Νεος Στην Φωτογραφια

Ch3RoUv1M

AVClub Enthusiast
22 February 2007
785
Athina
Καλησπερα...Μπορει να μου ηρθε λιγο αργα η ορεξη για την φωτογραφια...!!!

Εχω,δηλαδη ειναι του πατερα μου,μια φωτογραφικη μηχανη(ZORKi-4H),θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να ξεκινησω!!!
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Καλησπέρα!
Η όρεξη είναι ωράιο πράμα, σε ωθεί να μάθεις!
Η μηχανή που έχεις είναι φιλμάτη, οπότε το πρώτο πράγμα που πρέπει να κανεις είναι να αγοράσεις ενα φιλμ. Θα σου πρότεινα να πας απο ένα κατάστημα φωτογραφικό του κέντρου κ να πάρεις ένα φιλμ. Πχ το Kodak ektar 100 που έχει κ ωράια χρώματα κ εμφανίζεται κ παντου. Αν δεν ξέρεις πως, ζήτα τους να σου δείξουν πως το φορτώνεις κ στην μηχανη κ πως την χειρίζεσαι. Ή ζήτα απο τον πατέρα σου αν μπορεί να σου δείξει.
Μετά διάβασε το νήμα με τις βασικές αρχές φωτογραφίας στην κατηγορία τεχνικες, για μια πρώτη γνωριμία με την έκθεση κ το καδράρισμα. Κ μετα βγές κ τράβα το φιλμάκι. Ζήτα εμφάνιση κ σκανάρισμα μόνο κ δες τι βγήκε, κ ανέβασε τα να δούμε κ μεις. Κ μετα επανέλαβε!!! :)
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Στις μανουαλ αναλογικές, η μηχανή δεν παίζει ρόλο στην ποιότητα της φωτογραφίας, περισσότερο θέμα εργονομίας είναι. Που σημαίνει οτι αν είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση, είναι τέλεια. H Zorki 4K (μάλλον κ όχι Η) ήταν ρώσικος κλώνος της Leica M3. Είναι λίγο ευαίσθητα σώματα, θέλει προσοχή στην χρήση. Είναι τηλεμετρική (rangefinder). Η χρήση της είναι λίγο διαφορετική απο τις ρεφλεξ οπότε καλύτερα googlare πρώτα λίγο κ δες κανα βιντεάκι. Γράφω απο κινητο κ δεν μπορω να βάλω λινκ.

Λογικά είναι με τον φακό Jupiter 8 50/2 που είναι εξαιρετικός φακός, απο τους αγαπημένους μου.