DiGiVIEW DV-127T

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
DigiView DV-127T

DV_127_T_HD_517156a1dd29f.jpg

back.jpg

Δέκτης με τσιπ ALi3801, αποκωδικοποίηση AC3 και τηλεκοντρόλ που μπορεί να ελέγξει βασικές λειτουργίες της τηλεόρασης.

Συμβατός με MPEG-4, Η.264, AVC, MPEG-2 Standard.
Υποδοχές RF IN & RF LOOP THROUGH για είσοδο και έξοδο RF κεραίας.
1 θύρα HDMI, έξοδοι RCA Audio/Video και 1 θύρα SCART για σύνδεση με την τηλεόραση ή τον projector σας.
Ψηφιακή έξοδος ήχου 5.1 COAXIAL για σύνδεση με Home Cinema.
Υποστήριξη EPG (Οδηγός προγράμματος).
Σύστημα εικόνας PAL & NTSC (αυτόματα).
Ελληνικό Teletext & OSD (μενού).
Αποκωδικοποίηση Ήχου: AAC, AC3, PCM.
Αναλογία εξόδου Video: 4:3 Pan scan / 4:3 Letter box / 16:9 Full screen / auto.
Δυνατότητα επιλογής μεγέθους, χρώματος και φόντου υποτίτλων.
Θύρα USB 2.0 Multimedia player (MP3, MP4, WMA, MPEG, DivX, AVI, MKV + αρχεία ελληνικών υποτίτλων *.srt).
Υποστηρίζονται εξωτερικοί σκληροί δίσκοι έως 2TB σε Format FAT, FAT32 ή NTFS.
Λειτουργία PVR μέσω θύρας USB.
Αναπαραγωγή αρχείων PVR απευθείας σε pc με Windows Media Player.
Αναβάθμιση firmware
Γονικός έλεγχος (parental control).
Ψηφιακή οθόνη 4 ψηφίων επί της πρόσοψης.


Περιμένουμε τις εντυπώσεις του sinalexander, μόλις τον παραλάβει
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: DiGiview DV-127T

Ψάχνοντας για 3801 με rca και εμφάνιση ώρας στην πρόσοψη, έχω πλέον το δέκτη στην κατοχή μου. Αν θέλετε να δοκιμάσω κάτι, μου το λέτε.:smile:
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: DiGiview DV-127T

Τί πληροφορίες δίνει στην οθόνη πληροφοριών λογισμικού;
Έχει τα προβλήματα των εγγραφών κατά τις πρώτες μεταμεσονύκτιες ώρες που έχεις παρατηρήσει και στον Lifeview A2;
Το EPG δίχνει πάντα σωστά ποιά είναι η τρέχουσα ώρα ή δέιχνει κάποια 2-3 ώρες μετά; (Έχει αναφερθεί από τον tolias για τον 913)
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: DiGiview DV-127T

Μετά τα μεσάνυχτα, κι αν ο δέκτης είναι ανοικτός από πριν τα μεσάνυχτα, μετά από λίγο ζάπινγκ ή χρήση του EPG, αντί το EPG να έχει «μαρκαρισμένη» ως τρέχουσα εκπομπή εκείνη που δείχνει τώρα το κανάλι, έχει κάποια εκπομπή που πρόκειται να μεταδοθεί λίγες ώρες αργότερα. Δηλαδή το EPG «πάει λίγο μπροστά».

Να ρωτήσω κάτι ακόμη. Δείχνει πάντοτε της πληροφορίες προγράμματος του πλήκτρου Info ή τις χάνει μετά τα μεσάνυχτα αν ο δέκτης είναι ανοικτός από πριν από τα μεσάνυχτα;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: DiGiview DV-127T

Όχι μόνο μετά τις 12 το βράδυ. O Digiview 913 πάντα (όλο το 24ωρο) όταν μπαίνεις στο EPG δείχνει ότι βρίσκεσαι σε άλλη εκπομπή 2 ώρες παρακάτω από αυτήν που βρίσκεσαι. Και μετά τις 12 το βράδυ σε live παρακολούθηση καναλιών χάνεται σιγά σιγά και μετά από λίγο zapping, το όνομα του προγράμματος που βλέπεις από την μπάρα πληροφοριών. Όπως και οι πληροφορίες του προγράμματος από το παράθυρο που βγαίνει μετά το δεύτερο πάτημα του πλήκτρου Info. Και τρίτο πράγμα που ρωτάει ο Άγγελος είναι το γνωστό πρόβλημα των Lifeview Α1-Α2 που με κάποια λογισμικά δεν κάνουν προγραμματισμένη εγγραφή μετά τις 12 και μέχρι τις 3 το πρωί.

Εγώ θα ήθελα να ξέρω αν η μπάρα πληροφοριών γράφει και την ώρα προβολής των προγραμμάτων μαζί με τις λέξεις τώρα-επόμενο, αν με δεύτερο πάτημα του Info βγαίνει παράθυρο με πληροφορίες του προγράμματος, αν δείχνει αρκετούς χαρακτήρες στο όνομα του προγράμματος ενός καναλιού ή στο όνομα ενός αρχείου βίντεο (αν έχει δηλαδή το πρόβλημα του Α1 με τους λίγους χαρακτήρες των ονομάτων), και αν το τηλεκοντρόλ του συγκρούεται με το τηλεκοντρόλ κανενός άλλου δέκτη που έχεις. Δηλαδή του Α2 ή του Α1 αν τον έχεις ακόμα.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: DiGiview DV-127T

Έχει τα προβλήματα των εγγραφών κατά τις πρώτες μεταμεσονύκτιες ώρες που έχεις παρατηρήσει και στον Lifeview A2;
Ρύθμιση τοπικής ώρας: Περιοχή > Greece, Gmt usage > by region: οι εγγραφές γίνονται κανονικά

Ρύθμιση τοπικής ώρας: Περιοχή > Greece, Gmt usage > προσδιορισμός χρήστη, gmt +02:00, θερινή ώρα ανοικτή: οι εγγραφές δε γίνονται, απλώς ανοίγει ο δέκτης στο κανάλι που θα έπρεπε να γράψει

Με χειροκίνητη εισαγωγή ώρας οι εγγραφές γίνονται κανονικά.

Το EPG δίχνει πάντα σωστά ποιά είναι η τρέχουσα ώρα ή δέιχνει κάποια 2-3 ώρες μετά; (Έχει αναφερθεί από τον tolias για τον 913)
Δείχνει σωστά.

Εγώ θα ήθελα να ξέρω αν η μπάρα πληροφοριών γράφει και την ώρα προβολής των προγραμμάτων μαζί με τις λέξεις τώρα-επόμενο
Δεν τη γράφει.

αν με δεύτερο πάτημα του Info βγαίνει παράθυρο με πληροφορίες του προγράμματος
Βγαίνει.

αν δείχνει αρκετούς χαρακτήρες στο όνομα του προγράμματος ενός καναλιού ή στο όνομα ενός αρχείου βίντεο
Δείχνει.

Για το τηλεχειριστήριο θα απαντήσω μέσα στην εβδομάδα, όταν κάποια στιγμή συνδέσω ξανά τον A2.

Τί πληροφορίες δίνει στην οθόνη πληροφοριών λογισμικού;
 

Attachments

  • DV-127T.JPG
    DV-127T.JPG
    65.5 KB · Views: 362
Last edited:

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: DiGiview DV-127T

Να συμπληρώσω ότι το τηλεχειριστήριο είναι πολύ καλό, δε διαθέτει ωστόσο πλήκτρο για άμεση πρόσβαση σε εγγραφές ή media (για μένα δεν αποτελεί πρόβλημα, όμως οφείλω να το αναφέρω). Επίσης, όταν επιλέγουμε κανάλι που δεν υπάρχει (πλην της περίπτωσης του "0"), βγαίνει μήνυμα λάθους που φεύγει με το "ok".
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: DiGiview DV-127T

Τα υπόλοιπα είναι όπως τα περίμενα, και όπως είναι στους περισσότερους ALI 3801. Το θέμα με τις εγγραφές ανάλογα με την ρύθμιση της ώρας είναι όπως ακριβώς και με τον δικό μου Digiview 913. Φαίνεται είναι χαρακτηριστικό κουσούρι των Digiview. Δεν είναι τρομερό. Απλά βάζεις ρύθμιση by region. Αλλά είναι περίεργο που και οι δύο έχουν το ίδιο θέμα που δεν υπάρχει αλλού. Φαίνεται είναι ο ίδιος αρχικός πυρήνας λογισμικού, με τελικές διαφοροποιήσεις ανάλογα με το μοντέλο.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: DiGiview DV-127T

Να προσθέσω ακόμη ότι δεν παρουσιάζει προβλήματα με το epg που έχουν αναφερθεί παραπάνω.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Εγώ θα ήθελα να ξέρω αν το τηλεκοντρόλ του συγκρούεται με το τηλεκοντρόλ κανενός άλλου δέκτη που έχεις. Δηλαδή του Α2 ή του Α1 αν τον έχεις ακόμα.
Δοκίμασα τον A2. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 
Last edited:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ωραία. Ευχαριστώ. Μόνο μία απορία έχω, αλλά πρέπει να έχεις κοινό τηλεκοντρόλ για όλους τους δέκτες για να απαντήσεις. Αν έχει ο 127Τ την ίδια απόκριση στο τηλεκοντρόλ όπως πχ ο Α2. O Α2 μου πιάνει από παντού (όπως και ο Α1). Αλλά ο Digiview 913 που έχω εγώ έχει χειρότερη λήψη τηλεκοντρόλ (με το ίδιο TELE USB-300) γιατί για να μπει στην πλακέτα η οθόνη με το ρολόι τραβήχτηκε μάλλον η πλακέτα πιο πίσω, δεν ακουμπάει το ματάκι υπερύθρων στην πρόσοψη και δεν πιάνει καλά το σήμα του τηλεκοντρόλ. Ήθελα να δω αν και αυτός ο Digiview που έχει και αυτός οθόνη, έχει το ίδιο θέμα.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Δεν έχω κοινό τηλεχειριστήριο για όλους τους δέκτες. Αλλά μπορώ να πω ότι εκείνο του 127T πιάνει ακόμη κι όταν βλέπει το ταβάνι!

Διαπίστωσα ένα (αρκετά σημαντικό για μένα) πρόβλημα: όταν κάνουμε εγγραφή κάποιου καναλιού και ταυτόχρονα δοκιμάσουμε να παίξουμε μια παλαιότερη εγγραφή, δε δουλεύει το πλήκτρο "pause"! Ας δει ο φίλος tolias τι γίνεται στο δικό του 913.

Και μια παρατήρηση ακόμη: δε λειτουργεί το πλήκτρο "audio". Ο A2 δεν έχει αυτά τα δύο προβλήματα.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Το έχω δοκιμάσει, όχι σε παλιότερη εγγραφή, αλλά σε προβολή της εγγραφής που γράφει εκείνη την στιγμή. Κάτι σαν timeshift δηλαδή, χωρίς να πιάνει όλο τον χώρο στον δίσκο που πιάνει το timeshift όταν είναι ενεργό. Και όντως δεν δούλευε το Pause. Δεν είχα δοκιμάσει το audio. Μπορώ να τα δοκιμάσω πάλι.

Επεξεργασία:
Το δοκίμασα κανονικά με δύο εγγραφές. Όντως όταν γράφει δεν δουλεύει το Pause σε αυτήν που προβάλλει, αν και έχει όλες τις επιλογές μετακίνησης. Το audio φαίνεται να δουλεύει αφού έβγαλε παράθυρο επιλογών, αλλά έτσι και αλλιώς τα κανάλια μία επιλογή ήχου έχουν. Είχε δύο ή και παραπάνω το ΕΡΤHD, αλλά...
 
Last edited by a moderator:

fonzi

Senior Member
29 June 2006
370
O φίλος tolias είχε γράψει για τον DV-913: "Και δεν είδα πουθενά το πρόβλημα με τις μπλε οθόνες στις Philips που σε κάποιο σημείο εμφανιζόταν σε όλους τους ALI 3601 και 3801 που δοκίμασα. Τα 3 προβλήματα στην λειτουργία καναλιών που με ενοχλούσαν στον Α1."
Ισχύει το ίδιο για τον 127Τ; Είναι και αυτός εντάξει σε αυτό το θέμα όπως ο 913;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δύσκολο να εξακριβωθεί. Είναι ένα χαρακτηριστικό των πρώιμων λογισμικών των ALI 3601 και 3801 που υπάρχει μόνο σε αυτούς. Δεν υπάρχει ας πούμε σε κανέναν άλλον επεξεργαστή που έχω δοκιμάσει, ούτε σε νεότερα λογισμικά των ALI. Δεν υπάρχει πχ στον Dιgiview 913 και στον Lifeview LV6TBOXHD A2 που αγόρασα αργότερα από τον Digiview 913. Και οι δύο με ALI 3801.
Είναι πολύ έντονο σε κάποιες Philips γιατί έχουν την ιδιαιτερότητα να έχουν μπλε αρχική οθόνη στην εικόνα της θύρας HDMI. Φαίνεται κάποια στιγμιαία διακοπή στην σύνδεση γίνεται στους δέκτες που το βλέπω, που κάνει τις Philips να προλαβαίνουν να βγάζουν την μπλε οθόνη για κλάσματα δευτερολέπτου. Σε τηλεόραση με μαύρη αρχική οθόνη μάλλον δεν γίνεται αντιληπτό γιατί μοιάζει με το μαύρο της αλλαγής καναλιών.
Άρα θέλεις κάποιον με τον δέκτη Digiview 127T και με Philips τηλεόραση, που να έχει μάλιστα και μπλε αρχική οθόνη στην εικόνα της θύρας HDMI. Δύσκολο να βρεθεί. Δεν την έχουν καν όλες οι Philips. Εξάλλου γενικά όλο αυτό το θέμα μόνο δύο άτομα το έχουμε αναφέρει στην κατηγορία των επίγειων δεκτών, γιατί μάλλον μόνο εμείς έχουμε όλο τον συνδυασμό.