Επιλογή φακού για μια Olympus om-d e-m5

deronys

New member
20 September 2013
52
Καλησπέρα

Είμαι νέος χρήστης στο forum και θέλω τη γνώμη σας σε κάτι. Αγόρασα πριν δυο μέρες μια Olympus om-d e-m5 και θα ήθελα να μου προτείνετε όσοι την ξέρετε σαν μηχανή κάποιους φακούς να αγοράσω. Δεν έχω εμπειρία με micro 4/3 ούτε με dslr μέχρι τώρα μιας και η προηγούμενες μηχανές μου ήταν compact ultrazoom και συγκεκριμένα η τελευταία μια sony hx100v. Οπότε έχω συνηθίσει να κάθομαι μακριά και να φωτογραφίζω μαι zoom μέχρι σήμερα. Γενικότερα όμως θέλω να πειραματιστώ τώρα με την Olympus.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,338
Αθήνα
Το σύστημα m4/3 έχει πολλούς και καλούς φακούς, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα να βρείς ότι θέλεις. Πριν ξεκινήσουμε όμως, καλό θα ήταν να μας πεις 2-3 πράγματα. Κατ' αρχήν έχεις κάποιο φακό ή πήρες σκέτο σώμα? Κατά δεύτερον πες μας με τι θέματα ασχολείσαι κυρίως, ώστε να έχουμε κι εμείς μια ιδέα προς τα πού να σε κατευθύνουμε.

Υ.Σ. Καλώς ήρθες στην παρέα μας !!!
 

deronys

New member
20 September 2013
52
Καλησπέρα. Λοιπόν το πήρα με το kit 12-50 κυρίως γιατί το βρήκα σαν σετ σε καλή τιμή. Γενικά μου αρέσει να τραβάω πορτραίτα και συνήθως πηγαίνω μακριά απο τα άτομα που φωτογραφίζω για να πετυχαίνω αυθόρμητες λήψεις. Επίσης μου αρέσουν οι συνθήκες με χαμηλό φωτισμό (μεγάλο πρόβλημα με την παλιά μου Sony). Εγώ σκεφτόμουν σαν γρήγορο για αυτές τις περιπτώσεις τον Panasonic lumix G 20mm F1,7 ASPH I γιατι τον ΙΙ δύσκολα τον βρίσκω.
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Φθηνές και συνάμα εξαιρετικές περιπτώσεις είναι οι τρεις Sigma 2.8 (19, 30, 60). O πρώτος για δρόμο/τοπίο, ο δεύτερος για κλειστούς χώρους με χαμηλό φωτισμό και ο τρίτος για πορτρέτα και σαν "κοντός" τηλεφακός.
Αν το χρήμα δεν σε απασχολεί (λέμε τώρα), δες τους Olympus 12/2, 45/1.8 και τον PLeica 25/1.4. Ακαταμάχητοι και οι τρεις!
Τέλος, πάρε έναν Olympus 40-150 ή έναν Panasonic 45-200 και καθάρισες!
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,215
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Επιλογή φακού για μια Olympus om-d e-m5

Για πορτρετα απο μεση αποσταση (4-5μ) δεν κανει ο 20αρης , ιδανικος ειναι ο Zuiko 45mm/1.8 στα 300Ε περιπου (παιζει και μεταχειρισμενος απο 50-80Ε κατω) και εστιαζει σχετικα γρηγορα και το βραδυ - πιο γρηγορα παντως απο τον 20mm/1.7, για μεγαλυτερη αποσταση απο το θεμα σου και φθηνη λυση ειναι ο δευτερος κιτ φακος Zuiko 40-150mm στα 150E περίπου και δευτερη επιλογη ο Sigma 60mm/2.8 (170E) ή ο Zuiko 60mm/2.8 macro (450E)
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
και εγω που εχω τον 20/1.7 ενω ειναι πολυ καλος φακος αν ηταν 25-30μμ θα ηταν πιο καταληλος για πορτρετα....
επισης εχω τον 14/2.5 που και αυτος ειναι παρα πολυ καλος φακος.
Για πορτρετα παντως και εγω τον 45/1.8 θα σου προτεινα, τους σιγμα δεν εχω δοκιμασει, αλλα εχω τον 30/1.4 στα κανονικα 4/3 και ειναι ο φακος που χρησιμοπιω πιο πολυ μαλλον, ειδικα για πορτρετα.....αν ηταν και φ2 αντι για φ2.8....
 

deronys

New member
20 September 2013
52
Ο 20mm 1,7 μου αρέσει πολύ και λόγο μεγέθους γιατί κάνει την om-5 πάρα πολύ portable. Για τα πορταταίτα είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λέτε. Απο όσα διάβασα προσανατολίζομαι ή προς τον Zuiko 45mm/1.8 ή τον sigma 60 2.8.