Samsung UE F8000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giaaris

New member
2 November 2008
21
Αγοράστηκε από το e-public 1959 με 24 άτοκες δόσεις και δώρο πληκτρολόγιο της Logitech. Πιο πολλά όταν αποφασίσω πως θα την βάλω (τοίχο ή έπιπλο με τη βαση της). Η βάση της τρώει πολύ χώρο .... πρέπει το έπιπλο να είναι τουλάχιστον 1.30μ σε μήκος και απαιτεί ελάχιστο πλάτος πάνω από 30 εκατοστά. Μάλιστα απο εμπρός δε φαίνεται καθόλου (σαν να μην υπάρχει) οπότε ικανοποιείται σε κάποιο βαθμό αυτό που λανσάρει η σαμυ ...ότι "αιωρείται" υποτίθεται κλπ. anyway...
 

hrcivic

New member
10 July 2013
16
Παιδια τα σπαει η tv σε ολους τους τομεις.. απεικονιζει και απιστευτο μαυρο.. μιας και δεν ειμαι tv maniac ελπιζω να διαβασω εδω μεσα σχολια εντυπωσεις και tips που θα με κανουν να την αξιοποιησω καλυτερα.. αναμενουμε
 

yiorta

New member
14 December 2011
24
.... πρέπει το έπιπλο να είναι τουλάχιστον 1.30μ σε μήκος και απαιτεί ελάχιστο πλάτος πάνω από 30 εκατοστά...

Είσαι σίγουρος? Στα χαρακτηριστικά αναφέρει "Συσκευή με βάση (Π x Υ x Β): 1032,7 x 634,3 x 257,7 mm ". Αν είναι τόσο μεγάλη θα έχω πρόβλημα...
 

pdim

New member
18 July 2007
6
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι. Για προστασία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε UPS, ή πρέπει να χρησιμοποιήσουμε σταθεροποιητής τάσης;
Ευχαριστώ.
 

Fred Madison

New member
27 November 2013
17
Από χτες και μετά από μια τηλεορασοδύσσεια που διήρκησε 20 μέρες με αποτέλεσμα να επιστρέψω πίσω δυο LG60LA620S κατέληξα στην Samsung UE65F8000.
Ότι και να πω είναι λίγο. Η ποιότητα κατασκευής καταπληκτική. Τα συνοδευτικά της όμορφα τακτοποιημένα σε προσεγμένα κουτιά.
Προέρχομαι από την τεχνολογία plasma και είχα πολλές φοβίες σχετικά με την ποιότητα της εικόνας μιας και δεν είχα καμία επαφή με τέτοιου είδους τηλεοράσεις στο παρελθόν.
Το αποτέλεσμα; Απλά καταπληκτικό έχω να πω. Μαύρα; Κατράμι. Τα χρώματα με μια δόση φυσικότητας και όχι αυτά τα ιδιαίτερα δυνατά και κορεσμένα κόκκινα, μπλε κλπ που έβλεπα δεξιά και αριστερά για να κερδίσουν τις εντυπώσεις.
Ένα είναι το μόνο αρνητικό το οποίο βλέπω και που τελικά δε ξέρω αν θα μπορούσα να το αποφύγω ειδικά αφού έψαχνα για τηλεόραση πάνω από 60 ίντσες.
Έχει ένα θέμα με backlight bleeding και στις τέσσερις γωνίες όχι στην ίδια ένταση ιδιαίτερα η μια είναι κάπως πιο ενοχλητική.
Όταν παίζει με ανοιχτά φώτα δε το βλέπω καν. Όταν είμαι με κλειστά τα φώτα είναι ορατό και έχει μια τάση να αυξομειώνει αν και δεν καταλαβαίνω το γιατί.
Γενικά οι γνώσεις μου με τις τηλεοράσεις δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και δω πρέπει να πω ένα ευχαριστώ στον Yperion που απάντησε στις άπειρες ερωτήσεις που του έκανα όλο αυτό το διάστημα προσπαθώντας να βγάλω άκρη.
Καταλήγοντας... Η ποιότητα της εικόνας σε ταινίες αλλά και σε παιχνίδια μιας και αυτή θα είναι η κύρια χρήση της είναι απλά εκπληκτική. Δε το μετάνιωσα ούτε στιγμή.
Αν αυτό το καταραμένο bleeding δεν υπήρχε θα ήμουν υπερευτυχής με το θέμα τηλεόραση.
Αλήθεια υπάρχει κάποιος τρόπος που να μπορεί να αντιμετωπιστεί ως ένα βαθμό;
Επίσης αν κάποιος γνωρίζει κάποιο site που μετά από μετρήσεις να προτείνουν settings για ακόμη καλύτερη εικόνα θα μου ήταν χρήσιμο πιστεύω.
Αυτά... :)
 

bravestar

Established Member
21 November 2010
296
Παιδες σε αναζητηση που εκανα για διαφορες αναμεσα σε F8000 και W905 πετυχα καποια reviews σε 2 ξενα sites( digitalversus ηταν το ενα το αλλο δεν το θυμαμαι) και οσο αναφορα την εικονα εβγαζαν καλυτερη την W905,επαναλαμβανω οτι αναφερομαι στην εικονα μονο και οχι σε δυνατοτητες smart ή media player.Οπως αναφεροταν στο αρθρο αλλα και απο τις μετρησεις η SONY εδινε καλυτερη αντιθεση , μαυρο , gamma
Ποιο συκεκριμα ......... W905 : 2400:1 , 0.09 , 4.6/5
...............................F8000: 1870:1 , 0.11 , 4.3/5
Επισης μου εκανε εντυπωση η κοινη αποδοχη για το οτι τα χρωματα στην sony παρουσιαζονται ποιο ομορφα,γενικα τα οσα διαβασα με ψιλαπογοητευσαν γιατι καλοκοιταζα την F8000 αφου την βρηκα 46" στα 1230.Αυτα τα ποσα για τηλεοραση στις μερες μας ειναι πλεονασμος αλλα ο τομεας της εικονας ειναι η αδυναμια μου και λεω να μεταφερω την 40αρα c750(απο την οποια ειμαι καταευχαριστημενος)στο δωματιο και να εχω ως κυρια μια εκ των F8000 και W905.Θα το ψαξω λιγο ακομη βεβαια η πλαστιγγα ομως γερνει προς SONY πλευρα,αν εσεις οι κατοχοι ή οποιος γνωριζει εχει να πει κατι...ευπροσδεκτο.
Πιστευω να μην βγηκα απο το θεμα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Re: Απάντηση: Re: Samsung UE F8000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα και από εμένα! Μετά από αλλαγή δύο LG 47LA690S και μίας SAMSUNG 46F6500, κατέληξα στην 46F8000 εδώ και δύο ημέρες! Δεν θα ήταν σωστό να τη συγκρίνω με τις προαναφερθείσες διότι δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία, οπότε θα αρκεστώ στο αναφέρω πως οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες! Φοβερή τηλεόραση σε όλα της, από την εικόνα έως και το design της. Αυτό που λείπει είναι η μεγαλύτερη γωνία θέασης αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα! Άξια!
 

hrcivic

New member
10 July 2013
16
uploadfromtaptalk1393793143744.jpg μια γευση και απο μενα με την 55αρα μου. Οπως βλέπετε εκανα και μια πατεντα για να προσαρμοσω τη βαση της που ειναι κουκλα ωστε να μη την αποχωριστω
 

bravestar

Established Member
21 November 2010
296
Οσο αναφορα την συνδεσμολογια δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο που η βαση εχει τοποθετηθει αναποδα,αυτο ομως που δεν μου καθεται ΚΑΘΟΛΟΥ καλα ειναι οτι η μιση βρισκεται στον αερα,αν βλεπω καλα.

Καλησπέρα και από εμένα! Μετά από αλλαγή δύο LG 47LA690S και μίας SAMSUNG 46F6500, κατέληξα στην 46F8000 εδώ και δύο ημέρες! Δεν θα ήταν σωστό να τη συγκρίνω με τις προαναφερθείσες διότι δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία, οπότε θα αρκεστώ στο αναφέρω πως οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες! Φοβερή τηλεόραση σε όλα της, από την εικόνα έως και το design της. Αυτό που λείπει είναι η μεγαλύτερη γωνία θέασης αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα! Άξια!

Καλοριζικη και καλοθεατη...
 
Last edited by a moderator:

hrcivic

New member
10 July 2013
16
Οσο αναφορα την συνδεσμολογια δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο που η βαση εχει τοποθετηθει αναποδα,αυτο ομως που δεν μου καθεται ΚΑΘΟΛΟΥ καλα ειναι οτι η μιση βρισκεται στον αερα,αν βλεπω καλα..

Μαλλον φιλε μου δεν προσεξες καλα την εικονα. Η tv ειναι στερεωμενη στο τοιχο με ειδικη βαση που αγκαλιαζει τη γυψοσανιδα(το μαυρο που φαινεται πισω απο τη tv). Την Βάση (παλι με ειδικα λαμακια που μου επετρεψαν να τη γυρισω) την εβαλα απλα να αιωρείται και να δειχνει οτι υπαρχει.κατω απο τη βαση αυτο που βλεπεις ειναι το blueray



uploadfromtaptalk1393823179921.jpg
 
Last edited by a moderator:

bravestar

Established Member
21 November 2010
296
Απάντηση: Re: Samsung UE F8000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια


Οκ φιλε,σε αυτη την φωτο εξηγουνται ολα γιατι στην πρωτη σε ξεγελαει η εικονα.Εφοσον την εχεις σε ειδικη βαση εκεινη της μαμας τι την θελεις?Αν την αφαιρουσες τελειως πιστευω Θα εδειχνε ακομη ποιο ομορφη,προσωπικα παντα.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Συμφωνώ και γω με το Bravestar.
Καλοθέατη πάντως φίλε hrcivic
 

laz1

New member
23 June 2010
43
Καλημέρα. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες. Αύριο θα μου έρθει η 46αρα από Media Markt. Θα ήθελα να ρωτήσω για την συσκευασία της:
i) Το κουτί πρέπει να είναι κλειστό με μεγάλα συρραπτικά ή μόνο με ταινία?
ii) Τα εσωτερικά κουτιά πρέπει να είναι και αυτά κλειστά με ζελατίνη?
iii) Η οθόνη πρέπει να είναι καλυμμένη με ζελατίνα ή κάποιο προστατευτικό?
iv) Και προφανώς οι ώρες από το service menu να είναι μηδέν.
Sorry αν είμαι off topic αλλά θα ήθελα μία απάντηση για να ξέρω αν είναι καινούργια η TV ή είναι από επιστροφή.
 

Link

Senior Member
1 March 2011
561
Hyrule
Καλησπέρα. Ερώτηση η f8000 έχει ίδιο πάνελ με την f7000 απο θέματα banding clouding πως τα πάει?Μιλάω για 55"