Προταση ενισχυτη για τα Spendor SP 100

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Για δώσε περισσότερα στοιχεία. Χώρος, μουσικές που προτιμάς, υπόλοιπα συνοδά, ποιον ενισχυτή είχες πριν, ποσό που θα ξοδέψεις. Όλα αυτα πιστεύω θα βοηθήσουν για να σου γίνουν συγκεκριμένες προτάσεις από το να σου αραδιάσουμε κάμποσα μοντέλα ενισχυτικών στη σειρά.
 

etav2000

Senior Member
11 December 2009
312
EΛΛΑΔΑ
Ο χωρος ειναι 4 χ 9 , τα συνοδα macpro ,USB,audio research DAC8 , SPENDOR SP 100, καλώδια KIMBER. Τωρα παιζω με εναν ολοκληρωμένο 2Χ25W NAD C300 . Να ξοδέψω γύρω στις 2000-2500 ευρω ,
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Απάντηση: Προταση ενισχυτη για τα Spendor SP 100

Ωραίο ηχείο!
Το έχω ακούσει επισταμένως στον αντιπρόσωπο. Δεν είναι το απαύγασμα της ανάλυσης, αλλά έχει ήπιο, ζεστό, ισορροπημένο και ξεκούραστο ήχο που μπορείς να ακούς άνετα με τις ώρες μη δίνοντας σημασία στα σύνοδα, αλλά στη μουσική. Ένα ηχείο που μπορείς να αράξεις βρε αδερφέ!
Αρχικά το ακούσαμε με ένα Roksan kandy περί τα 85 watts αν θυμάμαι καλά. Ο γλυκός χαρακτήρας του Roksan προσέδωσε μια επιπρόσθετη γλυκύτητα στον ήδη ήπιο ήχο των Spendor, γεγονός που, σύμφωνα με το γούστο μου, δεν το έκανε κατάλληλο για δυναμικά rock ακούσματα. Όχι ότι ήταν άσχημο, κάθε άλλο, αλλά έχω ακούσει και καλύτερα.
Κατόπιν, τη θέση του πήρε ένας audio analogue (δε θυμάμαι ποιος) περί τα 100 watts και ως δια μαγείας προστέθηκε ο τσαμπουκάς και το νεύρο που έλειπε με τον προηγούμενο συνδυασμό. Πράγμα που απέδειξε ότι το ηχείο είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο στις αλλαγές των ενισχυτικών. Και οι δύο ενισχυτές ήταν στην κατηγορία 1000 - 2000 ευρώ.
Βάσει αυτής της εμπειρίας μου, είναι ιδιαίτερα κρίσιμο το τι είδος ή είδη μουσικής ακούς. Αν είσαι φίλος της rock μουσικής ή, τουλάχιστον, και της rock, ένας δυναμικός ενισχυτής θα αντισταθμίσει την όποια ηπιότητα διέκρινα στο χαρακτήρα των Spendor. Επίσης, αν και το ηχείο είναι σχετικά ευαίσθητο και εύκολο ως φορτίο, ίσως χρειάζεται κάποιο δυνατό ενισχυτή για να ελέγξει, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, το 12άρι woofer. Έχω την εντύπωση ότι 100 watts αρκούν, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι θα έλεγε όχι και σε περισσότερα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,744
Re: Απάντηση: Προταση ενισχυτη για τα Spendor SP 100


Αρχικά το ακούσαμε με ένα Roksan kandy περί τα 85 watts αν θυμάμαι καλά. Ο γλυκός χαρακτήρας του Roksan προσέδωσε μια επιπρόσθετη γλυκύτητα στον ήδη ήπιο ήχο των Spendor, γεγονός που, σύμφωνα με το γούστο μου, δεν το έκανε κατάλληλο για δυναμικά rock ακούσματα. Όχι ότι ήταν άσχημο, κάθε άλλο, αλλά έχω ακούσει και καλύτερα.
Κατόπιν, τη θέση του πήρε ένας audio analogue (δε θυμάμαι ποιος) περί τα 100 watts και ως δια μαγείας προστέθηκε ο τσαμπουκάς και το νεύρο που έλειπε με τον προηγούμενο συνδυασμό. Πράγμα που απέδειξε ότι το ηχείο είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο στις αλλαγές των ενισχυτικών.

Ναι ειναι απαιτητικο ηχειο οσον αφορα τους ενισχυτες. Στις συγκρισεις που εκανες,θα ελεγα οτι δεν εφταιγαν τοσο τα 85 βατ του roksan αλλα η μαλλον περιορισμενη διαφανεια του ( imo ) που δεν επετρεψε στο SP100 να αναδειχθει οπως μπορει.

Ενα εξαιρετικο ηχειο που θα απολαμβανει ο φιλος για πολλααααααααα χρονια :ADFADF1:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,744
Σε πολλους φιλους της ΝΑΙΜ αρεσει ο συνδιασμος.
Δεν εχω ακουσει τετοιο συνδιασμο αλλα ενας φιλος με το 100 ακουει με ΟΝΙΧ OA-24/SOAP2 & OA701 (70W/CH) και παρ'ολο που ο ΟΝΙΧ ειναι παλιος , το αποτελεσμα ειναι αψογο.
 
Last edited:

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Hegel; Έχω ακούσει οτι ματσάρουν καλά με Spendor (δε γνωρίζω για το συνδυασμό απλά μεταφέρω κάτι που έχω ακούσει)
 

etav2000

Senior Member
11 December 2009
312
EΛΛΑΔΑ
Re: Απάντηση: Προταση ενισχυτη για τα Spendor SP 100

Ναι φιλε μου ,Ωραιο ηχειο το SP100 σε βαζει ν ακους πολλες ωρες μουσικη , τα SPENDOR SP100 τα εχω σαν δευτερο συστημα . Πρωτο συστημα εχω τους τελικους PASS LABS XA 160.5 με τον προ XP20 και τα παιζω με τα magnepan 3.7,
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Hegel; Έχω ακούσει οτι ματσάρουν καλά με Spendor (δε γνωρίζω για το συνδυασμό απλά μεταφέρω κάτι που έχω ακούσει)

Τον Hegel h1 τον έχει ο κολλητός μου και κουμπάρος μου. Πολύ ωραίος ενισχυτης. Είναι πολύ ηπιος, μαλακος ενισχυτης, θα έλεγα προσπαθεί να μοιασει σε λάμπα. Γενικότερα προσφέρει ένα πολύ χαλαρωτικό άκουσμα. Αν ο φίλος etav ψάχνει κάτι ανάλογο, τον συνιστώ και εγώ.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Ναι φιλε μου ,Ωραιο ηχειο το SP100 σε βαζει ν ακους πολλες ωρες μουσικη , τα SPENDOR SP100 τα εχω σαν δευτερο συστημα . Πρωτο συστημα εχω τους τελικους PASS LABS XA 160.5 με τον προ XP20 και τα παιζω με τα magnepan 3.7,
Δε σου φαίνεται κάπως σε κλίμακα η μουσική σε σχέση με τα Maggie's.;; Σα να ειναι hobbits οι μουσικοί και μινιατουρες τα όργανα;; :p
 

etav2000

Senior Member
11 December 2009
312
EΛΛΑΔΑ
Δε σου φαίνεται κάπως σε κλίμακα η μουσική σε σχέση με τα Maggie's.;; Σα να ειναι hobbits οι μουσικοί και μινιατουρες τα όργανα;; :p

Τα SPENDOR εχουν ποιο μεγαλη εικονα και δυναμικα απο τα maggies 3.7