Nexus 7 FHD [2013]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Nexus 7 2013 , η δεύτερη γενιά

1484865_sa.jpg


http://www.dailytech.com/Best+Buy+S...reOrders+for+New+229+Nexus+7/article32031.htm
http://www.engadget.com/2013/07/24/nexus-7-2013-hands-on/
http://www.engadget.com/2013/07/24/google-new-nexus-7-lte-headed-to-att-verizon-tmobile/


Η google συνεχίζει τη συνεργασία της με την ASUS και φέρνει στην αγορά τη δεύτερη γενιά Nexus 7
Η πώληση του στην αγορά των ΗΠΑ ξεκινά άμεσα, ενώ στην Ευρώπη θα περιμένουμε από το Σεπτέμβρη.

Η μεγαλύτερη ανανέωση είναι η νέα οθόνη που είναι IPS 1920x1200
Είναι λίγο πιο μικρό και με μικρότερα περιθόρια περιμετρικά, πιο λεπτό, και λίγο πιο ελαφρύ (-23 γραμμάρια)
Το design παραμένει μαύρο και απλούστατο.

google072013-liveblog-0397-1374682941.jpg


Καλύτερος επεξεργαστής και πολύ καλύτερη κάρτα γραφικών με το Snapdragon S4 Pro 8064 και την Ardeno320

2GB RAM
Και…
NFC, wireless charging, 5MP rear-facing camera/1.2MP front-facing camera, 802.11n, and Bluetooth 4.0, led ειδοποιήσεων

Θα έρχεται με την νέα έκδοση android 4.3 (σύντομα κοντά μας και σε άλλες συσκευές… Nexus 4, Nexus 10, Galaxy Nexus and first-gen Nexus 7 today )
http://www.engadget.com/2013/07/24/android-4-3-jelly-bean-official/
http://www.anandtech.com/show/7172/whats-new-in-android-43


Το μικρό μοντέλο θα ξεκινά στα $229 με 16GB αποθηκευτικό χώρο και WiFi.
To 33GB ανεβένει στα 269 με WiFi.
Δεν θα υπάρχει 3G μοντέλο , και το 32GB LTE θα είναι στα $349
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Nexus 7 2013 , η δεύτερη γενιά

Μερικές σκόρπιες απόψεις από την πλευρά μου…

• Θα ήθελα να έχει κυκλοφορήσει πριν τις καλοκαιρινές διακοπές, αλλά οι εταιρίες ως συνήθως κάθε καλοκαίρι θέλουν να ξε-στοκάρουν…
• Έπρεπε να υπάρχει 3G στα μικρά μοντέλα. Η λογική του κλειδώματος με τον πάροχο LTE στις ΗΠΑ δε ταιριάζει με τα εδώ ήθη.
• Η τιμή είναι εκπληκτική για τα τεχνικά χαρακτηριστικά - και είναι κρίμα που τόσοι από εμάς αυτό το καλοκαίρι ένα μήνα πριν την κυκλοφορία του θα στραφούν αλλού.
• Η επεξεργαστική ισχύς είναι αρκετή μεν, αλλά νομίζω ότι είναι πιο σημαντική η πρόοδος στα γραφικά και την οθόνη
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Re: Nexus 7 2013 , η δεύτερη γενιά

Μερικές σκόρπιες απόψεις από την πλευρά μου…

• Θα ήθελα να έχει κυκλοφορήσει πριν τις καλοκαιρινές διακοπές, αλλά οι εταιρίες ως συνήθως κάθε καλοκαίρι θέλουν να ξε-στοκάρουν…
• Έπρεπε να υπάρχει 3G στα μικρά μοντέλα. Η λογική του κλειδώματος με τον πάροχο LTE στις ΗΠΑ δε ταιριάζει με τα εδώ ήθη.
• Η τιμή είναι εκπληκτική για τα τεχνικά χαρακτηριστικά - και είναι κρίμα που τόσοι από εμάς αυτό το καλοκαίρι ένα μήνα πριν την κυκλοφορία του θα στραφούν αλλού.
• Η επεξεργαστική ισχύς είναι αρκετή μεν, αλλά νομίζω ότι είναι πιο σημαντική η πρόοδος στα γραφικά και την οθόνη


Ακριβώς εμείς θα ΑΡΓΗΣΟΥΜΕ όπως πάντα να το δούμε !!!!!!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Nexus 7 2013 , η δεύτερη γενιά

Μερικές σκόρπιες απόψεις από την πλευρά μου…

• Θα ήθελα να έχει κυκλοφορήσει πριν τις καλοκαιρινές διακοπές, αλλά οι εταιρίες ως συνήθως κάθε καλοκαίρι θέλουν να ξε-στοκάρουν…
• Έπρεπε να υπάρχει 3G στα μικρά μοντέλα. Η λογική του κλειδώματος με τον πάροχο LTE στις ΗΠΑ δε ταιριάζει με τα εδώ ήθη.
• Η τιμή είναι εκπληκτική για τα τεχνικά χαρακτηριστικά - και είναι κρίμα που τόσοι από εμάς αυτό το καλοκαίρι ένα μήνα πριν την κυκλοφορία του θα στραφούν αλλού.
• Η επεξεργαστική ισχύς είναι αρκετή μεν, αλλά νομίζω ότι είναι πιο σημαντική η πρόοδος στα γραφικά και την οθόνη
+1!!!!!!!!
Γμτ με πολύ δυσκολία κρατιέμαι να μην πάρω το υπάρχων μοντέλο!!!!
Και έτσι όπως πάει το βλέπω εδω κατα τα Χριστουγεννα -και σε τι τιμή αναρωτιέμαι- οπότε θα χαθει και η ευκαιρία της όποιας "προσφοράς" λόγω εορτών που 99% θα γινόταν απο κάποια/ες εταιρίες άν έρχόταν λίγο πιο νωρίς!!!!!


Απ' την άλλη είναι τόσο καλα τα χαρακτηριστικά του που μάλλον θα το περιμένω!!!
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Nexus 7 2013 , η δεύτερη γενιά

θα επρεπε επισης να εχει micro SD....
Στην Ελλαδα φυσικα θα εθει αργα και στις γνωστες τιμες!

Θέλουν φαίνεται να ανέβουν στο στατιστικό που έδειχνες προχθές, χρήση web :D Τα πάντα στο σύννεφο.

+1!!!!!!!!
Γμτ με πολύ δυσκολία κρατιέμαι να μην πάρω το υπάρχων μοντέλο!!!!
Και έτσι όπως πάει το βλέπω εδω κατα τα Χριστουγεννα -και σε τι τιμή αναρωτιέμαι- οπότε θα χαθει και η ευκαιρία της όποιας "προσφοράς" λόγω εορτών που 99% θα γινόταν απο κάποια/ες εταιρίες άν έρχόταν λίγο πιο νωρίς!!!!!


Απ' την άλλη είναι τόσο καλα τα χαρακτηριστικά του που μάλλον θα το περιμένω!!!

Και εγώ κρατιόμουν ως τώρα .. τώρα θα περιμένω πάλι…

Ο ρυθμός εξέλιξης στις ταμπλέτες πάντως είναι ιλιγγιώδης, θυμίζει τις καλές εποχές των pc
Να πω την αλήθεια παρά τα παραπάνω αρνητικά, εμένα η ανάλυση είναι αυτή που θεωρώ ότι είναι το breakthrough και ο λόγος που θα ήθελα να το έχω για τις φετινές διακοπές.
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: Nexus 7 2013 , η δεύτερη γενιά

το ipad mini εχει 280-300 ευρω και το nexus 7 200-250 .... αρα δεν ισχυει αυτο.

Εγω πχ πηρα ενα φτηνο κινεζικο με 100 ευρω , για να εχω κι ενα android εκτος του ipad).
Αν ειναι να δωσω 250 ευρω , παιρνω και ipad με λιγα παραπανω.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Nexus 7 2013 , η δεύτερη γενιά

το ipad mini εχει 300-350 ευρω και το nexus 200-250 .... αρα δεν ισχυει αυτο.

Εγω πχ πηρα ενα φτηνο κινεζικο με 100 ευρω , για να εχω κι ενα android εκτος του ipad).
Αν ειναι να δωσω 250 ευρω , παιρνω και ipad με λιγα παραπανω.

Τι σημαίνει για να έχεις και ένα android?
Τι δε σε ικανοποίησε με τα iPad σου?
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: Nexus 7 2013 , η δεύτερη γενιά

μ αρεσει να εχω διαφορα gadjet, για να το δοκιμαζω (οσο μπορω φυσικα).
Δεν ειναι καλο αλλωστε να κρινεις κατι αν δεν το εχεις χρησιμοποιησει αρκετα πρωτα.

Δεν εχω κολλημα, οσο κι αν πολλοι νομιζουν το αντιθετο.

Στο ipad , αν δεν εχω JB , μου λειπουν μερικα πραγματα ... που δυστυχως βλεπω και σε αλλες android συσκευες να λειπουν.
Πχ θα ηθελα sd card για εξτρα αποθηκευτικο χωρο... το nexus δεν το εχει, και το εχουν τα κινεζικα των 100 ευρω!
Επισης εχουν απο μαμα OTG (παιρνει πχ στικακι για τον ιδιο λογο), που δεν εχει το ipad (χωρις JB) , ουτε πολλα επωνυμα Android tablets (απ οσο ξερω).
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Nexus 7 2013 , η δεύτερη γενιά

μ αρεσει να εχω διαφορα gadjet, για να το δοκιμαζω (οσο μπορω φυσικα).
Δεν ειναι καλο αλλωστε να κρινεις κατι αν δεν το εχεις χρησιμοποιησει αρκετα πρωτα.

Δεν εχω κολλημα, οσο κι αν πολλοι νομιζουν το αντιθετο.

Στο ipad , αν δεν εχω JB , μου λειπουν μερικα πραγματα ... που δυστυχως βλεπω και σε αλλες android συσκευες να λειπουν.
Πχ θα ηθελα sd card για εξτρα αποθηκευτικο χωρο... το nexus δεν το εχει, και το εχουν τα κινεζικα των 100 ευρω!
Επισης εχουν απο μαμα OTG (παιρνει πχ στικακι για τον ιδιο λογο), που δεν εχει το ipad (χωρις JB) , ουτε πολλα επωνυμα Android tablets (απ οσο ξερω).

Με τα δικά μου κριτήρια πάντως κάπου τώρα ωριμάζει η αγορά ταμπλετών.
Μετά το συνεχόμενο ράλι απαξίωσης παλαιότερων πανάκριβων συσκευών.
Η επερχόμενη γένια – όλων των κατασκευαστών – θεωρώ ότι θα είναι καταλυτική για την πλήρη υιοθέτηση τους από το ευρύ κοινό και από το παράξενο –σαν εμένα – κοινό.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Nexus 7 2013 , η δεύτερη γενιά

+1 σε αυτό που ρωτά ο Τάσος και επίσης αν δεν κάνω λάθος περι τα 300 (ισως και λιγότερα) έχει το 32αρι 3g nexus..
16gb τα θεωρώ πολύ λίγα για tablet .. για κινητό ΟΚ, οριακά βολευομαι με το g. nexus μου!

Το μόνο που ακόμα δεν έχω δει στο Android και πραγματικά μου χρειάζεται και το θέλω είναι η υπαρξη s/ware και η δυνατότητα συνεργασίας με hardware interfaces καταγραφής/αναπαραγωγής ήχου!!!! Βλέπε πχ αυτό: Audio Retriever
Υπάρχει το usb audio recorder pro -το οποιο "παιζει" στο 7αρι με συγκεκριμένα interfaces- αλλά ακόμα είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο...


Edit: μεχρι να γράψω προχώρησε η κουβέντα... μα ουτε κ εγω ειμαι κολλημενος και για σταθερό εχω μακ αλλά εχει αρχίσει και μου την σπάει η απλ αν και ορισμένα πράγματα τα κάνουν μοναδικά τα ατιμα...
 
Last edited: