Επιλογή Home Server?

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Kαλησπέρα και πάλι! Διαβάζω, διαβάζω στο φόρουμ αλλά μάλλον έχω μπερδευτεί. θα ήθελα λοιπόν ξανά τη βοηθεια σας για την επιλογή Home server. Απο όσα διάβασα κατέληξα σε Synology λόγω αξιοπιστίας και ευκολιών. Το χρειάζομαι για να αποθηκεύσω μουσική, ταινίες (hd) κλπ και να τις στριμάρω μέσω δικτύου σε ενισχυτή και media server. Θέλω να έχει τη δυνατότητα να streamαρει Flac και να είναι τουλάχιστον 4 tb. Αρα 2 ή 3 bay?

Ως ΑΣΧΕΤΟΣ θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι ο raid (back up)? Και επίσης αν μπορώ να το χρησιμοποώ το synology χωρίς υπολογιστή? Δηλάδή να μπορώ να κατεβάζω και να αποθηκεύονται έτοιμα για streaming?
Επίσης διάβασα για συνεργασία με κάμερες. Ζητάω πολλά?

Συγχωρέστε μου καποια χαζή ερώτηση. Θα ήθελα κάποια πρόταση για να μην προβώ σε άσκοπη αγορα με βάση τα παραπάνω δεδομένα... Ευχαριστώ!
 

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Η κάποιο qnap?[/QUOTE said:
Όπως αυτο? QNAP TS-220 Turbo NAS 2-bay with Media Server, DLNA streaming, web server, itunes server and RAID
by QNAP

Νομίζω ότι εχει σχεδόν όλα όσα χρειάζομαι σε καλύτερη τιμή. Η κάνω λάθος?
 

janpap08

AVClub Addicted Member
3 February 2012
1,548
Αλεξανδρούπολη
Από την στιγμή που διάβασες όπως λες,θα έχεις καταλάβει ότι το επιπλέον που σου προσφέρει η Synology είναι το λογισμικό και η υποστήριξη.Προσωπικά το DS 212j που έχω πάρει το θεωρώ μία από τις καλύτερες αγορές της ζωής μου.

Τώρα σχετικά με flac ναι μπορεί και streamάρει άνετα.Βασικά μπορεί να streamάρει τα πάντα μέχρι και bluray remax αρχεία απροβλημάτιστα μέσω ethernet.Επίσης έχει πολύ καλά αποτελέσματα και ασύρματα,σχεδόν τέλεια.

Raid είναι όταν δημιουργείς δύο "δίδυμους" δίσκους,ότι αποθηκεύεις στον έναν πηγαίνει αυτόματα και στον άλλον,έτσι έχεις πάντα back up σε όλα σου τα αρχεία.

Για τα 4Tb σου φτάνουν και 2bay μοντέλα αφού δέχονται μέχρι και 4tb δίσκους(2χ4=8tb).

Για το χωρίς υπολογιστή καταλαβαίνω ότι ρωτάς αν θα μπορείς να streamάρεις αρχεία χωρίς να είναι ανοιχτός ο υπολογιστής.Αναλόγως το τι θα χρησιμοποιείς ως media player.Από την στιγμή που έχεις δικτυακό media server τότε όχι δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτό το pc γιατί το synology θα βλέπει κατευθείαν media server.

Τέλος ναι μπορεί να έχει συνεργασία με κάμερες.


Όπως κατάλαβες σου προτείνω synology με χίλια....
 
Last edited:

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Σε ευχαριστω πολύ για την αναλυτική απάντηση. Απο τα παραπανω μοντέλα synology υπάρχει κάποιο που πρεπει να προτιμήσω? Απο οικονομικής άποψης είμαι ανάμεσα σε ds212j kai 213j που εινaι κοντα στα χρήματα.
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Ρίξε και μια ματιά στο HP Microserver. Υπάρχει σχετικό thread και εδώ στο φόρουμ. Πολύ περισσότερες ευκολίες και παίρνει και γουίντοουζ για να του περάσεις ότι θέλεις από αξεσουάρ και προγράμματα.

Για το raid πρέπει να γίνει μια διευκρίνιση γιατί δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις. Δεν είναι λύση backup. Είναι λύση για αδιάκοπη λειτουργία.

Το μόνο που σου προσφέρει στα ανάλογα mode είναι ότι συνεχίζει να δουλεύει το μηχάνημα και δεν χάνεις δεδομένα αν σου χαλάσει κανένας δίσκος. Αλλά αν χαλάσει ο controller ενώ γράφει πχ, μπορεί να σου τινάξει κάποια αρχεία στον αέρα και θα πρέπει να τα επαναφέρεις από κάποιο backup... Aν κάνεις εσύ ένα λάθος και σβήσεις ή χαλάσεις κάποιο αρχείο, και πάλι θα πρέπει να το επαναφέρεις από κάποιο backup.

Για μένα σε οικιακό περιβάλλον το raid είναι περισσότερο ευκολία ή παιχνίδι για geeks. Το σωστό backup είναι απείρως σημαντικότερο και χρησιμότερο και φυσικά δεν αντικαθίσταται σε καμία περίπτωση από το RAID.
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Ο microserver ειναι ενα pc.. αναλογα τι θα του βαλεις να τρεξει, θα κανει και αυτο που θες.
Αν δεν το χεις γενικοτερα, ξεχνα τις χερουκλατες λυσεις και παιξε με κατι ποιο μασημενο.
Δεν ειναι ολα για ολους, χωρις αυτο να σημαινει οτι οι μεν ειναι καλυτερα απο τους δε, ή οτι χανεις κατι με την ετοιμη λυση.
Ειναι σαν να συζηταμε αν θα αγορασεις ενα τζιπ που να μπορει να προχωραει και μεσα σε ποταμι με 1,5 μετρο νερό, οταν
η απαιτηση ειναι να πηγαινεις απλα σε χωματοδρομο...
Ακομα και αν το τζιπ μπορει να μπει μεσα στο ποτάμι, αν ο οδηγός δεν ξερει απο ποταμια, λιγη σημασια εχει σε τι υψος ειναι ο παπας...
 

janpap08

AVClub Addicted Member
3 February 2012
1,548
Αλεξανδρούπολη
Ακριβώς,είχα σκεφτεί και εγώ την λύση για microserver αλλά αποφάσισα ότι προτιμώ την ευκολία του Synology το οποίο είναι έτοιμο για χρήση με το βγει από το κουτί...

Άλλωστε σε microserver θα πρέπει(αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) να κάνεις την εγκατάσταση του λογισμικού και την παραμετροποίηση μόνος σου.Μπορεί να σου παρέχει κάποιες επιπλέον δυνατότητες(που όπως σε κόβω μάλλον δεν χρειάζεσαι)αλλά θα πρέπει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για να το σετάρεις.


Oι τιμές στα 212 και 213 είναι πολύ κοντά πλέον οπότε 213j...
 
Last edited:

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
ΟΚ σωστό... και δεν είναι και το πιο ευκολόστητο μηχανάκι το microserver...
 

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Μπορεί να σου παρέχει κάποιες επιπλέον δυνατότητες(που όπως σε κόβω μάλλον δεν χρειάζεσαι)αλλά θα πρέπει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για να το σετάρεις.


Oι τιμές στα 212 και 213 είναι πολύ κοντά πλέον οπότε 213j...

Κόβει το μάτι σου!!! :) Θα ήθελα κάτι εύκολο τη δεδομένη στιγμή που να κάνει όλα όσα χρειάζομαι. Κι εγώ κλίνω προς το 213j σε αυτα τα χρήματα. μονο το qnap Ts220 κοιταζω αλλα γενικά απο όλους ακούω για τις ευκολίες της Synology!
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εγώ θα κοίταζα προς Qnap. Για το λόγο του οτι τα μηχανήματα της δίνουν κάποιου είδους εξασφάλιση και στην περίπτωση που χαλάσει ο ,controller του μηχανήματος, κάτι που η Synology δεν έχει στα μηχανήματα της
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Ανάμεσα σε qnap - synology εγώ απλα θα έπαιρνα το φτηνότερο. Κανουν ακριβως τα ίδια πράγματα. Δίνω ενα πόντο στα qnap για την εξαιρετική μεταλλική κατασκευή - μεταλλικα trays.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,456
Μεταμορφωση
Πήγαινε σε synology...
Κάτι ειχα ακούσει οτι τα qnap (οι περσινές και πισω φουρνιές) είχαν κατι μυστήρια rma...
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Εγώ πάντως θα πήγαινα για HP microserver, του βάζεις και ένα δωρεάν nas λογισμικό και είσαι μια χαρά. Στα synology, qnap, αγοράζεις ακριβά λογισμικό που περιέχει features που ποτέ δε θα χρησιμοποιήσεις
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,456
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Επιλογή Home Server?

Εγώ πάντως θα πήγαινα για HP microserver, του βάζεις και ένα δωρεάν nas λογισμικό και είσαι μια χαρά. Στα synology, qnap, αγοράζεις ακριβά λογισμικό που περιέχει features που ποτέ δε θα χρησιμοποιήσεις

Α ναι εννοείται!
To microserver τα βάζει ολα κάτω με άνεση.
Απλα νομιζα οτι ο φιλος ηθελε μονο qnap/synology.
Το microserver ειναι η καλύτερη επιλογή που μπορεί να κανει κάποιος.
5-bay χωρις περιορισμούς (με εξαιρεση την απουσια του raid 5).
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
4 απ τη μαμά του. 5 αν μετράς και την εσωτερική USB. Και 6 αν περάσεις το bios όπου μπορεί να δει και τη θέση του CDROM σαν κανονικό δίσκο
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Ωραια ολα αυτα, αλλα δεν παυει να ειναι ενα pc που πρεπει μετα καποιος να του φορτωσει το καταλληλο sw για να γινει nas. (και οχι μονο)
Και οταν λεω sw εννοω πληρες λειτουργικο, απο την αρχη, οχι file run setup next next next....
Εδω ο φιλος μας δεν ξερει καν τι ειναι το raid και πια η διαφορα του απο το backup....