Οδηγός: Εξώφυλλα ταινιών στον υπολογιστή μας! Για Mac & PC.

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
494664785_6b304e2891_o.jpg


Εχετε αρκετές ταινίες ριπαρισμένες στον Mac σας για να τις βλέπετε όποτε θέλετε; Κουραστήκατε να βλέπετε τα κλασσικά εικονίδια των φακέλων και να ψάχνετε ανάμεσά τους για να βρείτε ποιά θέλετε να δείτε; Ε λοιπόν υπάρχει τρόπος να ?καλοπίσετε? την συλλογή σας και να αντικαταστήσετε τα εικονίδια των φακέλων, με το εξώφυλλο της ταινίας. Με λίγη όρεξη, ένα δυο προγράμματα και πολύ μεράκι, θα σας δείξω πως να το κάνετε. Το βασικό κόλπο στην όλη υπόθεση είναι να δημιουργήσουμε εικονίδια (.icns) από τα εξώφυλλα των ταινιών και με αυτά να αντικαταστήσουμε το εικονίδιο του φακέλου που περιέχει την ταινία μας. Για πάμε να δούμε πως γίνεται αυτό.

Εγώ χρησιμοποιώ δύο προγράμματα που δεν είναι απαραίτητο να υϊοθετήσετε για να κάνετε την δουλειά αν είστε εξοικειωμένοι με κάποια άλλα. Από software λοιπόν θα χρειαστούμε το Photoshop και το IconBuilder, ένα κορυφαίο plugin για το photoshop, όπου πολύ εύκολα μπορείς να δημιουργήσεις εικονίδια. Βασικά έχω επιλέξει το IconBuilder αν και είναι λιγάκι τσιμπημένο στην τιμή (περί τα 58 ?) πρώτον για την απόλυτη ενσωμάτωσή του στο photoshop και δεύτερον γιατί μπορείς να δημιουργήσεις εικονίδια 512x512 για το επερχόμενο Leopard. Με λίγια λόγια τα εξώφυλλα που θα δημιουργήσουμε θα είναι 512x512 και άρα θα φαίνονται μεγαλύτερα και καλύτερα στην επόμενη έκδοση του λειτουργικού.

- Αρχικά λοιπόν πρέπει να βρούμε τα εξώφυλλα από τις ταινίες που μας ενδιαφέρει. Με λίγο googlάρισμα δεν θα είναι και τόσο δύσκολο αλλά μην ξεχνάμε ότι θέλουμε αρκετά καλής ανάλυσης images για να δείχνουν όμορφα ως εικονίδια 512x512. Εχω βρεί την απόλυτη ιστοσελίδα για αυτή την δουλειά και μπορείτε να την βρείτε εδώ. Βρίσκουμε λοιπόν τα εξώφυλλο που θέλουμε και το ανοίγουμε στο Photoshop.

- Αφού ανοίξουμε το αρχείο του εξώφυλλου στο photoshop, θα πρέπει να επιλέξουμε το κομμάτι που μας ενδιαφέρει με το selecion tool, και κάνοντά το copy θα δημιουργήσουμε ένα νέο image που θα περιέχει μόνο την επιλογή μας. Αφού κάνουμε copy λοιπόν πάμε New File (θα έχει ήδη τις διαστάσεις που πρέπει το αρχείο για να συμπεριλάβει ακριβώς την επιλογή μας) και κάνουμε κλικ οκ. Μετά με Paste τοποθετούμε την επιλογή μας και έχουμε το εξώφυλλό μας. Θα πρέπει να τροποιήσουμε τις διαστάσεις του ώστε να μας κάνει για το εικονίδιό μας οπότε από το μενού πάμε image>image size? και στο πεδίο height γράφουμε 480 pixel. Αν αναρωτιέστε γιατί 480 μην ξεχνάτε ότι θέλουμε τα υπόλοιπα 32 pixels για να δημιουργήσουμε το reflection effect. Ετσι λοιπόν το εξώφυλλό μας θα φαίνεται έτσι:

cover_1.png


Το επόμενο βήμα είναι να δημιουργήσουμε το reflection effect που συνηθίζει να χρησιμοποιεί και η Apple. Πρώτα πρέπει να κάνουμε ένα duplicate layer όπου θα το ονομάσουμε ?Reflection? ώστε να δημιουργήσουμε το effect. Θα πρέπει να πάρουμε το crop tool και να συμπεριλάβουμε ολόκληρο το εξώφυλλο όπως φαίνεται στην φωτό παρακάτω και να το μεγαλώσουμε μέχρι τα 512 pixel. Πατάμε enter και έτσι έχουμε δημιουργήσει το κενό που μας χρειάζεται για να φτιάξουμε το reflection.

cover_2.png


Μετά θα πρέπει να αντιστρέψουμε την εικόνα μας ώστε να δημιουργηθεί το είδωλο του εξώφυλου. Πάμε λοιπόν στο μενού Edit>Transform>Flip Verical και ύστερα μετακινούμε με το move tool την εικόνα για να καλύψει το κενό όπως φαίνεται στην εικόνα παρακάτω.

cover_3.png


Μετά θα δημιουργήσουμε μια μάσκα για να κάνουμε το εφέ του σβησίματος. Θα πρέπει λοιπόν να κάνουμε κλικ στο μενού τον layers και να δημιουργήσουμε την μάσκα και θα έχουμε την εμφάνιση που φαίνεται στις εικόνες παρακάτω.

tool_1.png


Εχοντας επιλεγμένη την μάσκα θα πάρουμε το gradient tool και τις ρυθμίσεις που μπορείτε να δείτε στην εικόνα. Αυτό θα δημιουργήσει το εφέ του σβησίματος δουλεύοντας από κάτω προς τα πάνω. Δείτε τις εικόνες για να καταλάβετε πως γίνεται.

tool_2.png


Το τελευταίο βήμα είναι να μειώσουμε το transparency του Reflection layer στο 37% και έτσι θα έχουμε το αποτέλεσμα που βλέπετε στην εικόνα παρακάτω.

cover_4.png


Το εξώφυλλό μας είναι έτοιμο και το μόνο που χρειάζεται είναι να δημιουργήσουμε το εικονίδιό μας. Με το IconBuilder plugin η διαδικασία αυτή είναι πολύ έυκολη αφού αρκούν μερικά κλικ για να μετατρέψουμε την εικόνα μας σε αρχείο icns. Δεν θα περιγράψω εδώ τον τρόπο αφού το πρόγραμμα περιέχει έναν άμεσο και εύκολο οδηγό για να γίνει αυτό. Θα παραθέσω μόνο ένα screenshot.

icon_builder.png


Αφού λοιπόν έχουμε δημιουργήσει το εικονίδιό μας, το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι με δεξί κλικ να ανοίξουμε τα info του φακέλου που θέλουμε να το αντικαταστήσουμε και τα info του εικονίδιού μας. Επιλέξοντας το εικονίδιο επάνω αριστερά κάνουμε copy και μετά επιλέξοντας το ίδιο από τον φάκελο της ταινίας μας, κάνουμε paste.

icons.png


Και ιδού το τελικό αποτέλεσμα!

cover_5.png


Ετσι φαίνεται φυσικά στο Tiger, αλλά μετά τον Οκτώβριο που θα τρέχουμε Leopard θα φαίνεται όπως παραπάνω σε μέγεθος. Φυσικά αν κρατήσετε το αρχείο με το reflection δεν χρειάζεται να επαναλάβετε όλη την διαδικασία δημιουργίας του εξώφυλλου παρα να αντικαταστήσετε τις εικόνες.

Ο παραπάνω οδηγός μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε Mac και σε PC. Στα Windows Vista το μέγεθος των εικονιδίων είναι μεγάλο οπότε τα εξώφυλλά μας θα δείχνουν όμορφα. Δυστηχώς δεν γνωρίζω την μέθοδο αντικατάστασης των εικονιδίων τα Windows οπότε όποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει.
 
Last edited:

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Με την προσθήκη ενός glass effect μπορούμε να κάνουμε τα εξώφυλλά μας ακόμη πιο ενδιαφέρον. Στο Leopard η μέγιστη διάσταση που θα μπορούμε να δούμε το εικονίδιο θα είναι όπως φαίνεται παρακάτω. Καλύτερο από έναν απλό φάκελο ε;

underworld_cover.png
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Ακριβώς η ίδια διαδικασία μπορεί να γίνει και στο PC. Απλά θα πρέπει να έχεις το Photoshop για PC και ομοίως για το IconBuilder plugin. Από κεί και πέρα απλά θα σώζεις εικονίδια για Windows Vista αντί για Mac.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Μιχαλη, πως μπορεις να παιξεις αυτα τα ριπαρισμενα Dvd ευκολα (εννοω υπαρχει καποιο action ή κατι τετοιο που κανοντας διπλο κλικ στο icon-folder , να παιζει κατευθειαν)?
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: Re: Οδηγός: Εξώφυλλα ταινιών στον υπολογιστή μας! Για Mac & PC.

Μιχαλη, πως μπορεις να παιξεις αυτα τα ριπαρισμενα Dvd ευκολα (εννοω υπαρχει καποιο action ή κατι τετοιο που κανοντας διπλο κλικ στο icon-folder , να παιζει κατευθειαν)?

Γιάννη δεν το έχω ψάξει το θέμα για να γνωρίζω αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Αλλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να θέλεις να το κάνεις. Μέσα σε κάθε τέτοιο φάκελο θα βρίσκονται λογικά μόνο δύο αρχεία, το βίντεο και οι υπότιτλοι. Αν θέλεις να το κάνεις για ευκολία τότε μπορείς αντί να βάλεις το εξώφυλλο στον φάκελλο, να το βάλεις στο αρχείο του βίντεο οπότε κάνοντας κλικ να ξεκινήσει να παίζει.
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Υποθέτω ότι υπάρχουν εικόνες στον οδηγό έτσι? Σε εμένα δε φαίνονται. Δε ξέρω αν έχει να κάνει με εμένα ή με το thread
 

pagav

New member
4 February 2011
89
έχω βρει μια εφαρμογή για wallpapers που έχει πολύ ωραίες εικόνες από σειρές και ταινίες λέγεται wallpapershd από retina μπορεί να σας φανεί χρήσιμη για iphone / ipad. εγώ έχω βάλει πολλές φορές κάποιο wallpaper από αυτήν την εφαρμογή στο desktop τπυ σταθερού μου υπολογιστή. ίσως σας φανεί χρήσιμη