συνθεση htpc αρχαριος ρωταει

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
καλησπερα ενδιαφερομαι και εγω για htpc που θα συγκεντρωσω της ταινιες μου επειδη αυτο το εκανα με ενα μεντια πλειερ της lacie αγορασμενο προ 4ετιας.....
βεβαια εχω προβλημα οτι δεν παιζει πλεον ολα τα αρχεια ...
σκεφτομε αντι να αγορασω ενα καινουργιο πλειερ να φτιαξω και εγω ενα htpc ,αλλα σε αυτο ειμαι ασχετος.....
τη πρεπει να κοιταξω ωστε να μαζεψω τα κοματια σε λειτουργικο με ενδιαφερει ποιο πολυ windows 7--- vista ,
με ενδιαφερει βεβαια και ο τηλεχειρισμος οπως στο πλειρ για της ταινιες μου
βεβαια θα το συνδεσω μεσω του home cynema που εχω της an τησ denon...
και ποιο προγραμμα να μου παιζει ολα τα αρχεια και για μελοωτικη χρηση
βεβαια σε κοστος οσο ποιο οικονομικο γυνετε μιας και μας εχει κτυπηση η ανεργια μεσα στη οικογενεια
υπαρχουν ετοιμα htpc αλλα σε τη κοστος συμφερει ;

σας ζαλισα λιγο ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,897
Dystopia
Η πιο φθηνή λύση για HTPC αυτή τη στιγμή χωρίς κάρτα γραφικών είναι ο celeron g1610.

Aν σε ενδιαφέρει και το 3D και κάτι γενικώς καλύτερο, πιο πλήρες πακέτο είναι το Α6 της AMD.
Ρίξε και εδώ μια ματιά.
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
αυτο διαθετη και τηλεχειρισμο με ενδιαφερει αμεσα αν ειναι νατο μονταρο μονο μου επειδη ειμαι ασχετος θα υθελα μια αναλυση ποια εξαρτηματα χρειαζονται
μητρικη -καρτα γραφυκων -κ.λπ.
η σε ετοιμο ποιες εταιριες εχουν αν υπαρχει προβλημα για διφημηση στο φορουν εστω και σε πρωσοπικο μνμ
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,897
Dystopia
Απάντηση: Re: συνθεση htpc αρχαριος ρωταει

αυτο διαθετη και τηλεχειρισμο με ενδιαφερει αμεσα αν ειναι νατο μονταρο μονο μου επειδη ειμαι ασχετος θα υθελα μια αναλυση ποια εξαρτηματα χρειαζονται
μητρικη -καρτα γραφυκων -κ.λπ.
η σε ετοιμο ποιες εταιριες εχουν αν υπαρχει προβλημα για διφημηση στο φορουν εστω και σε πρωσοπικο μνμ

Πόσα χρήματα περίπου θέλεις να χαλάσεις; Θα τα πάρεις όλα από το ίδιο μαγαζί;
Eίσαι επαρχία , Αθήνα ή Β. Ελλάδα; Εξαρτήματα από άλλο pc σου περισσεύουν πχ σκληρός , dvd;
Για remote έχεις κάποιο κινητό με iOS ή android;
Κουτί θα πάρεις καινούργιο; Θες κανονικό, κύβο ή οριζόντιο(φέτα);
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
επιδη σκεφτομε αναβαθμηση του μυπως τον χρησημοποησω για ηtpc αλλο κουτι ποιο μαζεμενο μιας και θα ειναι κοτντα στη τηλεωραση
για να γλυτωσουμε την γρινια της γυναικας

τα εξαρτηματα που λεω να χρησημοποιησω ειναι τα εξης

m/b ECS GT31T-Mz&GIGA (775,DD2,G31) (EAN XREIAZETE AΑΛΑΖΩ ΜΗΤΡΗΚΗ)
CPI INTEL CORE 2QUAD Q6600 (S775/ 2,4GHz
RAM 2GB DDR2 DIMM667(JM)
ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΣΚΛΗΡΟ
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ WINDOWS VISTA HOME PREM OEM AGGLIKA ΜΥΠΩς ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΑ 7
H KARTA ΓΡΑΦΙΚΩΝ DEN EXEI HDMI ΕΙΝΑΙ Η SVGA PCI -EX TWINTECH 9600 GT 512 -ΜΥΠΩς ΓΥΝΕΤΕ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΗ ΜΕ ΑΝΤΑΚΤΟΡΑ
ΑΠΟ DVI--HDMI

θα πω ισως χαζομαρα αν κρατισω τον παλιο μου υπολογυστη η μεταφερο τα εξαρτηματα σε καινουργιο ποιο μαζεμενο κουτι αλλαξω καρτα γραφικων προσθεσω για τον τηλεχειρσμο οτι χρειαζετε για να τον χρησιμοποιησω σαν μεδια πλειερ τη προγραμα χρειαζωμε ,με βολεβη περισοτερο λειτουργικο windows
τη λες ; σαν ιδεα ,(τωρα στα γεραματα μαθε γερο γραμματα χαχα ενας 54αρης)
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,897
Dystopia
Μια χαρά το σκέφτηκες.
Ένα ωραίο άνετο κουτί στυλ silverstone , μια κάρτα πχ nvidia GT610/620/630, amd 6450/6570
και το πολύ μια φθηνή ψύκτρα υπολογιστή να είναι λίγο πιο ήσυχο.

Για τηλεχειρισμό αν δεν έχεις τηλέφωνο ios/android πάρε ένα τέτοιο.
Σχεδόν όλα τα προγράμματα πλέον έχουν κάποιο τρόπο να τα χειρίζεσαι με remote.
Oι περισσότεροι εδώ μέσα χρησιμοποιούν xbmc.
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
ευχαριστω για την αμεση απαντηση εχω και καρτα δικτιου ,οσο για τηλεφωνο εχω /android ενα samsung s dyos gt-s7562 οποτε κανει βεβαια θα χρειαζετε καποια εφαρμογη; εκτος απο το xbmc υπαρχει αλλο προγραμμα ποιο προσιτο γιατι με τα αγγλικα δεν τα παω καλα;
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,897
Dystopia
Απάντηση: Re: συνθεση htpc αρχαριος ρωταει

ευχαριστω για την αμεση απαντηση εχω και καρτα δικτιου ,οσο για τηλεφωνο εχω /android ενα samsung s dyos gt-s7562 οποτε κανει βεβαια θα χρειαζετε καποια εφαρμογη; εκτος απο το xbmc υπαρχει αλλο προγραμμα ποιο προσιτο γιατι με τα αγγλικα δεν τα παω καλα;

Φυσικά έχει και ελληνικά το xbmc.
Για remote ναι πρέπει να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή.
Δοκίμασε όποια βρεις ή αν βιάζεσαι ρώτα τα παιδιά στο θέμα του xbmc.


μιλαω για καρτα ασυρματιη δυκτιου....

Eννοείς για τον τηλεχειρισμό έτσι? Αρκεί να είναι και οι 2 συσκευές στο ίδιο δίκτυο.
Όλα γίνονται μέσω wifi oπότε θέλεις το κινητό να είναι συνδεδεμένο (ασύρματα) με το ίδιο router με το pc είτε με καλώδιο είτε ασύρματα.
Ότι σε βολεύει.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: συνθεση htpc αρχαριος ρωταει

Φυσικά έχει και ελληνικά το xbmc.
Για remote ναι πρέπει να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή. Yatse
Δοκίμασε όποια βρεις ή αν βιάζεσαι ρώτα τα παιδιά στο θέμα του xbmc.




Eννοείς για τον τηλεχειρισμό έτσι? Αρκεί να είναι και οι 2 συσκευές στο ίδιο δίκτυο.
Όλα γίνονται μέσω wifi oπότε θέλεις το κινητό να είναι συνδεδεμένο (ασύρματα) με το ίδιο router με το pc είτε με καλώδιο είτε ασύρματα.
Ότι σε βολεύει.
..
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
φυσικα δεν βιαζομαι θελω να κανω κατι σωστο ,οσο μπορω για αρχη μονο για ταινιες και καμια μουσικη δεν εχω και μεγαλες απετισεις ....
οπως εκανα μετον πλειερ τον παπoυ πλεον lacie με εβγαλε τοσα χρονια παλικαρι ,το μονο κακο που δεν παιζει ολα τα αρχεια......γιατην επποχη του καλος ηταν
ευχαριστω ολα τα μελη και θα επανελθω αν εχω καποιο προβλημα στη εφαρμογη και χρειαστω καποια βοηθεια
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
μονο ποιο κουτι προτεινετε να παρω ιδεα ,ομορφο γιατι την πατοφλα στα γεραματα δεν την γλητωνω
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,897
Dystopia
Απάντηση: Re: συνθεση htpc αρχαριος ρωταει

μονο ποιο κουτι προτεινετε να παρω ιδεα ,ομορφο γιατι την πατοφλα στα γεραματα δεν την γλητωνω

Δες λίγο τα silverstone που σου είπα στην αρχή.

Ρίξε και καμία ματιά σε μτχ είτε εδώ είτε αλλού, πχ στο insomnia έχει 2-3 σε καλή τιμή.