Γνώμη για McIntosh

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Ποιά η γνώμη σας για το συγκεκριμένο ενισχυτή;
http://www.mcintoshlabs.com/us/Products/pages/ProductDetails.aspx?CatId=integratedamps&ProductId=MA6300
S_MA6300_D.jpg

Δεν έχω ακούσει ποτέ McIntosh και η σκέψη μου είναι για αντ/ση του υπάρχοντος ενισχυτή Unison Unico SE με τον παραπάνω.
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
ο χαρακτηριστικος ηχος της mcintosh (αν ψαχνεις αυτο) απο τους μετασχηματιστες εξοδου (autoformers) δεν υπαρχει στο συγκεκριμενο μοντελο.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Ποιά η γνώμη σας για το συγκεκριμένο ενισχυτή;
http://www.mcintoshlabs.com/us/Products/pages/ProductDetails.aspx?CatId=integratedamps&ProductId=MA6300
S_MA6300_D.jpg

Δεν έχω ακούσει ποτέ McIntosh και η σκέψη μου είναι για αντ/ση του υπάρχοντος ενισχυτή Unison Unico SE με τον παραπάνω.

Λογικά ο mcintosh καλύτερος,αλλά πες αν θες,γιατι τον φλερτάρεις;
Το μικρόβιο της αλλαγής;
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Το μικρόβιο της αλλαγής... Εννοείται! Και της αναβάθμισης προφανώς. Απλά επειδή τα χρήματα αρχίζουν να γίνονται πολλά για αυτό που σκέφτομαι (κάπου μεταξύ 5.000-6.000 Ε) λέω να το ψάξω πολύ πρώτα.

Από τον Unico είμαι πολύ ευχαριστημένος και να πω την αλήθεια η πρώτη μου σκέψη ήταν ο Unico 200 μιας που είναι και τάξη Α και λογικά ο ήχος του θα μου είναι οικείος.
Από την άλλη σκέφτηκα γιατί όχι κάτι διαφορετικό. Η McIntosh πάντα μου έκανε κλικ, θες λόγω ονόματος, θες λόγω εμφάνισης (μάλλον και τα δύο), οπότε λέω γιατί όχι. Απλά επειδή είμαι επαρχία και προφανώς είναι δύσκολο να ακούσω όσες συσκευές θέλω, λέω να πάρω γνώμες και να καταλήξω σε τρεις τέσσερις ενισχυτές οπότε μετά τα γνωστά, ραντεβού ακρόαση κλπ.

Επιστροφή στον McIntosh..Δεν έχω ιδέα πως παίζει και ποιός είναι ο χαρακτηριστικός της ήχος φίλε VetNik, οπότε αν θέλεις γίνεσαι λιγάκι περιγραφικός αν θέλεις.

Για να δώσω και ένα στίγμα, το τι θεωρώ τον καλύτερο ενισχυτή που έχω ακούσει:
http://www.vitusaudio.com/en/79986-SIA-025
vitus_ri100.jpg

Μόνο που εδώ τα χρήματα ξεφεύγουν πολύ πολύ.

Οπότε όποια γνώμη και πρόταση είναι δεκτή.
Και ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Φίλε gojakla στο site της McIntosh είδα ότι την αντιπροσωπεία την έχει κάποιος Βασιλόπουλος (Μάρνης 8 κ Πατησίων)
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απο εμφάνιση σχίζουν είναι φετίχ,απο ήχο όμως μπορει να μην σου πάνε(ζεστός,όχι ιδιάιτερα αναλυτικός,μαλακός...).
Τα "μικρά" τρανζιστοράτα,της εταιρείας έχουν τονισμένα περισσότερο αυτά τα ηχητικά χαρακτηριστικά.
Είχα στο σπίτι για κάποιο διάστημα,τον μεγαλύτερο 6500.Με τραγανά και δυναμικά ηχεία(π.χ Wilson,Proac)δένει καλά το γλυκό κι ακούς ευχάριστα μουσική.

Καμία σχέση με τον περίφημο υπερδιπλάσιας τιμής ενισχυτή σε τάξη Α' που έχεις ακούσει και σου άρεσε...

Θάλεγα να μείνεις εκέι που είσαι και να μην μπείς σε δαπανηρές περιπέτειες,άν είσαι ευχαριστημένος με τον συνδυασμό που έχεις.
 
Last edited:

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Πάντως και ο unico αντίστοιχα χαρακτηριστικά ήχου έχει, δηλαδή ζεστός μουσικός και θα έλεγα όχι ιδιαίτερα αναλυτικός. Απλά σκέφτηκα ότι ένας solid state ενισχυτής όσο να ναι θα είναι κομματάκι διαφορετικός του unico, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ψάχνω την ανάλυση. Απλά λίγη ταχύτητα περισσότερο δε θα με χάλασε. Τελικά ίσως αυτό που θέλω είναι ένας ενισχυτής τάξης Α, όπως ο Vitus. Βέβαια εδώ θα πρέπει να πουλήσουν νεφρό για να τον πάρω άσε που θα άνοιγμα μετά θέμα και με τα ηχεία που όσο να ναι θα θέλουν ένα ηχεία αντίστοιχης κλάσης.

Οπότε κάποια άλλη πρόταση ώστε να μην το σκοτώσουμε ένα τη γεννέση του το μικρόβιο της αλλαγής;
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Και να ζητήσω να προκαταβολικά συγνώμη για τα λάθη στη σύνταξη μερικές φορές αλλά επειδή γράφω μερικές από iPad, η διόρθωση που κάνει δεν πάντα η σωστή.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
O Unico 200 είναι τρομερό μηχάνημα και τελείως άλλη κλάση σε σχέση με τα υπόλοιπα υβιδρικά της εταιρίας και συγκρίνεται με κορυφαία μηχανήματα της κατηγορίας του και βάλε οπότε δώστου μια ευκαιρία.

Για τον ήχο των Mcintosh σύμφωνα με την πολύ μικρή μου εμπειρία (μόνο απο εκθέσεις) θα συμφωνούσα με τον DIPIE.

Eφόσον ο προυπολογιαμός σου είναι αρκετά σοβαρός θα σου πρότεινα να μήν προχωρήσεις σε αγορά πρίν ακούσεις τα αντίστοιχα μηχανήματα στην κατηγορία τιμής απο τις Pass Labs, Luxman, και Plinius.

Όχι πως θα πέσεις έξω ότι και να πάρεις σε αυτά τα λεφτά, απλά γνώμη μου είναι οτι οι υλοποιήσεις των τριών εταιριών που προανέφερα είναι κορυφαίες απο κάθε άποψη και ικανές να κάνουν την διαφορά πάντα μετα απο ακρόαση φυσικά.
 
Last edited:

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Εννοείται ότι δεν πρόκειται να κάνω κάτι πριν ακούσω, βλέπεις "είναι πολλά τα λεφτά Άρη" για μένα. Εν τω μεταξύ μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ στο μυαλό μου ότι θα προχωρήσω σε τέτοιο βήμα και κυρίως στον Ήχο που παρακολουθούσα τα πράγματα αλλά και εδώ στο forum, σπάνια έδινα σημασία σε δοκιμές και συζητήσεις για τέτοιας κλάσης μηχανήματα, με αποτέλεσμα να έχω σχεδόν μαύρα μεσάνυχτα.

Άσε που τόσα χρόνια λέω να κατέβω στην Αθήνα σε εκθέσεις και όλο το αναβάλω, οπότε και ούτε από εκεί που θα μπορούσα αν έχω μια άποψη, δεν έχω. Τα καλά της επαρχίας βλέπεις.

Βέβαια η κίνηση, όταν την κάνω θα έχω ήδη ψάξει όσο μπορώ περισσότερο και θα προσπαθήσω να ακούσω ακόμη περισσότερο. Άλλωστε ένα από τα φετίχ όλων μας φαντάζομαι εδώ μέσα, είναι η φάση του ψαξίματος. Σωστά;
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Ο Unico 200 θα είναι πάντα μέσα στις πρώτες θέσεις για επιλογή. Στο site της Unison όμως δεν τον βλέπω εδώ και αρκετό καιρό πλέον και σκέφτομαι μήπως ετοιμάζουν κάτι καινούργιο οι Ιταλοί ως αντικαταστάτη.
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Ο Pass Labs INT-30A είναι φοβερός τουλάχιστο αισθητικά, αν και βλέπω ότι η Pass τον προτείνει με ηχεία ευαισθησίας από 87db και άνω, και τα δικά μου είναι στα 85db. φαντάζομαι ότι δε θα είναι και τόσο πρόβλημα.

Ο Lavardin IT λίγο μικρός δεν είναι;

Τι σας λέει ο:
http://www.musicalfidelity.com/products/ams-series/ams35i/
1_ams35i-front.png

Αν και μάλλον ξεφεύγει από χρήματα!

Πάντως αν ήταν εύκολο, δώστε μια τάξη μεγέθους τιμής για τους ενισχυτές που αναφέρατε.
Παιδιά, ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Αν και δεν έχω ακούσει και δεν ξέρω καθόλου τα ηχεία σου, θα σου ελεγα να ακούσεις και κάποια άλλα ηχεία με τον ενισχυτή σου για να δεις τελικά τι σου λείπει από τον ήχο που ήδη έχεις. Θεωρώ ότι ο Unico 200 δεν θα σου προσφέρει θεαματική βελτίωση σε σχέση με αυτό που ήδη απολαμβάνεις με τα υπάρχοντα ηχεία.

Αλήθεια ο χώρος σου πόσα τετραγωνικά είναι? Τα είδη μουσικής που ακούς κυρίως?
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Ο χώρος είναι περίπου 55 τετραγωνικά. Με τα ηχεία είμαι πολύ ευχαριστημένος και δε σκοπεύω να τα αλλάξω. Μου γεμίζουν εύκολα το χώρο και αυτός είναι και ο λόγος που άλλαξα τα προηγούμενα Mythos Ivory τα οποία αποκτήθηκαν για πολύ μικρότερο χώρο και μόλις μετακόμισα, και στα χαμηλά δε μπορούσαν να γεμίσουν το νέο χώρο με τίποτα.

Να σημειώσω εδώ για να μην παρεξηγηθώ ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με το άκουσμα που έχω τώρα. Απλά νομίζω ότι το καλύτερο πάντα θα υπάρχει και φυσικά όλοι καταλαβαίνετε ότι το συγκεκριμένο χόμπι είναι λίγο "ναρκωτικό".

Η μουσική που ακούω: Αρκετή ποικιλία, Lounge-Chill, Rock (κυρίως new age αμερικάνικη σκηνή), Trance, Pop, Σύγχρονη Jazz, Ελληνικό Έντεχνο. Αυτό που ίσως όμως έχει περισσότερη σημασία είναι ότι ακούω σε σχετικά χαμηλές εντάσεις.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Ο Lavardin IT είναι εξαιρετικός ενισχυτής, από τις πιο "λαμπάτες" τρανζιστοράτες υλοποιήσεις. Το ότι είναι δε στην αγορά εδώ και 15 συναπτά έτη, μόνο τυχαίο δεν είναι. Βέβαια, έχει δύο, ας πούμε, ελαττώματα. Τη χαμηλή σχετικά ισχύ του που τον καθιστά ικανό για εύκολα ηχεία και την τιμή του που αγγίζει περίπου τα 6.500 ευρώ.

http://www.avmentor.gr/reviews/lavardin_it_0.htm
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Και για βοηθήσω ακόμη περισσότερο, αν και θα έπρεπε να το κάνω εξ αρχής:

Το όλο σύστημα έχει ως εξής:

Ενισχυτής: Unison Unico Se
Ηχεία: Mythos Audio Terpsichore
Cd Player: Quad CDP-2 (αν και πλέον έχει περάσει σε κατάσταση παροπλισμού λόγω απόκτησης του παρακάτω)
DAC: Antelope Zodiac Silver
Notebook Toshiba
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Ο χώρος είναι περίπου 55 τετραγωνικά.
Η μουσική που ακούω: Αρκετή ποικιλία, Lounge-Chill, Rock (κυρίως new age αμερικάνικη σκηνή), Trance, Pop, Σύγχρονη Jazz, Ελληνικό Έντεχνο. Αυτό που ίσως όμως έχει περισσότερη σημασία είναι ότι ακούω σε σχετικά χαμηλές εντάσεις.

Ωραία γιατί θα φαινόταν πολύ παράξενο 100W στο κανάλι να γεμίζουν τέτοιο χώρο με 2 6.5άρια woofers.
Αφου θες να μείνεις σ' αυτά τα ηχεία τότε το μόνο που μένει είναι να δοκιμάσεις κάποιους τρανσιστοράτους σε τάξη Α και αποφασίζεις. Ήδη σου έχουν προταθει κάποιοι (Pass Labs, Luxman, και Plinius) που νομίζω ότι είναι μια καλή αρχή το να τους ακούσεις.