Στησιμο pc για χρηση media player και music transport.

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Το Σεπτεμβρη καλως εχοντων των πραγματων θα στησω νεο pc ως htpc και audio player ως προσθηκη στο συστημα μου (φαινεται στο προφιλ μου).
Τι πρεπει να προσεξω στην επιλογη την υλικων γενικα; Ως προς τον επεξεργαστη θα παω σε i5 και απο πλευρας μητρικης σε fanless 7750. Ενταξει ναι, καποια ησυχα ανεμιστηρακια 12cm και πιθανον μερικη υγροψυξη επεξεργαστη.
Απο μνημες να παω σε 4 dimm των 2gb η σε δυο των τεσσαρων;
Απο πλευρας τροφοδοτικου τι πρεπει να προσεξω για να μην επιβαρυνω το συστημα με βρωμιες και φασαρια; εχει σημασια για το τελικο αποτελεσμα στο computer audio;
Και τελος, ως προς τη μητρικη που θα φιλοξενει και τη σημαντικοτερη θυρα, τη usb που θα συνδεω το dac τι θα πρεπει να κοιταξω;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Το Σεπτεμβρη καλως εχοντων των πραγματων θα στησω νεο pc ως htpc και audio player ως προσθηκη στο συστημα μου (φαινεται στο προφιλ μου).
Τι πρεπει να προσεξω στην επιλογη την υλικων γενικα; Ως προς τον επεξεργαστη θα παω σε i5 και απο πλευρας μητρικης σε fanless 7750. Ενταξει ναι, καποια ησυχα ανεμιστηρακια 12cm και πιθανον μερικη υγροψυξη επεξεργαστη.
Απο μνημες να παω σε 4 dimm των 2gb η σε δυο των τεσσαρων;
Απο πλευρας τροφοδοτικου τι πρεπει να προσεξω για να μην επιβαρυνω το συστημα με βρωμιες και φασαρια; εχει σημασια για το τελικο αποτελεσμα στο computer audio;
Και τελος, ως προς τη μητρικη που θα φιλοξενει και τη σημαντικοτερη θυρα, τη usb που θα συνδεω το dac τι θα πρεπει να κοιταξω;

Το τροφοδοτικό επηρεάζει τα πάντα! Εχει να κάνει με την σταθερότητα τασης με την οποία τροφοδοτεί το κάθε εξάρτημα του pc και ένα κακής ποιότητας psu μπορεί μακροπρόθεσμα να προκαλέσει βλάβες σε καρτες ήχου, γραφικών κλπ. Σίγουρη λύση είναι τα seasonic σειρά X
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Με την φορα που έχουν πάρει τα hires,η δική μου γνώμη θα ήταν να βάλεις 4χ4 ή 2χ8 μνήμη. Ειδικά αν ακούς μεγάλα έργα και έχεις επιλέξει το player να φορτώνει το αρχείο και να το παίζει από την ram,ειναι αναγκαίο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη

Πολυ ενδιαφερον αλλα κοστιζει οσο μια μητρικη με τις μνημες μαζι.
Αξιζει αραγε τα 300 δολλαρια;
Ισως σα μελλοντικη αναβαθμιση.
Εκτος αν μεινω με την ιδια μητρικη και συνεπως και επεξεργαστη και ο core 2 duo το χει δεν το χει.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Το τροφοδοτικό επηρεάζει τα πάντα! Εχει να κάνει με την σταθερότητα τασης με την οποία τροφοδοτεί το κάθε εξάρτημα του pc και ένα κακής ποιότητας psu μπορεί μακροπρόθεσμα να προκαλέσει βλάβες σε καρτες ήχου, γραφικών κλπ. Σίγουρη λύση είναι τα seasonic σειρά X

Εχω ενα 850w της corsair. Επειδη θα λειτουργει χαμηλα της ονομαστικης ισχυος του ελπιζω πως θα τα παει καλα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Με την φορα που έχουν πάρει τα hires,η δική μου γνώμη θα ήταν να βάλεις 4χ4 ή 2χ8 μνήμη. Ειδικά αν ακούς μεγάλα έργα και έχεις επιλέξει το player να φορτώνει το αρχείο και να το παίζει από την ram,ειναι αναγκαίο.

Ελπιζω να υπερβαλλεις:)
Για οχταρι σκεφτομουν σπασμενο σε δυο τετραδες η τεσσερεις διαδες. Αλλα δεν ξερω καν αν εχει νοημα να δω μητρικη με 4 dimm.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Εχω ενα 850w της corsair. Επειδη θα λειτουργει χαμηλα της ονομαστικης ισχυος του ελπιζω πως θα τα παει καλα.
Αν είναι το HX-850 τότε είναι seasonic! Απλά θα έχει αυξημένη κατανάλωση λόγω μεγέθους. Επίσεις για μητρική, υπερβολή για την χρήση που θα του κάνεις αλλά υπόδειγμα σταθερότητας και αντοχής στο χρόνο είναι η σειρά Asus Gene
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ελπιζω να υπερβαλλεις:)
Για οχταρι σκεφτομουν σπασμενο σε δυο τετραδες η τεσσερεις διαδες. Αλλα δεν ξερω καν αν εχει νοημα να δω μητρικη με 4 dimm.

Δεν υπερβάλλει όμως.
Θέλει μνήμη το πράμα.
Προσωπικά θεωρώ τα 8γίγα μίνιμουμ.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Δεν υπερβάλλει όμως.
Θέλει μνήμη το πράμα.
Προσωπικά θεωρώ τα 8γίγα μίνιμουμ.

Σωστά: Η 2x8 ή 4x4 dimms, θα είναι μια χαρά. Δε θα χρειαστείς να ξανασχοληθείς μ' αυτό. Οι εφαρμογές γίνονται όλο και πιο μνημοβόρες και τα μουσικά αρχεία αυξάνονται σε μέγεθος. Μια καλή μητρική (socket 1150) Z87 chipset γύρω στο 150άρι, έναν επεξεργαστή i5 4570, fanless VGA. Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Παιδια δεν ξερω τι λετε εσεις,αν καποιος θελει hiend pc για να τρεξει ενα απλο προγραμματακι σαν το foobar μεγια του με χαρα του,
εγω εχω ενα ταπεινο htpc με core2 6400 και 2 γιγα μνημη και τα παει φυσεκια ολα και ανταγωνιζεται στα ισα το μακ,αλλα τοχω dedicate σε μουσικες και ταινιες μονο και τρεχω και το fidelizer για το ψυχολογικο :)
με τετοια πισι που λετε τρεχεις το crysis και οχι to foobar :)
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Βασικα κοιτουσα τη σειρα της asus με τα military tested components... αυτη τι λεει;
Αν πας σε ATX είναι εξαιρετική λύση. Να ξέρεις οτι παρά τις παπάτζες των ντόπιων πωλητών τα sabertooth έχουν 5 χρόνια εγγύηση πανευρωπαικά. Θα τη βρείς μέσα στο κουτί!
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Παιδια δεν ξερω τι λετε εσεις,αν καποιος θελει hiend pc για να τρεξει ενα απλο προγραμματακι σαν το foobar μεγια του με χαρα του,
εγω εχω ενα ταπεινο htpc με core2 6400 και 2 γιγα μνημη και τα παει φυσεκια ολα και ανταγωνιζεται στα ισα το μακ,αλλα τοχω dedicate σε μουσικες και ταινιες μονο και τρεχω και το fidelizer για το ψυχολογικο :)
με τετοια πισι που λετε τρεχεις το crysis και οχι to foobar :)
+1000
Με i5 2400 32gb ram και 128gb samsung 830 έχω photoshop + foobar ταυτόχρονα. Ετσι πάντως που εχει γίνει η αγορά των pc (καθε νεα γενιά cpu καινούργιo m/b και όπου νάναι και μνήμες) θα το πάρει με ορίζοντα 5τίας
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Να ρωτήσω κάτι που υποθέτω ενδιαφέρει και τον panoramix: Για την αποθήκευση των τραγουδιών καλύτερα σε σκληρούς μέσα στο " music PC" (μιας και έχουμε τα available sata) η εκτός μέσω δικτύου;
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Από τα όσα διαβάζω, το βέλτιστο είναι η ασύρματη μετάδοση.
Άρα κάποιος δικτυακός δίσκος και αναπαραγωγή από το δίκτυο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Από τα όσα διαβάζω, το βέλτιστο είναι η ασύρματη μετάδοση.
Άρα κάποιος δικτυακός δίσκος και αναπαραγωγή από το δίκτυο.

Δε μπορω με τιποτα να πιστεψω οτι ειναι καλυτερο απο το να υπαρχουν εσωτερικοι σκληροι. Γιαυτο παω και σε μεγαλο κουτι.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Γιατί; Η έλλειψη καλωδίων είναι καλύτερο από την ύπαρξή τους.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Μηπως μπαζει βρωμια η χανονται δεδομενα. Γιατι ας πουμε δεν παιρνει κανεις στα σοβαρα τα ασυρματα ακουστικα;
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Άλλο η ασύρματη υλοποίηση στα ακουστικά άλλο η ασύρματη μετάδοση δεδομένων.
Αν υπάρχει καλό/σταθερό δίκτυο στο σπίτι και ιδίως μεταξύ του δίσκου και του PC που μας ενδιαφέρει, τότε διαβάζω πως είναι καλύτερη λύση η ασύρματη μετάδοση.
Βέβαια με ενεργοποιημένη την ρύθμιση για φόρτωση των tracks στην μνήμη.

Αυτά γνωρίζω, αυτά έχω ακουσει με τα αυτιά μου, αυτά σας μεταφέρω.






ΥΓ. Νομίζω πως είναι απαραίτητη προυπόθεση το ασύρματο δίκτυο να είναι n.