AV Μεταχειρισμένος Ενισχυτής με έμφαση στην μουσική .

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Ο τίτλος τα λέει όλα .

υπάρχει ένα budget γύρω στα 500 euro και με ενδιαφέρει να αγοράσω έναν AV μεταχειρισμένο να αντικαταστήσει τον Yamaha RX-V640 που έχω .
αλλά , πάντα υπάρχει ένα αλλά , να είναι μουσικός ...

Δεδομένα :

- 2 κολόνες AudioVector C series M3 performance monitor 2,5way 8Ohms 91db 200W (εμπρός)
- Κεντρικό της επόμενης σειράς AVC mkII
- 2 B&W CDM 2 8Ohms 87db 120W (πίσω)
Χώρος περίπου 40 τμ ( χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες )
Υπάρχει και ένας 2κάναλος Sony TA-F540E 2*90W . Αυτός . http://www.hifiengine.com/library/sony/ta-f540e.shtml


Ερωτήσεις ...

Τι μεταχειρισμένο θα προτείνατε σε αυτά τα λεφτά ( 500 Εuro )
Τι πρέπει να προσέξω να έχει ως λειτουργία ο πολυκάναλος που θα χρειαστεί άμεσα ή στο μέλλον .
Υπάρχει περίπτωση να ακούσω καλύτερο ήχο από τον 2κάναλο Sony ?

Αναμένω ...
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,417
Θεσσαλονίκη
Και μόνο που βλέπω τον τορροειδή μετασχηματιστή του δικάναλου σου, δύσκολα να τον φτάσει σε στέρεο πολυκάναλος.
Οι marantz έχουν καλό όνομα όσον αφορά τη μουσικότητα τους αλλά μην ελπίζεις και πολλά ως προς το δικάναλο. Ναι μεν έχουν ζεστές χροιές και "μουσική" ροή και όντας προς το σκοτεινό κρύβουν καλά κάποιες αδυναμίες τους αλλά από σκηνή, τοποθέτηση κλπ θα τα έχεις ακόμα και αν πας σε ακριβό μοντέλο. κοίτα για σειρά 6 και σειρά 7.
Από πλευράς λειτουργιών προφανώς θες τα hdmi 3d, hd audio και καλό είναι να έχει και preouts για σύνδεση τελικών ενισχυτών. Τώρα το 4Κ, μόνο σε πολύ καινούργιους και δε νομίζω να το χρειαστούμε και άμεσα...
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Δεν έχεις άδικο , τόσα χρόνια είμαι πολύ ευχαριστημένος και πραγματικά δεν ξέρω αν φταίνε τα εύκολα για οδήγηση Audio Vector αλλά δεν έχει πρόβλημα μαζί τους .
Απλά σκεφτόμουνα μήπως τα ηχεία έχουν να δώσουν κάτι ακόμα και δεν το έχω "ακούσει" . Από την άλλη διάβασα κάποιους φίλους που μιλάνε για απ'ευθείας οδήγηση
των μπροστά ηχείων από τον 2κάναλο και τον πολυκάναλο να ασχολείται με τα υπόλοιπα . Δεν πρόλαβα να διαβάσω αρκετά για να καταλάβω το πως αλλά αν δουλεύει
δεν με χαλάει σαν ιδέα .
Πέραν αγγελίες των φίλων στο forum που αλλού πιστεύετε ότι μπορώ να βρώ και να ακούσω κάνα μοντέλο 1-2 ετών ώστε να μπορέσω να πάω σε ανώτερη κατηγορία
αλλά να έχει απαξιωθεί λίγο η τιμή του λόγω μεταχειρισμένου ?
Το βρίσκεται καλή ιδέα ?
Δεν με ενδιαφέρει το 8,1 και άλλα τρελά . Καλή δουλειά να κάνει στην αποκωδικοποίηση ( 5.1 έχω και θέλω να μείνω σε αυτό ) και βγάζει καλό ήχο. Φυσικά HDmi 1.3 και
τα υπόλοιπα που γράφει ο φίλος Panoramix
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Μετά από λίγο διάβασμα που έχω ρίξει ... πώς σας ακούγεται σαν επιλογή ένας Yamaha RX-A1010 ?
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Αναλογως καταστασης και ποσου φυσικα. Αλλα ειναι ενισχυτης που θα αγοραζα.
Πράγματι. Δύο HDMI output, preout, αρκετά Watt. Ανήκει στην καλή σειρά της YAMAHA. Αν είναι και στο ποσό που αναφέρεις και βέβαια πλήρως λειτουργικός να σου πω ότι είναι ευκαιρία για μένα. Τώρα, αν όντως χρειάζεσαι και την πιο "σοβαρή" ενίσχυση στα μπροστινά ηχεία από τον δικάναλο που ήδη έχεις, αυτό θα το τσεκάρεις. Πάνω του και περιμένουμε εντυπώσεις.:a0210:
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Τον έχει ο ΝΑΚΑΣ στο Στοκ στα 840 euro ( STOCK 1.121,00 840,00 -25%)
Έχει επίσης τον Yamaha RX-V 3800 στα 749 euro ( STOCK 1.831,00 749,00 -59%) αλλά είναι αρκετά πίσω σε χαρακτηριστικά ( νομίζω ).

Βέβαια και οι 2 είναι πάνω από το μπάτζετ που φτάνει τα 500 περίπου euro.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,417
Θεσσαλονίκη
Ε δεν ειναι και λιγα. Ψαξε και τιμες απεξω θα ελεγα. Αν εχεις ακρη στην Αγγλια βρισκεις ευκολα τον marantz 6007 στα 650. Γενικα ευκαιριαρα δε θα το λεγα παντως. Τον αλλον αστον. Ειναι αρκετα πισω. Δες και denon 2313 3313 σε στοκ απο εδω η απο ευρωπη
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Τότε άστο. Ο RX-V 3800 δεν έχει καν HDMI. Ο άλλος στην τιμή αυτή δεν είναι ευκαιρία. Ξέρεις, είναι πολύ νωρίς για να πέσεις σε καλή περίπτωση. Χρειάζεται υπομονή.
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Θα ασχοληθώ μόνο με τον 1010 αλλά όντως θέλει ψάξιμο . Δείχνει να έχει αυτά που θέλω .. αλλά να δούμε που θα τον βρώ ...
Αγγλία δεν έχω κάτι , μάλλον περιορίζομαι στην εγχώρια αγορά ... ίσως με αρκετό κόπο φτάσω Γερμανία αλλά θα πρέπει να υποχρεωθώ και δεν θέλω.

Αντίστοιχοι σε δυνατότητες και ποιότητα είναι οι άλλοι δύο ? Marantz 6007 και Denon 2313 ή 3313 ?
 

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
Απάντηση: Re: AV Μεταχειρισμένος Ενισχυτής με έμφαση στην μουσική .

Ε δεν ειναι και λιγα. Ψαξε και τιμες απεξω θα ελεγα. Αν εχεις ακρη στην Αγγλια βρισκεις ευκολα τον marantz 6007 στα 650. Γενικα ευκαιριαρα δε θα το λεγα παντως. Τον αλλον αστον. Ειναι αρκετα πισω. Δες και denon 2313 3313 σε στοκ απο εδω η απο ευρωπη

+1
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Θα ασχοληθώ μόνο με τον 1010 αλλά όντως θέλει ψάξιμο . Δείχνει να έχει αυτά που θέλω .. αλλά να δούμε που θα τον βρώ ...
Αγγλία δεν έχω κάτι , μάλλον περιορίζομαι στην εγχώρια αγορά ... ίσως με αρκετό κόπο φτάσω Γερμανία αλλά θα πρέπει να υποχρεωθώ και δεν θέλω.

Αντίστοιχοι σε δυνατότητες και ποιότητα είναι οι άλλοι δύο ? Marantz 6007 και Denon 2313 ή 3313 ?
Είναι αντίστοιχοι σε δυνατότητες, αλλά θα πρέπει να τους ακούσεις. Ο 2313 είναι και αρκετά κοντά στην τιμή που ψάχνεις και μάλιστα καινούριος. (660 )Αν σου αρέσει, θα μπορούσες ίσως να κάνεις την υπέρβαση, αν σε ικανοποιεί και ηχητικά βέβαια. Οι άλλοι δύο, 3313 και 6007 ξεφεύγουν αρκετά.
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Γιαυτό ψάχνω σε μεταχειρισμένο . Δηλαδή κάτι που ήταν σε υψηλότερα επίπεδα να το πάρω φθηνότερα . Αλλά βλέπω ότι θέλει υπομονή .
Σήμερα σε ένα μαγαζί μου εκθείασαν τον Denon X2000 και μου είπαν να διαβάσω για αυτών στο what hifi ... βρήκα αυτό ... whathifi review denon-avr-x2000 τι σας λέει ... ?

Πάντως να πω και μια πικρή αλήθεια ... διαβάζοντας πραγματάκια που έδειχναν ελάσσονος σημασίας για εμένα έχουν αρχίσει και αποκτούν υπόσταση , πχ. wifi ... lol ρε τι σου κάνει το marketing ... lol

Και πάμε στα πιο ουσιώδη , η σειρά X1000 -2000 -3000 τι διαφορά έχει με τους 2313 3313 κλπ. Είναι η καινούργια ή διαφοροποιείται όπως η RX-V με την RX-A στην YAMAHA ?
Πια σειρά είναι καλύτερη ?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,417
Θεσσαλονίκη
Είναι η καινούργια. Τώρα τι ουσιαστικές διαφορές έχει δεν ξέρω να πω την αλήθεια.
το κακό με τον x2000 είναι ότι δεν έχει preouts. Για εσένα που σε ενδιαφέρει περισσότερο η μουσική αυτό είναι σοβαρό μειονέκτημα καθώς σου αποκλείει το σενάριο μελλοντικής τοποθέτησης δικάναλου με ht passthrough. Στην ουσία ο 2313 έχει τα απαραίτητα από την παλιά σειρά της denon. Από την καινούργια σειρά της αυτά ξεκινάνε από τον x3000, παρότι τιμολογιακά ο 2313 είναι πιο κοντά στο μικρότερο μοντέλο, τον X2000. Aυτό που λένε κάθε πέρσυ και καλύτερα... Βέβαια ξαναλέω πως δεν ξέρω εσωτερικά τι αλλαγές έχουν γίνει στον Χ2000.
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Πάντως στους καινούργιους βλέπω να πρωταγωνιστούν ο Sony STR-DN1040 στα κάτω από 750euro και ο Yamaha RX-A1020 στα πάνω από 1000 .
Και οι δύο έχουν καλές κριτικές για την μουσική τους απόδοση στον stereo ήχο αλλά και στις ταινίες
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Τι γνώμη έχετε για αυτόν Denon avr-3808 ?
Τι λέτε θα ταιριάξει με τα ηχεία μου ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,644
Αθήνα
Σήμερα σε ένα μαγαζί μου εκθείασαν τον Denon X2000 και μου είπαν να διαβάσω για αυτών στο what hifi ... βρήκα αυτό ... whathifi review denon-avr-x2000 τι σας λέει ... ?

Μου λέει ότι και για τον X-3000 που δοκιμάζω τώρα. Πολύ καλός. Το ίδιο και για τα λίγο επιθετικά πρίμα σε μεγάλες εντάσεις. Κατά τα άλλα, κουρδισμένος για ήχο με αξιώσεις.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Με Κόστος 580 euro . αξίζει ?
Πρέπει να ήταν πολύ καλός όταν βγήκε και σίγουρα δυνατός σε ισχύ, αλλά του λείπουν κάποια καινούρια χαρακτηριστικά πχ. HDMI 1.4 ακόμη, δεν έχει HDMI στην πρόσοψη(Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο βολικό είναι να υπάρχει HDMI μπροστά). Βέβαια έχει pre-out, multichannel in, πλεονεκτήματα που δεν τα βρίσκεις εύκολα στους καινούριους. Εγώ ας πούμε, παρόπλισα έναν αντίστοιχο της YAMAHA, πιο παλιό βέβαια, εξ αιτίας των ευκολιών και των νέων συνδέσεων. Είναι καθαρά δικό σου το θέμα. Για μένα, τα 580 είναι πολλά.