Απορίες για NOVA

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zouve

New member
11 June 2012
18
καλησπέρα,
Θέλω να βάλω 3play είμαι συνδρομητής στην φορθνετ και αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι :
Στο σπίτι μου έχω μια κεραία στη ταράτσα και από αυτήν "παίρνουν" 4 τηλεοράσεις αν βάλω το 3play με NovaStartPack και αντικαταστήσω την εν λόγω κεραία με το δορυφορικό πιάτο οι άλλες τηλεοράσεις θα πιάνουν Digea κανονικά; ή θα πρέπει κάθε τηλεόραση να έχει αποκοδικοπιητή Nova;
Δηλαδή το δορυφορικό πιάτο θα λειτουργεί ως κανονική κεραία και οι υπόλοιπες τηλεοράσεις θα πιάνουν Digea χωρίς τα εξτρά κανάλια της Nova ενώ η τηλεόραση που θα έχει τον αποκοδικοπιητή Nova θα πιάνει και τα εξτρά κανάλια;

ευχαριστώ
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: απορία για Nova

Στο σπίτι μου έχω μια κεραία στη ταράτσα και από αυτήν "παίρνουν" 4 τηλεοράσεις αν βάλω το 3play με NovaStartPack και αντικαταστήσω την εν λόγω κεραία με το δορυφορικό πιάτο οι άλλες τηλεοράσεις θα πιάνουν Digea κανονικά;
Όχι, θα κρατήσεις την επίγεια κεραία για να βλέπεις σε όλες τις τηλεοράσεις digea.
 

zouve

New member
11 June 2012
18
Re: απορία για Nova

αν θέλω 2 τηλεοράσεις του σπιτιού μου να βλέπουν Nova πως γίνεται;
 

little

Senior Member
30 October 2010
459
Καλησπέρα,

α. όχι, δεν θα αντικαταστήσεις την κεραία που έχεις, γιατί αν την αντικαταστήσεις με το δορυφορικό πιάτο, θα πιάνεις ουσιαστικά μόνο τα κανάλια που σου δίνει η Nova μέσω δορυφόρου και θα χάσεις επαφή με την Digea.

β. για να πιάσεις το δορυφορικό μπουκέτο της Nova θα χρειαστεί να προσθέσεις απλά το δορυφορικό πιάτο στην ταράτσα

γ. η λήψη μέσω δορυφόρου για το 3play αφορά μόνο μία τηλεόραση + μία επιπλέον αν κλείσεις την υπηρεσία Nova Multiview (επιπλέον χρέωση 9,90 Ευρώ το μήνα) - εδώ απλά θα χρειαστεί να αγοράσεις έναν δέκτη 865 (αξίας περίπου Χ Ευρώ) που σου δίνει η εταιρία + άλλον έναν δέκτη 831 - προσοχή: υπάρχουν έξοδα εγκατάστασης

δ. το δορυφορικό πιάτο θα λειτουργεί ως ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΗ ΚΕΡΑΙΑ. Αν κρατήσεις την υπάρχουσα εγκατάσταση που έχεις και κάνεις απλά το <<β>> θα συμβεί αυτό που λες. Τρεις ή τέσσερις τηλεοράσεις θα πιάνουν DIGEA και μία θα πιάνει τα κανάλια της Nova.

Για να πιάσεις τα ψηφιακά κανάλια της Digea ΔΕΝ απαιτείται δέκτης Nova :)
 
Last edited:

zouve

New member
11 June 2012
18
Για να καταλάβω,
το να βγάλω τη κεραία μου και να βάλω μόνο το πιάτο μια τηλεόραση χωρίς δέκτη Nova μπορεί να πιάσει Digea;
 
Last edited:

sakels

Supreme Member
27 May 2010
4,332
την digea επιγεια θα την πιασεις με την τβ σου. αρα με απλη κεραια
 
Last edited by a moderator:

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Άλλο το επίγειο σήμα και άλλο το δορυφορικό.

Για το επίγειο και τη digea - ΕΡΤ χρειάζεσαι την επίγεια κεραία.

Για τη Νόβα που εκπέμπει από Δορυφόρο χρειάζεσαι το δορυφορικό κάτοπτρο.
 

spyrosrotary

New member
2 February 2012
73
Καλησπερα.Οταν συνδεομαι για να δω online τον λογαριασμο της nova μου λεει στα στοιχεια
Ερωτική ζώνη στο novacinema 1 Ενεργο.Ξερεις καποιος τι σημαινει αυτο ,γιατι εγω δεν εχω ενεργοποιησει τιποτα εκτος απο τα HD!
 
Last edited by a moderator:

manos73

New member
20 October 2011
73
το ίδιο συμβαίνει και σε μένα.. μάλλον επειδή παρέχουν χωρίς επιπλέον χρέωση το κανάλι playboy..
 

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Ρε παιδια Plz πως κανω διακοπη? Δεν απανταναι σε mail, τα καταστηματα φορθνετ δεν αναλαμανουν και οι γραμμες θελουν πανω απο 20 λεπτα για να απαντησουν. Το προβλημα ειναι οτι εχω πληρωμη με πιστωτικη και δεν μπορω να μην πληρωνω. Αν μου ρχοταν απλος λογαριασμος να τον εξοφλησω εγω, δεν θα τους πληρωνα, και θα το κοβαν απο μονοι τους. Τωρα που πληρωνω με καρτα με εχουν σκλαβωσει...
 
Last edited by a moderator:

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Το δοκιμασα, πηγα στην Εθνικη και τους ειπα να ακυρωσουν την πληρωμη, και μου ειπαν οτι δεν γινεται και πρεπει να επικοινωνησω με την νοβα για να την κοψουν...
 

MATTHIAS

AVClub Enthusiast
5 December 2007
1,083
ΛΑΡΙΣΑ
Άλλο το επίγειο σήμα και άλλο το δορυφορικό.

Για το επίγειο και τη digea - ΕΡΤ χρειάζεσαι την επίγεια κεραία.

Για τη Νόβα που εκπέμπει από Δορυφόρο χρειάζεσαι το δορυφορικό κάτοπτρο.

ΕΡΤ ...ποιά ΕΡΤ πια;
Τόσο κοντινό και τόσο μακρινό μαζί,ε;
 

qspock

New member
14 May 2008
63
Το δοκιμασα, πηγα στην Εθνικη και τους ειπα να ακυρωσουν την πληρωμη, και μου ειπαν οτι δεν γινεται και πρεπει να επικοινωνησω με την νοβα για να την κοψουν...

Αν εχεις παγια εντολη (πληρωμη μεσω λογαριασμου) κοβεται απο την τραπεζα. Αν πληρωνεις μεσω πιστωτικης, την χρεωση την κανει η Multichoise, δεν εχει καμια σχεση η τραπεζα. Συνεπως πας σε ενα καταστημα fothnet και κοβεις την πληρωμη μεσω πιστωτικης.

Απλα πραγματα.
 

sakels

Supreme Member
27 May 2010
4,332
γιατι να τους ριξεις μπινελικι στη τραπεζα? αυτοι φταινε?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Εγώ αυτό δε το κατάλαβα, γιατί δε μπορώ να αρνηθώ μία αίτηση πληρωμής στην κάρτα μου; Γιατί πρέπει να την αρνηθώ εκ των υστέρων και να μη μπορώ να βάλω σε "μαύρη λίστα" κάποιον; Έτσι γίνεται σε όλες τις πιστωτικές; Και εγώ που είχα ένα θέμα κάποτε το μόνο που πρότεινε η τράπεζα ήταν να ακυρώσω την κάρτα και να βγάλω άλλη, ή να περιμένω να έρθει η χρέωση και μετά να την αρνηθώ.