Έξυπνα Ρολόγια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651

Smart-Watch-logo.png




Στη μάχη και η Sony για τα έξυπνα ρολόγια με το ανανεωμένο SmartWatch 2 (SW2)



http://www.sonymobile.com/gr/products/accessories/smartwatch-2-sw2/

Σχεδιασμένο για android αυτή τη φορά και όχι μονο για κινητά sony όπως το προηγούμενο μοντέλο που αντικαθιστά.
Η τιμή του δεν είναι γνωστή αλλά υποθέτω θα είναι στα $150 που είχε και ο προκάτοχός του.

1_Smartwatch_2_Black_Angled.jpg


http://www.forbes.com/sites/parmyol...ker-smartwatch-but-lacks-support-for-iphones/

Ο ανταγωνισμός για την ώρα – είναι σοβαρός – και προέρχεται από το kickstarter … το γνωστό μας Pebble
http://getpebble.com/ που έχει σύμφωνα με τον κατασκευαστή 85,000 χρήστες και υποστήριξη iPhone εκτός από android

photo-watchfaces-3.jpg




Αλλά δεν έχουμε δει άλλο μεγάλο παίκτη στην κατηγορία των έξυπνων-ρολογιών

Το pebble κρατάει περίπου μια εβδομάδα φορτισμένο, υποθέτω και το sony κάπου εκεί, και φυσικά ανάλογα με τη χρήση …

Από όσο φαίνεται, τα ρολόγια του μέλλοντος θα μπορούν να κάνουν όλο και περισσότερα πράγματα από το να λένε την ώρα (όσο έχουν μπαταρία)
 
κατά τη γνώμη μου το επόμενο τεχνολογικό hype,μαζί με "έξυπνα" γυαλιά οράσεως,θα είναι πολλά τα λεφτά κύριοι.Οι δυνατότητες είναι άπειρες,απο επικοινωνία μέχρι monitoring θεμάτων υγείας..Νομίζω πως θα δούμε εκρηκτική άνθιση τέτοιων συσκευών.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Κάποιου τύπου wireless φόρτιση για το ‛ κομοδίνο ’ σίγουρα θα βόλευε – αν ήταν φθηνή και συμβατή με τα πάντα …

Θα συμφωνήσω και με το Νίκο που λέει για ένα σορό άλλες δυνατότητες που βλέπουμε σε έξυπνα ‛ μπρασελέ ‛ και έχουν σχέση με άθληση και παρακολούθηση του οργανισμού μας – είναι τεράστιος ο τομέας

Προσωπικά είχα μπει στον πειρασμό για το peeble, αλλά υποπτεύομαι ότι η επόμενη γενιά θα προσφέρει περισσότερα τόσο στην αξιοπιστία, όσο στη μπαταρία , όσο και στα features.

Γιατί το κλασικό ρολόι , είναι πάνω από όλα ρολόι – Τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Eρώτηση
Τι θα θέλαμε να έχει/κάνει ένα Smart Watch?
Ας μην απαντήσουμε για μπαταρία που είναι το αυτονόητο και για ομορφιά που είναι υποκειμενική, αλλά για τα υπόλοιπα.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Το νέο peable

είναι μεταλικό

meet the Peable Steel

το νέο:
IMG_2019.jpg


και δίπλα στο παλιό κοκκινο:
IMG_1974.jpg


http://www.engadget.com/2014/01/28/pebble-steel-review/

Σίγουρα
Ότι πιο όμορφο έχουμε δει ως τώρα
Και με δυνατότητες που οποιοδήποτε άλλο ρολόι θα ζηλεύει για χρόνια

Είναι τόσο το κοινό που τους υποστηρίζει, τόσες οι εφαρμογές, που κανείς δε θα μπορέσει να το ανταγωνιστεί εύκολα…
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Κι εγω, τον μπρασελε τον θεωρω "γεροντίστικο"
Για μοντερνο, μονο καουτσουκ.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Εμενα δεν με χαλάει γενικά ο μπρασελες, αλλα ο συγκεκριμένος με την λεπτη "πλέξη"..
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Εμενα δεν με χαλάει γενικά ο μπρασελες, αλλα ο συγκεκριμένος με την λεπτη "πλέξη"..

δε ξέρω και πολλά, άλλα τουλάχιστο το μπρασελέ υποθέτω αλλάζει,
ελπίζω σε αυτό τον τομέα να μη γίνουμε σα τα App στην πληροφορική, το ρολόι σας παίρνει μόνο μπρασελε sony/apple/samsung etc.
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Εντάξει, το προηγούμενο μοντέλο έλεγες, 150 κοστίζει θα το πάρω να δω τι παίζει.
Είμαι περίεργος τώρα πόσοι θα δώσουν 250 για το καινούργιο, με αυτόν τον απαίσιο μπρασελέ
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Εγώ πάντως πήρα το Galaxy Gear με 120 ( 220 - 100 επιστροφή Samsung) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Εάν εξαιρέσεις το ότι δεν αλλάζει το μπρασελέ, είναι απλά καταπληκτικό. Άσε που κάνω και το κομμάτι μου με όλους, αλλάζοντας φάτσα ρολογιού κάθε τρεις και λίγο. Μέχρι και Tag Heuer Monaco το έχω κάνει.
Επίσης θα ήταν ωραία το επόμενο να είναι όντως με ασύρματη ή έστω κανονική φόρτιση. Τώρα πρέπει να έχει μαζί σου το ειδικό πλαίσιο που μπαίνει το ρολόι για να φορτίσει, μιας και δεν έχει usb επάνω του.
Από μπαταρία κρατάει σίγουρα μέρα, 2 χωρίς πολύ χρήση.
Στα 120 αξίζει μια χαρά, παραπάνω δεν έδινα.
 
Last edited:

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Mε γειααα το Gear
Αυτο που σου κραταει η μπαταρια μονο μια ημερα να το κοιταξεις
Με δεκαδες ειδοποιήσεις μου κραταει 3 ημερες και οχι μονο το δικο μου αλλα και φιλων

Software Version
V700XXUAMK7
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Εξυπνα ρολογια..πφφ
Απο τις αρχες τις προηγουμενης δεκαετιας βγαζω τις φωτο μου με αυτο.


image_59376_largeimagefile.jpg


Στα τελη της δεκαετιας του 80 πιτσιρικας περναγα τα τηλεφωνα των γνωστων μου με τα ονοματα τους σε αυτο.:D


dbc-610ga-1d_01.jpg
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Yπάρχει κάποιο που να μπορεί να τρέξει κάποια εφαρμογή στυλ runkeeper (και προαιρετικά να παίξει αξιοπρεπώς μουσική) με κόστος κάτω από ipod;
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Νομίζω είναι παντελώς άχρηστα όλα.
Την ώρα/ημέρα/ημερομηνία τη δείχνει και ένα απλό ρολόϊ που μπορεί να είναι και στεγανό.
Τα υπόλοιπα τα βλέπεις πολύ πιό άνετα στο smartphone.