Σαβράκι ! Sabre9023 & WM8804

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
H αλλιώς το ντάκακι του φτωχού ,,

λοιπόν ουσιαστικά μιλάμε για γέυση sabre με όλη την λεπτομέρεια που διακρίνει το μεγάλο αδερφό και γενικά πολλά κοινά στοιχεία στο άκουσμα και στην επίγευση που λένε οι γκουρμέδες ,, αυτό σίγουρα είναι πιο καλό στο spdif ώς αναφορά την σταθερότητα και στην ησυχία απο την συγκεγριμένη είσοδο , καθότι την βρωμοδουλεία του δέκτη την αναλαμβάνει ο γνωστός λύκος της wolfson wm8804 με δικό του μοντέρνο τροφοδοτικό εξαιρετικά χαμηλού θορύβου της texas και ρολόι χαμηλού jiter xpreso , τα πυκνωτάκια που περιτριγυρίζουν το κύκλωμα είναι smd πλαστικού φίλμ Cornell Dubilier , το ατού με τα πλαστικά σε σχέση με τα κεραμικά είναι η απουσία πιεζοηλεκτρικού φαινομένου που αλλάζει τα χαρακτηριστικά των υλικών και βάσει θεωρίας δεν πρέπει να συμβαινει σε κυκλωματα με ρολόγια και ψηφιακά ,, το μειονέκτημα .... η καταράμενη τιμή τους ισώς και δεκα φορές πάνω απο ένα κεραμικό xr5 ..

τέσπα

το i2s μετά περνάει σε πολυπλέκτη και μας δίνει το δικαίωμα της επιλογής εξωτερικής εισόδου i2s εάν το θελήσουμε , μετά ακουλουθεί το ESS9023 με δικό του τροφοδοτικό της texas και αυτό , το χρονισμό αναλαμβάνει ρολόι της xpreso 50MHZ το οποιο επίσης διθέτει τζαμπεράκι επιλογής για χρονισμό του ντακ απο εξωτερική πηγή είτε απο αυτό , εδω να πώ ότι δεν περίμενα και εγώ ότι τα ρολόγια παίζουν τόσο ρόλο !! δοκίμασα διάφορες επιλογές εν θερμό και ακούς διαφορές στην λεπτομέρεια που δεν τις φανταζόμουν !

το κύριο κύκλωμα σταθεροποιησης τροφοδοσίας είναι hexfet diode και πυκνωτές KA FOR AUDIO NICHICON και ένα mc7805 smd επίτουτου διαλεγμένο να μου κρατάει την θερμοκρασία στην πλακέτα σταθέρη και συνάμα να έρχονται πιό γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας τα πάντα πάνω ( τα ψηφιακά γουστάρουν σταθερή θερμοκρασία ) και εδω υπάρχει επιλογή για εξωτερικό τροφοδοτικο !

το τσίπιον έχει δικό του ντραιβ και ξεμπερδέυεις με μια έννοια απο αυτό το θέμα , πάιζει υπέρ του δεόντος καλά για τελεστικός δλδ .. τώρα φαντάζομαι ένα μπαφερογλομπάκι το ζητάι ο οργανισμός του ,, λοιπον η έξοδο περνάει σε low pass filter με πλαστικό πυκνωτάκι και αντιστάσεις ανθρακα που δίνουν μια γεύση ελαφρά γλικιά ! και εδω υπάρχει επιλογή παράκαμψης του φιλτρου με τζαμπεράκι ,,

αυτά

κουράστηκα ,,
 

Attachments

  • 1.png
    1.png
    45.3 KB · Views: 2,462
  • 2.png
    2.png
    31.9 KB · Views: 2,449
  • 3.jpg
    3.jpg
    146.3 KB · Views: 2,444
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μπράβο Μπίλ και για την κατασκευή και για την παρουσίαση και τα σχηματικά!
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Σας έχω και κερασάκι ,,


U.FL-R-SMT(01).jpg


u.fl hirose connector for i2s !
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Για να γίνει μικρούλι πέσαμε σε υλικά μεγέθους 0602 ... απλά δεν τα βλέπεις .. εαν το δείτε απο κοντά έιναι ενας χαμός απο μικροσκοπικούς διαόλους , τα τροφοδοτικά πχ εάν τα έκανα με διακριτά κλασικά υλικά θα έπιαναν μόνα τους την μισή πλακέτα !
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,102
Ελλάδα
έτσι,

για κανόνισε Μπιλ να πιούμε κανα τσίπουρο ...

και να ακούσουμε και το πλακετίδιο .........
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Yπάρχει το πρωτότυπο για ακρόαση , μου βγήκε η ψυχή 3 μέρες να το συναρμολογήσω καθότι τα υλικά ειναι υπολογισμένα για συναρμογή σε μηχάνημα ,
δεν θέλει μπαφεράκι ντε και καλά , παίζει και οδηγάει άνετα απλά καθότι εγω λαμποφονιάς θα ήθελα εκείνο το φουσκοματάκι στα μεσοχαμηλα ,

ευχαριστώ Γίωργη ,, προσπαθώ ... μπας ,,, απλά είναι τρομερά δύσκολη διαδικασία η κατασκευή εκ του μηδενός στην Ελλάδα ,

τεσπα δεν είναι η πρώτη φορά ήδη διατηρώ λογαριασμό στο ebay σε πιλοτική μορφή , πουλόντας παραπλήσια πραγματάκια με ελπιδοφόρο μήνυμα απο την τελευταία εμπειρία μου ,
και υπάρχει και το ζόρι με τα χρήματα ,,
αυτός ο διάολος έχει κοστίσει ηδη περιπού 1000 ευρό , και δεν ξέρω πόσα ακόμα όταν και εάν βγουν μερικά κομμάτια ...
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Καί μιας και λέμε για δυσκολίες ,,, το silkscreen σε αυτό το πρωτότυπο είναι λάθος ,,,

και τα λάθη πλερω ... ( 123 ευρώ κατά ακρίβεια για άλλο φιλμ ...)

φακ φακ φακ .....
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
mab1.jpgupdate !!

Άτυπη κοντρίτσα ..

αυτο ακριβώς που έλεγα εντέλει , μιλάμε για ουσιαστικά τον ίδιο πυρήνα χωρίς τον δέκτη το dsp και τους 3 ακόμα ντακ μέσα στο τσίπιο ,, χμμμμμ μαλιστα ,,

απο spdif ζορίστηκα να καταλάβω ποιος διάολος παίζει αρκετες φορές ,, διαφορές που εντοπίζονται μάλλον στα τροφοδοτικά και στα ρολογάκια του καθένα , η απλά γιατί μιλάμε για διαφορετικές προσεγγίσεις πλήν ομως με την ίδια ψυχή από τι φάνηκε στην πορεία ...

ο τελεστικός που φοράει το μικρό δείχνει πιο λαμπάτο και μερακλίδικο χαρακτήρα , το διακριτό του μεγάλου πιό στεγνό και άτονο , η εικόνα λιγάκι πιο ελέυθερη με το τελεστικό του 9023

και πάμε εκεί πού τα πράγματα φευγουν σε διαφορετικές κρίσεις και σε άλλο επίπεδο , οδηγώντας το μικρό ντακίδιο με το cm6631-usb μέσω i2s τα πράγματα έφυγαν σε αλλο επίπεδο , με σαφή υπεροχή του μικρού στην λεπτομέρεια και στον αέρα , δυστηχώς για να βάνω i2s στο βουβαλάκι έπρεπε να του αλλάξω τα φώτα ( και τώρα που κλειδώνει απροβλημάτιστα ,, ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΆΖΩ ) οπότε φαντάζομαι και σε επίπεδο i2s θα ήταν διαφορετικά και μάλλον το μεγάλο θα κέρδιζε στα σημεία !

αυτά ..
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Κούκλα το μεγάλο (κάτι μου θυμίζει...)
το μικρό έχει και περισσότερο φλέρινγκ...

(Βασω άμα κάτσει το μικρό όπως είπαμε...)