Χόμπυ και Συλλογές...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Ολοι μας λιγο πολυ εχουμε κατα καιρους ασχοληθει με ενα χομπυ και σιγουρα εχουμε ξεκινησει να συλλεγουμε κατι.

Ας πουμε δυο λογια λοιπον για τα χομπυ μας, ειτε τα εχουμε αφησει στην ακρη ειτε τα συνεχιζουμε.

Ας ανεβασουμε και καμμια φωτογραφια απο τις συλλογες μας, αν εχουμε ορεξη!

Ισως παρουμε κανενα ερεθισμα και μας ερθει καμμια ιδεα για να ξεκινησουμε κατι καινουριο. Ποτε δεν ειναι αργα για ευχαριστα πραγματα :)
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Μικρός πιάστηκα με τα γραμματόσημα...
Κόλλησα από μεγαλύτερης ηλικίας ξάδερφο...
Έλα μου όμως που ξεπέρασα τα 5000-6000 κομμάτια σε μπόλικα άλμπουμ...

Τελικά κουράστηκα και κάπου αναπαύονται μαζί με σωρό σκόνης.
Πάει καιρός που έχω να τους ρίξω βλέφαρο...

Η σειρά με την Βασίλισσα της Αγγλίας, αγαπημένη αν και τουλάχιστον κοινότυπη.
Οι Ρώσοι θυμάμαι είχαν ωραία κομμάτια. Περίεργα σχήματα... Τρίγωνα, μεγάλου μεγέθους...
Θα κοιτάξω να τα ξεσκονίσω να ανεβάσω και φώτος...
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χομπυ και Συλλογες...

5-6 χιλιαδες κομματια??!! Παρα πολλα!! Και θα εχει ενδιαφερον να ανεβασεις καποια περιεργα κομματια!

Σαν μετρο συγκρισης να πω οτι ολα τα Ελληνικα γραμματοσημα απο το 1861 μεχρι το 2000 ειναι καπου 2 με 2.5 χιλιαδες.

Και γω ειχα αρχισει απο το λυκειο με μια συλλογη του παππου μου που ειχε συνεχισει ο πατερας μου (ναυτικοι και οι δυο) με περιπου 2000 γραμματασημα απο ολο τον κοσμο.

Ομως συνεχισα μονο τα Ελληνικα και μεχρι σημερα εχω σχεδον ολοκληρωσει τη συλλογη και μου λειπουν καποια παλια σπανια (και ακριβα) και καποια απο το 1992 μεχρι το 2000.

Μολις προσφατα αγορασα 3 μεγαλα καινουρια αλμπουμ για να ταξινομησω καλυτερα τα Ελληνικα αλλα και τα ξενα γραμματοσημα που ειναι ακομα στα παλαια αλμπουμ.
O Ταρασσουλεας στην Αθηνα εχει καλες τιμες. http://www.tarassouleas.gr/EL/SuppliesSc1.html

Ειναι ωραια ιδεα οντως να ανεβασει καποιος παραξενα γραμματοσημα απ'ολο το κοσμο.

Θα βρω και καποια γραμματοσημα αρχες 20ου αιωνα επι τουρκοκρατιας που τα ακυρωνε ο αποστελλων γραφωντας επανω το ονομα του!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Μην τρομάζει το νούμερο... βρήκα και έκανα δική μου και μια συλλογή τρίτου.
Μου τη δώρισε και έτσι αυξήθηκε κατακόρυφα το νούμερο.

Θα επανέλθω με φώτος.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Εδω ειναι τα γραμματοσημα στις αρχες του 20ου αιωνα επι τουρκοκρατιας που τα ακυρωνανε μονοι τους οι ανθρωποι

9644634614_52b9be3993_b.jpg


Ακομα τα εχω στο παλιο (χειροποιητο!) αλμπουμ του παππου μου. Εδω μια παλαιοτερη φωτο του αλμπουμ.

8653399550_4ecfa40ba6_c.jpg
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Ωραία σειρά και όμορφη φωτό η δεύτερη με το χειροποίητο αλμπουμάκι...
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Eυχαριστω, η φωτο με το παλιο αλμπουμ ηταν για να φωτογραφισω το φαναρακι και οχι το αλμπουμ, για το αλλο νημα των φακων led :))

Ναι, οντως, το λινκ με τα αλμπουμ ειναι το φτηνοτερο και ποιοτικοτερο που εχω βρει. Ακομα και στο μοναστηρακι να πας, πιο ακριβα τα βρισκεις!!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Συνεχιζω μια μικρη συλλογη απο Montblanc απο τον πατερα μου.
Μακαρι να μου αρεσε να γραφω με πενα, αλλα με κουραζει το ολο τελετουργικο. Η αισθηση γραφης με μελανι καποιων μοντελων ειναι απεριγραπτη.
Να πω οτι το γαλαζιο και το κοκκινο μελανι που βγαζει η εταιρεια ειναι μαγευτικα.

9807167015_4a86ef98b0_b.jpg

9807191926_aab749bb47_b.jpg
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Mπραβο πολυ ομορφες οι συλλογες ιδιως οι πενες που δεν συναντιωνται συχνα,μακαρι να ενεργοποιουσανε το thanks στα post's της Vbulletin.
Συλλεκτης αρκετων πραγματων αλλα φαινονται "λιγα" μπροστα στην "κουλτουρα" που εκπεμπουν οι παραπανω συλλογες lol...πολλα κομματια απο βιντεοκονσολες και Handhelds του παρελθοντος,computers 8bita,βιντεοπαιχνιδια σε cartridges και οχι μονο,ντουλαπες με περιοδικα και κομικς απο τα 80ς,βιβλια παιδικα απο Αγκυρα και Αστηρ,παιχνιδια απο el greco και Lyra...συλλεκτης παιδικων αναμνησεων εν ολιγοις.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Mπραβο πολυ ομορφες οι συλλογες ιδιως οι πενες που δεν συναντιωνται συχνα,μακαρι να ενεργοποιουσανε το thanks στα post's της Vbulletin.
Συλλεκτης αρκετων πραγματων αλλα φαινονται "λιγα" μπροστα στην "κουλτουρα" που εκπεμπουν οι παραπανω συλλογες lol...πολλα κομματια απο βιντεοκονσολες και Handhelds του παρελθοντος,computers 8bita,βιντεοπαιχνιδια σε cartridges και οχι μονο,ντουλαπες με περιοδικα και κομικς απο τα 80ς,βιβλια παιδικα απο Αγκυρα και Αστηρ,παιχνιδια απο el greco και Lyra...συλλεκτης παιδικων αναμνησεων εν ολιγοις.

Να εισαι καλα για τα καλα σου λογια, γενικοτερα.

Μονο να σημειωσω οτι οι συλλογες δεν εκπεμπουν αναγκαστικα καποια "κουλτουρα" του συλλεκτη. Τα κινητρα μπορει να ειναι πολλα και διαφορα.
Προσωπικα εαν δεν ειχα βρει καποια αρχη, (οπως στις πενες η τα γραμματοσημα) ισως να μην τις αρχιζα καν. Μου αρεσει ομως πολυ να συνεχιζω μια οικογενειακη παραδοση.

Οπως θα μου αρεσε πολυ να δω καποιες φωτο απο συλλογες κομικς, συσκευων και παιχνιδιων που εχεις εσυ, με τα οποια μεγαλωσαμε και οι περισσοτεροι απο μας δεν τα εχουμε κρατησει!

Και μου εδωσες μια ωραια ιδεα, να ποσταρουμε πραγματα 'περασμενων εποχων' πλεον παρωχημενα, που τα εχουμε κρατησει για καποιο λογο και οταν τα (ξανα)βλεπουμε αισθανομαστε ενα 'κατι τις..' :))
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Oλες μου οι συλλογες περιγραφονται στην τελευταια σου προταση.:ernaehrung004:
Θα βαλω τρια κομματια μου καταρχης απο υπολογιστες της δεκαετιας του 80 που εχω προχειρα και επισης δεν ξερω τι παιζεται με τα υπολοιπα και αν ειναι εντος θεματολογιας.
Tα κομματια ειναι ενας Amstrad 6128 με τον οποιον μεγαλωσα ,ενας spectrum + και ενας Amstrad Laptop ALT-386SX.

6916.jpg


6466.jpg


DSC01621.jpg



That's how we roll in the 80s!:twoguns:
 
Last edited:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Aυτο ειναι πραμα!!!

Το sinclairακι!! Εκει εφτιαξα το πρωτο μου προγραμμα με τυχαιους αριθμους!! Μεγαλη χαρα :)))))
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Κάπου... σε πατάρι στο πατρικό πρέπει να έχω ακόμα αυτό...

atari.jpg
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χομπυ και Συλλογες...

χα χα, εγω πηγα και το βρηκα τελικα, το'βαλα και στη πριζα (μετα φοβου..) και δουλεψε αλλα εγραψε disc Error..!!

Το πρωτο μου λαπ τοπ, 10 ποντους παχος, βαρος 8.7κιλα με τον φορτιστη!!! Με δισκετα 1.44 και DOS v3.2, Harvard Graphics και Lotus 123 (aka powerpoint & Excel) :))

9821704273_d1e74bd888_b.jpg


9821701583_d7a6d21a71_h.jpg
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Εδω η συλλογή απο μια σειρά από τα τοσα ...χαρτάκια που μαζεύαμε

http://www.avclub.gr/forum/showthre...E%BD%CE%BF?highlight=%F7%E1%F1%F4%DC%EA%E9%E1


Εχω άλλη μια από τις "τσικλες Ραλλυ"!!! Μαζεμένα ολα στο σχετικό άλμπουμ. Πολυ καλη σειρά με αυτοκίνητα εποχης 60-70
Αν βρω χρόνο το ΣΚ θα ανεβασω φωτογραφίες...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Η τελευταία φωτογραφία που έχει βάλει ο Βασίλης είναι από συλλογή του;
Με αυτά παίζουμε ακόμη! :flipout:
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χομπυ και Συλλογες...

Λοιπον καθε εποχη εχει σαφεστατα τη μαγεια της, με η χωρις τεχνολογια!
Η "ποσοτητα" της χαρας παραμενει λιγο πολυ η ιδια ειτε μαζευει κανεις χαρτακια και παιζει στο δρομο ειτε παιζει ηλεκτρονικα και facebook.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Re: Χομπυ και Συλλογες...

H παρακατω φωτο σχεδιαστηκε να φαινεται σαν να τραβηχτηκε πριν καμμια 30αρια χρονια,αλλα ειναι σχετικα προσφατη,επιτηδες την εστησα ετσι.
Τις ειχα βαλει και μερικα φιλτρα σε καποιες εκδοχες της για να φαινεται τραβηγμενη με φιλμ,lol.



t1bz.jpg