DIY Broadband Panel With Custom Print

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
το πρόβλημα ,
στον χώρο μου η θέση ακρόασης είναι κολλητή με τον πίσω τοίχο
ο οποίος όπως θα δείτε και στη φώτο είναι γυμνός
έπρεπε λοιπόν να βρεθεί μια λύση απορρόφησης των ανακλάσεων


listeningposition_zpsab509a55.jpg







οι absorbers που κυκλοφορούν στο εμπόριο όμως δεν μπορούσαν να τοποθετηθούν για λόγους αισθητικής

και έτσι γεννήθηκε η ιδέα για κάτι custom
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
ξεκινάμε λοιπόν ,
θέλαμε αρχικά το υλικό κατασκευής των πάνελ
υαλοβάμβακα ? πετροβαμβακα ? τυπο ρικοφον?
κατέληξα στο knauf ultracoustic p http://www.knaufinsulation.gr/el/products/plakes-xorismaton-ultracoustic-pm( φυσικός ορυκτοβαμβακας )
είναι ένα υλικό ήχο-θερμομονωσης της γνωστής εταιρίας με πάχος 45μμ διαστάσεων 0.6μ χ 1.2μ σε πλάκες και συσκευασία περίπου 11.5μ2

η απορρόφηση του με το συγκεκριμένο πάχος στην κατασκευή μας ξεκινάει από τα 125hz με συντελεστή 0.3 και φτάνει μεχρι τα 4000hz με συντελεστή 1 περίπου ( όπου 1 ίσον πλήρης απορρόφηση )



ultracousticvp_zps08572587.jpg
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
πάμε τώρα στον σκελετό
δοκάρια από έλατο με διάσταση 4.5 x 3.5cm
είναι 4 μέτρα άκοπα
ελαφρύ ξύλο που δεν θα επηρεάσει το συνολικό βάρος της κατασκευής
ωστόσο επειδή η διάσταση του είναι ακριβώς ίδια με του μονωτικού υλικού χρειάστηκε να κοπούν και έξτρα κομμάτια για να φτάσει στο συνολικό πάχος 5.5cm

ksyla_zps32f3e2c7.jpg
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
η συναρμολόγηση είναι σχετικά εύκολη υπόθεση αν φυσικά υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία και σχετική εμπειρία
ο κουνιάδος μου ανέλαβε εξολοκλήρου σχεδόν την κατασκευή
εγώ σε αυτήν την φάση έβγαζα φώτο και έκανα καφεδάκια


ylikokopsimo_zpsf95f28b4.jpg


kolla_zps275c7f2b.jpg


silikoni_zps17742292.jpg


sxedonetoimo_zpsb2016919.jpg




και λείανση για να μην έχουμε κανένα θέμα με την τοποθέτηση του υφάσματος


liansi_zps37367346.jpg
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
πάμε και στο πιο ενδιαφέρον
το artwork

τα πάνελ λοιπόν σχεδιάστηκαν για διάσταση 50χ50 ,τετράγωνα για να φιλοξενήσουν μπροστά εξώφυλλα δίσκων και cd
κατασκευάστηκαν συνολικά 6 πάνελ για να έχουμε την ευελιξία στην τοποθέτηση και φυσικά για το τελικό αποτέλεσμα την απορρόφηση των ανακλάσεων
αν προκύψει υπερβολική απορρόφηση θα βγουν μερικά και θα αραιώσουν τα υπόλοιπα
περισσότερα πάλι για λόγους αισθητικής δεν έμπαιναν

έστειλα λοιπόν κάποια από τα αγαπημένα μου εξώφυλλα αλλά και προγράμματα στην εταιρία printfabric με έδρα την θεσσαλονικη για εκτύπωση
αφού εξήγησα τον λόγο των εκτυπώσεων επιλέχθηκε απο αυτούς και το κατάλληλο ύφασμα για την δουλειά
ένα ύφασμα που είναι σαφώς ηχοπερατο αλλα που μπορεί συνάμα να ανεβάζει εξωφρενικές αναλύσεις στην εκτύπωση του

το αποτέλεσμα ήταν σοκαριστικο!


timeout_zps9881e593.jpg


respighi_zpsb4ec4b2a.jpg


nina_zps2b2e6350.jpg


charliebyrd_zps2c664f3e.jpg


musso_zpsed379140.jpg
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
το κόστος τώρα
το knauf ultracoustic κοστίζει 3 ευρώ το τετραγωνικό
ωστόσο αναγκαστικά θα πρέπει να πάρετε την συσκευασία που είναι 11.5μ2 δλδ 35ευρω
το έλατο του σκελετού κοστίζει 0.4 ευρω το μέτρο ( φθηνό και απολύτως σωστό για την κατασκευή μας )
η εκτύπωση κοστίζει 12 ευρω το τετραγωνικό + το ύφασμα άλλα 5 πάμε στα 17 ευρώ ( σύνολο μου βγήκε με τα μεταφορικά 50 ευρώ )
για να κλείσει η πίσω πλευρά του πανελ χρησιμοποιήθηκε ένα παλιό σεντόνι,κόστος δεν ξέρω
μαζί με σιλικόνη καρφάκια κτλ ας πούμε 100 ευρώ σύνολο
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
:worshippy::SFGSFGSF:

Υπέροχο!
Αυτό ακριβώς συζητούσαμε στο νήμα μου.
Έσωσες κόσμο με τις πληροφορίες σου!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Επιτέλους βρέθηκε και χρησιμότητα για τους συγκεκριμενους δίσκους. ..:)
 

zakman35

Senior Member
4 May 2010
583
Αθήνα, Ελλάδα
Συγχαρητήρια πολύ ωραία ιδέα με τις εκτυπώσεις (θέλω το artwork).

Σημείωση τα πάνελ που κάνουν απορρόφηση δουλεύουν καλύτερα όταν μεσολαβεί ένα κενό μεταξύ του πάνελ και του τοίχου.



δες εδώ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Χμμμ ναι.
Έχουμε αναφερθεί και σ αυτα.
Σίγουρα με αυτά θα ήταν πιο ορίτζιναλ και προκλητικό statement αλλά νομίζω οχι politically correct.
Οπότε μάλλον καλα έκανες.
Εγώ αναφερομουν στο περιεχόμενο των δισκων αλλα δυστυχώς τωρα ειδα οτι έκανες ανατύπωση. ...:)))

(Μη με παρεξηγεις...η μουσικη ειναι παράξενο πραμα....αυτους τους δίσκους απλα τους ....αστο καλύτερα)
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
Re: Απάντηση: DIY Broadband Panel With Custom Print

Συγχαρητήρια πολύ ωραία ιδέα με τις εκτυπώσεις (θέλω το artwork).

Σημείωση τα πάνελ που κάνουν απορρόφηση δουλεύουν καλύτερα όταν μεσολαβεί ένα κενό μεταξύ του πάνελ και του τοίχου.



δες εδώ.

ναι , θα δοκιμαστεί , θα μπει αποστάτης 1cm για αρχή και βλέπουμε , απλά πέσαμε μέσα στο καλοκαίρι και προέχουν άλλες μορφές διασκέδασης και μαζοχισμού :flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Επίσης εχω την εντύπωση ότι ο πετροβαμβακας ειναι τοξικος και θα έπρεπε να είναι σε σφραγισμένο τελάρο κατά το δυνατόν
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Καλή φάση το ηχοπερατό ύφασμα.
Πρακτικά δεν μας είπες... είδες βελτίωση?

Και γω πήγα ο π@π@ρ@ς και τύπωσα σε μουσαμά 40 ευρώ το τετραγωνικό...

Αν δε σε πειράζει μπορείς να μου στείλες τα στοιχεία τους με πμ?

Εναλλακτικά του πετροβάμβακα δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μαλλί απ αυτό που γεμίζουν τα ηχεία? Είχα πάρει ένα πακετάκι με μισό τετραγωνικό πάνω κάτω, γύρω στα 12 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Της Visaton
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
Επίσης εχω την εντύπωση ότι ο πετροβαμβακας ειναι τοξικος και θα έπρεπε να είναι σε σφραγισμένο τελάρο κατά το δυνατόν

τα χαρακτηριστικά του υλικού , κατά δήλωση του κατασκευαστή knauf

ECOSE® Technology
Οι ορυκτοβάμβακες της Knauf Insulation με ECOSE Technology πλεονεκτούν χάρις ένα συνδέτη χωρίς φορμαλδεΰδη, ο οποίος παράγεται από ταχέως ανανεώσιμα οργανικά υλικά, δεν περιλαμβάνει χημικά με βάση το πετρέλαιο και περιέχει 70% λιγότερη ενέργεια. Η τεχνολογία αυτή αναπτύχθηκε για τους ορυκτοβάμβακες της Knauf Insulation, ενισχύοντας τα περιβαλλοντικά τους χαρακτηριστικά χωρίς να επηρεάζονται η θερμική, ακουστική και η απόδοση πυρασφάλειας που διαθέτουν. Τα μονωτικά προϊόντα με ECOSE Technology δεν περιέχουν χρωστικές και τεχνητά χρώματα- το χρώμα τους είναι εντελώς φυσικό.


η π@τανα η σιλικόνη που βάλαμε βρομούσε μια εβδομάδα :AFADF0:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: DIY Broadband Panel With Custom Print

Επίσης εχω την εντύπωση ότι ο πετροβαμβακας ειναι τοξικος και θα έπρεπε να είναι σε σφραγισμένο τελάρο κατά το δυνατόν

Οχι,ίσα-ίσα.
Οι ορυκτοβάμβακες θεωρείται πως κάνουν και καλό,δεν είναι σαν τον υαλοβάμβακα.