Αναβάθμιση καλωδίου σε Sennheiser HD-650

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Για να παρακολουθούμε σωστά τα θέματα και να μπορούμε να εντοπίσουμε την πληροφορία αργότερα…

Σχεδιάζω να φτιάξω ένα (μπορεί και δεύτερο) καλώδιο αναβάθμισης για τα HD-650.

Εντόπισα το mogami neglex 2534 http://www.mogamicable.com/category/bulk/microphone/quad/ σαν κατάλληλο καλώδιο (από αναζήτηση στο internet) αλλά ας πάμε και σε επιπλέον εναλλακτικές…

Σε άλλο νήμα προτάθηκε το Canare αυτό http://www.canare.com/ProductItemDisplay.aspx?productItemID=63

Ποιο καλώδιο θα προτείνατε με βάση την ηχητική του απόδοση και τα μηχανικά του χαρακτηριστικά;
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Ενδιαφέρον συγκριτικό after market καλωδίων από τον Tyll Hertsens του Inner fidelity...

http://www.innerfidelity.com/content/headphone-cable-measurements-part-one

Εν συντομία, ο Tyll λέει - εμμέσως αλλά σαφώς - πως οι διαφορές που δημιουργούνται από την αλλαγή θέσης των ακουστικών (λόγω βάλε-βγάλε) τείνουν να είναι μεγαλύτερες από τις αλλαγές που δημιουργεί η αλλαγή των καλωδίων...

-bye-
 
Last edited:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Νομιζω σωστα το λεει ο Tyll.

Να ξαναπω εδω μια εμπειρια που ειχα με τα μαξιλαρακια των hd600,οταν πηγα να τα αλλαξω μια φορα με καινουρια.

Τα καινουρια,για καποιο λογο,ηταν λιγο πιο κοντα/λιγοτερο πλουσια,σε σχεση με τα ηδη χρησιμοποιημενα,αλλα σε καλη κατασταση στοκ μαξιλαρακια.

Οταν λοιπον εβαλα τα καινουργια πανω στα ακουστικα,τα αυτια μου ηρθαν πιο κοντα στα drivers,με μια αισθητη αλλαγη της ηχητικης ταυτοτητας.Παροτι οχι η μερα με τη νυχτα,η νεα αλλαγη δε μου αρεσε.Χαθηκε λιγο ο αερας υψηλα,τα μεσαια ηρθαν πιο μπροστα αλλα δε μου αρεσε τοσο η αλλαγη της χροιας που επηλθε,και γενικα ηθελα τον παλιο ηχο που μ'αρεσε και ειχα εκτιμησει.Περιεργη εμπειρια λοιπον,αφου τα νεα μαξιλαρακια επρεπε να εχουν μεγαλυτερο υψος σε σχεση με τα χρησιμοποιημενα.

Μετα απο ερωτησεις και στον Νακα,και στην sennheiser την ιδια,δεν παραδεχτηκε καποιος οτι ειχε γινει αλλαγη στις προδιαγραφες.

2 λοιπον πραματα μπορει να συνεβησαν: Ή επεσα σε καποια παρτιδα που για καποιο λογο βγηκαν λιγο διαφορετικα/ελαφρως κοντυτερα/λιγοτερο πλουσια σε παχος,ή η εταιρια μπορει τα ανταλλακτικα για λογους οικονομιας ή για καποιο αλλο λογο να τα φτιαχνει ετσι (Μηπως επειδη αυτος που θα τα αλλαξει συνηθησε τα πατικωμενα μαξιλαρακια και η εταιρια του προσφερει αμεσως του ιδιου υψους μαξιλαρακια?-δεν εχει πολυ λογικη αυτο βεβαια.Μηπως γιατι υπηρχαν αναφορες/παραπονα για laidback ηχο,και η εταιρια σιωπηλα προσπαθησε να το φτιαξει καπως αυτο με ελαφρως κοντυτερα μαξιλαρακια?).Νομιζω οτι μαλλον επεσα σε περιπτωση να βγηκαν λιγακι μικροτερα απο το εργοστασιο μαλλον.
Τελικα μεχρι σημερα χρησιμοποιω τα stock μαξιλαρακια τα οποια εχω πλυνει 2 φορες και κρατανε ακομη καλα.


Καποια στιγμη πηρα το cardas καλωδιο,και δεν ενθουσιαστικα ιδιαιτερα,με τα δεδομενα μηχανηματα μου/ακουσματα/εμπειρια κτλ.
Η διαφορα που παρατηρησα με τα μαξιλαρακια οπως ειπα παραπανω ηταν αρκετα πιο αισθητη,οπως επισης αν καποιου τα μαξιλαρακια εχουν πατικωθει αρκετα με τον καιρο.

Εδω λοιπον ερχεται η μεγαλυτερη αρνητικη κριτικη που θα κανω σε αυτα τα ακουστικα.Τα μαξιλαρακια ενδεχεται αναλογως της πιεσης στο καθε κεφαλι κτλ,να αλλαξουν αισθητα το σχημα τους και να πατικωθουν.Τωρα,η αλλαγη που θα συμβει στον ηχο,θα ειναι αναλογη της αλλαγης που θα γινει σε καθε περιπτωση ξεχωριστα,και μπορει να ειναι απο αρκετα ελαφρια/μικρης ακουστικης σημασιας,εως και αισθητης αλλαγης στον ηχο.

Στα hd800 πιστευω προσωπικα οτι το διορθωσαν αυτο με τη σχεδιαση των earpads που δε δειχνει να δημιουργει τετοιου ειδους προβληματα.

Αν διαπιστωσετε καποια αισθητη αλλαγη στα μαξιλαρακια σας,πρεπει να τα βγαλετε,να τα πλυνετε ωστε να ανακτησουν το υψος/σχημα τους.
Πιθανως αν εχουν πατικωθει πολυ να φταιει η λιγο εντονη πιεση στο εκαστοτε κεφαλι.
Υπαρχει τροπος να μειωσεις την πιεση,αλλα θελει προσοχη,αν θελει καποιος ας ρωτησει να του ξαναπω.

Το κανονικο υψος των μαξιλαρακιων πρεπει να ειναι οπως φαινεται σε καποιον που εχει βαλει μια αγγελια εδω και εχει μια φωτογραφια των 650.Ειναι μια αγγελια που τα πουλα καποιος με εναν project ενισχυτη.Τα μαξιλαρακια πρεπει να ειναι σε αυτη περιπου τη κατασταση.
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Λογικό είναι .... και τα ηχεία μας, εάν τα στήσουμε σωστά στον χώρο, θα πάρουμε πολλαπλάσια οφέλη σε σχέση με τυχόν αλλαγές καλωδίων, κλπ ....
Και γω είχα μπει στο τριπ αλλαγής του καλωδίου των 650 μου, κυρίως γιατί μου πέφτει πολύ μεγάλο το μήκος του μαμίσιου ... αλλά δεν δίνω το 1/3 της αξίας των ακουστικών (ή και παραπάνω) για καλώδιο ... το θεωρώ λαλακία ....
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Λογικό είναι .... και τα ηχεία μας, εάν τα στήσουμε σωστά στον χώρο, θα πάρουμε πολλαπλάσια οφέλη σε σχέση με τυχόν αλλαγές καλωδίων, κλπ ....
Και γω είχα μπει στο τριπ αλλαγής του καλωδίου των 650 μου, κυρίως γιατί μου πέφτει πολύ μεγάλο το μήκος του μαμίσιου ... αλλά δεν δίνω το 1/3 της αξίας των ακουστικών (ή και παραπάνω) για καλώδιο ... το θεωρώ λαλακία ....

Προσωπικά αναφέρομαι μόνο σε DIY λύση... τα mogami/ canare πάνε 1 με 1,5 δολλάρια το μέτρο για παράδειγμα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... κάτι εκατοντάδες δολλάρια που ζητάνε οι after market υλοποιήσεις δε τα δίνω.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Παρακατω παραθετω δυο εικονες που βρηκα τυχαια στο διαδικτυο.

Εδω,τα μαξιλαρακια φαινεται να ειναι σε καλη κατασταση,οπως πρεπει να ειναι.Ανατρεξτε και στις αγγελιες εδω στο φορουμ να δειτε και την αλλη φωτο που σας ειπα.

sen1.jpg

Εδω ομως τα μαξιλαρακια φαινονται ταλαιπωρημενα και πατικωμενα.Σε αυτη τη περιπτωση θα πρεπει να αναμενει καποιος αισθητη αλλαγη στον ηχο.

sen2.JPG


Αν στο δικο σας ζευγαρι hd580/600/650 τα μαξιλαρακια τεινουν να γινουν σαν αυτα της δευτερης περιπτωσης,τοτε εκτος απο την πολυ χρηση,πιθανως να φταιει και η αυξημενη πιεση που ασκουν στο κεφαλι σας.

Η πιεση που ασκουν αυτα τα μοντελα,μπορει να μειωθει με τον ακολουθο τροπο,αλλα προσοχη,ειναι κατι που θα πρεπει να γινει με ευθυνη του καθενα,για τυχον ζημια που ισως προκληθει.

Αρχικα,εννοειται πως δε πιανουμε και τα δυο ακουστικα να τα ανοιξουμε πολυ,με τη λογικη οτι ετσι θα χαλαρωσουν,διοτι θα σπασει η στεκα.

Σε καθε πλευρα υπαρχει η μεταλλικη ραβδος που ενωνει τη στεκα με το καθε ακουστικο,οπου και ρυθμιζουμε και τις διαφορες θεσεις.
Μπορουμε να χαλαρωσουμε την πιεση απο εκει.
Πιανουμε προσεκτικα και σταθερα τη στεκα απο την μια ακρη αρχικα,εκει που αρχιζει το μεταλλο (εφοσον εχουμε ανοιξει καποιες θεσεις και την κλιμακα εκει,εγω καποια στιγμη τα χαλαρωσα στη θεση της κλιμακας που ακουω,πιστευω οτι πρεπει να ανοιχτει καποιες θεσεις το μεταλλο εκει για να δουλεψουμε σωστα)και με το αλλο χερι πιανουμε το ακουστικο,και με ομαλα ομοιομορφη δυναμη το ανοιγουμε προς τα εξω,ωστε να χαλαρωσει η πιεση του μεταλλου.Επαναλαμβανουμε και απο την αλλη μερια.Πρεπει να προσεξουμε και απο τις δυο μεριες να ειναι το ιδο η τελικη πιεση που θα προκυψει μετα τη χαλαρωση.Η διαδικασια πρεπει να γινει προσεκτικα και αναλογως την καθε περιπτωση,και επαναλαμβανω με ευθυνη του καθενος που θα αποφασισει να το κανει.

Ειναι μια διαδικασια που πιστευω πρεπει να γινει σε συγκεκριμενες περιπτωσεις αυξημενης πιεσης και κατα συνεπεια πιο γρηγορης και εντονοτερης καταπονησης των μαξιλαρακιων,με αποτελεσμα ανεπιθυμητες αλλαγες στον ηχο.

Πιθανως να υπαρχουν περιπτωσεις που να μη χρειαζεται να ρισκαρετε την παραπανω διαδικασια,διοτι 1 στις 1000 μπορει να προξενησετε καποια βλαβη.
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Προσωπικά αναφέρομαι μόνο σε DIY λύση... τα mogami/ canare πάνε 1 με 1,5 δολλάρια το μέτρο για παράδειγμα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... κάτι εκατοντάδες δολλάρια που ζητάνε οι after market υλοποιήσεις δε τα δίνω.

δεν ξέρω, γιατί ενώ είμαι μαστοράκι, το μόνον που δεν κατέχω είναι το κολλητήρι ... το σκεπτόμουν και γω για ντιούικο αλλά έπρεπε να υποχρεωθώ σε κάποιον σχετικό φίλο και προτίμησα να καθήσω στα αυγά μου ... θυμάμαι πάντως πως τα κάρντας βυσματάκια είχαν κανένα 20ρικο, συν το κανονικό βύσμα, κλπ. κλπ., εν τέλει το 40άρι το είχες πετάξει .... οκ βέβαια, αν με 40 ευρώ καθαρίσεις και έχεις αναβάθμιση και στον ήχο, όντως αξίζει τον κόπο ...
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Κυκλοφορούν πλέον αντίγραφα των Cardas τόσο επίχρυσα όσο και rhodium plated σε πολύ χαμηλές τιμές.

Για την υλοποίηση του mogami 2534 έδωσα σύνολο περίπου 20 ευρώ - θα το φτιάξω μαζί με φίλο όταν τα παραλάβω όλα...
 
26 June 2006
14,830
Athens
Με το καλό επίσης.

Είμαι όμως υποχρεωμένος να ποστάρω τη φώτο που έλεγα σε άλλο νήμα (είναι από κινητό 5ΜΡ, αλλά μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα).

Το καλώδιο χρησιμοποιήθηκε σε diy ενισχυτή ακουστικών με TPA6120a2 (σήμα + τροφοδοσία 12V).
Η πλέξη εκτός από οξειδωμένη έχει και απίστευτα κολλώδη αφή!

Και προσοχή: το απογύμνωσα μόλις τώρα για να μην πείτε ότι το τμήμα που φαίνεται ήταν εκτεθειμένο στον αέρα για μεγάλο διάστημα.
 

Attachments

  • DSC_0628.jpg
    DSC_0628.jpg
    34.7 KB · Views: 387

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Δεν υπάρχει περίπτωση να πρόκειται απλά για αστοχία υλικού σε κάποια παρτίδα ; Μου φαίνεται ακραίο για τόσο μεγάλη στον χώρο της εταιρεία, η φωτο να αποτελεί τον κανόνα για τα προϊόντα της ....
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Και εμένα μου κάνει απίστευτη εντύπωση...

Ότι κι αν έχει πέσει στην αντίληψή μου για τη mogami ήταν πάντα θετικό!

Συν ότι μιλάμε για καθαρά pro υλοποίηση... και made in japan!!!
 
26 June 2006
14,830
Athens
Το έχω διαπιστώσει αρκετές φορές και σε βάθος ενός με δύο χρόνων. Συνολικά έχω δουλέψει με πάνω από 10 μέτρα σε διάφορες κατασκευές. Αστοχία υλικού το αποκλείω. Η εταιρεία έχει μεγάλη παραγωγή και σίγουρα διαδικασίες διασφάλισης ποιότητας.
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Το έχω διαπιστώσει αρκετές φορές και σε βάθος ενός με δύο χρόνων. Συνολικά έχω δουλέψει με πάνω από 10 μέτρα σε διάφορες κατασκευές. Αστοχία υλικού το αποκλείω. Η εταιρεία έχει μεγάλη παραγωγή και σίγουρα διαδικασίες διασφάλισης ποιότητας.

Σταύρο, είναι κάτι που έχεις παρατηρήσει μόνο στο 2534 ή και σε άλλα καλώδια της mogami;

Προσωπικά έχω φτιάξει interconnects με mogami προ διετίας, δεν έχω όμως ποτέ ελέγξει τι επικρατεί στο εσωτερικό τους έκτοτε... κάποια στιγμή θα κάνω έναν έλεγχο.

Επίσης σκέφτομαι αν υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για counterfreight προϊόν (απομίμηση)...
 
26 June 2006
14,830
Athens
Αφορά μόνο το 2534. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι απομίμηση (αγοράαπό τον τότε επίσημο αντιπρόσωπο στην 3ης Σεπτεμβρίου).
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Αφορά μόνο το 2534. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι απομίμηση (αγοράαπό τον τότε επίσημο αντιπρόσωπο στην 3ης Σεπτεμβρίου).

Το έχεις αναφέρει στον αντιπρόσωπο;

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι λέει... μη σου πω ότι ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον (και ουσία) θα είχε ένα email με φωτογραφία απευθείας στην Mogami.
 
Last edited:
26 June 2006
14,830
Athens
Γιατί να το αναφέρω? Απλά δεν ξαναασχολούμαι με το συγκεκριμένο.
Υπάρχουν ωραιότατα καλώδια στο ebay σε πάρα πολύ καλές τιμές.
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Γιατί να το αναφέρω? Απλά δεν ξαναασχολούμαι με το συγκεκριμένο.
Υπάρχουν ωραιότατα καλώδια στο ebay σε πάρα πολύ καλές τιμές.

Εκτός του ότι θα μπορούσες να αποζημιωθείς με κάποιο τρόπο, βοηθάς και όλους τους άλλους που θα την πατήσουν αν δεν ασχοληθείς...

Το δεύτερο είναι προφανώς σημαντικότερο.