Lenco GL78 ...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

5 May 2013
146
LONDHNO
Καλησπέρα!

Μόλις πηρα ενα gl78 lenco απο ebay..Καμμιά πρόταση για βραχίονα κεφαλή , τα φωτα σας παρακαλω..

Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited by a moderator:
5 May 2013
146
LONDHNO
Re: Απάντηση: LENCO GL78 ...

ΑΚΟΥΩ JAZZ ROCK BLUES...ΓΙΑ PHONO ΕΧΩ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ SYMPHONIC RG 10 MK 3...TO ΠOΣΟ ΓΥΡΟ ΣΤΟ 500 ΓΙΑ ΒΡΑΧΙΟΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑ 200 ΓΙΑ ΚΕΦΑΛΙ..ΚΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ..ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: LENCO GL78 ...

http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=9561.0
http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=5788.0
http://www.lencoheaven.net/forum/in....lencoheaven.net/forum/index.php?topic=7297.0
Aφορούν βέβαια το L75 αλλά πάρε μια γεύση
Μελέτησε από αυτήν την πηγή όλες σχεδόν τις πιθανές λύσεις.
Στο δικό μου L75 έκατσε εξίσου καλά και ο Linn Basic και o Plus αλλά και ο Rega 300.
Τελευταία είναι της μόδας η τάση να φοριέται ο mod Rega που μοιάζει με κεφαλοτύρι...audiomod αν θυμάμαι καλά.
Καλό πλατώ και πιστεύω ότι του αξίζει πολύhttp://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=5642.0 ακριβότερος βραχίωνας ,χωρίς να έχω δοκιμάσει ακόμα.
 
5 May 2013
146
LONDHNO
Re: LENCO GL78 ...

Kαλημερα ..ευχαριστω γιια τις απανττησεις ..τον audiomods rb250 εχω στο μυαλο μου και εγω η κανεναν jelco 750...ξερει κανενασ που μπορω να βρω σχεδιαγραμμα για πλινθ ; εχω εναν φιλο που δουλευει σε εργοστασιο με επιπλα και θα μου το κανει αυτος...πσαχνω κανενα σχεδιο ποu να μπορω να βαλω τον βραχιονα εκτος top plate, πιστευω οτι θα ειναι καλητερα..
 

vman

Senior Member
15 September 2012
697
Re: LENCO GL78 ...

Μπες στο lencoheaven.net γράψου μέλος και ρίξε διάβασμα έχει απαντήσεις για όλα. Εντοπίως δεν υπάρχει πολύ εμπειρία. 2-3 έχουν κάνει modιφιες και τις έχουν παρουσιάσει και εδώ και εκεί. Καλοάκουστο...πήρα και εγώ πρόσφατα ένα L78 SE, με τον S βραχίονα. Και ψάχνομαι ακόμα για το τι κεφαλή να του βάλω.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: LENCO GL78 ...

Εντοπίως υπάρχει εμπειρία, αλλά δεν υπάρχει ενδιαφέρον από το ακροατήριο... συνάμα χρειάζονται πολλές τεχνικές γνώσεις...

Υπάρχoυν πολύ καλά Lenco στην Ελλάδα, και δεν είναι modιφιές, είναι ολοκληρωμένα πικάπ που παίζουν πολύ ωραία.

Είναι ζωτικής σημασίας να γνωρίζετε λίγο το αντικείμενο από πριν, για να κάνουμε συζήτηση εδώ...

Οπότε μονόδρομος το leancoheaven για να έχετε ιδέα...

Μετά αν θέλετε μπορεί να γίνει συγκεκριμένη συζήτηση, και ακρόαση...

Ειδικότερα για να μην θεωρηθεί ότι δεν υπάρχει γνώση εδώ,... λέω τα εξής

1. Τα σχέδια πλίνθου είναι στο Lenco haeven και τα κατεβάζετε δωρεάν
2. Το πικάπ δεν έχει συγκεκριμένη συνέργεια με κάποιον βραχίωνα, όσο καλύτερος τόσο καλύτερα θα παίξει.
3. Βραχίονας εκτός τοπ πλειτ (κατευθείαν στον πλίνθο) παίζει ιδανικά
4. Υλικό του πλίνθου σχιστόλιθος εάν θέλετε πολύ στακάτο και ξερό ήχο και σουηδική σημύδα ή και κόντρα πλακέ θαλάσσης για πιο γλυκό και μουσικό ήχο, από κει και πέρα υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί... εγώ προτιμώ πάντα το ξύλο...

Αν του βάλετε βραχίονα 12'' ακόμα καλύτερα. Συνήθεις ύποπτοι είναι οι Jelco για φτηνά και SME αν διαθέτετε τα βαλάντια... εγώ έχω Linn Ekos και AdvancedAnalog Mg-1 plus βραχίωνα παράλληλης μετατόπισης.

Από κει και πέρα κοιτάτε για αλλαγή πηγαδιού ή μετατροπή του... εγώ έχω custom πηγάδι, με εξωτερικό αντικραδασμικό από Delrin...

Όλα αυτά όμως φαντάζουν κινέζικα εαν δεν έχετε διαβάσει την θεματολογία στο leancohaeven, και δεν γνωρίζετε λίγο τις αρχές λειτουργίας και tuning του πικάπ αυτού... και εδώ είμαστε να σας πούμε και εμείς στα Ελληνικά ότι θέλετε.

Να ξέρετε ότι όπως σε όλα τα φόρουμ πρέπει να ψάξετε καλά για να βρείτε αυτό που σας ενδιαφέρει... εκεί υπάρχει η τάση για value for money και κάποιες φτηνές λύσεις ωραιοποιούνται... επίσης vman είδες ότι σου απάντησαν για vintage κεφαλές...

Στον Ιαπωνικό S βραχίονα (Jelco vintage) δεν θα έβαζα κάτι πολύ σοβαρό διότι δεν έχει την δυνατότητα ο βραχίονας να αποδώσει... υπάρχει εκτενής ενότητα εδώ για κεφαλές ΜΜ συνιστώ να ρίξετε μια ματιά.
 
Last edited:
5 May 2013
146
LONDHNO
Re: LENCO GL78 ...

VMAN KAI CHRIS 1967 σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις...δικιο εχεισ κρις 1967 θελει διαβασμα...να μην σας ζαλιζω και εγω με χαζοερωτησεις..ενα τελευταιο μονο θα προτιμουσατε τον JELCO 750 ΤΟΝ 12..Η τον audiomods rb250 ; Στα ηδια λεφτα ειναι πανω κατω....
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: LENCO GL78 ...

Σαφέστατα τον Jelco 12"...

Δύο χαρακτηριστικά του που είναι πολύ σημαντικά...αρκετά μικρότερο tracking error καθότι 12", και αποσπώμενο headshell που είναι μεγάλη ευκολία να αλλάζεις κεφαλές... πχ μια χαιεντάδικη για σοβαρές ακροάσεις και μια φτηνή για να ακούς τους παλαιούς δίσκους σου χωρίς να χαλάς την καλή σου.
 
5 May 2013
146
LONDHNO
Re: LENCO GL78 ...

Να ειστε καλα ολοι σας παιδια για τις απαντησεις που μου δωσατε..οποτε CHRIS 67 παω για jelco..αυτος φυσικα θα πρεπει να μπει εκτος top plate; και συγνωμη αν σας ζαλισα...ειμαι ασχετος επι του θεματος....
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: LENCO GL78 ...

Ο 12άρης θα μπει αναγκαστικά εκτός top plate. Ούτως ή άλλως το υπάρχον top plate περιορίζει πολύ τις επιλογές βραχίονα. Σχεδόν οτιδήποτε άλλο πλην Linn ή Rega θέλει τοποθέτηση εκτός, ή κόψιμο του top plate (αντιαισθητικό).
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: LENCO GL78 ...

Πολύ σωστά εκτός τοπ πλειτ.

Δες στο gallery (πρέπει να είσαι registered) στο lenco heaven κάποια πικάπ και πως έβαλαν επάνω τους 12ρηδες...

Κώστα αν γίνει σωστά το κόψιμο του τοπ πλειτ δεν είναι αντιαισθητικό... τουλάχιστον στα δικά μου μάτια... αν βάλεις προσεκτικά το armboard να ταιριάξει με το κόψιμο είναι πολύ ωραίο...

Στο DIY όπως όλοι ξέρουμε γίνονται και κάποιες παραχωρήσεις... σκοπός είναι να παίζει καλά ή καλύτερα το αισθητικό μέρος είναι τουλάχιστον για μένα σημαντικό, αλλά δευτερεύον της ηχητικής ποιότητας.
 

vman

Senior Member
15 September 2012
697
Με το σχολιο μου δεν εννοουσα οτι δεν εχουν εμπειρια τα μελη που εχουν ασχοληθει, τουναντιον. Εννοουσα συλλογικη εμπειρια, να υπαρχουν τουλαχιστον 5 μελη και πανω οπου ενεργα ασχολουνται με τα λενκο και γραφουν διαρκως για αυτα....αυτο θελω να πω με το εντοπιως. Για παραδειγμα για τα technics βρισκεις πολλες πληροφοριες πιο ευκολα στα αντιστοιχα τοπικς στα δυο μεγαλα φορα εντος.

Οντως vintage μου προτειναν, ρωτησα για κατι πιο φρεσκο και δεν πηρα απαντηση....λογικο μου φαινεται γιατι δεν κυκλοφορουν πολλα τετοια σε χερια αναβιωτων.

Τελος παντων μια γνωμη ψαχνω για να αλλαξω τη M44MB SHURE που μαλλον ειναι τελειωμενη η βελονα της και σαν κεφαλη ηταν τελειως basic. Μεχρι 100 ευρω κατα προτιμηση καινουργια.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: LENCO GL78 ...

Ναι τώρα εαν εσείς ασχοληθείτε, και μας ενημερώνετε, η παρουσία ατόμων με Lenco αυξάνεται και δεν θα είμαι μόνο εγώ και ο Κώστας να μιλάμε γιαυτά...

Οπότε είναι πολύ θετική και ευπρόσδεκτη η παρέα σας με τα νέα σας Lenco.

Τώρα για κεφαλή την πιο ακριβή που θα έβαζα επάνω θα ήταν η Shure M97Xe εξαιρετική κεφαλή, πολύ μαλακιά, δεν θα σε κουράσει... και εναλλακτικά υπάρχει και JicoSAS βελόνα για αργότερα.

Η πιο φτηνή που θα έβαζα θα ήταν η AudioTechnica AT95e... και μια επίσης πολύ καλή φτηνή κεφαλή είναι η Nagaoka Mp110.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: LENCO GL78 ...

Και εγώ κλείνω ενάμιση χρόνο συνεχούς ασχολείας με το GL 75,ΚΑΙ το εννοώ,Πολλούς πειραματισμούς και όχι μόνο όσους αφορούν το plinth και το βραχίωνα.

Μετά από πολλές ώρες προσπαθειών κατάφερα να το φέρω στο χαμηλότερο μέγεθος θορύβου λειτουργίας,όπου ακούς μόνο το ότι είναι on,μέσα σε μονωμένο δωμάτιο από 15-20 εκατ.

Διάβασε πολύ,κάνε όλα τα tweaks που προτείνουν και εγώ θα σε συμβούλευα ν αλλάξεις τη nose spring plunger τη μαμίσια με κάποια που καταλείγει σε ball.

To έχω ξαναπεί αυτό,όπως και τη λύπανση με συνδυασμό clearaudio και πιο ψιλού τύπου γράσου.
Επίσης θα σου πω και για κάποια άλλη αλλαγή αργότερα,όλα αυτά συνέβαλαν στο να σταματά το πλατώ αφού πατήσω το OFF, μετά 2.3 λεπτά προσφέροντας φυσικά ομαλή ροή μουσικής πληροφορίας και ....ησυχία.


Θα χρειαστεί να 'παίξεις' και με βίδες που στηρίζουν το μοτέρ (για να θυμιθείς ότι έχεις να κάνεις με αναλογικό),και οπωσδήποτε το align στην τροχαλία.Είναι απ τα δύσκαλα αυτό και μάλιστα μπορείς ν αλλάξεις και το λάστιχο,αν ασχολείσαι με μοντελισμό...
Καθάρισμα αλά Baby face το πλατώ,ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ στο υγρό γιατί έχει κάτι μικρο-'γκρουβς' στην πίσω επιφάνεια που έρχεται σ επαφή με το ελαστικό της τροχαλίας.
 
5 May 2013
146
LONDHNO
Re: LENCO GL78 ...

πω πω βουνο λεμεεεεεεε....αυτα διαβαζω απο την μια , απο την αλη βλεπω και το gl78 που ειναι σε τελια κατασταση και με το πλαστικο καπακι για την σκονη και λεω να το αφησω οπως ειναι