Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 13 απο 14 ΠρώτοΠρώτο ... 391011121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 132
    Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Απάντηση: DIY Broadband Panel With Custom Print

Μια ερώτηση έχω, επειδή ετοιμάζω αυτές τις μέρες το αρχείο για την εκτύπωση (με ενημέρωσαν ότι η εκτύπωση γίνεται σε φύλλο υφάσματος περίπου 1.45 x 2.00, και βγαίνει γύρω στα 70 ευρώ με το ύφασμα). Με το σόκορο τι είχες κάνει; Βλέπω ότι δεν έχουν όλα μαύρο, αλλά δεν μπορώ να διακρίνω λεπτομέρειες.
    Σε μια πρώτη προσέγγιση, έδωσα στα αρχεία (τελικώς βρήκα από το νετ εξώφυλλα των Σκαθαριών γύρω στα 1.500χ1.500, γιατί από το σκανάρισμα των δικών μου δεν έπαιρνα και μεγαλύτερη πραγματική ανάλυση) διαστάσεις 50x50 εκ. στα 150 dpi (στα τόσα εκτυπώνουν), και μετά έκανα επέκταση του καμβά ώστε να έχουν αέρα τριγύρω άλλα 8 εκ (5 και κάτι το σόκορο, και άλλα 2-3 για να πιαστεί από πίσω, ώστε να χωρούν 6 άλμπουμ σε ένα φύλλο), με content aware στο PS και του έδωσα ένα εφέ σαν χρώμα που φεύγει ακτινωτά. Δεν είμαι σίγουρος όμως πώς θα δείξει σε κάδρο... Θα προσπαθήσω να το ανεβάσω το απόγευμα να δείτε τι λέω.

Συγγνώμη για το ξέθαμα...
    SCIRE LEGES NON HOC EST VERBA EARVM TENERE SED VIM AC POTESTATEM

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Σκεφτόμουν να το κάνω κάπως έτσι, ώστε να έχω το μοτίβο στο σόκορο (και περιθώριο για πιάσιμο πίσω) αλλά δεν ξέρω μήπως είναι λιγάκι φλύαρο... Έγινε με φίλτρο extrude με λιγάκι gaussian blur...
    Attached Images Attached Images

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010

Re: DIY Broadband Panel With Custom Print

Τα έχω πάρει στο κρανίο με ένα θέμα. Πριν 8 χρόνια "έντυσα" με ricofon το έπιπλο της ΤV σε κάποια άλλα έπιπλα το πισω και πάνω μέρος είχα κάνει και μια ηχοπαγίδα σε μια γωνία με τρόπο που φαινόταν σαν διακοσμητικό και είχα επιτύχει μια πολύ καλή ακουστική. 'Εβλεπα όμως σκόνη και κομματάκια απο το ricofon να πέφτουν που και που. Σε δοκιμή που έκανα είδα ότι όλο το υλικό σαν να έχει σαπίσει τρίβεται και διαλύεται!

Το είχα πάρει το 2009, νομίζω λεγόταν echowave από ειδικό κατάστημα για ηχομονώσεις υποτίθεται άντεχε στις θερμοκρασιακές μεταβολές είναι βραδύκαυστο κλπ..... άνθρακες σκόνη και τρίμματα ο θησαυρός και το χειρότερο για να το βγάλω γέμισε όλος ο τόπος. Άσε που ο ήχος τώρα που δεν έχω τίποτα είναι χάλια.
    Να επιστρέψεις στη θύελλα και στην όχθη της Καταχθόνιας Νύχτας!

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2015

Το ρικοφον ειναι πανακριβο και δεν εχει κανενα λογο να προτιμηθει εναντι αλλων ,ειδικα με τα χαραχτηριστικα που εχει περαν της ημερομηνιας ληξης του.
    Οι πυκνοτητες που χρησιμοποιειτε και τα παχη αποστασεις ειναι σημαντικα για το τελικο αποτελεσμα , χοντρικα μικρα παχη μεγαλη πυκνοτητα και το αντιθετο στα μεγαλα παχη.

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Να ανεβάσω και μια φωτογραφία όπως τελικά τοποθετήθηκαν. Το αποτέλεσμα της εκτύπωσης με εξέπληξε ευχάριστα, καθώς δεν περίμενα τέτοια ανάλυση από αρχεία 1500px τυπωμένα σε ύφασμα 50x50 εκ. Σε βάζει να σκέφτεσαι τι τα θέλουμε τόσα mp στις φωτογραφικές μηχανές. Τελικά για το σόκορο όπως φαίνεται και στην τελευταία φωτογραφία, για να μην το έχω άσπρο ή μαύρο, έκανα ένα φίλτρο extrude+gaussian blur στο ps στα πίξελ των άκρων των εξωφύλλων.

IMG_8505.jpg

IMG_8504.jpg

IMG_8506.jpg

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Πολύ ομορφα Τάσο! Εντυπώσεις?

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Υπομονή, κάποιοι μου έταξαν μετρήσεις RT60

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Λαθρομετανιστάν

κοστος;
    όταν υπάρχει η ποιότητα,τότε μου αρέσει και η ποσότητα!
    Διδάσκω αεί γηρασκόμενος.
    Επιτέλους έφτασε η ώρα,αλλά δεν ξέρω τι ώρα είναι...
    Το τρόλινγκ εστί φιλοσοφείν.

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Οι εκτυπώσεις κόστισαν 80 ευρώ, κομπλέ με το ύφασμα (τυπώνεις όλο το κομμάτι περίπου 1,40 x 2,00 μ., από αυτό βγήκαν άνετα τα 6 κάδρα, 50x50 φάτσα + 8 πόντους περιθώριο τριγύρω, καθώς έχουμε 5 πόντους σόκορο και θέλουμε και λίγο "ψωμί" για να πιαστεί καλά από πίσω). Δεν τα έφτιαξα με τα χεράκια μου, ο Marios τα έφτιαξε καθότι της δουλειάς, από εκεί και πέρα, πηχάκια (πεύκο νομίζω) είναι το υλικό, και ηχοαπορροφητικό της Knauf νομίζω χρησιμοποίησε, πάντως δεν είναι τίποτα το ακριβό. Ο supersonic μας έλεγε τις προάλλες ότι η καλύτερη απορρόφηση είναι ....πετσέτες. Οπότε η γέμιση θα μπορούσε να είναι και της τάξης των 10-15 ευρώ μόλις (με το κιλό)

AVClub Fanatic

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Που είναι το white album?
    .

Σελίδα 13 απο 14 ΠρώτοΠρώτο ... 391011121314 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης