Λείπουν χαρακτηριστικά

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPhone 5C

Για το itunes ναι...
Επίσης , το macos πρακτικά δεν έχει file browser... (Full screen η side by side παιζει να μην έχουν ακόμα)

Είπαμε να γράφουμε κάνα αστείο, αλλά το ξεχείλωσες κ κοντεύω να πέσω στο πάτωμα από τα γέλια ! :music-smiley-005:
Το να κοροϊδεύεις το macos που είναι unix, είναι πραγματικά για :flipout:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPhone 5C

Είπαμε να γράφουμε κάνα αστείο, αλλά το ξεχείλωσες κ κοντεύω να πέσω στο πάτωμα από τα γέλια ! :music-smiley-005:
Το να κοροϊδεύεις το macos που είναι unix, είναι πραγματικά για :flipout:


Δεν αναφέρθηκα σε πυρήνα αλλά σε λειτουργίες και δυνατότητες που δεν υπάρχουν.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPhone 5C

Δεν αναφέρθηκα σε πυρήνα αλλά σε λειτουργίες και δυνατότητες που δεν υπάρχουν.

Το να γράφεις ότι δεν έχει file browser είναι κάτι λάθος κ παραπλανητικό, καθώς δεν ισχύει αυτό που λες.
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPhone 5C

μονο που το "βασικο" file management δεν ειναι καθολου βασικο γι ανθρωπους με ελαχιστη ή καθολου σχεση με τη τεχνολογια!

Αν δωσεις σ εναν αρχαριο ή μεσο ανθρωπο μια τετοια συσκευη , ειναι σιγουρο οτι πιο πολυ θα μπερδευετι με το δικο σου "βασικο" management παρα με αυτη τη λογικη που αναφερουμε.
Το εχω αλλωστε δοκιμασει με συναδελφους και συγγενεις που ειναι ασχετοι με τη τεχνολογια.

Για τους υπολοιπους "σχετικους" , οπως εσεις, υπαρχουν κι αλλες επιλογες... οποτε ολα καλα!:p

ΥΓ... τα ωφελη απο το τροπο διαχειρισης που προτεινει η apple , ειναι πολλαπλα και εκει αφορα το "παραδιδονται ιδιαιτερα μαθηματα… δωρεαν!" :2thumb22sup:
Αλλα προφανως εσεις τα ξερετε , ετσι δεν ειναι (αφου ειστε τοσο σχετικοι ) ? Δεν χρειαζεται να τ αναφερω ....
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPhone 5C

Το itunes σε mac ερχεται ενσωματωμενο , και στο pc ειναι δωρεαν !
Οποτε τι εννοεις ?

Και τι σχεση εχει αυτο που εγραψα για "ωφελη απο το τροπο διαχειρισης" ?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPhone 5C

Δλδ στο mac os x δεν υπάρχει file browser ?
Κ ο finder τι είναι ?
Εκτός αν εγώ κάτι χάνω, κάτι δεν έχω καταλάβει, κάτι δεν βλέπω...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPhone 5C

Το itunes σε mac ερχεται ενσωματωμενο , και στο pc ειναι δωρεαν !
Οποτε τι εννοεις ?

Και τι σχεση εχει αυτο που εγραψα για "ωφελη απο το τροπο διαχειρισης" ?

Αναφερθηκα στο παρακατω απο το κείμενο σου με bold ...

μονο που το "βασικο" file management δεν ειναι καθολου βασικο γι ανθρωπους με ελαχιστη ή καθολου σχεση με τη τεχνολογια!

Αν δωσεις σ εναν αρχαριο ή μεσο ανθρωπο μια τετοια συσκευη , ειναι σιγουρο οτι πιο πολυ θα μπερδευετι με το δικο σου "βασικο" management παρα με αυτη τη λογικη που αναφερουμε.
Το εχω αλλωστε δοκιμασει με συναδελφους και συγγενεις που ειναι ασχετοι με τη τεχνολογια.


Για τους υπολοιπους "σχετικους" , οπως εσεις, υπαρχουν κι αλλες επιλογες... οποτε ολα καλα!

ΥΓ... τα ωφελη απο το τροπο διαχειρισης που προτεινει η apple , ειναι πολλαπλα και εκει αφορα το "παραδιδονται ιδιαιτερα μαθηματα… δωρεαν!"
Αλλα προφανως εσεις τα ξερετε , ετσι δεν ειναι (αφου ειστε τοσο σχετικοι ) ? Δεν χρειαζεται να τ αναφερω ....

Δηλαδη ειναι οκ να τους δινεις "περιορισμένο" file manager για να μην μπερδευτουν η κανουν καποιο χοντρό λάθος , αλλα απο την άλλη τους δινεις αναγκαστικά και το itunes.
Οσο ναναι δεν ταιριάζουν αυτά.

@Μιχάλης : Δεν εγραψα οτι λειπει file manager , αλλα οτι ειναι δυσχρηστος και λείπουν βασικά πράγματα (full screen,side by side κλπ)
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPhone 5C

μα δε χρειαζεται κανενα ειδους file manager για sync?
Τι δε καταλαβαινεις?

πχ βαζεις τη μηχανη του στον υπολογιστη και αυτοματα τραβαει τις φωτο στο iphoto (δε σε νοιαζει που και πως).
αυτο σου οργανωνει μονο του τα "γεγονοτα - χρονικα" - "μερη - location data)" kai faces ….
Μπορεις κι εσυ με drag n drop να κανεις και τα δικα σου albums .

Tο μονο που κανεις ειναι να πατησεις sync στο itunes, to library toy iphoto (ή imovie klp) .

Δεν ασχολεισαι με το πως , ουτε με το που ειναι τα δεδομενα σου… απλα τα βλεπεις και τα χειριζεσαι με ενιαιο τροπο απο καθε προγραμμα .

δεν εμπλεκεται o finder πουθενα!
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPhone 5C

Έγραψες νωρίτερα το παρακάτω, όπου λες ότι το macos δεν έχει file browser :
Επίσης , το macos πρακτικά δεν έχει file browser... (Full screen η side by side παιζει να μην έχουν ακόμα)

Τώρα γράφεις ότι έχει file browser αλλά δεν έχει full screen, side by side, κτλ.
@Μιχάλης : Δεν εγραψα οτι λειπει file manager , αλλα οτι ειναι δυσχρηστος και λείπουν βασικά πράγματα (full screen,side by side κλπ)

Εκτός του ότι είμαστε εκτός θέματος οπότε σε λίγο τα μεταφέρω σε άλλο νήμα, αυτά που γράφεις δείχνουν ότι απλά δεν συμπαθείς το λειτουργικό αυτό. Ναι πράγματι δεν έχει full screen με ένα κουμπί ή δεν έχει πολλά tabs, αλλά πάντα υπήρχαν δωρεάν προγραμματάκια που έκαναν αυτή την δουλειά, ως plugin στον finder ή πολύ απλά έκανες την δουλειά σου με διαφορετικό τρόπο. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι δεν κρίνεις ένα λειτουργικό από το ότι δεν έχει full screen στον finder, καθώς αυτό δεν κάνει ένα λειτουργικό...το γεγονός ότι είναι σταθερό unix λειτουργικό είναι το βασικό χαρακτηριστικό του κ το καταλαβαίνεις όταν το χρησιμοποιείς. :ernaehrung004:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPhone 5C

Η λεξη που εχασες στο πρωτο μου κειμενο ειναι το "πρακτικά"...

Ο συγχρονισμός τι σχέση έχει?
Δεν πρέπει καπου να βάλω τα blu ray / mkv μου?
Δεν πρεπει καπου να βάλω τα προγράμματα μου που εχω προς εγκατάσταση?
PC δεν ειναι μονο μουσική και φωτογραφίες...

edit:wtf? που πηγαν τα παραπανω?
 
Last edited:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Εγώ έχασα λέξη ;
Κ ξαναλέω, αν κρίνεις ένα λειτουργικό από το ότι δεν έχει full screen, το οποίο παίζει χρόνια χωρίς antivirus, firewalls, blue screens, black screens, registry, format & reinstall και είναι unix, τότε εγώ τι να γράψω ; -bye-
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Μια ζωη αλλα σας ρωτάνε , και άλλα απαντάτε.Δεν είναι δουλειά αυτή.

Στο κάτω κάτω μια απάντηση του στύλ "ναι , οντως λείπουν αυτα τα χαρακτηριστικά , αλλά συνολικά το macos εχει καποια αλλα που δεν τα βρισκω αλλου" θα σας τιμήσει πολύ πιο πολύ...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απαντώ ακριβώς σε ότι έγραψες...εσύ παίζεις με τις λέξεις, όχι εγώ!
"το macos πρακτικά δεν έχει file browser..." έγραψες κ εννοούσες ότι του λείπουν 2-3 χαρακτηριστικά, οπότε ουσιαστικά δεν έχει file browser.
Οπότε για να έχει κατά την άποψή σου file browser ένα λειτουργικό, πρέπει να έχει full screen, να κάνει tiling, κτλ.
Κατά την δική μου άποψη αυτά είναι λεπτομέρειες που μαθαίνεις να ζεις πανεύκολα χωρίς.
Ναι κακώς δεν τα έχει, όπως έχω γράψει προσωπικά ότι κακώς δεν υποστηρίζει το bluray, αλλά κ πάλι υπάρχουν τρόποι 3οι.
Αλλά αυτά τα υποτιμητικά κείμενα "θα σας τιμήσει" κτλ., νομίζω πρέπει να περιττεύουν...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Δεν περιττεύουν Μιχάλη και τιποτε δεν ειναι αυτονόητο.

Εγω σαστίζω με τις λογικές κάποιων εδω μέσα που θεωρούν τις καθε εταιρείες δικές τους , και νιώθουν την αναγκη να υπερασπίζονται και να κουκουλώνουν κάθε στραβό της "αγάπης" τους υποτιμοντας και μειώνοντας ταυτογχρονα την νοημοσύνη των υπολοίπων (συνήθως) παθόντων...

Εχω πει πολλές φορες (και γραπτά) οτι γενικά τα προιοντα της Apple τα γουστάρω αρκετά.Αλλα έχουν κατα (γενικό κανόνα απο πάρα πολλούς) καποια αρνητικά για τα οποία δυστυχως γινεται συστηματικα προσπάθεια ωραιοποίησης...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Όλα τα προϊόντα έχουν αρνητικά !
Είπαμε ότι δεν έχουν εμείς οι Apple fanboys, όπως μας χαρακτηρίζετε ;
Όπως σωστά τα γράφεις, θα έπρεπε να τα γράφεις κ στην αντιπέρα όχθη... -bye-
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Κράζω παντου!
Πολύ θα ήθελα να είχα την αμεση αποκριση (αν και τωρα που το ios7 ειναι πιο φορτωμένο τα πράγματα εχουν εξισωθει σχεδόν) ,το apple store (αν και πλέον βρισκεις σχεδόν τα ιδια και στην αντιπερα οχθη) και την αυτονομία του iphone απο αλλο κινητο 4ιντσών.
Οταν ανέβει ιντσες βεβαια και η apple θα εχουμε καλύτερες συγκρίσεις...
 
Last edited:

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Εγώ έχασα λέξη ;
Κ ξαναλέω, αν κρίνεις ένα λειτουργικό από το ότι δεν έχει full screen, το οποίο παίζει χρόνια χωρίς antivirus, firewalls, blue screens, black screens, registry, format & reinstall και είναι unix, τότε εγώ τι να γράψω ; -bye-

Οτι έχει color rolling wheel (troll mode on) :p