Mede8er MED800X3D

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Πριν λιγο συνδεσα το MED800X3D της mede8er. Προτιμηθηκε του 6003D γιατι καθε θεση στο δικτυο για δισκο ειναι καλοδεχουμενη. Πανω του συνδεθηκε ενας Western Digital WD30EZRX 3tb. Δε ξεκινησαμε καλα καθως η αντιγραφη μεσω του δικτυου μου απο 3 διαφορετικα pc επαιξε απο 11.7 μεχρι 13.9 MB/sec. Για μια φορα ακομη μετα το wd hub απογοητευση απο τα "gigabit ethernet" των players που αντιγραφουν σαν 100αρια αφου προφανως οι επεξεργαστες δε μπορουν να στηριξουν κατι παραπανω. Να σημειωθει οτι σε αυτες τις θεσεις στο δικτυο μου εχω δει απο 45 μεχρι 75 αναλογα με το pc (cat6, gigabit splitter asus). Θα περιμενω να αντιγραφει ενα iso για να δω πως τα καταφερνει στην αναπαραγωγη 3D που ηταν και ο βασικος λογος αγορας.

Το μηχανακι ειδε αμεσως το δικτυο αλλα για να δει το δικτυο το μηχανακι με παιδεψε λιγο. Ενεργοποιησα τα δυο dlna και το samba χωρις το samba protection και ετσι το ειδα στο network του βασικου pc ωστε να μπορω να μεταφερω αρχεια. Πιθανον να χρειαζονταν μονο το samba αφου απο οτι καταλαβα το dlna ειναι για να το βλεπει το δικτυο σαν media player.

Να σημειωσω οτι ειναι πολυ πιο "γρηγορο" απο το hub παιζοντας με το menu. Πολυ καλο το φωτιζομενο τηλεχειριστηριο με καλης ποιοτητας πλαστικο. To be continued...
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Mede8er.jpg


Ο ενας απο τους δυο λογους που αλλαξα το hub που ειναι η ταχυτητες δικτυου αποδειχτηκε epic fail. Ο δευτερος ειναι το 3D.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Σημερα "επιασε" τα 15,0. 3d δεν μπορω να δοκιμασω γιατι "εμεινα" απο μπαταριες στα γυαλια. Χτες παρακολουθησα το braking bad. Το μηχανακι δουλευει απροβληματιστα σε mkv αρχεια μεσω δικτυου (καλα δε περιμενα και κατι διαφορετικο).
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Ειναι εντελως αθορυβο. Βεβαια καθως ειναι στην κρεβατοκαμαρα πηρα καποια extra μετρα. Εκτος απο τα αυτοκολητα μικρα αντικραδασμικα που εχει, σε μια κινηση υπερβολης :p εβαλα και 4 ποδαρακια σορμποθανης κατω απο το custom rack απο ανθρακονηματα :p :p. Βασικα το φοβηθηκα γιατι ο δισκος δεν εχει περιθωριο τοποθετησης αντικραδασμικων μεσα στο μηχανημα και δεν ηθελα να ακουγεται τιποτε. Ετσι δε καταλαβαινεις ποτε δουλευει εκτος απο το αρχικο spin του δισκου.

1.jpg

2.jpg
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Κι όμως, η λογική λέει ότι εφόσον κινείται ακούγεται. Αν όχι τώρα, σε λίγο καιρό που θα πιάσει σκόνη.

Imo όσοι ενοχλούνται απο τον (μικρό... είναι αλήθεια) θόρυβο απο τα φουρφούρια, επιλέγουν το 600 ή αν θέλουν την ευκολία του δίσκου το 1000.

(καλορίζικο Πάνο!)
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Παιδια δεν ακουγεται ΤΙΠΟΤΕ. Ανεμιστηρα δεν ειδα οταν το ανοιξα να βαλω το δισκο. Ισως να μη φαινεται.
Το μηχανακι μου ανοιξε την ορεξη να βλεπω 3d. Επαιξε τα παντα, εκτος απο το how to train your dragon. Μολις εδωσα εξωτερικους υποτιτλους δυστυχως εκανε συνεχομενες διακοπες. Κριμα αλλα δε μπορει να τα εχεις ολα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
view.jpg


Δες στον ποπό δεξιά, Πάνο.
Έχει ανεμιστήρα "super low noise" όπως τον αναφέρει άλλωστε και η ίδια η εταιρεία, στο site.

Mην με παρεξηγείς, κουβέντα να γίνεται, αλλά ενέχει κάποιο ρίσκο ειδικά η τοποθέτηση στη κρεβατοκάμαρα που όσο να´ναι είναι και μικρότερες οι αποστάσεις.
Δεν αμφιβάλω ότι δεν ακούγεται, μου το είπε και ο αντιπρόσωπος παλιότερα, όμως imo το 1000άρι αξίζει και με το παραπάνω το επιπλέον 50άρι.
Έχει και την ευκολία swap δίσκων.

Κατα τα άλλα είναι ίδιο σε software και basic hardware με τα άλλα δύο της σειράς X3D όντως παίζουν τα πάντα και τα παίζουν καλά.
Προσωπικά το 600αράκι μου δεν έχει κωλώσει σε κανένα αρχείο 3D, απο τον Δεκέμβρη που μας πέρασε. Θα το χαρείς τα μάλα!

:ernaehrung004:
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
To 1000 δε το πηρα για αισθητικους λογους. Δεν ηξερα βεβαια οτι ρο 800 εχει ανεμιστηρα ενω το 1000 δεν εχει. Το swap μου ειναι αδιαφορο. Αν ηξερα τις επιδοσεις στο δικτυο θα επαιρνα και εγω το 600...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Όντως είναι λίγο ούφο το χιλιάρι...
Εγώ σκέφτομαι να δώσω το 600άρι και να πάω σε αυτό λόγω της coaxial και του swap (εμένα με ενδιαφέρει γιατί πάιζω με docking station και χύμα δίκους.
Αν ήταν σαν το 800άρι εμφανισιακά δεν θα έπαιρνα καν το 600άρι εξ αρχής.

Πόσο το πήρες Πάνο το 800άρι? Περνάει τα 200 ? Απο twindigital ή απ' έξω?
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Απο twin digital. 220 μαζι με το wi fi. Αυτο και αν δε το χρειαζομαι. Eκανα εκει και firmware update. Βεβαια το firmware update εχει καποια μανουρα αν το συγκρινω με το wd hub που απλα σου εβγαζε "new firmware" και press ok και ready.
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Mede8er MED800X3D

Όντως είναι λίγο ούφο το χιλιάρι...
Εγώ σκέφτομαι να δώσω το 600άρι και να πάω σε αυτό λόγω της coaxial και του swap (εμένα με ενδιαφέρει γιατί πάιζω με docking station και χύμα δίκους.
Αν ήταν σαν το 800άρι εμφανισιακά δεν θα έπαιρνα καν το 600άρι εξ αρχής.

Πόσο το πήρες Πάνο το 800άρι? Περνάει τα 200 ? Απο twindigital ή απ' έξω?

Ούφο το 1000άρι μου? :D
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Πάνο ίσως είναι too much αυτό που θα πω (αλλά το στήσιμο που έκανες έτσι κι αλλιώς δεν το λές και συνηθισμένο)... αν μπορέσεις και εντοπίσεις τη συχνότητα του θορύβου, μπορείς να την μετριάσεις με το κατάλληλο ηχοαπορροφητικό υλικό και/ή την αλλαγή γωνίας του med, ώστε να αλλάξει η ανακλαση στο τοίχο.

Το έχω δοκιμάσει στο υπνοδψμάτιο με τον θόρυβο των ανεμιστήρων της tv μου με πολύ καλά αποτελέσματα.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Ετσι και αλλιως ακουω με ακουστικα οποτε δεν εχω θεμα. Το αναφερω για να ειναι ενημεροι οι υποψηφιοι αγαραστες...