude 10 που γενικα ειναι ακριβα μοντελα
Και στις 11.6 ιντσες υπαρχει το HP Envy 2 και ενα αλλο Asus το Vivo Tab που και αυτα ειναι ακριβα 800+ ευρω

Το HP παιζει να κυκλοφορει και Ελλαδα,το Dell/ Lenovo/Asus με τις 11.6 ιντσες οχι.
Μπορεις να κοιταξεις και στα επισημα site των κατασκευαστων να δεις παραπανω λεπτομερειες.

Εγω παρηγγειλα το 10ρι Asus και θα παρω το bt πληκτρολγιο απο Πλαισιο(ποντιικη bt ηδη εχω)και καθαρισα.
Ηταν να παραλαβω σημερα αλλα παει απο Δευτερα-Τριτη απο amazon την εκανα.
Ωραία η ανάλυση και χρήσιμη.

Μια ερώτηση, λίγο οφ δε ρεκορντ από το αρχικό μήνυμα.

Το πληκτρολόγιο που παραθέτεις το Microsoft φαίνεται πολύ καλό. Το έχεις δει από κοντά? Ψάχνω να βρω κάποιο μικρό μεν για να κουβαλιέται περιστασιακά αλλά και βολικό για πληκτρολόγηση. 60 ευρώ είναι αρκετά μεν αλλά η microsoft φτιάχνει γερά hardware. Έχεις υπόψη σου κάτι άλλο σε ΒΤ πληκτρολόγιο ίσως πιο βολικό/οικονομικό? Ποντίκι έχω και εγώ.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Αγορα tablet

100 ευρω λιγοτερο στοιχιζει το 32αρι το Acer W510 το οποιο προσωρινα το αμαζον δεν το διαθετει(αναμενονται νεες παραλαβες προφανως) ηθελα να πω ετσι :eek::smile:
(απο την παραπανω αναλυση που εκανα για να μην γινει κανα μπερδεμα)
Οσον αφορα το πληκτρολογιο δεν βρηκα κατι αλλο εξισου πρακτικο να παιζει και το ρολο του stand,διοτι θα ηθελα να αποφυγω το επισημο πληκτρολογιο/back cover/stand απο την Asus διοτι θα βγει αρκετα πανω απο 100 ευρω.
Για αυτο θα το τσεκαρω στο Πλαισιο που το εχουν να το δω και live.
http://www.plaisio.gr/ypologistes-a...rosoft-keyboard-Wedge-Bluetooth-U6R-00015.htm
 

Nikolios1

New member
3 August 2012
17
Re: Αγορα tablet

Ευχαριστω παρα πολυ ησουν κατατοπιστικοτατος!! δε ξερω πιο να διαλεξω της acer παρεχει και το πληκτρολογιο?? αυτο με τη γραφιδα της samsung ειναι πολυ ευχρηστο αλλα δε ξερω οσον αφορα το touch screen ths samsung εχω ακουσει οτι εχει καποια προβληματα.. γνωριζεις κατι επι αυτου? ωραια θα ταν να χες παραλαβει το δικο σου να μου ελεγες εντυπωσεις..
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Αγορα tablet

100 ευρω λιγοτερο στοιχιζει το 32αρι το Acer W510 το οποιο προσωρινα το αμαζον δεν το διαθετει(αναμενονται νεες παραλαβες προφανως) ηθελα να πω ετσι :eek::smile:
(απο την παραπανω αναλυση που εκανα για να μην γινει κανα μπερδεμα)
Οσον αφορα το πληκτρολογιο δεν βρηκα κατι αλλο εξισου πρακτικο να παιζει και το ρολο του stand,διοτι θα ηθελα να αποφυγω το επισημο πληκτρολογιο/back cover/stand απο την Asus διοτι θα βγει αρκετα πανω απο 100 ευρω.
Για αυτο θα το τσεκαρω στο Πλαισιο που το εχουν να το δω και live.
http://www.plaisio.gr/ypologistes-a...rosoft-keyboard-Wedge-Bluetooth-U6R-00015.htm
Με έβαλες στην πρίζα και το έψαξα λιγάκι. Δυστυχώς το wedge ενώ δείχνει εξαιρετικό είναι λίγο πιο μεγάλο από ότι θα το ήθελα για να μεταφέρεται εύκολα και εκτός σπιτιού. Έχει πλάτος 25,6 εκατοστά. Θα ήθελα κάτι πιο φορητό. Βέβαια η βάση για την ταμπλέτα είναι σημαντικό μπόνους. Αν πάντως το θέλεις να το μεταφέρεις και εκτός σπιτιού θα σου πρότεινα και το trust thinity που χρησιμοποιώ περιστασιακά με τον ΝΟΤΕ2 (αν βρω χρονοδιάθεση θα φτιάξω κάποιο βιντεάκι). Υποθέτω θα το έχεις ήδη δει βέβαια. Είναι μεν περίπου 5 εκατοστά πιο φαρδύ αλλά είναι πολύ λεπτό και πιστεύω θα είναι πιο εύκολα μεταφέρσιμο το πακέτο ταμπλέτα-πληκτρολόγιο από ταμπλέτα-πληκτρολόγιο-ποντίκι. Το τραστ έχει touchpad. Δεν μπορεί να αντικαταστήσει το ποντίκι βέβαια αλλά για On the go κατάσταση ίσως να σε βολέψει. Δεν είναι βέβαια BT και θα σου τρώει ο δέκτης την usb αλλά στο σπίτι υποθέτω θα έχεις usb hub. Αν δεν το έχεις ήδη κάνει ρίξε του μια ματιά. Είναι καιρό στην αγορά και έχει πέσει η τιμή του στα ίδια επίπεδα με το wedge. Βέβαια το wedge είναι windows 8 oriented οπότε ίσως θα "καθίσει" πιο καλά σε συντομεύσεις κλπ.

Ευχαριστω παρα πολυ ησουν κατατοπιστικοτατος!! δε ξερω πιο να διαλεξω της acer παρεχει και το πληκτρολογιο?? αυτο με τη γραφιδα της samsung ειναι πολυ ευχρηστο αλλα δε ξερω οσον αφορα το touch screen ths samsung εχω ακουσει οτι εχει καποια προβληματα.. γνωριζεις κατι επι αυτου? ωραια θα ταν να χες παραλαβει το δικο σου να μου ελεγες εντυπωσεις..
Εννοείς πρόβλημα στο συγκεκριμένο ή γενικότερα? Πάντως από το NOTE2 που έχω εμπειρία η πένα έχει εξαιρετική λειτουργία. Αν δεν με απατά η μνήμη μου η samsung συνεργάζεται για τις πένες με την wacom η οποία έχει μεγάλη τεχνογνωσία για αυτά τα θέματα.
 

Nikolios1

New member
3 August 2012
17
Re: Αγορα tablet

Κατι μου χουν πει για το συγκεκριμενο μοντελο οτι δεν ειναι τοσο ευχρηστο με τα δαχτυλα στη λειτουργια των windows..
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Αγορα tablet

Κατι μου χουν πει για το συγκεκριμενο μοντελο οτι δεν ειναι τοσο ευχρηστο με τα δαχτυλα στη λειτουργια των windows..

Μπορεις να πας στο Πλαισιο-Public να δεις και κρινεις ο ιδιος το Samsung Ativ Smart που το εχουν live.
Με οθονη αφη τα windows 8 ειναι πιο ευχρηστα απο οτι με κλασικο οθονες μη αφης.
Το βασικο θεμα μαλλον ειναι οτι δεν εχεις εξοικιωθει με τα Windows 8(εγω προσωπικα τα χρησιμοποιω και στα 2 pc μου πανω απο 6 μηνες και τα εχω μαθει με καθε λεπτομερεια)
Ισως ειναι καλο να δεις καποια video με windows 8.
Δες εδω να δεις


http://windows.microsoft.com/el-GR/windows-8/meet
http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2414353,00.asp
http://www.digitallife.gr/6krymmena-xaraktiristika-twn-windows8-pou-tha-sas-ginoun-aparaitita-61761
http://allaboutwindows.gr/2012/11/%...%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%89%CE%BD-windows-8/
 

Nikolios1

New member
3 August 2012
17
Re: Αγορα tablet

Ψαχνω να βρω να τα αγορασω ολα μαζι απο καπου αλλα υπαρχει γενικα μεγαλη ελλειψη σε bt keybord ki mouse.. καμμια βοηθεια?
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Αγορα tablet

Ψαχνω να βρω να τα αγορασω ολα μαζι απο καπου αλλα υπαρχει γενικα μεγαλη ελλειψη σε bt keybord ki mouse.. καμμια βοηθεια?

Ποιο μοντελο θελεις να παρεις τελικα?
Εννοεις το bt keyboard που ανεφερα που γινεται και stand,απο το Πλαισιο που το εχει?
 

Nikolios1

New member
3 August 2012
17
Re: Αγορα tablet

Γενικα μ λενε οτι υπαρχει ελλειψη σε bt keybord,mouse.. με ενδιαφερουν και τα τρια μοντελα απλα προσπαθω να βρω σε καποιο μαγαζι να τα συνδυασω ολα μαζι για καλυτερη τιμη δλδ να βρω 1 απο τα 3 desktop καλωδιο hdmi kai keybord mouse αλλα δε τα βρισκω..
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Γενικα μ λενε οτι υπαρχει ελλειψη σε bt keybord,mouse.. με ενδιαφερουν και τα τρια μοντελα απλα προσπαθω να βρω σε καποιο μαγαζι να τα συνδυασω ολα μαζι για καλυτερη τιμη δλδ να βρω 1 απο τα 3 desktop καλωδιο hdmi kai keybord mouse αλλα δε τα βρισκω..

Δύσκολο να το καταφέρεις αυτό. Και καλές τιμές δλδ και διαθεσιμότητα σε ένα μόνο κατάστημα. Γιατί σε ενοχλεί τόσο ή ξεχωριστή αγορά? Ξεκινά με την ταμπλέτα και βρίσκεις και τα αλλά. Πήγα στο Πλαίσιο στο Σταυρο γιατί ήθελα να δω από κοντά το wedge. Ούτε που το είχαν ακούσει. Βαρέθηκα να τους το δείξω στο site τους. Και εγώ από αυτό το νήμα το έμαθα βέβαια αλλά δεν είμαι και υπεύθυνος περιφερειακων στο πλαίσιο.
Καλώδιο hdmi ανάλογα το μήκος ξεκινάει από 3παρά ευρώ σε διάφορα καταστήματα.
Καλύτερα χωριστα συνιστώ και ας δείχνει λίγο πιο κουραστικό.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Αγορα tablet

To wedge υπάρχει στο Media Markt Γέρακα άμεσα διαθέσιμο (έχει 2 τμχ) αλλά πολύ ακριβότερο από την τιμή του Πλαισίου, στα 79 ευρώ. Παραθέτω και μία φωτό για να φανεί το μέγεθος του σε σχέση με ένα κανονικό πληκτρολόγιο. Είναι αρκετά ποιοτικό όπως σχεδόν όλα τα Microsoft hardware και αρκετά ελαφρύ. Αν είναι να μεταφέρεται δεν χωράει σε τσαντάκι ώμου. Αν η ταμπλέτα έχει δικό της τσαντάκι τότε υποθέτω χωράει. Έχει και ποντίκια άμεσα διαθέσιμα αλλά δεν συγκράτησα τιμές.

20130305_141009_1.jpg


Παραδίπλα υπήρχε και μια υλοποίηση της Trust σε μικρό πληκτρολόγιο μαζί με Touchpad. ¨Εχει ωραία αίσθηση στο πάτημα των πλήκτρων αλλά είναι κάπως άσχημο στην εμφάνιση. Το microsoft δείχνει πιο ποιοτικό. Βολεύει όμως λόγω του touchpad. Ασύρματο μεν αλλά όχι ΒΤ. Έχει νανόδέκτη οπότε θα τρώει μία usb. Στο μέγεθος είναι περίπου στα 2/3 του wedge και έχει καλύτερη τιμή. Έχει και σε αυτό κομμάτια αν κάποιος ενδιαφέρεται.

20130305_142031_1.jpg
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Ψαχνομαι για windows tablet και θα ηθελα τις απόψεις σας οπως και καποιες πληροφοριες .
Κατα αρχην βλεπω πως τα πληρως εξοπλισμενα tablet ξεφευγουν αρκετα στην τιμη και εγω δεν θα ηθελα με τιποτα να ξεπερασω τα 700 ευρω.
Το tablpet θα χρησιμοποιηθει τουλάχιστον στο 80% σε εξωτερικο χωρο και σίγουρα 100% κατα τις ωρες της εργασιας ( πραγμα που σημαίνει πως το σπιτι θα χρησιμοποιηθει ελαχιστα)
Αρα επιζητω μεγαλη αυτονομια και φυσικα φορητοτητα.
Ως τωρα χρησιμοποιω laptop με τα εξης χαρακτηριστικα:
Οθονη 15.4
Διπλοπύρινο intel core 2 duo στα 2 ghz
ram 3gb ddr2
καρτα γραφικων nividia 9600 gt 512mb
και σκληρο 250gb

Σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος με την αποδοση του συγκεκριμενου laptop και μονο σε ενα δυο προγραμματα παρατηρω καποιες μικρο καθυστερησεις στην λειτουργια τους χωρις ομως να αντιμετωπίζω καποιο προβλημα στην αποδοση τους.

Ολα αυτα τα γραφω γιατι βλεποντας τα tablet που κυκλοφορουν εως τα 700 ευρω βλεπω συνηθως επεξεργαστες intel atom ( και γενικα τους atom ποτε δεν τους ειχα σε ιδιαιτερη εκτίμησή) οπως τον Atom Z670 στα 1.7 ghz με 2gb μνημη ή τον AMD Z60 1.60GHz με επισης 2 gb μνημη.

Ο λογος γινεται για τα δυο παρακατω tablet και το θεμα ειναι αν θα δω αναβαθμιση σε σύγκριση με το laptop που δουλευω ;

6t2w.jpg

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Samsung-XE500T1C-A01GR-XE500T1C-A01GR.htm


7mc0.jpg

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Turbo-X-Tablet-WiTab-II.htm

Φυσικα οποιαδηποτε αλλη προταση ειναι ευπρόσδεκτη.
 
Last edited by a moderator:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Επιλογη windows tablet

Η Μονή αναβάθμιση που θα δεις σε σχέση με το λάπτοπ σου είναι στην φορητοτητα στην αυτονομία και στην υπαρξη γραφιδας στο μοντελο της Samsung αλλα επειδή το συγκεκριμένο είναι ακριβό θα σου πρότεινα είτε να το πάρεις από εξωτερικό μέχρι και 100 ευρω φθηνότερα είτε να στραφεις στο Asus vivi tab smart είτε στο Acer w510 που τα βρίσκεις και κάτω από 500 ευρω στο εξωτερικό πάντα αμαζον κλπ.
Αν θέλεις ένα πιο δυνατο tablet από άποψη χαρακτηριστικών μπορείς να στραφεις στο W700 από την Acer με i3 ή i5 επεξεργάστης με 64/128ssd αντίστοιχα και 4gb ram και στις 2 εκδόσεις με τιμές από 640 ευρω για το i3 εώς 750-800 ευρω το i5.
Η αυτονομία του κυμαίνεται στις 6-7 ώρες.
Όλα τα παραπάνω μοντέλα είναι με full windows 8
Τα 2 πρώτα που σου πρότεινα είναι στις 10 ιντσες και το τρίτο μοντέλο στις 11.6 ιντσες.
Εδώ το i3 μοντέλο
http://www.amazon.co.uk/Acer-Iconia...UTF8&qid=1370180950&sr=8-2&keywords=acer+w700
Εδώ το 10ρι Acer
http://www.amazon.de/Acer-Iconia-W5...UTF8&qid=1370181163&sr=8-3&keywords=acer+w510
 
Last edited:
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Επιλογη windows tablet

Ευχαριστω για τις προτασεις...
Δυο ερωτησεις..
Τα acer που προτεινεις ειναι και αυτα με γραφιδα;
Σε περιπτωση που θα συναντήσω καποια ασυμβατοτητα στα προγραμματα που χρησιμοποιώ με τα win8 μπορω να περασω στην ταμπλετα win7;
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Απάντηση: Επιλογη windows tablet

Ευχαριστω για τις προτασεις...
Δυο ερωτησεις..
Τα acer που προτεινεις ειναι και αυτα με γραφιδα;
Σε περιπτωση που θα συναντήσω καποια ασυμβατοτητα στα προγραμματα που χρησιμοποιώ με τα win8 μπορω να περασω στην ταμπλετα win7;
Κανένα από τα 2 Acer δεν έχει γραφίδα παρά μόνο το Samsung που αναφέρεστε πιο πάνω.
Οσον αφορά τα Windows 8 δεν θα έχει καμία απόλυτος ασυμβατότητα με προγράμματα που χρησιμοποιείς στα 7ρια και δεν θα χρειαστείς να τα βάλεις ποτε.
Ακόμα και να μπορούσες να βάλεις τα 7ρια που δεν το γνωρίζω δεν συνίσταται επιπλέον ότι τα 7ρια δεν είναι αφής φιλικά όσο τα 8ρια που είναι εξίσου και για αφής και χειρισμό με ποντικο πληκτρολόγια.
Αν σε ενδιαφέρει η γραφίδα και η εργασίες με Office και τα διαφορα S-pen προγραμματα τότε Samsung δαγκωτο που είναι δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση.
Οπως είπα όσον αφορά δυνατότητες τα συγκεκριμένα Atom θα σε καλύψουν άνετα όσο άνετα σε καλύπτει το λάπτοπ σου βλέποντας τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις.
Υπόψη τα 64gb που αναφέρουν στην ουσία είναι τα μισά διαθεσιμα άρα μια 32αρα η 64αρα micro sd επιβάλλεται.
Αλλα υπόψη στα 600-650 ευρω μπορείς να βρεις και ultrabook 13 ιντσών με πιο δυνατά χαρακτηριστικα και αυτονομίες 5-6 ώρες απλώς θα χάνεις σε φορητοτητα κυρίως(με αναζητηση στο skroutz θα βρεις αρκετα μοντέλα)
Σταθμιζεις θετικα-αρνητικά και ανάλογα αποφασίζεις.