Φήμες για iphone 5.7'

Status
Not open for further replies.

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Phablet απο την AAPL!

Σύμφωνα με το άρθρο εδώ κατι εχουν στα σκαριά εκει να μας δείξουν στα μέσα του 2014... για να δούμε. Ενδιαφέρον και θετικότατο (επιτέλους) :SFGSFGSF:



ΥΣ 1 Πάντως αν γίνει πραγματικότητα καταρρίπτονται όλα τα επιχειρήματα των φίλων της εταιρίας που ακόμα έχουν 4´ και πασχίζουν να μας πείσουν ότι δε χρειάζονται παραπάνω ίντσες, οτι το δάκτυλο φτάνει παντού κλπ κλπ :Banane0:

ΥΣ 2 Με μεγάλη ανάλυση ίσως να είναι Ipad mini killer?

YΣ 3 Αναφέρονται 2 εκδόσεις iphone 6 με 4.7” 1280×720; και 5.7” 1920Χ1080 .... ερε γλέντια

ΥΣ 4 @takisot beware, fragmentation nazis are comin! :twoguns:
 
Last edited:

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Phablet απο την AAPL!

Σύμφωνα με το άρθρο εδώ κατι εχουν στα σκαριά εκει να μας δείξουν στα μέσα του 2014... για να δούμε. Ενδιαφέρον και θετικότατο (επιτέλους) :SFGSFGSF:



ΥΣ 1 Πάντως αν γίνει πραγματικότητα καταρρίπτονται όλα τα επιχειρήματα των φίλων της εταιρίας που ακόμα έχουν 4´ και πασχίζουν να μας πείσουν ότι δε χρειάζονται παραπάνω ίντσες, οτι το δάκτυλο φτάνει παντού κλπ κλπ :Banane0:

ΥΣ 2 Με μεγάλη ανάλυση ίσως να είναι Ipad mini killer?

YΣ 3 Αναφέρονται 2 εκδόσεις iphone 6 με 4.7” 1280×720; και 5.7” 1920Χ1080 .... ερε γλέντια

ΥΣ 4 @takisot beware, fragmentation nazis are comin! :twoguns:

Σχετικά με τους ‛’φίλους’’ που πασχίζουν να πείσουν κάποιους για το μέγεθος έχω να πω ότι ενηλικιώνοντας το iphone ενηλικιώνονται και οι ‛’φίλοι του’’ και μαζί και η πρεσβυωπία οπότς σίγουρα θα πάει σε κάποια μεγαλύτερη φόρμα αλλά πάντα με γνώμονα την ευχρηστία
Εγώ σε προσωπικό επίπεδο οριακό επίπεδο έχω το 4.7 :award: οπότε είμαι μέσα :fahne90:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,831
Παλλήνη
Καλα ρε Φρανκ, κατσε να επαληθευτεί η φήμη, να κυκλοφορησει έπειτα και μετα πανυγυριζε.. :p Αλλωστε, ειχες ορθά προβλεψει στο παρελθόν την αποτυχια iphone/ipad.. :p

Την αποψη μου την εχω γράψει αρκετές φορες εδώ μεσα: ΑΝ βγάλουν μεγάλο μοντέλο (για να φανε μεριδιο αγορας απο τις λοιπες "παντόφλες"), κατα πασα πιθανοτητα θα υπαρχει και δευτερο μοντέλο στις κλασσικες "μικρές" ιντσες, εξισου τουμπανο σε χαρακτηριστικα, ωστε να μην αποξενώσουν αυτους που δεν βολευονται με τις μεγάλες διαστάσεις. Και αναμένω να το ψαξουν παρα πολύ ωστε η εργονομία να παραμεινει σε ικανοποιητικα επίπεδα, κάτι που εχουν αποδείξει πως τους απασχολει ως εταιρία και δεν βγαζουν οτι μοντελο να ειναι, μονο και μονο για να βγάλουν (ονοματα δεν λεμε, υπολήψεις της samsung δεν θιγουμε) :p
Τα λεμε του χρονου πάλι! :p
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
τιποτα δεν καταριπτεται...
αν θελεις ευκολο χειρισμο με το ενα χερι, παραμενεις με το μικρο μοντελο (μεχρι 4-4.3") ... αν παλι καποιος θελει μεγαλυτερο, απλα θυσιαζει μερος της εργονομιας και της ευχρηστιας, οπως αλλωστε κανουν οι περισσοτεροι μεχρι τωρα με τις "παντοφλες " τους :p
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,456
Μεταμορφωση
τιποτα δεν καταριπτεται...
αν θελεις ευκολο χειρισμο με το ενα χερι, παραμενεις με το μικρο μοντελο (μεχρι 4-4.3") ... αν παλι καποιος θελει μεγαλυτερο, απλα θυσιαζει μερος της εργονομιας και της ευχρηστιας, οπως αλλωστε κανουν οι περισσοτεροι μεχρι τωρα με τις "παντοφλες " τους :p

Καποτε και τις 4.3 θυμάμαι παντόφλες τις ελεγαν μερικοί ... :p
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
οχι εγω παντως....:p
Εχοντας δοκιμασει παλιοτερα το htx x8 νομιζω , το ειχα βρει ιδανικο μεγεθος.

Αυτο φυσικα εξαρταται και απο το καθενα ξεχωριστα.
Πριν λιγες μερες, θελοντας να κανω ενα δωρο γενεθλιων στη γυναικα μου , της ειπα να διαλεξει ενα κινητο που ηθελε.
Ειδε απο samsung s3-s4 mini (μινι λεμε τωρα!) μεχρι iphone 5 kai 4S.

Mε τη μια διαλεξε iphone 4s aspro , γιατι καθησε ιδανικα στο χερι της.
Το δικο μου 5αρι της ειναι μεγαλο, οσο για τα υπολοιπα... ουτε που ηθελε να τα δει!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Καλα ρε Φρανκ, κατσε να επαληθευτεί η φήμη, να κυκλοφορησει έπειτα και μετα πανυγυριζε.. :p Αλλωστε, ειχες ορθά προβλεψει στο παρελθόν την αποτυχια iphone/ipad.. :p

Την αποψη μου την εχω γράψει αρκετές φορες εδώ μεσα: ΑΝ βγάλουν μεγάλο μοντέλο (για να φανε μεριδιο αγορας απο τις λοιπες "παντόφλες"), κατα πασα πιθανοτητα θα υπαρχει και δευτερο μοντέλο στις κλασσικες "μικρές" ιντσες, εξισου τουμπανο σε χαρακτηριστικα, ωστε να μην αποξενώσουν αυτους που δεν βολευονται με τις μεγάλες διαστάσεις. Και αναμένω να το ψαξουν παρα πολύ ωστε η εργονομία να παραμεινει σε ικανοποιητικα επίπεδα, κάτι που εχουν αποδείξει πως τους απασχολει ως εταιρία και δεν βγαζουν οτι μοντελο να ειναι, μονο και μονο για να βγάλουν (ονοματα δεν λεμε, υπολήψεις της samsung δεν θιγουμε) :p
Τα λεμε του χρονου πάλι! :p

Που πρόβλεψα αποτυχία???, ορθα απλα φωναζα τα στραβά που ουκ ολίγα έχει δείξει (και μας δείχνει) η AAPL. μη ξεχνας οτι ακομα εχω iphone και ipad αε δευτερη χρήση...


Οσο αφορα την υποληψη της samsung που δεν θιγεις... τι εννοεις μοντελα παντόφλες που ειναι μονο και μονο για να τα βγάλουν?? σειρα Note? galaxy Sx? γιατι αν θες να το συζητήσουμε vs ανταγωνισμό τι κάνουν...

Επίσης το οτι θα πανηγυρίσω φυσικά και είναι θετικό που επιτέλους θα υπάρξει άλλη μια συσκευή να παίξει στα high end smartphones με σοβαρό μέγεθος οθόνης...
το οτι ειναι παντόφλες το ξέρουμε, για μενα και το iphone 1ης γενιάς μου παντόφλα είναι.

Περιμένουμε εναγωνίως τις εξελίξεις...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,831
Παλλήνη
Ρε μπαγάσα, θα κατσω καμιά φορα να ξεθάψω παλια σου post να γελασει και το παρδαλο κατσίκι! :p
Τεσπα, κουβεντα κανουμε για την κουβεντα. Κατσε με το καλο να κυκλοφορήσει (αν κυκλοφορησει ) και τα ξαναλέμε με την ησυχια μας.. :ernaehrung004:
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Η είδηση νομιζω πως ειναι ολίγον μπαγιάτικη αφου εχει κυκλοφορήσει απο τον Σεπτέμβρη .
http://www.theverge.com/2013/9/5/4699114/wsj-larger-iphone-six-inches-testing-apple
Συγκεκριμένα η Wall Street Journal κάνουν λόγο για δοκιμές εκδόσεων του iPhone με οθόνες μεταξύ 4,8 και 6 ιντσών.
 
Re: Απάντηση: Φήμες για iphone 5.7'

ΑΝ βγάλουν μεγάλο μοντέλο (για να φανε μεριδιο αγορας απο τις λοιπες "παντόφλες"), κατα πασα πιθανοτητα θα υπαρχει και δευτερο μοντέλο στις κλασσικες "μικρές" ιντσες, εξισου τουμπανο σε χαρακτηριστικα, ωστε να μην αποξενώσουν αυτους που δεν βολευονται με τις μεγάλες διαστάσεις. Και αναμένω να το ψαξουν παρα πολύ ωστε η εργονομία να παραμεινει σε ικανοποιητικα επίπεδα, κάτι που εχουν αποδείξει πως τους απασχολει ως εταιρία και δεν βγαζουν οτι μοντελο να ειναι, μονο και μονο για να βγάλουν (ονοματα δεν λεμε, υπολήψεις της samsung δεν θιγουμε) :p
Τα λεμε του χρονου πάλι! :p

Διαφωνώ. Αν η Apple αποφασίσει να πάει σε κανονικές για την εποχή ίντσες (4.8-5.2) θα το κάνει με τέτοιο τρόπο ώστε να "αναγκάσει" όλους τους φανατικούς της φίλους (είπα να είμαι ευγενικός και να μην ξαναχρησιμοποιήσω τη λέξη fanboy :D ) να ακολουθήσουν.

Θα βγάλει δηλαδή ένα τούμπανο-ναυαρχίδα στις 5", και μπορεί για τα μάτια του κόσμου να βγάλει και ένα μικρό φτωχούλι ξεπερασμένο c (εκ του crap) για να πει ότι δεν ξεχνάει τις παραδόσεις της κλπ.

Γενικά αυτό έχει δείξει, ότι όταν αλλάζει πλεύση σε κάτι (λέγε με USB τότε, λέγε με αφαίρεση optical drives από υπολογιστές πιο πρόσφατα, λέγε με κατάργηση του drag'ndrop στα ΜP3 players κλπ κλπ) ποτέ δεν κοιτάει πίσω, ή την εργονομία του καταναλωτή, αλλά προτιμά να προσαρμόσει τον καταναλωτή στην εργονομία που αυτή υιοθετεί/προωθεί.

Απ'τη μία αυτό είναι ενδιαφερον "γκατζετικά" μιλώντας, απ'την άλλη προβληματίζει σε ό,τι έχει να κάνει με την εργονομία και την χρηστικότητα για έναν μέσο χρήστη, κυρίως δε για επαγγελματίες, που συχνά θεωρούν καίριο σημείο τη σταθερότητα και το να αποφεύγουν ξαφνικές αλλαγές πλεύσης.
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,831
Παλλήνη
Θα δουμε του χρονου ποιος εχει δίκιο. Παντως μην ξεχνάς πως τα ανθρωπινα χερια δεν μεγαλώνουν μαζι με τις οθόνες, οποτε οσοι εχουν μικρά και ειδικα οι γυναίκες μπορεί να ξενερώσουν με τις πολύ μεγαλες οθόνες (ασχετως των θεματων εργονομίας).
Επισης, η apple εχει αποδειξει πως εχει την δυνατοτητα να βγαλει το πιο τουμπανο κινητο στην αγορα (5s) στις μικρότερες δυνατες διαστάσεις (κατι που αυξανει πολυ τον βαθμο δυσκολίας αφου ειναι πολυ πιο ευκολο να γεμίσεις δυνατο hardware και μεγαλες μπαταριες σε ενα μεγάλο σασί). Να σου θυμίσω επισης πως το iphone 5/5c εχει παραπλησιες επιδοσεις του galaxy s4 που παρουσιαστηκε αρκετούς μηνες πιο μετα, αρα μονο crap δεν το λες..
Τελος, οταν η apple έκανε δραστικα βηματα (οπως την καταργηση οπτικων drive, floppy disks) το εκανε με γνωμονα την καλύτερη μακροπροθεσμα εμπειρια του χρηστη αφου ειχε δει απο νωρις το ποσο παρωχημενη ηταν η τεχνολογια αυτή και ποσο καλυτερη θα ηταν η αντικατασταση τους με κατι πιο γρηγορο. Στην αρχη την χλεύασαν, μετα την ακολουθησαν... Αυτο ομως δεν ισχυει ακομα για τις μεγαλες οθόνες, διοτι τα προβληματα εργονομιας παραμένουν. Αν είχε μονο θετικά η μεταβαση σε μεγάλες ιντσες, θα την ειχε κανει προ πολλου..
Και πάλι, υπομονη εως του χρονου..
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,831
Παλλήνη
Αυτό με το άρμεγμα σε σχέση με τις ιντσες του κινητού δεν το καταλαβαίνω. Το κόστος του να βάλει μεγαλύτερο πάνελ είναι αστείο. Αντίθετα, είναι υψηλό το κόστος του να αναπτύξει δικής της σχεδίασης διπυρηνα CPUs με επιδόσεις τετραπυρηνων (και βάλε) αλλά και με στόχο να είναι energy / thermal efficient ώστε να χωράνε σε τόσο μικρό και λεπτό σασι.
Το μόνο εύκολο θα ήταν να βάλει και αυτή έναν stock 4 πυρηνο επεξεργαστή της Qualcomm, την μεγαλύτερη μπαταρία που μπορεί να χωρέσει στο σασι..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,589
Αυτό με το άρμεγμα σε σχέση με τις ιντσες του κινητού δεν το καταλαβαίνω. Το κόστος του να βάλει μεγαλύτερο πάνελ είναι αστείο. Αντίθετα, είναι υψηλό το κόστος του να αναπτύξει δικής της σχεδίασης διπυρηνα CPUs με επιδόσεις τετραπυρηνων (και βάλε) αλλά και με στόχο να είναι energy / thermal efficient ώστε να χωράνε σε τόσο μικρό και λεπτό σασι.
Το μόνο εύκολο θα ήταν να βάλει και αυτή έναν stock 4 πυρηνο επεξεργαστή της Qualcomm, την μεγαλύτερη μπαταρία που μπορεί να χωρέσει στο σασι..

Καταρχήν το κόστος της οθόνης είναι σημαντικότατο (και σίγουρα όχι ''αστείο'') και το κοστος για custom CPUs κλπ ειναι δεδομένο σε κάθε περίπτωση (ανεξαρτήτως οθόνης δλδ) - αν θελει να διατηρήσει το shelling point της (περι οικοσυστηματος κλπ).

Πέραν τούτου μου κάνει εντύπωση πως δεν αντιλαμβάνεσαι την πιο κλασική τακτική της βιομηχανίας σύμφωνα με την οποία απλώς καθυστερούμε να δώσουμε στον καταναλωτή αυτό που θέλει ή / και μπορούμε, από τη στιγμή που μπορούμε να συνεχίσουμε να πουλάμε το υφιστάμενο προιόν, με τις ελάχιστες δυνατές τροποποιήσεις και να βγάζουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας.

Ολοι αυτό κάνουν. Η Apple απλώς το κάνει με ''τουπέ'' και με γελοίες (imho) δικαιολογίες του τύπου ''δάκτυλα που δεν φτάνουν στην οθόνη'' κλπ και κι αυτό γίνεται αντικείμενο χλευασμού (οχι μονο απο hateboys).

Η πασίγνωστη αυτή τακτική είναι δε ακόμα πιο αποτελεσματική όταν μιλάμε για προϊόντα, όπως τα κινητά, τα περιθώρια εξέλιξης των οποίων είναι περιορισμένα λόγω της βασικότερης εκ των παραμέτρων που τα αποτελούν, την οθόνη δλδ (με απλά λόγια όταν φτάσουν στις 5+’’, θα ταβανιάσουν και οι κατασκευαστές θα αναγκαστούν να στίψουν το μυαλό τους (άρα να πληρώσουν χρυσό R&D) προκειμένου να μπορέσουν να φτιάξουν προιόντα που θα προσφέρουν πραγματικά κάτι νέο και θα έχει λόγω ο καταναλωτής να αλλάξει το παλιό του).
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
τα βλεπεις ολα πολυ απολυτα ρε Συριε... δεν ειναι ολοι ετσι.
Ουτε ολοι οι ανθρωποι θελουν τα ιδια πραγματα... τα εχουμε ξαναπει.
Αυτοι που εσυ λες οτι θελουν μεγαλα κινητα, ειναι μικρο μερος του κοινου , ειδικα αν αναλογιστεις οτι οι μισοι τουλαχιστον που παιρνουν iphone ειναι γυναικες, που στη πλειοψηφια τους ΔΕΝ θελουν κινητα παντοφλες.
Αν βαλεις και ενα μεγαλο ποσοστο απο τους αντρες που επισης δεν θελουν μεγαλυτερο κινητο, θα δεις οτι "ο κοσμος" ΔΕΝ θελει τοσο μεγαλα κινητα!

Το αν θα βγαλει μεγαλυτερο κινητο ειναι επισης ασχτεο με την εργονομια και τη πρακτικοτητα... αυτο ειναι δεδομενα χειροτερη με τοσο μεγαλα κινητα.

Αλλωστε τα προσφατα νουμερα (9 εκατομ. iphone σε ενα ΣΚ) , αυτο δειχνουν... κι οχι αυτο που λες.
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,589
Γιαννη, το ποσοι θελουν μεγαλύτερο, από αυτα που δινει η Apple, κινητό δεν έχει να κάνει με αυτά που λέω στον Τακη (στον οποίο απαντώ σε κάτι πολυ συγκεκριμενο που ειπε).

Αλλά, ακόμα και αναφορικά με αυτο που λες, υπάρχουν πολλες οπτικες.

Τεσπα, εδώ να μαστε σε μερικα χρονάκια να δουμε ποιο θα ειναι το μικρότερο κινητό θα εχει η Apple στη γκάμα της (και ποσο θα πουλάει)....
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
αυτο το λετε 7 χρονια τωρα...

Και δυστυχως ξεχνας κατι πολυ σημαντικο, που στο εχει τονισει πολλες φορες ο Τακης.

Ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολο να εχεις ενα μικρο κινητο , που σημαινει οτι εχεις πολυ δυσκολοτερο εργο να "στριμωξεις" τοση τεχνολογια σε τοσο λιγο χωρο, παρα το αντιθετο.

Σε μεγαλο κινητο, ειναι πολυ ευκολο να βαλεις τεραστια μπαταρια, μεγαλη καμερα , και τοσα αλλα.
Η σμικρυνση "κοστιζει" πολυ περισσοτερο....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,589
αυτο το λετε 7 χρονια τωρα...

Δε φταιω εγω που έχεις ψυχολογικά προβλήματα από τα 7 σου επειδή ήσουν το μόνο παιζάκι της παρέας που επαιζε με Mac και σε κοροιδευαν οι αλλοι :p :p :p αλλα εγω προσωπικά δεν ''λέω'' τπτ τέτοιο ''7 χρονια τώρα''.

Ισα ισα ελεγα, λιγο πριν το 4αρι ότι η μεγαλύτερη αναλυση ηταν αναγκαια και ''καποιοι''....κοροιδευαν (για να παραδεχτουν στο τελος την σημασία της - τωρα αν το εκαναν γιατί πραγματικα πείστηκαν ή απλώς επειδή την εβαλε η Apple, δεν ξέρω :p)

Και επισης, πριν το 5 ελεγα οτι το 4αρι ηταν μικρό και όντως εβγαλε ένα λίγο μεγαλύτερο.

Σε αντίθεση με τα fanboys, πάντα ζητάω αυτό (με τα δικα μου κριτηρια φυσικα παντα - μη μου αρχίσεις τα ασχετα τι κανουν ''οι αλλοι'') που θεωρώ το αναγκαίο (και αναπόφευκτο) επόμενο βήμα (και αυτό θεωρώ ότι πρέπει να κάνει ο κάθε συνειδητοποιημενος καταναλωτής).

Τωρα πλεον όμως με το 5S/C o κόμπος έχει φτάσει στο χτένι με το μεγεθος της οθονης. Δεν ειναι όπως πριν που ''θελω μια μεγαλύτερη / αναλυση''. Τωρα πλέον, τα δεδομένα και ο ανταγωνισμός έχει αλλάξει. Η Apple δεν ''παιζει'' μονη της. Και τώρα ''οι 4'' ειναι πολυ λίγες''. Έχει διαφορά (σε σχεση με τα ''παλιά θέλω'').

Τελος, για το ποσο στοιχίζει στην Apple, τα πα παραπάνω.

Πέραν τουτου, το ποσο της στοιχίζει ή πόσο ''μαγκια'' ειναι να τα βάζει όλα σε μικρό σασί, μου ειναι παντελώς αδιάφορο σαν καταναλωτή (δε ''φτιαχνομαι'', όπως εσύ, με τη μαγκια της Apple αλλά με το προιόν που εχω στα χερια μου - και το 5X ειναι μικρό, δεν μου κάνει πλεον).
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,831
Παλλήνη
Μονίμως θεωρείς πως οι δικές σου ανάγκες είναι αυτές του μέσου χρήστη. Δεν μπορείς να καταλάβεις πως οι ανάγκες των ανθρώπων διαφέρουν και πως για παρά πολλούς ένα κινητο "παντόφλα" είναι άβολο η/και απωθητικο απο αισθητικής άποψης.
Η apple κατ αρχήν θέλει να κρατήσει ευχαριστημένους τους πελάτες της και βάση μην τους αποξενωσει, ειδικά όταν η μέχρι σήμερα στρατηγική της έχει αποδώσει τα μέγιστα, εξου και το οτι τα iPhone σκίζουν σε πωλήσεις παρά τις "μικρες" ιντσες. Φυσικά δεν είναι για όλους. Αν κάποιος θέλει σώνει και καλά μεγάλες ιντσες μπορεί να ψωνίσει απο τον ανταγωνισμό. Ίσως μόνο για αυτούς μπορεί να βγάλει και ένα μεγάλο μοντέλο, δεν είναι όμως η πλειοψηφία και σίγουρα δεν το καθυστερεί για λόγους κόστους. Όσο για το "τυρακι" της apple για τους υποψήφιους αγοραστές της, αυτό έρχεται με άλλους τρόπους πολυ πιο δύσκολους στην υλοποίηση όπως το touch ID. Το μόνο εύκολο θα ήταν να μεγαλώσει την οθόνη όπως κάνουν όλοι...
 
Status
Not open for further replies.