Denon AVR-X1000 vs Yamaha RX-V475 vs Pioneer VSX-528

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Θα ήθελα την βοήθειά σας στην επίλογή μεταξύ των 3 αυτών 5.1 ενισχυτών. Το τι προσφέρει ο καθένας σε χαρακτηριστικά πάνω κάτω τα γνωρίζω, εκεί που θέλω βοήθεια είναι σε αυτά που δεν φαίνονται στα χαρτιά και συγκεκριμένα:


1. Στην ποιότητα του ήχου. Έχω διαβάσει πως ο Yamaha υπερτερεί στα τεστ του ήχου αλλά δεν ξέρω κάτα πόσο υπάρχει ουσιαστική διαφορά ώστε να αποτελεί αυτό κριτήριο επιλογής.



2. Στον τομέα της ισοστάθμησης. Και οι 3 ενισχυτές έχουν σύστημα αυτόματης ισοστάθμησης αλλά είναι διαφορετικό στον καθένα. Ο Yamaha έχει την βασική έκδοση του YPAO, o Pioneer την βασική του MCACC ενώ ο Denon την πιο εξελιγμένη του Audyssey (Multi EQ XT). Δεν γνωρίζω ποιο από τα 3 υπερτερεί και κατά πόσο είναι σημαντική η διαφορά στην πράξη.



3. Στην ποιότητα κατασκευής. Έχω δει από κοντά τους Pioneer και Yamaha και η ποιότητα τους είναι άθλεια! Πολύ πλαστικό και ψευτοκουμπιά. Δεν έχω δει τον Denon. Άν αυτός διαφέρει έχοντας καλύτερη ποιότητα αυτό θα είναι σημαντικό κριτήριο για εμένα να τον επιλέξω. Επίσης δεν γνωρίζω στα εσωτερικά εξαρτήματα αν υπάρχουν σημαντικές ποιοτικές διαφορές.



4. Στην ευκολία του interface, των μενού και γενικότερα στην ευκολία στην χρήση συμπεριλαμβανομένου και των iPhone apps.


Κατά τα άλλα ως προς τα χαρακτηριστικά τους και οι 3 τους έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους που μένει να τα ζυγίσω ανάλογα με τις ανάγκες μου.
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Δεν πιστεύω ότι την ποιότητα κατασκευής που ζητάς θα τη βρεις σε αυτούς τους ενισχυτές. Πρέπει να ανέβεις πολύ σε χρήμα για να πάρεις αυτό που ζητάς. Από την άλλη δε νομίζω ότι αυτό θα πρέπει να σε απασχολεί, αλλά μόνο ο ήχος τους και ο εξοπλισμός τους.
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Και κάτι ακόμη, θα προτιμούσα Pioneer λόγω για περισσότερο "γκάζι" που έτσι και αλλιώς στο HC θα το χρειαστείς
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Δεν πιστεύω ότι την ποιότητα κατασκευής που ζητάς θα τη βρεις σε αυτούς τους ενισχυτές. Πρέπει να ανέβεις πολύ σε χρήμα για να πάρεις αυτό που ζητάς. Από την άλλη δε νομίζω ότι αυτό θα πρέπει να σε απασχολεί, αλλά μόνο ο ήχος τους και ο εξοπλισμός τους.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο κοιτάω αυτούς τους ενισχυτές και όχι κάτι καλύτερο.

Επειδή από την μία βλέπω πως καλή ποιότητα σε τιμή κάτω από χιλιάρικο δεν βλέπω να υπάρχει και καθώς προσωπικά πιστεύω πως για ένα είδος που εξελλήσεται τεχνολογικά τόσο γρηγορα όπως οι AV ενισχυτές δεν αξίζει να δόσει κανείς τόσα πολλά χρήματα, τουλάχιστον όχι για την δική μου χρήση, κατέληξα να μην πάω ούτε σε ενδιάμεση κατηγορία (τιμής γύρω στο 500ρικό) γιατι έτσι και αλλιώς ποιότητα δεν βλέπω να παίρνω.
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Από την άλλη όμως τα γκάζια θα τα χρειαστείς. Εγώ σε Yamaha σειράς 6 και όχι 4, πάντα είχα έλλειψη σε drive. Σε αυτά τα χρήματα θα πρότεινα να διαλέξεις το δυνατότερο ενισχυτή (και όχι μόνο στα χαρτιά). Αυτό θα σε ευχαριστήσει.
 

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Η συντριπτική πλειοψηφία των AVR της αγοράς είναι φασόν παραγωγή. Μην περιμένεις σε καμία περίπτωση να συναντήσεις την ποιότητα καλών δικάναλων ενισχυτών ούτε στο ελάχιστο...Ενισχυτές των 2-2,5k euro και χαλάνε σωρηδόν..Και για να πάρεις high end AVR θες πολλά.....
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Από την άλλη όμως τα γκάζια θα τα χρειαστείς. Εγώ σε Yamaha σειράς 6 και όχι 4, πάντα είχα έλλειψη σε drive. Σε αυτά τα χρήματα θα πρότεινα να διαλέξεις το δυνατότερο ενισχυτή (και όχι μόνο στα χαρτιά). Αυτό θα σε ευχαριστήσει.

Πάντως στα χαρτιά τουλάχιστον, και οι 3 την ίδια ισχύ βγάζουν. 80W στα 8Ω.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
O Pioneer αν και στα χαρακτηριστικά είναι αρκετά καλός, έχει 2 μειονεκτήματα για εμένα. 1ον έχει μόνο 1 οπτική είσοδο και εγώ χρειάζομαι 2 (μία για το media center που δεν έχει HDMI, και μία για την τηλεόραση). 2ον είναι ο πιο ογκόδης σε ύψος από τους τρεις και αυτό με χαλάει λίγο γιατί θα αλλάξω την διαρύθμιση στο έπιπλό μου. Βέβαια και και άλλοι 2 ενισχυτές έχουν άλλα μειονεκτήματα.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Έχω ένα παλιό Μacmini με DVi για την εικόνα και τον ήχο τον βγάζω από την οπτική.
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Θα έλεγα πάντως ότι αφού σκέφτεσαι να πάρεις ενισχυτή, κάνε λίγο ένα έξοδο παραπάνω και πάρε ένα σύγχρονο media player με λίγα χρήματα (π.χ. Western Digital) ώστε να μην αντιμετωπίζεις τέτοιους περιορισμούς.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Η ανάλυση από το DVi που μπορείς να πάρεις είναι πολύ μεγαλύτερη από 1080p.

Μα πέρα από την σύνδεση δεν έχω κανένα άλλο λόγο να αλλάξω το Mac mini. Μια χαρά κάνει την δουλειά του και πολλά περισσότερα κάνει ακόμα και από τα πιο σύγχρονα media center της αγοράς. Αν είναι να δόσω επιπλέον χρήματα δεν τα δίνω καλύτερα στον ενισχυτή ή σε κάτι άλλο που δεν έχω;
 
Last edited:

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
mac mini έχω όχι ΑTV. Ο περιορισμός των παλιών ATV που δεν παίζανε HD, είχε να κάνει με τον επεξεργαστή τους όχι με το DVi.