Διακόπτες προτεραιότητας

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Στα νήματα της Nova ήμουν από τους πρώτους που αναφέρθηκα στους διακόπτες προτεραιότητας, για σύνδεση των Pace παράλληλα με έναν δέκτη του εμπορίου. Είχα μάλιστα ποστάρει το παρακάτω link
http://www.kalemisbros.gr/el-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17.html
γιατί με αυτόν τον διακόπτη δεν είχα κανένα πρόβλημα και η τιμή του ήταν ακριβή σε σχέση με το εξωτερικό, αλλά λογική.

Με έκπληξη διαπίστωσα σήμερα πως ο διακόπτης πήγε από τα 12 στα 15 ευρώ, δηλαδή αύξηση 25%!!! Θεωρώ απαράδεκτη αυτή την αύξηση, επειδή δηλαδή το προτείναμε και υπήρξε κίνηση να γίνει αύξηση 25%. Κάνε μία αρπαχτή κι εσύ, μπορείς! Είτε η αύξηση οφείλεται σε εισαγωγέα είτε στον τελικό πωλητή, παραμένει απαράδεκτη.

Στο ebay θα βρείτε αντίστοιχους διακόπτες στα 7 ευρώ, πχ εδώ: http://www.ebay.ie/itm/221258147858
Άντε γιατί ορισμένοι μας περνάνε και για μ.....
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Re: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Αυτοί οι διακόπτες δουλεύουν χωρίς είσοδο τάσης 12V; Γιατί απ' όσο ξέρω υπάρχει και ένας της Spaun που δέχεται είσοδο 12V. Η πλάκα είναι ότι πριν από λίγο καιρό που είχα κοιτάζει θυμάμαι ότι τον είχαν ορισμένα καταστήματα 12 ευρώ, ενώ τώρα έχει πάει στα 24 ευρώ.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Ο 0/12V είναι δισφορετικός, θέλει εξωτερικό "ερέθισμα", συνήθως από το pin 8 του SCART. Ο διακόπτης προτεραιότητας ανιχνεύει αν περνάει ρεύμα από την θέση προτεραιότητας. Αν περνάει, δουλεύει αυτή. Αν δε περνάει, δουλεύει η θέση μη-προτεραιότητας. Έτσι μπορείς να συνδυάσεις ένα δέκτη Nova ή ΟΤΕ με ένα δέκτη του εμπορίου που στην αναμονή σταματά να στέλνει ρεύμα στο LNB. Δε μπορείς όμως να συνδυάσεις ένα δέκτη Nova με ένα δέκτη ΟΤΕ γιατί και οι δύο στέλνουν συνεχώς ρεύμα στο LNB.

Ο Spaun SAR 12F δε θυμάμαι να είχε ποτέ 12 ευρώ. Πάντα είχε 20+. Και στο idealo.de που το κοιτάζω κάτω από 20 δεν έχει.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Ο spaun όντως ποτέ δεν είχε τιμή κάτω από 20 ευρώ....
 

yaZoo

Established Member
31 October 2007
187
Πάτρα
Re: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Ο 0/12V είναι δισφορετικός, θέλει εξωτερικό "ερέθισμα", συνήθως από το pin 8 του SCART.
Η τάση από το pin 8 του SCART πώς πάει στον διακόπτη ;
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Re: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Με ενα καλωδιακι....
 

yaZoo

Established Member
31 October 2007
187
Πάτρα
Απάντηση: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Δηλαδή το "καλωδιάκι" αυτό από το SCART του Pace θα πάει στον διακόπτη;
 
Last edited by a moderator:

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Re: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Ο Spaun SAR 12F δε θυμάμαι να είχε ποτέ 12 ευρώ. Πάντα είχε 20+. Και στο idealo.de που το κοιτάζω κάτω από 20 δεν έχει.

Ο spaun όντως ποτέ δεν είχε τιμή κάτω από 20 ευρώ....
Δεν επιμένω, για να το λέτε και οι δύο μάλλον θα θυμάστε καλύτερα. Κάτι άλλο θα με μπέρδεψε.
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Re: Απάντηση: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Δηλαδή το "καλωδιάκι" αυτό από το SCART του Pace θα πάει στον διακόπτη;

Θα πρεπει ενας απο τους δυο δέκτες να κόβει τα 12 volt απο το scart του οταν ειναι σε standby.
Δεν εχει ιδιαιτερη σημασια ποιος. Ενας φτανει.

http://www.emimikos.gr/shop/Documents/OTE_NOVA.pdf
 

yaZoo

Established Member
31 October 2007
187
Πάτρα
Απάντηση: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Σε ευχαριστώ πολύ για το κατατοπιστικότατο pdf
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
Re: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

αμα προστεθει και 3ος δεκτης υπαρχει λυση? Αμα συνδεσω το καλωδιο οπως ερχεται στο lnb in του dm800, και μετα απο το lnb out σε διακοπτη προτεραιότητας για να παει σε οτε και nova τι γίνεται?
(Εκει μας εχουν οδηγήσει οι έξυπνοι που δεν δινουν CI+)
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Re: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Καθε διακόπτης προσθέτει απώλειες.... συχνα σημαντικες. Εξαρταται απο ποσο σημα εχεις να διαθέσεις. Καποιος με 3 δεκτες, μαλλον θελει και το τελευταιο db, οποτε το χωριστο καλωδιο ειναι μαλλον μονοδρομος.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Στο περιοδικό παρουσιάσαμε σύνδεση OTE + Nova + Dreambox με ένα καλώδιο. Χρησιμοποιήθηκαν δύο διακόπτες 0/12V. Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένας διακόπτης προτεραιότητας και ένας 0/12V.
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Απάντηση: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Την περασμένη βδομάδα πήρα τον pace 831 και τον κούμπωσα στην εγκατάσταση μου.
Στην αρχή δεν είχα σήμα αλλά διαβάζοντας σε άλλο νήμα,άλλαξα το καλώδιο του hotbird στην 1 θέση από την δεύτερη που ήταν(υπάρχει και astra)επάνω στην κεραία και είδαμε φως.
Τώρα για να συνδέσω και τον xtrend παράλληλα,απλά μου κάνει αυτός ο διακόπτης προτεραιότητας που αναφέρετε;Θα παίζουν ταυτόχρονα χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση μέσα από τα μενού των δεκτών;
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,572
Re: Απάντηση: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Δηλαδή το "καλωδιάκι" αυτό από το SCART του Pace θα πάει στον διακόπτη;

Όχι, ο pace δεν δίνει 12 volt. Tou ote όμως δίνει, οποότε το καλωδιάκι πάει στον kaon.
 

strver

New member
Γεια σας. Απέκτησα σήμερα την προσφορα στα 299 ευρώ. Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να συνδυάσω τη Nova με κάποιον από τους Enigma2 δεκτες μου. Έχω έναν Xtrend ET 4000 και ένα Vu+ Solo κλώνο από κίνα. Με ένα διακόπτη spaun sar12f θα κάνω δουλειά ώστε να έχω και τους 2 δέκτες ? Ποιον πρέπει να βάλω στη θέση 1 και σε ποιο scart πρέπει να μπει τα καλώδιο ρεύματος? Στον Pace ή στον Enigma?
 
Last edited by a moderator:

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Απάντηση: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Σήμερα σταμάτησα σε ένα μαγαζί για να πάρω διακόπτη προτεραιότητας,τους ανέφερα τι θέλω να κάνω(όπως γράφω και στο ποστ 14) και ήθελαν να μου δώσουν τον spaun με τα 12V στα 33 .Όταν τους είπα πως θέλω κάποιον χωρίς τάση (δεν θυμόμουν τον johanson) μου είπε πως μόνο αυτός κάνει γιατί αν ξεχαστώ και ανοίξω τους 2 δέκτες μαζί μπορεί να κάψω την μία είσοδο στον έναν δέκτη.
Παίζει κάτι τέτοιο;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Όχι, δε παίζει. Ο διακόπτης προτεραιότητας διαφέρει από ένα από splitter. Αυτό που σου ανέφερε γίνεται στα απλά splitter.
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Απάντηση: Διακόπτες προτεραιότητας και Έλληνες της αρπαχτής

Οκ ευχαριστώ.Προφανώς δεν είχε τον johanson ή κάποιον ανάλογο γιαυτό ήθελε να μου πασάρει τον "τσουχτερό".
 

pepis

AVClub Addicted Member
11 December 2010
1,466
Γίνεται σε κινητό κάτοπτρο με ένα καλώδιο να παίζουν ΟΤΕ, νοβα και dreambox? και αν ναι πως;