NOVA: Είναι απατεώνες ή απλά εμείς (ή έστω εγώ) βλάκες;

pagnado

New member
20 September 2012
6
Κάνω αυτό το post για να σας ενημερώσω για την περιπέτεια μου με την nova έτσι ώστε να ενημερωθείτε όλοι οσοι το διαβάσετε για την τατική της εν λόγω εταιρείας,την οποία τακτική είμαι βέβαιος πως κανείς δεν την γνωρίζει.
Τον Σεπτέμβριο του 2012 σαν καλός οπαδός ομάδας ποδοσφαίρου αγόρασα την προσφορά της nova 12 μήνες με 299 ευρώ.Προπλήρωσα δηλαδή 12 μηνές συνδρομής για το πακέτο sport έως τον Σεπτεμβριο του 2013.
Όλα καλά με την συνδρομή,μόνο που δεν απενεργοποίησα τα kανάλια HD όταν έλλειξαν οι πρώτοι δωρεάν 2 μήνες.Με δική μου ευθύνη δεν πλήρωσα 4 μηνές συνδρομής HD δηλαδή 20 ευρώ περίπου με αποτέλεσμα η Nova να μου διακόψει την παροχή υπηρεσιών τις οποίες είχα είδη προπληρώσει.!!Πράγμα εξαιρετικά ενδιαφέρον να σου διακόπτουν μια προπληρωμένη υπηρεσία και όχι την υπηρεσία την οποία χρωστάς και εκτός αυτού να σου ζητούν και τέλη επανασύνδεσης για την υπηρεσία που έχεις προπληρώσει!!
Όταν έγινε αυτό επικοινώνησα με το ΤΕΠ και τους είπα την ένστασή μου ,η απάντηση που έλαβα ήταν ότι πρέπει να πληρώσω το ποσό που μου είπαν δηλαδή HD και τέλη επανασύνδεσης.Εγώ τους είπα ότι δεν πληρωνω τέλη επανασύνδεσης για υπηρεσία που έχω προπληρώσει και όταν τη ρώτησα τι θα γίνει με τους μήνες που έχω προπληρώσει εάν δεν πληρώσω ποτέ αυτά που μου ζητούν μου απάντησε ότι εάν δεν πληρώσω, για όσες ημέρες μου έχουν διακόψει την προπληρωμένη υπηρεσία θα μου εκδόσουν πιστωτικό ή όταν λήξει η προπληρωμένη συνδομή μου θα παραταθεί για τις ημέρες που μου την είχαν διακόψει!!!Έχω κρατήσει και το όνομα της συγκεκριμένης υπαλλήλου όπως και όλως όσων έχω μιλήσει μέχρι σήμερα για το θέμα οι οποίοι οφέιλω να πώ πως είναι ανεπαρκείς για να εξυπηρετούν αφού στις περισσότερες ερωτήσεις μου δεν γώριζαν τίποτα!!
Το άφησα λοιπόν και δεν πλήρωσα από αντίδραση.Το αποτέλεσμα είναι το εξής.Σήμερα ένα μήνα μετα μου ζητούν για επανασύνδεση ΤΗΣ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΜΟΥ ΣΥΝΔΕΣΗΣ 188 ευρώ και κάτι ψηλά γιατί λέει αφού δεν πλήρωσα όταν έπρεπε τα HD ,έχασα την προσφορά που είχα προπληρώσει και τώρα θα συνεχίσω με την κανονική τιμή που ισχύει!!!!Δηλαδή και χάνω τα χρήματα που προπλήρωσα και μου ζητάνε και επιπλέον χρήματα!!!Τρομερά πράγματα!
Είχε και το θράσος η υπάλληλος να μου προτέινει προσφορές που τρεχουν εάν θέλω να συνεχίσω και αντί για 57 ευρώ το μήνα να δίνω 52 αν δεν κάνω λάθος!!Σε ερωτησή μου από που προκύπτουν όλα αυτά και εάν υπάρχει όρος στο συμβόλαιο που να λέει κάτι τέτοιο μου είπε ότι δεν το βρίσκει και εν τέλη αυτή είναι η πολιτικη της εταιρέιας και εάν μας αρέσει.!!!!
Παρακαλώ εάν γνωρίζει κάποιος τι ισχύει να με ενημερώσει και να ενημερωθούμε όλοι για το τι ισχύει τελικά έτσι ώστε να προσέχουμε σε ποιούς δίνουμε τα χρηματά μας !!!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Re: NOVA,ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ Η ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ( Η ΕΣΤΩ ΕΓΩ) ΜΑ*****????

Μην ασχολείστε με βοθρους γιατί θα σας φάνε τα σκατα..
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Εγώ πριν πάρω θέση θέλω λίγο περισσότερες πληροφορίες από το φίλο. Αν έκανε τη σύνδεση από 1/10, τότε η οφειλή του υπάρχει από τέλος Μάρτη και όχι τώρα. Επίσης δε καταλαβαίνω πως το 20 έγινε 188. Πότε ακριβώς έγινε διακοπή; 1/4; Αργότερα; Τι γράφει ο λογαριασμός των 188 ευρώ; Επειδή είναι το πρώτο post του φίλου και πολλά έχουν δει τα μάτια μας, καλό είναι να μας αναλύσει λίγο περισσότερο αυτό που έχει συμβεί.

Αν τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο φίλος, η στάση της Nova είναι απαράδεκτη. Αφού είχε οφειλή, ας του έκοβε 1 μήνα θέασης πχ. Πως φτάσαμε στο 188;
 
Last edited:

pagnado

New member
20 September 2012
6
Αγαπητε φιλέ,
καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτικός στις μέρες μας,έχω μπροστά μου την ανάλυση του ποσού από το online σύστημα γιατί δυστυχώς δεν έχω ούτε λογαριασμούς σταχέρια εδώ και κάποιους μήνες.
την οποία πραγματικά και εγώ δυσκολέυτικα να καταλάβω αλλα ίσως να μπορέσω να την εξηγήσω.
Τύπος Λογαριασμού Ψηφιακός
Νέες Χρεώσεις 80,00
Τιμολογημένες Χρεώσεις -2,00
Προηγούμενο Υπόλοιπο 27,94
Σύνολο χρέωσης 105,94
Ποσό επανασύνδεσης Ποσό επανασύνδεσης 188,62

Όταν πατήσω πάνω στο ποσό επανασύνδεσης μου κάνει μία περαιτέρω ανάλυση
Σύμφωνα με την τιμολογιακή μας πολιτική για την επανασύνδεση σας θα χρειάζεται να εξοφλήσετε το παρακάτω ποσό:
Προηγούμενη Οφειλή 105,94
Συνδρομή Τρέχοντος Μηνός 15,25
Συνδρομή Επόμενου Μήνα 57,19
Κόστος Επανασύνδεσης 10,24
---------------------------------
Σύνολο 188,62

Εάν ενδιαφέρεστε για άμεση επανασύνδεση και επιθυμείτε να εξοφλήσετε την οφειλή σας μέσω της πιστωτικής σας κάρτας, πατήστε την επιλογή "Online Πληρωμή Συνδρομής".

Προσοχή: Για την άμεση επανασύνδεσή σας, πρέπει να εξοφλήσετε το παραπάνω συνολικό ποσό.

Παρακαλώ εισάγετε τον αριθμό απόδειξης πληρωμής και πατήστε την εντολή ενεργοποίησης.

Η διακοπή των υπηρεσιών έγινε περίπου στις αρχές μαιού διότι τότε έλλειξε ο λογαριασμός του απριλίου.Οπότε η διακοπή έγινε για οφειλές HD από τον Δεκέμβριο μέχρι τον Απρίλιο.5 χ4.99=24.95 + 1 ημέρα κανάλια ενηλίκων 2.99 Το σύνολο 27.94 για να είμαστε 100% ακριβείς!Από εκέι προκύπτει στην ανάλυση το προηγούμενο υπόλοιπο 27,94.Μετά μου προσθέτουνε κάτι που λένε νέες χρεώσεις 80 ευρώ το οποίο είναι λένε άκουσον άκουσον εάν κατάλαβα αλά το ποσόν υπαναχώρησης από την 12μηνη σύμβαση που υπέγραψα επειδή μου έγινε διακοπή!!!!Δηλαδή μου ζητάνε ποσό υπαναχώρησης οτι δηλαδη έκανα διακοπή από 12μηνη ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ σύνδεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!χαχα απίστευτα πράγματα!!!Το -2 ευρω δεν ξέρω γιατί μου το αφαιρούνε.Και μετα πάμε στην άλλη ανάλυση όπου είναι τα 105,94 που σας ανέλυσα και μου ζητάνε να προπληρώσω τον προπληρωμένο επόμενο μήνα με την κανόνική τιμή και μία αναλογική χρέωση για κάποιες ημέρες (δεν κατάλαβα) και τέλη επανασύνδεσης!Σύνολο 188,62!!!!
Ευχαριστώ για την προσοχή σας!
Ότι θέλετε στην διαθεσή σας!
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
ΟΚ, τώρα βγαίνει ένα νόημα. Δύο ερωτήσεις:
- Εσύ πότε ζήτησες να διακοπούν και να μη χρεώνονται τα HD;
- Έκανες ποτέ υπαναχώρηση στο συμβόλαιό σου ώστε να έχεις ποινή; Τους ζήτησες να γίνει διακοπή της σύμβασης;
 

pagnado

New member
20 September 2012
6
Υπαναχώρηση δεν έκανα ποτέ και για ποιο λόγο να κάνω αφού είχα προπληρωσει.πως είναι δυνατόν να ζητούσα διακοπή μιας υπηρεσίας που έχω προπληρωσει?
Διακοπή των hd μέχρι τον Μάιο δεν έκανα απο εκεί και πέρα μου έκαναν αυτοί διακοπή όλου του πακετου.
 

verfot

Established Member
29 September 2011
223
Η ιστορια μου ειναι παληα αλλα την γραφω γιατι διαβαζωντας ολες αυτες τις διαμαρτυριες αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον αυτη η εταιρια να εχει συνδρομητες.Λοιπον υπηρξα απο τους πρωτους συνδρομητες με τους πρωτους εκεινους απαραδεκτους δεκτες.Οταν οδεκτης χαλασε πηγα ,μου δωσαν εναν αλλο διορθωμενο.Αυτο γινοταν συχνα μια και οι δεκτες ηταν χαλια και διορθωμενοι.Προφανως στην τελευταια αλλαγη που εγινε ο υπαλληλος
ξεχασε να γραψει τον σειριακο της συσκευης που μου εδωσε.Λιγο αργοτερα οταν καηκε το τροφοδοτικο πηγα και απητησα καινουργιο δεκτη.
Δυστυχως ουτε διορθωμενο μου δωσαν διοτι ο δεκτης που τους πηγα δεν ηταν ο δικος μου.???Τους εξηγησα οτι ξεχασαν προφανως να γραψουν τον
σειριακο κλπ.Ηταν προσβλητικα αρνητικοι.Δεκα λεπτα αργοτερα αφου τους ενημερωσα για το ποσες χιλιαδες ευρω εχω πληρωσει και θα με χασουν για 20-30 ευρω που τους στοιχιζε ο δεκτης τους εκοψα την συνδρομη.Διαβαζω λοιπον τα καθημερινα παραπονα και με ικανοποιηση λεω "εγω τουλαχιστον εφυγα νωρις" Η μεγαλυτερη απολαυση μου ηταν οταν αρχισαν μετα να μου τηλεφωνουν για να διορθωσουν το τραγικο τους λαθος.Ειπα τοσα πολλα
και τοσα ασχημα για να εκτονωθω.Ακομη και τωρα μολις μου τηλεφωνησουν για καποια προσφορα ριχνω πολυ πραγμα σε καθε τους κληση {φαινεται πως ακομα εκτονονωμαι}
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
@pagnado: ΟΚ, είναι κι αυτοί απαράδεκτοι για 27 ευρώ να συμπεριφέρονται έτσι όμως κι εσύ δεν ήσουν σωστός. Εφ' όσον δε ζήτησες ποτέ να διακοπούν τα HD, σημαίνει ότι δικαιολογημένα σου έκαναν διακοπή αφού λογιστικά είχες υπόλοιπο. Τέλος επανασύνδεσης δε πρέπει να πληρώσεις, ενώ πρέπει να σε αφήσουν να δεις και σχεδόν 2 μήνες παραπάνω που σε έχουν κομμένο. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να τους ενημερώσεις ότι εσύ δέχεσαι να πληρώσεις τα 27 ευρώ, με την προϋπόθεση πως θα δεις για άλλους 6 μήνες και δε χάνονται οι 2 μήνες διακοπής. Και φυσικά χωρίς να πληρώσεις τέλος επανασύνδεσης αφού έχεις ήδη πληρωμένο αυτό το ποσό.

Από κει και πέρα η Nova λογικά καλύπτεται νομικά για ότι έχει κάνει αφού αυτά που σε χρεώνει προβλέπονται από τα συμβόλαιά της. Θεωρεί ότι η άρνησή σου να πληρώσεις οδήγησε σε πρόωρη διακοπή του συμβολαίου σου και άρα σου επιβάλλει πέναλτι διακοπής. Νομικά δηλαδή δε νομίζω πως μπορείς να κερδίσεις κάτι. Με το φόβητρο της δημοσιοποίησης της υπόθεσής σου προσπάθησε να πετύχεις το σωστό κατά τη γνώμη μου, να επανασυνδεθείς για 6 μήνες αφού πρώτα πληρώσεις την πραγματική οφειλή και όχι 188 ευρώ.

Δυστυχώς αυτή η υπόθεση δείχνει το κακό πρόσωπο μερικών εταιρειών που για λίγα ευρώ μπορεί να δεχτούν τεράστια δυσφήμιση. Ειδικά πλέον με το internet, τα φόρα και τα δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης, τέτοιες ενέργειες δημιουργούν υπερ-πολλαπλάσια ζημιά από τα όποια 27 ευρώ μπορεί να υπήρχε φόβος να χαθούν.

Αν τώρα δεν επιθυμείς να επανασυνδεθείς, εφ' όσον είδες 6 μήνες, δικαιούσαι επιστροφή 43 ευρώ. Από τα 150 ευρώ δηλαδή, αφαιρούμε τα 80 ευρώ του πέναλτι και τα 27 που χρωστάς.
 
Last edited:

pagnado

New member
20 September 2012
6
Malakudi δεν θα διαφώνησω μαζί σου ότι φταίω και δεν έχω πρόβλημα ούτε ποτέ είχα πρόβλημα να πληρώσω το πόσο των hd αλλά όχι και να πληρώσω τέλη επανασύνδεσης για προπληρωμενη συνδρομή.εκει διαφώνησα και για αυτό δεν πλήρωσα.
Σε τηλεφώνημα μου στο ΤΕΠ μου έλεγαν ότι τα τέλη επανασύνδεσης αφορούν τα έξοδα που κάνει η εταιρεία για τον δορυφόρο όσο καιρό είμαι ανενεργος γιατι μου λεει στον επομενο λογαριασμο θα αφερεθουν αυτεσ οι μερεσ και θα πληρωσω λιγοτερο παγιο!!και όταν τους έλεγα μα εγώ έχω προπληρωσει όλο τον χρόνο και δεν πληρωνω παγιο δεν ήξεραν τι να μου πουν.μια φορά μάλιστα μια υπάλληλος μου το έκλεισε!με βάση την εώς τώρα εμπειρία μου πιστεύω πως η nova ειναι η χειρότερη εταιρεία.θα ξανά επικοινωνήσω μαζί τους μήπως βγάλω κάποια άκρη και τελικά δεν χάσω τα χρήματα μου και να τους πληρώσω το πραγματικό οφειλόμενο πόσο.δεν εχω κανένα λόγο να κάνω αρνητική κριτική σε μια εταιρεία εφόσον ειναι σωστή απέναντι μου η έστω καταλαβαίνει το λάθος που κάνει και το διορθώνει .

Επίσης μήπως έχει κάποιος ένα συμβόλαιο να ποσταρει να δούμε τους ορους;
 
Last edited by a moderator:

pagnado

New member
20 September 2012
6
Re: Απάντηση: NOVA: Είναι απατεώνες ή απλά εμείς (ή έστω εγώ) βλάκες;

ευχαριστώ πολύ
 

agnostos

Established Member
18 April 2012
173
Χωρίς να γνωρίζω την κατάσταση θα προσπαθήσω να δόσω την δική μου "λογική" ερμηνεία για το μπέρδεμα(μιάς και δεν έχω δει συμβόλαιο πρόπληρωμένο)...
Ενδεχομένος μιας και το συμβόλαιο σου είναι "οπαδικό" ισχύει για μια αθλητική σεζόν και λίγο παραπάνω(12μηνο) και φαντάζομαι δεν μπορείς να το σπάσεις πχ σε διακοπτόμενες συνδρομές ασχέτως αν το έχεις προπληρώσει(δηλαδή πρέπει να το "δείς" ενιαίο το 12μηνο και όχι να διακόψεις πχ τον Ιούνη και να το ξαναενεργοποιήσεις Σεπτέμβρη). Κάπου εκεί θα έχει προνόησει λογικά η εταιρία για να προλάβει τους "πονηρούς" οτι σε περίπτωση διακοπής του συμβολαίου ακυρώνεται η προπληρωμένη συνδρομή και επίσης οτι υπάρχει πέναλτι(όπως σε όλα τα 12μηνα συμβόλαια που σπάνε νωρίτερα).
Απο την άλλη (λογικά πάλι) μετά απο κάποιους μήνες απλήρωτης υπηρεσίας(εδώ HD) η Nova έχει το δικαίωμα διακοπής της μέχρι εξοφλήσεως του υπολείπου(με το αντίστοιχο τέλος επανασύνδεσης)
Κάπου εδώ είσαι εσύ ανάμεσα σε δύο όρους που μπλέκουν!Εφόσον λοιπόν δεν καλύφθηκε το υπόλοιπο στο διάστημα που έπρεπε η Νova προέβη στη διακοπή της υπηρεσίας. Κάπου εκεί ενεργοποιειται και ο άλλος όρος όμως που λέει για ακύρωση της προπληρωμένης συνδρομής σε περίπτωση διακοπής με υπαιτιότητα πελάτη πρίν τη λήξη του 12μήνου!
Μόνο κάπως έτσι μπορώ να κατανοήσω αυτήν την "πολιτική της εταιρίας"
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
@agnostos: όπως είπα κι εγώ, στο νομικό κομμάτι λογικά η Nova είναι καλυμμένη. Το θέμα είναι πως τελικά για 27 ευρώ έρχεται να "τιμωρήσει" κάποιον που τις έσκασε 300 ευρώ μετρητά πριν 6 μήνες και του "χρωστάει" άλλους 6 μήνες θέασης. Όσο κι αν είναι νομικά καλυμμένη, ηθικά είναι λάθος. Δε δείχνει αυτή η συμπεριφορά σεβασμό προς τον πελάτη τους. Είναι λάθος και η ζημιά από τη δυσφήμιση που δέχονται από ένα τέτοιο νήμα είναι πολλαπλάσια από τυχόν απώλεια 27 ευρώ που μπορεί να είχαν.
 

IOANNISTSA

AVClub Addicted Member
10 July 2012
2,147
Malakudi δεν θα διαφώνησω μαζί σου ότι φταίω και δεν έχω πρόβλημα ούτε ποτέ είχα πρόβλημα να πληρώσω το πόσο των hd αλλά όχι και να πληρώσω τέλη επανασύνδεσης για προπληρωμενη συνδρομή.εκει διαφώνησα και για αυτό δεν πλήρωσα.
Σε τηλεφώνημα μου στο ΤΕΠ μου έλεγαν ότι τα τέλη επανασύνδεσης αφορούν τα έξοδα που κάνει η εταιρεία για τον δορυφόρο όσο καιρό είμαι ανενεργος γιατι μου λεει στον επομενο λογαριασμο θα αφερεθουν αυτεσ οι μερεσ και θα πληρωσω λιγοτερο παγιο!!και όταν τους έλεγα μα εγώ έχω προπληρωσει όλο τον χρόνο και δεν πληρωνω παγιο δεν ήξεραν τι να μου πουν.μια φορά μάλιστα μια υπάλληλος μου το έκλεισε!με βάση την εώς τώρα εμπειρία μου πιστεύω πως η nova ειναι η χειρότερη εταιρεία.θα ξανά επικοινωνήσω μαζί τους μήπως βγάλω κάποια άκρη και τελικά δεν χάσω τα χρήματα μου και να τους πληρώσω το πραγματικό οφειλόμενο πόσο.δεν εχω κανένα λόγο να κάνω αρνητική κριτική σε μια εταιρεία εφόσον ειναι σωστή απέναντι μου η έστω καταλαβαίνει το λάθος που κάνει και το διορθώνει .

Επίσης μήπως έχει κάποιος ένα συμβόλαιο να ποσταρει να δούμε τους ορους;

Στο πακέτο που προπλήρωσες για δώδεκα μήνες περιλαμβάνεται και το HD το όποιο είναι δωρεάν για τους δυο πρώτους μήνες ενώ για τους υπόλοιπους υπάρχει επιπλέων χρέωση. Το HD αποτελεί μέρος του συμβολαίου.

Για να μην επιβαρύνεσαι με την επιπλέων χρέωση του HD μετά τους δύο μήνες που είναι δωρεάν είχες το δικαίωμα της διακοπής του για τους επόμενους μήνες κάτι που δεν έκανες.

Εφόσον δεν έκανες διακοπή του HD αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αποδοχή του ως χρέωση βάση συμβολαίου για τους επόμενους μήνες.

Η άρνηση σου να μην πληρώσεις το HD και η μη πληρωμή του για τέσσερεις συνεχόμενους μήνες έδωσε στην NOVA το δικαίωμα να ακυρώσει μονομερώς το συμβόλαιο και να διακόψει την συνδρομή.
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Νομίζω ότι έτσι αναλυτικά έπρεπε να τα πουν από την αρχή στον συνδρομητή και μετά να έλεγαν ότι κάνουν εξαίρεση γι αυτόν και να τον άφηναν να πλήρωνε μόνο το πόσο για τα HD και να συνέχιζαν τη συνδρομή.
Τι θα έχαναν αν το έκαναν αυτό; Θα δημιουργούσαν προηγούμενο; Πόσες περιπτώσεις θα ξανά έχουν στο ίδιο μοτίβο;
Νομικά είναι καλυμμένοι και έχουν και δίκιο, αν είναι σωστό το προηγούμενο post. Ουσιαστικά όμως θα μπορούσαν να έκαναν την παραχώρηση αυτή και να ευχαριστούσαν και τον συνδρομητή.
Άσε που δεν μπορώ να καταλάβω και την τακτική αυτή που ακολουθούν όλες οι εταιρίες με τα δώρα!
Σου δίνουν 2 μήνες τσάμπα κάτι, αλλά πρέπει να έχεις το νου σου να το διακόψεις στο τέλος της προσφοράς, γιατί θα αρχίσει η χρέωση. Άσε που δεν σε αφήνουν να δηλώσεις από πριν ότι δεν θέλεις να συνεχίσεις!
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Θα μπορούσαν να του κόψουν τα hd και όχι όλο το πακέτο που έχει ΗΔΗ πληρώσει!Πάμε καλά;Το hd είναι πρόσθετη υπηρεσία.Και αν μιλάμε για 27 ευρώ οφειλή, δεν είναι λόγος για "μαύρο".
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
\Άσε που δεν σε αφήνουν να δηλώσεις από πριν ότι δεν θέλεις να συνεχίσεις!

Αυτό είναι πικραμένη ιστορία μιας και εγώ αναγκάστηκα να μην ενεργοποιήσω καν τους δωρεαν μηνες HD. Δεν έχω δικαιωμα αγοράς (ειμαι 2ης γενιας στο εξωτερικό). Ο ανθρωπος μου στην Ελλάδα (65 χρονών μπαρμπας) δε γνώριζε και μου εστειλε τον pace χωρις ενεργοποιημένη κάρτα. Καταλήξαμε να τους παιρνει τηλ με ανοιχτη ακρόαση κ με εμενα στο skype.. Τότε ζήτησα (ή μάλλον ζητησε.. ;) ) να μείνουν ανοικτα τα HD (επικες στιγμές συζήτησης κοπελιτσας της Nova και μεγάλου ανθρώπου που δε ξερει ντιπ αγγλικά και δεν εχει ιδεα τι στα μαυρα προβατα ειναι το HD..) μονο όσο ηταν δωρεαν κ η απάντηση ήταν, τοτε ξαναπάρτε μας.. Για να μη πρεπει να ξανακάνουμε τετοια ιστορία κ επειδη το μυρίστηκα πως πηγαινε για χρεωση μετα, δεν ενεργοποιηθηκαν ποτε τα HD...
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Στο πακέτο που προπλήρωσες για δώδεκα μήνες περιλαμβάνεται και το HD το όποιο είναι δωρεάν για τους δυο πρώτους μήνες ενώ για τους υπόλοιπους υπάρχει επιπλέων χρέωση. Το HD αποτελεί μέρος του συμβολαίου.

Για να μην επιβαρύνεσαι με την επιπλέων χρέωση του HD μετά τους δύο μήνες που είναι δωρεάν είχες το δικαίωμα της διακοπής του για τους επόμενους μήνες κάτι που δεν έκανες.

Εφόσον δεν έκανες διακοπή του HD αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αποδοχή του ως χρέωση βάση συμβολαίου για τους επόμενους μήνες.

Η άρνηση σου να μην πληρώσεις το HD και η μη πληρωμή του για τέσσερεις συνεχόμενους μήνες έδωσε στην NOVA το δικαίωμα να ακυρώσει μονομερώς το συμβόλαιο και να διακόψει την συνδρομή.

Ας επιστρέψει τότε τη διαφορά που προκύπτει από το προπληρωμένο ποσό. Φυσικά μπορούσε να κάνει και κάτι άλλο, που δεν θα φαινόταν τόσο δραματικό στον συνδρομητή όπως η άμεση διακοπή, να κρατήσει το χρωστούμενο ποσό για τα HD από το προπληρωμένο, και αντί να δώσει 12 να έδινε 11 μήνες (ή όση είναι η διαφορά) συνδρομής.
 

pagnado

New member
20 September 2012
6
ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.το νεότερο είναι ότι πλήρωσα τα 27,94 online μου ανοίξανε τα κανάλια αλλά το ποσό που βλέπω ότι χρωστάω τώρα είναι 103.49!Δεν μου το αναλύει αλλα κάνοντας τις πράξεις με βάση τον προηγούμενο λογαριασμό είναι 80 ευρω υπαναχώρησης,το ποσό επανασύνδεση 10 και κάτι και 15,.. αναλογική χρέωση για κάποιο μήνα ..????Τους έχω στείλει mail στο οποίο ζητάω την άμεση αποκατάσταση του συμβολαίου μου στο οποίο δεν έχουν απαντήσει.Το μόνο σίγουρο είναι πως θα πρέπει να μιλάμε μαζί τους μόνο μέσω email ή εάν να μας παίρνουν τηλ να βρίσκουμε έναν τρόπο να τους ηχογραφούμε αφου εννοείται τους ενημερώνουμε πρώτα για να είμαστε νόμιμοι.Έτσι θα έχουμε αποδείξεις για ότι μας λένε και δεν θα μπορούν να λένε τα δικά τους μετα.
Κοιτάξτε τώρα το παράδοξο να τους έχω πληρώσει το λογαριασμό,να τους έχω στείλει mail με το οποίο απαιτώ την συνέχιση της συνδεσης και εκείνοι να μου στέλνουν να πληρώσω ένα ποσό για υπαναχώρηση συμβολαίου!παράνοια?
Για ότι νεότερο θα σας ενημερώσω παλι ,μακάρι η εταιρεία να δείξει ένα άλλο πρόσωπο απο αυτό που δείχνει έως τώρα στους συνδρομητές της.