2.1 ηχεια ως 150 ευρω

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Γεια χαρα σε ολους.

Θα ηθελα καποια καλα 2.1 ηχεια για μουσικη/ταινιες/gaming.

Ως 150 ευρω θα προτιμουσα, αν βεβαια ειναι καποιο 10-20 παραπανω και το αξιζει εννοειται το προτεινετε,
π.χ. www.skroutz.gr/s/317569/Edifier-S530-S530D.html (κλεινω προς αυτα μαλλον). Απλα θελω και τις προτασεις σας.

Επισης θα συνδεθουν στην υποδοχη ακουστικων/ηχειων της TV που την χρησιμοποιω για οθονη PC, ο ηχος μεταφερεται μεσω HDMI δηλαδη.
Γι'αυτο θα ηθελα να σας ρωτησω αν ετσι χανω ποιοτητα γενικα σε σχεση με το να τα καρφωσω στην onboard καρτα ηχου του PC (Realtek ALC889 codec και motherboard Gigabyte Z68X-UD3P-B3, το αναφερω μηπως παιζει ρολο).



Σας ευχαριστω!
 

STRATOS1983

Senior Member

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Απο οσο καταλαβαινω δεν μπορω να εχω πραγματικο 5.1 εφοσον θα τα συνδεσω με την TV και ο ηχος θα ειναι μεσω HDMI, ετσι δεν ειναι?
Γι'αυτο ελεγα για 2.1
 

STRATOS1983

Senior Member
γιατι να τα συνδεσεις με την tv και οχι με το pc?
θες να ακους και το προγραμμα της τηλεορασης απο τα ηχεια?
αν παρεις μια καλη καρτουλα 5.1 γτ να μην εχεις 5.1 ηχο?
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Γιατι το PC ειναι περιπου 8 μετρα μακρια και ειμαι στο σαλονι με ασυρματο keyboard/mouse.
Games/μουσικη/ταινιες τα κανω ολα στην TV που την χρησιμοποιω για οθονη του PC.
Καναλια της TV δεν με ενδιαφερουν, δεν βλεπω ποτε τηλεοραση.

Δεν θελω να αγορασω καρτα ηχου. Επισης η onboard υποστηριζει 2.1/5.1/7.1
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Καλυτερα απο τα Edifier S530 που σκεφτομουν?

Στο δευτερο link που εδωσες ειναι ακριβως τα ιδια απλα ασυρματα?
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Σε ευχαριστω. Για πες μου στην πρωτη μου ερωτηση για την ποιοτητα HDMI vs καρτα ηχου. Παιζει ρολο?
Η TV πισω εχει παντως και optical θυρα, ισως θα μπορουσα να τα συνδεσω και εκει..?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Σε ευχαριστω. Για πες μου στην πρωτη μου ερωτηση για την ποιοτητα HDMI vs καρτα ηχου. Παιζει ρολο?
Η TV πισω εχει παντως και optical θυρα, ισως θα μπορουσα να τα συνδεσω και εκει..?
Ποιοτητα HDMI vs καρτα ηχου? Παίζει κάποιο ρόλο, αλλά σ' αυτά τα επίπεδα τιμής και ποιότητας μη σ' απασχολεί. (Ελαφριά υπεροχή της S/PDIFF). Χρησιμοποίησε ότι σε βολεύει περισσότερο...
 
Last edited:

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, τελικα πηρα τα Edifier S530 που ειχα βαλει στο ματι.