Microsoft Surface Pro 2 [2013]

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,110
Λιβαδειά


Microsoft Surface Pro 2

en-INTL_L_Surface_Pro_2_64GB_5HX-00001_RM2_mnco.jpg


Specifications

OS
- Windows 8.1 Pro

Display
- Screen: 10.6 inch ClearType Full HD Display
- Resolution: 1920 x 1080
- Aspect Ratio: 16:9 (widescreen)
- Touch: 10-point multi-touch
- Durable display

CPU
- 4th Generation Intel Core™ i5 Processor
- TPM Chip for enterprise security

Storage & Ram
- 64GB / 4GB Ram
- 128GB / 4GB Ram
- 256GB / 8GB Ram
- 512GB / 8GB Ram

Wireless
- Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
- Bluetooth 4.0 Low Energy

Cameras and A/V
- Two 720p HD cameras, front and rear-facing
- Microphone
- Stereo speakers

Ports
- Full-size USB 3.0
- microSDXC card reader
- Headset port
- Mini DisplayPort
- Cover port

Sensors
- Ambient light sensor
- Accelerometer
- Gyroscope
- Magnetometer

Surface Pen
- Included

Battery
- 7~15 Days idle life
- Charges in 2~4 hours with included power supply

Power Supply
- 48W power supply

Exterior
- 275 x 173 x 13.5 mm
- Weight: 900 gr
- Casing: VaporMg
- Colour: Dark Titanium
- Physical buttons: Volume, Power

Warranty
- 1 Year limited hardware warranty

In the Box
- Surface Pro 2 with Windows 8.1 Pro
- 48W power supply
- Quickstart guide
- Safety and warranty documents
- Pen






1zy7i9s.png








 
Last edited:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Microsoft Surface Pro 2

Οι προπαραγγελιες ηδη αρχισαν σε αρκετες Ευρωπαικες χωρες οπως πχ στην Αγγλια που οι τιμες θα ξεκινανε απο 715 λιρες(800 ευρω περιπου) εως 1439 λιρες (1700 ευρω περιπου) με τον πιο πλουσιο εξοπλισμο.
http://www.microsoftstore.com/store/msuk/en_GB/html/pbPage.CATS/categoryID.66611000
Οι τιμες αφορουν σκετο το tablet χωρις τα διαφορα εξεσουαρ.
 

eNeRGy

AVClub Enthusiast
6 September 2006
1,115
Απάντηση: Microsoft Surface Pro 2

Δηλαδη αν εδιναν (σε κοστος) αλλα 5$ να βαλουν μια 1080p καμερα θα τους επεφτε ο κ@λος?
 
Re: Microsoft Surface Pro 2

Αν ήταν πιό φθηνό θα έφτιαχνα κουμπαρά...χτές!Σε αυτή την τιμή,ευχαριστώ αλλα δε θα πάρω,άν είχα τα γκαφρά θα έπαιρνα ένα macbook Pro να κλείσω για καμμιά τετραετία.Να με συγχωρείτε για το flame αλλά δε νομίζω να διαθέσουν πολλοί κοντά δυο χιλιάρικα για ένα gadget,έστω και εντυπωσιακό.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Re: Microsoft Surface Pro 2

Για λανσάρισμα εγραψα οτι ειναι καλη τιμη εκκινησης.
Εννοείται οτι θα βγαλουν και αλλοι κατασκευαστες και σε ενα 3μηνο οι τιμές θα είναι πολύ πιο κάτω...
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Microsoft Surface Pro 2

Καλή; Με κανά 128ssd (για να είναι κάπως αξιοπρεπές) θα ξεπερνάει το χιλιάρικο.
1000 Ναι μαζί με το dock keyboard με extra μπαταρία συν backlit και άρα αυτονομία 10 ώρες τις έχεις στάνταρ.
Όσο κάνει και ένα ultrabook με παρόμοια χαρακτηριστικά ή του iPad 128gb που κανείς το 1/3 από αυτά που κανείς με το Surface Pro.

Και κακά τα ψέμματα αυτά τα προϊόντα απευθύνονται στον μέσο Αμερικανό ή Ευρωπαίο ή Ιαπωνοκορεατη με τούς καλύτερους μισθούς από εδώ και τα περισσότερα υβριδικα ούτε που θα τα δούμε Ελλάδα.

Και επειδή αναφέρθηκαν τιμές laptop δεν νομίζω να έχουμε δει αντίστοιχη πρόταση με ίδιο εξοπλισμό με το Surface σε τιμές 500-600 Ευρω και βέβαια ούτε την φορητότητα και αυτονομία που έχει το Pro που στην ουσία και αυτά πληρώνεις
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Microsoft Surface Pro 2

1000 Ναι μαζί με το dock keyboard με extra μπαταρία συν backlit και άρα αυτονομία 10 ώρες τις έχεις στάνταρ.
Όσο κάνει και ένα ultrabook με παρόμοια χαρακτηριστικά ή του iPad 128gb που κανείς το 1/3 από αυτά που κανείς με το Surface Pro.

Και κακά τα ψέμματα αυτά τα προϊόντα απευθύνονται στον μέσο Αμερικανό ή Ευρωπαίο ή Ιαπωνοκορεατη με τούς καλύτερους μισθούς από εδώ και τα περισσότερα υβριδικα ούτε που θα τα δούμε Ελλάδα.

Και επειδή αναφέρθηκαν τιμές laptop δεν νομίζω να έχουμε δει αντίστοιχη πρόταση με ίδιο εξοπλισμό με το Surface σε τιμές 500-600 Ευρω και βέβαια ούτε την φορητότητα και αυτονομία που έχει το Pro που στην ουσία και αυτά πληρώνεις

Ειναι υπερτιμημένο οπως και να έχει
Εαν θέλουν να πιάσουν (οχι μονο η M$ αλλα και οι υπόλοιποι) στην αγορά και στην ουσία κάποια στιγμή να αντικαταστήσουν τα laptop (γιατι όχι? πλήρης είναι) θα πρέπει να αναθεωρήσουν την τιμολογιακή τους πολιτική.
και τα πρωτα netbook ακριβά ήταν.....
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Re: Microsoft Surface Pro 2

Πάντως η εμπειρία από το πρώτο surface πικρή για μένα στην Ελλάδα... Περίμενα πως και πως για να το πάρω, δεν ήρθε ποτέ. Και στα eshops στην Ευρώπη πανάκριβο σε σχέση με USA - Αυστραλία.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Microsoft Surface Pro 2

Λοιπόν μετά απο αρκετή αναζητηση,υπομονη και συγκρίνοντας με καθε λεπτομέρεια τα θετικα και αρνητικα απο αυτή τη δεύτερη γενια των υβριδικών κατέληξα στο Surface Pro 2 ως το επόμενο μου βασικό μου υπολογιστή και tablet παράλληλα.

Ήδη απο χθες εχω στα χέρια μου την συγκεκριμένη προταση στην έκδοση i5/4gb ram/128ssd απο Γαλλία και συγκεκριμένα απο fnac.com

Οι πρώτες εντυπώσεις μετά απο μια πρώτη γνωριμία μαζί του.
1.αριστες εντυπώσεις απο την πολυτελή και ιδιαίτερη προσεγμένη συσκευασία με διπλή σφραγίδα ασφαλείας μάλιστα.
2.αψογη ποιότητα κατασκευής,χωρίς το παραμικρό ψεγάδι μια απολυτα premium αίσθηση σου αφήνει απο άκρη εώς άκρη.
3.οθονη και εδώ αψογη με ιδιαίτερα ζωντανά και υπέροχα χρώματα,άριστες γωνιές θέασης και υψηλές τιμές ευκρίνεια και αντίθεσης του panel.
4.ενα ιδιαίτερα θετικο οτι σχεδον δεν υπήρχε εγκατεστημένο οτιδηποτε bloatware και απλα η Pro έκδοση των 8.1 out of the box.
5.εννοειται Wacom digitazer ήταν κανονικα στην συσκευασία και ο μαγνήτης όπου τοποθετείς τη γραφιδα δεξιά στο tablet με το μαγνήτη ειναι αψογη υλοποίηση και ιδιαίτερα πρακτική.
6.Ο φορτιστής ήταν και αυτός στα πρότυπα Mac air με μαγνήτη όπου κουμπώνει και φορτίζει το tablet.

Οι λόγοι που κατέληξα στο Surface ήταν κύριος 2.
Ανταγωνιστικές προτασεις όπου ενδιαφέρον εξιςου σε Sony και Dell ακομα δεν κυκλοφορούν ακομα και άγνωστο εώς τα Χριστούγεννα αν θα προλάβουν.
Η σημαντική βελτίωση με το Pro 2 απο την πλευρα της MS βελτιώνοντας σε σημαντικο βαθμο τα οποια μειων της πρώτης γενιάς(κυριως αυτονομία,ελαφρως μικρότερο βάρος,δυνατότερος συνδυασμός CPU+GPU σε σχέση με Tap 11 και Venue 11 Pro των ανταγωνιστών,Wacom digitazer που αυτή τη στιγμή ειναι η πληρέστερη υλοποίηση σε active digitazer και ένας επιπλέον λόγος σημαντικός για εμένα οτι σου παρέχει μεςω type cover 2 keyboard backlit πράγμα που Dell και Sony δεν το παρέχουν στα μοντέλα τους.

Αυτα σαν μια πρώτη τοποθέτηση επι του tablet pc.
 
Re: Microsoft Surface Pro 2

Πολύ όμορφη η παρουσίασή σου,να είσαι καλά.Μήπως θα μπορούσες να γράψεις για την τιμή που το αγόρασες και ίσως να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία;Και πες μου σε παρακαλώ,αν θεωρείς ότι αντικαθιστάς επάξια ένα ultrabook ίδιας κατηγορίας τιμής...Να είσαι καλά,καλορίζικο!
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Microsoft Surface Pro 2

Πολύ όμορφη η παρουσίασή σου,να είσαι καλά.Μήπως θα μπορούσες να γράψεις για την τιμή που το αγόρασες και ίσως να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία;Και πες μου σε παρακαλώ,αν θεωρείς ότι αντικαθιστάς επάξια ένα ultrabook ίδιας κατηγορίας τιμής...Να είσαι καλά,καλορίζικο!
Το συνολικό κόστος ήταν 992 ευρω συνολικα με τα μεταφορικά(979 λιανική τιμη)
Η αποστολή έγινε με dhl express Τετάρτη βράδυ έφυγε απο Γαλλια και μέσω Γερμανίας την Παρασκευή πρωί ήταν Αθηνα και Παρελαβα εχθές λόγω Σ/Κ.
Για εμένα και με βάση τις δυνατότητες του συγκεκριμένου μηχανήματος αντικαθιστά επάξια ενα κορυφαίο ultrabook παρέχοντας σου επιπλέον 3 βασικα συν.
Τη χρηση γραφιδας.
Η δυνατότητα να εκμεταλλευτείς και την αφή που σου παρέχουν τα windows
Και βέβαια η φορητοτητα μιας τέτοια πρότασης με ικανοποιητικη αυτονομία που μάλιστα εχει αυξηθεί με το τελευταίο firmware σύμφωνα με αναφορές στο εξωτερικο.

http://imageshack.us/f/844/cp7s.jpg/