M2Tech

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,009
Λάρισα
Είμαι εντελώς άσχετος με τον κόσμο του μήλο. Έπεσε στα χέρια μου ένα μινι μακ και προσπαθώ να δώ τι κάνει απο μουσική. Συνδέω λοιπόν το M2Tech σε μία usb θύρα και δεν κάνει τίποτα. Πώς θα το εγκαταστήσω και να γίνει συσκευή εξόδου ήχου; Πώς θα του πώ να είναι συσκευή εξόδου αυτή η usb και όχι τα εσωτερικά του ηχεία;
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Preferences -> Sound
Εκεί έχει όλες τις επιλογές που θές... Στο Output νομίζω ή κάπως έτσι... δεν το έχω μπροστά μου...
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,009
Λάρισα
Ωραία, εγκαταστάθηκε σωστά το M2Tech Hiface και το βλέπω στις συσκευές εξόδου. Όμως ο ήχος δεν βγαίνει απο την usb για να πάει στο ντακ αλλά συνεχίζει να αναπαράγεται απο το εσωτερικό ηχείο. Καμμιά ιδέα; Και στο xbmc δεν βλέπει την usb σαν audio output.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: M2Tech

intel core i5 kai operating system Darwin 12.4.0, Darwin Kernel version 12.4.0.0

Χρησιμοποιείς Darwin λειτουργικό και όχι mac os x λειτουργικό.
Βέβαια η κάθε του νέα έκδοση είναι αντίστοιχη της επίσημης mac os x, 12.4.0 που έχεις είναι αντίστοιχη του Mountain Lion 10.8.4.
Υπάρχει περίπτωση κάποια πράγματα δλδ να μην παίζουν όπως θα έπρεπε με το mac os x.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: M2Tech

To applications που είναι;

Όταν ανοίγεις τον finder, πρέπει στα αριστερά να έχεις επιλογή applications.
Διαφορετικά, στον χρήστη σου πρέπει να έχει επιλογή applications.
Αν δεν φαίνεται στα αριστερά και φαίνεται στις επιλογής του χρήστης σου, μπορείς με drag n drop να φέρεις το εικονίδιο των applications στο αριστερό μέρος για να το επιλέγεις όποτε θες.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: M2Tech

Δλδ Μιχάλη?
Τί εστί Δαρβίνος?

Είναι ένα δωρεάν open-source unix-based λειτουργικό, μπαίνει κανονικά σε ότι μηχάνημα θέλουμε και οι εκδόσεις του συμβαδίζουν με τις εκδόσεις του mac os x.
Βασίζεται στις open-libraries της Apple, οπότε και είναι εύκολο να συμβαδίζει με τις εκδόσεις του mac os x. H αρχική του δημιουργία έγινε από την ίδια την Apple και στην ουσία η ίδια το υποστηρίζει.
 
Last edited:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,775
Μεσευρώπη
Δε βλέπω το λόγο που ένα macmini πρέπει να τρέχει Darwin. Θα συμβούλευα το Βαγγέλη να εγκαταστήσει το κανονικό λειτουργικό OSx. Δεν είναι και ακριβό δα. Το Darwin μόνο προβλήματα μπορεί να του δημιουργήσει για τη χρήση που θέλει. Για παράδειγμα μπορεί να μην τρέχει Audirvana+.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Δε βλέπω το λόγο που ένα macmini πρέπει να τρέχει Darwin. Θα συμβούλευα το Βαγγέλη να εγκαταστήσει το κανονικό λειτουργικό OSx. Δεν είναι και ακριβό δα. Το Darwin μόνο προβλήματα μπορεί να του δημιουργήσει για τη χρήση που θέλει. Για παράδειγμα μπορεί να μην τρέχει Audirvana+.

Ήθελα να το γράψω κι´εγώ πρίν και ξεχάστηκα.
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μείνει έτσι.
Εγκατάσταση OSX και προβλήματα τέλος.

Είναι και πανεύκολο anyway... :ernaehrung004: