Ρυθμίσεις σε enigma 2 για σύνδεση 4χ1 diseqc σε EMP-CENTAURI S 8/1PCP-W2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

paloukari

New member
13 July 2010
29
Εχω 12 δορυφόρους με ένα 4χ1 diseqc 1.0 συνδεδεμένο σε ένα EMP-CENTAURI S 8/1PCP-W2 ρυθμισμένο ως diseqc 1.1. Στο DM500 που έχω με enigma 1 δουλεύει μια χαρά αυτή η εγκατάσταση. Τώρα που πήρα νέο δέκτη τον DM800HDse, τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο enigma 2 μενού πλέον για να βλέπει την υπάρχουσα εγκατάσταση; Για image έχω το pli.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα expert settings στις ρυθμίσεις του tuner. Για κάθε δορυφόρο που πιάνεις θα ρυθμίσεις ξεχωριστό LNB, diseqc mode 1.1, και εκεί που έχεις συνδεδεμένα σε σειρά τα δύο diseqc θα ρυθμίσεις και diseqc 1.0 και 1.1 . Με 1 diseqc 1.0 4port και ένα diseqc 1.1 8 port συνολικά έχεις διαθέσιμες 11 πόρτες και όχι 12.
Μικρό παράδειγμα από τις δικές μου ρυθμίσεις (diseqc 1.0 θύρα 2 (ΑΒ) και μετά diseqc 1.1 θύρα 5. Η σειρά είναι committed -> uncommitted)

5wl7r.jpg
 

paloukari

New member
13 July 2010
29
1) Δηλαδή για όλες τις εισόδους συν αυτής που συνδέω το δεύτερο diseqc, η σειρά εντολών θα είναι committed, uncommitent,toneburst;
2) για την είσοδο που συνδέω και το δεύτερο diseqc το μόνο που αλλάζω είναι το: Ενεργοποίηση εντολής DISEqC σε ΑΑ, ΑΒ κτλ ανάλογα με τη σειρά των lnb στο diseqc 1.0;
Έχω 12 δορυφόρους γιατι 9 και 10 είναι μαζί στο ίδιο lnb.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Η σειρά εντολών έχει να κάνει με το ποια σειρά έχεις τα diseqc. Σε μένα είναι πρώτα ένα diseqc 1.0 και μετά ένα diseqc 1.1 και μετά τα LNB. Αν εσένα είναι πρώτα το 1.1 και μετά το 1.0, η σειρά θα είναι uncommitted -> committed
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
uncommitted switch ονομάζεται ένας διακόπτης Diseqc 1.1 και committed switch ονομάζεται ένας διακόπτης diseqc 1.0 . Αντίστοιχα, οι uncommitted diseqc commands είναι οι εντολές 1.1 και οι committed diseqc commands είναι οι εντολές 1.0 .
 

paloukari

New member
13 July 2010
29
Έχω κάνει τις ρυθμίσεις uncommitted -> committed (έχω πρώτα το uncommitted μετά το committed και μετά το lnb) αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα με το σήμα. Συγκεκριμένα ενώ π.χ. ο δορυφόρος Hotbird (input 1 στο diseqc 1.1) κατεβαίνει κανονικά στο 500αράκι στον DM800HDse μου βγάζει μήνυμα αδυναμία συντονισμού. Επίσης σε άλλους δορυφόρους π.χ. 16Ε, 19Ε το σήμα στον DM800HDse είναι πολύ χαμηλότερο από ότι μου βγάζει σε άλλους δέκτες (DM500, Visionet 8000s) και δεν μου εντοπίζει όλες τις συχνότητες. Μπορεί απο όλο τον δορυφόρο να μου κατεβάσει κάποιες συχνότητες και σε κάποιες άλλες συχνότητες να λέει ότι δεν υπάρχει σήμα (ενώ υπάρχει κανονικά σήμα). Υπόψιν ότι ο DM800HDse είναι καινούργιος αλλά κλώνος.
Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το Diseqc 1.1 δηλαδή κάποια ασυμβατότητα με το συγκεκριμένο μοντέλο (EMP-CENTAURI S 8/1PCP-W2); Το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλους τους δορυφόρους ανεξάρτητα αν είναι συδεδεμένοι μόνο στο Diseqc 1.1 ή και στο Diseqc 1.0.
Υπάρχει πρόβλημα με το tuner;
Χρειάζεται να κάνω κάποιες άλλες ρυθμίσεις για να διορθωθεί το πρόβλημα;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Δείξε μου το screenshot από τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει για τον Hotbird και ενός ακόμα δορυφόρου. Το emp centauri είναι ρυθμισμένο για fully uncommitted switch; (dip 1 on, dip 2 off).
 

paloukari

New member
13 July 2010
29
Πως κάνουμε screenshot; Πάντως ο διακόπτης είναι ρυθμισμένος (dip 1 on, dip 2 off) σωστά. Έχεις το ίδιο EMP-CENTAURI; Δε ξέρω αν το κάνω ανάποδα όπως λες παραπάνω, δηλαδή το 8χ1 πάνω στο 4χ1 δουλέψει...
 
Last edited by a moderator:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
screenshot κάνεις από το web interface του δέκτη.

Δεν έχω το ίδιο, έχω το 16πλο, αλλά οι ρυθμίσεις είναι κοινές αν όπως λες το έχεις ρυθμίσει σωστά σαν diseqc 1.1 full uncommitted.
 

dimios77

Established Member
24 December 2011
261
Μην κοιτάς το σήμα, κάθε δέκτης το μετρά διαφορετικά.
Στο Ε2 δεν έχουμε LNB0 αλλά LNB1-input1.
Είναι περίεργο να μην πιάνεις hotbird, συνήθως ο 1ος δορυφόρος περνά ότι και να κάνεις.


Βάλε μόνο τον 1.1 Το διακοπτάκι σε uncommitted on-off. Όταν κάνουμε αλλαγές στο διακόπτη δεν γίνονται αυτόματα αλλά πρέπει να αποσυνδέσουμε τον δέκτη για λίγο για να πάρει τις ρυθμίσεις.
Μετά βάλε τις ρυθμίσεις όπως είναι στο screenshot χωρίς τα ΑΒ και τα ΒΑ στη ενεργοποίηση εντολής, να δούμε αν παίξει.
 

billis2

Established Member
4 March 2011
132
εχω dm800 και diseq 10x1 σε τυπο 1.1 στη 10 θυρα δοκιμασα ενα diseq 4χ1 (1.0) τιποτα ..υπαρχει πιθανοτητα να δουλεψει να μην παρω 16χ1 diseq και αν ναι πως,στη θυρα 10 εχω turksat 42e θελω να βαλω εκει 42ε μοιρες και 46ε μοιρες 2 lnb δηλαδη.
 

paloukari

New member
13 July 2010
29
Τελικά δούλεψε με τις ρυθμίσεις που είπατε χωρίς να δηλώσω ΑΑ εκτός από τις εισόδους που είχα συνδέσει πάνω άλλο διακόπτη 4χ1. Άρα γίνεται που ρωτάει ο φίλος αν το 10χ1 είναι 1.1 .

Το πρόβλημα που συνεχίζω να έχω είναι ότι ο 800σε δεν μου κατεβάζει αρκετές συχνότητες που ο 500αρις βλέπει. Θέλει αρκετα πιο δυνατό σημα για να δει κανάλια ο 800σε. Έχουν γενικά πιο αδύναμο tuner ή πρέπει να αλλάξω tuner; Π.χ δε μου κατεβάζει κανένα κανάλι στον 39Ε ενώ τα κατεβάζει με μετριο σημα ο 500αρις.

ενώ αν συνδέσω τον 800se με 3 μόνο μέτρα καλώδιο κατεβαζει τα κανάλια του 39Ε. Τώρα τον έχω με 25+ μέτρα. Αλλά επειδή και το 500αρακι δεν είχε πολύ καλό σημα άλλαξα lnb, το σημα βελτιώθηκε αρκετά και έχω μέτριο το πολύ σημα και στον 800se. Δηλαδή θα πρέπει να έχω αρκετά πιο δυνατό σημα για να βλέπω με τον 800se σε σχέση με το 500αρακι;
 
Last edited by a moderator:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Δοκίμασε την επιλογή "αυξημένη τάση" να την κάνεις "Ναι" στους δορυφόρους που έχεις πρόβλημα. Ο 800se είναι original ή κλώνος;
 

paloukari

New member
13 July 2010
29
O 800se είναι κλώνος και έχω ήδη επιλεγμένη την αυξημένη τάση σε όλους τους δορυφόρους.

Έχει σχέση το image, οι drivers ή η sim (ferrari);
 
Last edited by a moderator:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Εφ´ όσον δε σου δουλεύει και με αυξημένη τάση, είναι προβληματικό το tuner του κλώνου. Δεν είναι θέμα image/drivers/sim, είναι καθαρά θέμα tuner.
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα μια βοήθεια στο εξής παρόμοιο πρόβλημα. Έχω ένα σύστημα σταθερών πιάτων με 5 συνολικά lnb και 2 διακόπτες disecq (1x2 και 1x4) και ένα δέκτη DM 500HD original (image newnigma). Μέχρι σήμερα έχω κουμπώσει τους 4 δορυφόρους στο 1x4 disecq και όλα καλά.
Πως πρέπει να συνδέσω το 1x2 disecq και τι ρυθμίσεις χρειάζονται από το menu του δέκτη ώστε να βλέπω και τον 5ο δορυφόρο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, όποιον (-ους) αφιερώσει λίγο χρόνο για να μου απαντήσει.
 

dimios77

Established Member
24 December 2011
261
Για να γίνει αυτό που θες πρέπει το1 disecq να είναι 1.1 Δεν μπορείς να ενώσεις 2 disecq 1.0
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Επειδή τα πιάτα είναι σταθερά (δηλ. δεν έχω ανάγκη μοτέρ) με επηρεάζει σε κάτι να βάλω το 1ο disecq (αλήθεια ποιό θα είναι αυτό, γιατί ζήτησα, λόγω πολύ μικρής εμπειρίας και βοήθεια στον τρόπο σύνδεσης των 2 disecq) 1.1 όπως μου προτείνεις;
Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για το χρόνο που μου αφιέρωσες τέτοια μέρα.
 

dimios77

Established Member
24 December 2011
261
Πες μας τι μάρκα είναι τα disecq, τον τύπο, και τι γράφει πάνω; Γιατί αν και τα 2 είναι 1.0 δεν μπορείς να τα κάνεις 1,1