Hi-End AV Show 2013 εντυπώσεις.

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Αγαπητοί φίλοι ανοίγω αυτό το νήμα όπου θα μπορούμε να ανταλλάξουμε σχόλια για την αγαπημένη μας έκθεση!

Αν και πρώτη μέρα σήμερα, πήγα αργά, αλλά συνάντησα πολλούς φίλους και γνώρισα από κοντά άλλους τόσους! Καλό Σαββατοκύριακο!
 
Last edited by a moderator:

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Απάντηση: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

θα ειμαι εκει αυριο το μεσημερι πιο θα ειναι το δωματιο του κλαμπ?
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Απάντηση: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Από ό,τι θυμάμαι, προ ολίγων ετών ανακοινώθηκε η συνεργασία Naim - Focal.
Βλέπω ότι εφεξής θα έχουν τον ίδιο αντιπρόσωπο.Άρα λογικά θα στηθούν (και) μαζί.
Θα είχε ενδιαφέρον μια αναφορά στη μεταξύ τους συνέργεια.
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Προσωπική άποψη (η γνωστή κολοκυθόπιτα): MF audio, αυτό με τα Lipinski, jmLab, δωμάτιο με τα Wilson- αν μη τι άλλο συμμαζεμένος ήχος, όσο κι αν δεν είναι του γούστου μου.
Οι υπόλοιποι: Ως επί το πλείστον τσίκι τσίκι πιφ παφ. Άνευρη υπεραναλυτική χαϊεντίλα, με προβολικές μεσαίες, μηδέν σώματα, ανύπαρκτα δυναμικά και πρίμα που ξύριζαν το γαμπρό.
Σε μερικά δωμάτια: Απόκριση συχνότητας "μπανιέρα" -βλέπε Quadral, μπουμαριστό μπάσο, άφθονος υψίσυχνος θόρυβος που παρίστανε τα πρίμα και υπερπροβολικές μεσαίες, μάλλον λόγω hi-end demo εγγραφής.
Εντυπωσιακό τεχνολογικά: Devialet.
Βραβείο design "κλωτσάω την καρδάρα με το γάλα": Τσακιρίδης. Αξιοπρεπή -επιτέλους- σασί, όργανα στα τροφοδοτικά από πίνακα ελέγχου πομόνας σε γεώτρηση.
Και ντακ σε χρώμα ταλασσί.
Πίκρα: copland λαμπάτος, μετασχηματιστές εξόδου με πυρήνα από το φθηνότερο "σίδερο" της αγοράς: 0,5 χιλ λαμάκι, maximal induction 1,1 Τ. Ντροπή. Τρίζουν τα κόκαλα του Partridge και του πατέρα Sowter.
 
Last edited:

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,539
Re: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Με τι ηχεια επαιζε η MF ?
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Περισυ παντως το συστημα της MF Audio ειχε παρει το δικό μου βραβείο. Αυριο που θα παω θα ακουσω αν και φετος παρει το πρωτο βραβειο (μου) και πάλι.
 

georgarab

Senior Member
4 March 2011
317
Re: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Περισυ παντως το συστημα της MF Audio ειχε παρει το δικό μου βραβείο. Αυριο που θα παω θα ακουσω αν και φετος παρει το πρωτο βραβειο (μου) και πάλι.

φετος ειναι super!
 

jolk

Established Member
14 December 2008
255
Απάντηση: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

"Βραβείο design "κλωτσάω την καρδάρα με το γάλα": Τσακιρίδης. Αξιοπρεπή -επιτέλους- σασί, όργανα στα τροφοδοτικά από πίνακα ελέγχου πομόνας σε γεώτρηση."
Κωνσταντίνε "υποκλίνομαι" στο σχόλιο ολόκληρο.........
Αλλά το παραπάνω ΟΛΑ τα Λεφτά........ΑΚΟΜΑ γελάω.....νασε καλά......
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Γενικη εντυπωση μετα απο δυο ολοκληρες ημερες ακροασεων και συζητησεων ειναι οτι φετος ο ηχος (συστηματα) ειναι καλυτερος σε σχεση με την προηγουμενη εκθεση.

πολυ ενδιαφερον εχουν και οι παρουσιασεις των απεσταλμενων (Nordost, Synergistic Research, Isotek, Naim, Focal)

οπως και να εχει, και μονο για την παρεα και τους φιλους απο το club αξιζει ενα περασμα
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Τελευταία φορά που πήγα στην έκθεση ήταν το 2007...

Τότε γύρναγες τα δωμάτια και κατέληγες με 2-3 καλά ακούσματα. Η φετινή έκθεση και η πρώτη μου μετά από 5-6 χρόνια ήταν πολύ καλύτερη! Πολύ καλά συστήματα στην πλειοψηφία με τα περισσότερα να είναι σχετικά προσεγμένα στο στήσιμο και με νορμάλ εντάσεις λόγο μικρών χώρων. Αδικημένα κάποια μεγάλα συστήματα λόγο μικρών χώρων που όμως στις εντάσεις που έπαιζαν ήταν υπέροχα, αν και κάποια ηχεία τα έχω ακούσει σε μεγαλύτερους χώρους να παίζουν καλύτερα.

Το AV Show είναι μια γιορτή του χόμπι μας που τόσο αγαπάμε και μία πρώτης τάξης ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με συσκευές πολλές σε ένα χώρο ταυτόχρονα. Δεν συμφωνώ με την απόλυτη κριτική που γίνεται κάποιες φορές για το πως έπαιζαν κάποια συστήματα σε χώρους που έχουν όρια και δεν ευνοούν τα συστήματα στην πλειοψηφία τους. Μία ωραία ευκαιρία να βρεθούμε όλοι μαζί, να περάσουμε καλά και να απολαύσουμε το χόμπι μας σε μία δύσκολη περίοδο με μία αποπνικτική καθημερινότητα.
 
19 June 2006
8,661
Απάντηση: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Για τον ήχο συμφωνώ με Τυροβολά. Γενικότερα , τέλος εποχής. Πολύ λίγος ο κόσμος, οι ίδιες φάτσες (γερασμένες πια).
Για άλλη μία φορά, μπράβο στους αντιπροσώπους που δεν το βάζουν κάτω.

Υ.Γ. Για το soundtrack μία από τα ίδια. Τρελή νύστα.
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Γενικη εντυπωση μετα απο δυο ολοκληρες ημερες ακροασεων και συζητησεων ειναι οτι φετος ο ηχος (συστηματα) ειναι καλυτερος σε σχεση με την προηγουμενη εκθεση.

πολυ ενδιαφερον εχουν και οι παρουσιασεις των απεσταλμενων (Nordost, Synergistic Research, Isotek, Naim, Focal)

οπως και να εχει, και μονο για την παρεα και τους φιλους απο το club αξιζει ενα περασμα

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο...

Επίσης να προσθέσω πως για τα δεδομένα( κυρίως θέμα χώρος) οι προσπάθειες που κατέβαλαν
οι εκθέτες να δαμάσουν τα προβλήματα δείχνουν να απέδωσαν καρπούς....

Θα επανέλθω με φωτορεπορτάζ..Πρέπει να έχω πάνω από 300 λήψεις..Υπομονή μέχρι να τις σενιάρω!
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,112
127.0.0.1
Re: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Πάντως είναι η πρώτη έκθεση που άκουσα από high end στερεοφωνικό το "Μέσα σε αυτή τη βάρκα είμαι μοναχή"... :flipout:
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Και μια παρένθεση: Συγκλονιστικός Σταματάκος στο event!...Αναλυτικός, κατατοπιστικός
κατανοητός, με χιούμορ (και σε κάποια σημεία αυτοσαρκαστικός) έδωσε ρέστα!

Γι όσους δεν είχαν την ευκαιρία να το παρακολουθήσουν σήμερα, θα έχουμε και αύριο
μια επανάληψη στις 14.30..

Για τα μέλη μας που δεν θα μπορέσουν να παραστούν
θα βιντεοσκοπήσουμε την αυριανή συνάντηση και θα την ανεβάσουμε στο youtube..
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Hi-End AV Show 2013 φωτογραφίες και εντυπώσεις

Και μια παρένθεση: Συγκλονιστικός Σταματάκος στο event!...Αναλυτικός, κατατοπιστικός
κατανοητός, με χιούμορ (και σε κάποια σημεία αυτοσαρκαστικός) έδωσε ρέστα!

.................................................
Για τα μέλη μας που δεν θα μπορέσουν να παραστούν
θα βιντεοσκοπήσουμε την αυριανή συνάντηση και θα την ανεβάσουμε στο youtube..
:SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:​
 
Last edited by a moderator:

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Μου άρεσαν πολύ τα Horning Agathon Euphridite με τους Lamm, Φυσικά τα Wilson Audio Alexia, To σύστημα με τα Avantera και τα προϊόντα της Nordost που έκαναν εξαιρετική δουλειά με τον Δανό και την Σκοτσέζα, εκπροσώπους να είναι πολύ κατατοπιστική και καλοπροαίρετοι, Τα acapella τα οποία θα ήταν όνειρο σε πιο μεγάλο χώρο. Εντύπωση τρομερά θετική μου έκανα τα B&W 804 με τα Classe παρόλο που είμαι αντί B&W. Πραγματικά με εντυπωσίασε αυτό το σύστημα παρόλο που ήταν ολοκαίνουρια και τελείως άστρωτα. Θετική εντύπωση μου έκανε το σύστημα με τα Leema ηχεία και τα Hegel τα οποία σαν σύνολο τα βρήκα πολύ μουσικά και ατμοσφαιρικά.

Ερωτεύθηκα την metric που με τα Lipinski έπαιζαν τρομερά! Πολύ ενδιαφέρον ήταν και το δωμάτιο με τα Grim.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Τα Horning είχαν πολύ μεγάλο ήχο. Μεγάλες διαστάσεις σκηνής, μουσικότητα, ατμοσφαιρικότητα με τα 20 watt των εξαιρετικών Lamm να είναι υπεραρκετά για τα ευαίσθητα αυτά ηχεία. Πολύ ωραίος ήχος παρόλο που τα δωμάτια δεν είναι και ότι καλύτερο για αυτά τα συστήματα.

Εντύπωση μου έκανε η απόλυτη σιωπή και ησυχία κατά την αναπαραγωγή βινυλίου από το σύστημα με τα Alexia με το αναλογικό σύστημα της Clearaudio πραγματικά να δείχνει τα δόντια όσον αφορά την αναπαραγωγή αναλογικών δίσκων!

Εξαιρετικά μικρά ηχεία τα Joseph Audio που κατάφεραν να με κρατήσουν αρκετή ώρα στο δωμάτιο με τις ικανότητές τους! Μεγάλη σκηνή άριστα δυναμικά, καθαρότητα και τσαμπουκάς από δύο μικρά ηχεία!
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Hi-End AV Show 2013 εντυπώσεις.

Εντύπωση τρομερά θετική μου έκανα τα B&W 804 με τα Classe παρόλο που είμαι αντί B&W.

Πολύ ενδιαφέρον ήταν και το δωμάτιο με τα Grim.

+1 απ'όσα άκουσα ως τώρα.

Θα συμφωνήσω ότι η τιθάσευση του χώρου δεν είναι εύκολη, θα διαφωνήσω με την επιλογή βάλε τη ναυρχίδα και ότι βγει
Ήταν φορές που η προσπάθεια απλά απέτυχε, imo, αλλά καταλαβαίνω την αιτία. Τα ίδια λίγο πολύ γίνονται κάθε χρόνο.

Η έκθεση είναι μικρότερη απο πέρσι, αλλά ζωντανή και αυτό μετράει.
Θετική εντύπωση απο όλους τους αντιπρόσωπους και τα παιδιά που εργάζονται.
Όλοι φιλικοί και δεν σε πιάνουν απο τα μούτρα.

Ελπίζω αύριο πρωί να έχουμε πιο ησυχία, κάθε φορά που βρίσκεται η παρέα πιο πολύ κουβεντολόι γίνεται.