Οικιακός φωτισμός Led

CptBill

Senior Member
13 July 2006
489
Πειραιάς
Μιας που δεν βλεπω αντιστοιχο θεμα, ανοιγω κατι σχετικο με οικιακες λαμπες led.

Προ ημερων βρισκομουν Γερμανια και μου εκανε εντυπωση οτι εβλεπα stand σε σουπερ μαρκετ με πληθος απο λαμπες led της samsung και philips

Προσωπικα πηρα 2 GU10 και 1 Ε14, με output 310lumens και 250lumens αντιστοιχα.
Οι GU10 αποδειχτηκαν υπερβολικα φωτεινες για το φωτιστικο στο οποιο μπηκαν (αντικατεστησαν καποιες λαμπες οικονομιας GU10 με 9W--->180lumens με διασπορα 85 μοιρες). Επρεπε να περιοριστω στα 200lumens!
Η διασπορα τους ειναι στις 40 μοιρες.

Επισης αντικατεστησα και τις 12 λαμπες (2 λαμπες ανα οροφο) της πολυκατοικιας μου με λαμπες led ψυχρου φωτισμου και προελευσης ebay. 10 μηνες μετα τη πρωτη τους λειτουργια εχουν αποδειχτει απροβληματιστες και υπαρχει μια σημαντικη μειωση στο κοινοχρηστο λογαριασμο της πολυκατοικιας.

DSC01029.JPG


DSC01030.JPG


DSC01031.JPG


DSC01032.JPG
 
Last edited:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Re: οικιακος φωτισμος led

Noμιζω οτι ειναι θεμα χρονου να αντικαταστησουν τις οικιακες και αλλες λαμπες. Αρκει να υπαρξει αρκετη παραγωγη και ζητηση ωστε να πεσουν οι τιμες.

Με 6-7 ευρω η λαμπα στην Ελλαδα και 5-6 δολλαρια στο ebay δεν ειναι φτηνες ακομα για μαζικες αγορες.

Εγω ηδη εχω αλλαξει καποιες λαμπες σε λεντ, αλλα σε επιλεγμενα φωτιστικα.

Αν θελει να αλλαξει κανεις τις λαμπες σε ενα πολυελαιο μιλαμε για 8 λαμπες και πενηντα ευρω κοστος. Τοο much..
Ποτε θα αποσβεστει αυτο το κοστος αν θεωρησουμε οτι ηδη οι οικονομικες λαμπες που εχουμε των 8-20 watt (που φεγγουν αντιστοιχα με τις παλιες ενεργοβορες) ειναι πλεον σε καθε σπιτι.
 

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
Να ρωτησω.Υπαρχουν λαμπες led που τα πανε καλα σε συχνα αναψε σβησε; Ρωταω για τους κοινοχρηστους χωρους της πολυκατοικιας που εχουν χρονοδιακοπτη...
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Re: οικιακος φωτισμος led

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Οπως ειδες ο φιλος στο πρωτο ποστ εχει βαλει τετοιες λαμπες στην πολυκατοικια που μενει.
 

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
Επειδη ειχαμε φθοριου κ γενικα μετα απο καποιο διαστημα τα παιζανε.Δεν πλησιαζαν καν τον αναμενομενο κυκλο ζωης.Σε κουβεντα με τον ηλεκτρολογο της γειτονιας μου ειπε πλεον οτι βγαινουν κ με αναμενομενο αριθμο αναψε σβησε κ για αυτο το σκοπο ειναι αλλων προδιαγραφων.Ρε μπας κ εχουν μεσα κανα μετρητη για πεπερασμενο πληθος on off;
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: οικιακος φωτισμος led

Εγω δεν τις μπορώ με τίποτα τις οικονομικές φθορίου στο σπίτι (με εξαίρεση χώρους όπως αποθήκη ή/και κοινοχρηστους χώρους)

Το καλο ειναι οτι οι LED βελτιώνονται συνεχώς, άμα πέσουν λίγο οι τιμές τους και ανέβουν σε φωτεινότητα θα δούμε μαζική εξάπλωση στα σπίτια

Υλικο για μπόλικη μελέτη

http://www.lighting.philips.com/main/connect/Lighting_University/webinars.wpd
 
17 June 2006
9,802
Απάντηση: οικιακος φωτισμος led

Τα LED μπορούνε απροβλημάτιστα να δουλεύουν για 10ετίες. Συνήθως στις φθηνές υλοποιήσεις από Κίνα το πρόβλημα προκύπτει στα ηλεκτρονικά και όχι στο LED καθεαυτό.
Ότι λάμπα χαλάει πάντως κοιτάζω να αντικαθίσταται με led.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Κι εγώ αυτό κάνω, οποια καεί μπαίνει led.

Βέβαια πρέπει να αναφέρω ότι οι σύγχρονες λάμπες οικονομίας αυτή τη στιγμή προσφέρουν με πολύ χαμηλή τιμή εξαιρετική κατανάλωση και διάρκεια ζωής.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: οικιακος φωτισμος led

Εχω ξεκινησει εδω και κανα δυο μηνες και αντικαθιστω τα σποτακια (αλογονου 50w) με led των 9w (3X3). εχω αγοραζει στα 30 μεχρι στιγμης, 14 ειναι dimmable
Δεν ξερω ποτε και αν... θα κανω αποσβεση, (απο ebay περιπου 2,85ευρω το ενα), αλλα ειναι αλλη η "αισθηση" να καις 600watts (50Χ12 στην ψευδοροφη του μπανιου πχ) και αλλη 108w (9X12)

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν οντως καινε 9watts...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: οικιακος φωτισμος led

http://www.ebay.com/itm/27113285907...eName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Απο αυτον εχω αγορασει αρκετα πραγματα (λαμπες & λεντοταινιες για φιλους και δικα μου).
Την τελευταια φορα, παραγγειλα μια Πεμπτη καποια πραγματα κοστους 58 ευρω, και την Τριτη τα ειχα με DHL στο σπιτι...
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
489
Πειραιάς
Re: οικιακος φωτισμος led

Να ρωτησω.Υπαρχουν λαμπες led που τα πανε καλα σε συχνα αναψε σβησε; Ρωταω για τους κοινοχρηστους χωρους της πολυκατοικιας που εχουν χρονοδιακοπτη...

μεχρι στιγμης δεν μετραω ουτε μια καμμενη led λαμπα. Σε αντιθεση με της οικονομιας που α)το ανοιγμα δεν ειναι ακαριαιο κ χρειαζονται χρονο να ζεσταθουν β)οντως οπως αναφερεις, μετα απο τα πολλα αναψε, σβησε, καιγονταν.

Ο πωλητης ειναι αυτος:
http://www.ebay.com.au/itm/5x-6W-Pu...W-/220897418573?ssPageName=ADME:X:AAQ:AU:1123

Ειχα παρει 6W ψυχρου φωτισμου (γιατι στο κοινοχρηστο χωρο δεν βρηκα το λογο για θερμο φωτισμο) που συμφωνα με τον κινεζο βγαζουν (αν τον πιστεψουμε) 380- 450 lumens (Pure white).

Προσφατα προσθεσα στο κοινοχρηστο χωρο κ μια λαμπα απο το ΙΚΕΑ οπου πλεον και αυτο εχει ενδιαφερουσες πρωτασεις. http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=87699
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
489
Πειραιάς
Re: οικιακος φωτισμος led

Να προσθεσω και το http://www.leds.de/LED-Lampen-und-Leuchten/LED-Lampen-Leuchtmittel/ που ανακαλυψα τυχαια και εχουν πληθος απο επωνυμες λαμπες για οικιακο φωτισμο.
Εχουν ωραια ταξινομηση με lumens ανα watt. Απο οσο βλεπω οι τιμες ειναι 1-2 ευρω πιο τσιμπημενες απο αυτες που βρηκα στο σουπερ μαρκετ της Γερμανιας.

2 ημερες χρησης παντως με τις 2 GU10 των 310lumens και πλεον αναγκάστικα να στρεψω το φωτιστικο (παιρνει 4 λαμπες GU10) σε διαφορετικη κατευθυνση ωστε να μην γκαβωνομαι και με χτυπανε περισσοτερο οι υπολοιπες 2 λαμπες που βγαζουν αρκετα λιγοτερα lumens.
Η philips Ε14 ηταν λιγο απογοητευση στο σημειο που μπηκε - εξωπορτα σπιτιου μου - αλλα μαλλον περιμενα θαυματα απο τα ελαχιστα 250lumens
 
Last edited:

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: οικιακος φωτισμος led

Εχω ξεκινησει εδω και κανα δυο μηνες και αντικαθιστω τα σποτακια (αλογονου 50w) με led των 9w (3X3). εχω αγοραζει στα 30 μεχρι στιγμης, 14 ειναι dimmable
Δεν ξερω ποτε και αν... θα κανω αποσβεση, (απο ebay περιπου 2,85ευρω το ενα), αλλα ειναι αλλη η "αισθηση" να καις 600watts (50Χ12 στην ψευδοροφη του μπανιου πχ) και αλλη 108w (9X12)

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν οντως καινε 9watts...

Ποιά η αναλογία στην ένταση του φωτός απο τα 50αρια αλογόνου στα 9W των Led ; Σε καλύπτει ;
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: οικιακος φωτισμος led

Ναι απολυτα.
Εχω βαλει "warm white". To "cold white" ειναι ακομη ποιο φωτεινο(τουλαχιστον αυτη την αισθηση μου δινει), αλλα δεν μου αρεσει...

Εχω δοκιμασει και 6w, αλλα εχουν πολυ μεγαλη διαφορα...
 
17 June 2006
23,738
Αθήνα
Απάντηση: οικιακος φωτισμος led

Αν μιλάμε για φωτισμό χώρου και όχι για διακόσμηση, κάτω από 10watt led, ούτε ασχολούμαι. Και τα 10 οριακά είναι.

Μέχρι και φωτόμετρο έχω αγοράσει γιατί τα μάτια μου δεν μπορούσαν να επαληθεύσουν αυτά που έλεγαν τα χαρτιά ότι είναι αφάμιλες των 50watt αλογόνου.

Φυσικά και το φωτόμετρο επαλήθευσε τα μάτια μου.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: οικιακος φωτισμος led

Σεβαστο, εγω αλλο εχω διαπιστωσει παντως
 

mixalis_cof

Banned
28 July 2013
122
Re: οικιακος φωτισμος led

Εγώ πλήρωσα ένα σωρό λεφτά για led, και ξαναγύρισα σε αλογόνου. Αισθανόμουν κάπως περίεργα, ότι κάτι λείπει από το φωτισμό του χώρου μου. Δεν ξέρω πως να το εκφράσω σαν "άδειος" σαν "ψυχρός" παρόλο που είχα επιλέξει θερμό, σαν κάτι να μη πηγαίνει καλά. Μετά διάβασα και μερικά άρθρα σαν αυτό και λέω για τα παιδιά αλλά και εμάς τους μεγάλους μήπως υπάρχει θέμα:
LED Lights May Damage Eyes, Researcher Says http://www.livescience.com/31949-led-lights-eye-damage.html
 

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
Επισης να παρατηρησω οτι οι περισσοτερες led δεν εχουν διαχυση απο το σημειο κ πισω του led.Αν τις βαλεις πχ σε μια πλαφονιερα χανεις αρκετα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Re: οικιακος φωτισμος led

Εγώ πλήρωσα ένα σωρό λεφτά για led, και ξαναγύρισα σε αλογόνου. Αισθανόμουν κάπως περίεργα, ότι κάτι λείπει από το φωτισμό του χώρου μου. Δεν ξέρω πως να το εκφράσω σαν "άδειος" σαν "ψυχρός" παρόλο που είχα επιλέξει θερμό, σαν κάτι να μη πηγαίνει καλά. Μετά διάβασα και μερικά άρθρα σαν αυτό και λέω για τα παιδιά αλλά και εμάς τους μεγάλους μήπως υπάρχει θέμα:
LED Lights May Damage Eyes, Researcher Says http://www.livescience.com/31949-led-lights-eye-damage.html

Δοκιμασες τετοιου ειδους? http://www.fasttech.com/products/0/...w-6500k-127-led-460-lumen-white-light-lamp-bu

Εγω εχω παρει μια και δεν εχω αξιωθει να την δοκιμασω.

Οι απλες που λες, οντως δεν διαχεουν το φως λογω κατασκευης και ειναι λογικο. Ειναι καλες για ορισμενες περιπτωσεις, για λαμπατερ, για ταβανι σε εσοχη κλπ.