Δύο Γερμανοί στο σαλόνι μου! Synphonic Line / Burmester

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Δύο Γερμανοί στο σαλόνι μου! Synphonic Line / Burmester

Ακριβώς όπως το λέει κι ο τίτλος του νήματος. Ο ένας κάθεται στον διπλανό καναπέ κι άλλος απέναντί μου τραγουδάει. Ένας ένας με την σειρά του παίρνουν ''μικρόφωνο και μου λέει τα δικά του''

Ο λόγος για την επίσκεψη, είναι η γνωστή φαγούρα που μας πιάνει καμιά φορά.

Και τα παλικάρια από την Γερμανία είναι οι

Symphonic Line Klarheit
Burmester Rondo 991
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Άν και το υποψιάζομαι απορώ με ποιόν σου αρέσει περισσότερο το αποτέλεσμα Πάνο..
Επίσης αναρρωτιέμαι σε σχέση με τον Lux τί να σου λένε..
 
Last edited:

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Από το λίγο που άκουσα μέχρι τώρα είναι και τα δύο μηχανήματα καταπληκτικά αλλά ο Symphonic Line είναι λες και φτιάχθηκε για τα Audio Physic.... Τι ταίριασμα είναι αυτό. Τι συνέργεια! Καταπληκτικό αποτέλεσμα... Αχχχχ κάτι χτυποκάρδια....
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Άν και το υποψιάζομαι απορώ με ποιόν σου αρέσει περισσότερο το αποτέλεσμα Πάνο..
Επίσης αναρρωτιέμαι σε σχέση με τον Lux τί να σου λένε..

Χαχαχαχα! Με μυρίζεις εσύ από δέκα server μακριά!

Εντάξει με τον Symphonic είναι κάτι υπέροχο. Όπως είπα και πιο πάνω είναι λες και έχουν φτιαχτεί το ένα για το άλλο... Με τον Luxman δεν έχω κάνει κάποια σύγκριση αλλά έχει κάποια στοιχεία που είναι υπέροχα... Η ζεστασιά της λάμπας οι μεσαίες, μουσικότητα.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Βέβαια πρέπει να πω πως από ότι καταλαβαίνω ο Symphonic Line έχει φτιαχτεί μάλλον για να μην σβήνει... Αφού είσαι μια normal θερμοκρασία λειτουργίας μετά από μία με μιάμιση ώρα, οπότε και η θερμοκρασία στο σασί του έγινε σταθερή. Νωρίτερα ήταν κρύος σε όλα τα σημεία εκτός από το κέντρο και τις ψύκτρες. Από την αρχή έδειξε τις ικανότητες οδήγησης, την καθαρότητα που έχει αλλά και την μεγάλη έκταση από τις χαμηλότερες οκτάβες μέχρι τις υψηλές. Στην αρχή ακουγόταν κάπως πιο αυστηρός αλλά τώρα που έχουν περάσει περίπου μιάμιση με δύο ώρες ακροάσεων σε χαλαρές εντάσεις έχει αλλάξει κατά πολύ. Πολύ ανάλυση, πάρα πολύ, και πολύ ησυχία, με τις μεσαίες να είναι μουσικότατες αλλά όχι και μέλι (καλοπροαίρετα).
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Αναρρωτιέμαι τί να ψάχνεις.. Για να έχεις τόση φαγούρα εσύ κάτι σου λίπει και ίσως να μην το έχεις κάν καταλάβει..
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Περιέργεια. Και πάντα μου άρεσαν και οι δύο αυτές εταιρίες. Όσο για τους symphonic line πάντα ήταν καημός

Βέβαια δεν έχω δώσει ακόμα τον χρόνο ακρόασης και στους δύο. Οπότε εντός του ΣΚ ίδωμεν ή μάλλον ακούσαμε.
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
"Φοβού τους Γερμανούς τους δώρα φέροντες" Παραφράζω λίγη Ηλιάδα με έναν σχετικά επίκαιρο τρόπο και ..στόχο..

Πάνο άκου "υπεύθυνα"... Θα περιμένωτα συμπεράσματά σου με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Πάντως χωρίς αυτό να σημαίνει οτι και τα δύο μηχαμήματα που έχεις σπίτι δεν είναι καλά είναι πολύ καλά, είναι τα εισαγωγικά του καταλόγου των κατασκευαστών τους κάτι που δεν ισχύει για τα ηχεία σου.

Αναρρωτιέμαι αν θα καταφέρουν να αναδείξουν τα ηχητικά τους πελονεκτήματα εκτελώντας ταυτόχρονα και το δύσκολο και βαρύ έργο της οδήγησης που έχουν μπροστά τους.

Σε κάθε περίπτωση .."άι σταίη τιούνεντ"..
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
"Φοβού τους Γερμανούς τους δώρα φέροντες" Παραφράζω λίγη Ηλιάδα με έναν σχετικά επίκαιρο τρόπο και ..στόχο..

Πάνο άκου "υπεύθυνα"... Θα περιμένωτα συμπεράσματά σου με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Πάντως χωρίς αυτό να σημαίνει οτι και τα δύο μηχαμήματα που έχεις σπίτι δεν είναι καλά είναι πολύ καλά, είναι τα εισαγωγικά του καταλόγου των κατασκευαστών τους κάτι που δεν ισχύει για τα ηχεία σου.

Αναρρωτιέμαι αν θα καταφέρουν να αναδείξουν τα ηχητικά τους πελονεκτήματα εκτελώντας ταυτόχρονα και το δύσκολο και βαρύ έργο της οδήγησης που έχουν μπροστά τους.

Σε κάθε περίπτωση .."άι σταίη τιούνεντ"..

Καλημέρα Πέτρο!

Κι εγώ θα το ψάξω όσο το δυνατόν πιο νηφάλια, γίνεται. Και τα δύο μηχανήματα είναι όντως εισαγωγικά αλλά το επίπεδο κατασκευής τους είναι κορυφαίο και άκρως αντιπροσωπευτικό της κατηγορίας που κινούνται και παραπάνω χωρίς αμφιβολία! Πολύ προσοχή στην λεπτομέρεια, βαριά μηχανήματα και τα δύο με στιβαρά τροφοδοτικά τηρουμένων των αναλογιών βέβαια και άριστο φινίρισμα. Και οι δύο αποπνέουν μεγάλη σιγουριά με τον Burmester να είναι ταυτόχρονα πολύ αριστροκρατικός.

Προσοχή στην λεπτομέρεια υπάρχει και στα δύο μηχανήματα με άριστη αίσθηση χρήσης και στα δύο μηχανήματα με χειριστήρια που έχουν άριστη αίσθηση στη χρήση, αφής στον Burmester και περιστροφικά στον Symphonic Line.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Για άλλη μια φορά το ΕΚΑΒ του HI-FI έδρασε εγκαίρως και αποτελεσματικά προλαβαίνοντας ένα τραγικό έγκλημα εν τει γενέσει του.. Συνταγή που έδωσε ο γιατρός.. Επειγόντως αναβάθμισγη τοης ψηφιακής πηγής!!!

Λεπτομέρειες απο τον ηθικό αυτουργό..
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Για άλλη μια φορά το ΕΚΑΒ του HI-FI έδρασε εγκαίρως και αποτελεσματικά προλαβαίνοντας ένα τραγικό έγκλημα εν τει γενέσει του.. Συνταγή που έδωσε ο γιατρός.. Επειγόντως αναβάθμισγη τοης ψηφιακής πηγής!!!

Λεπτομέρειες απο τον ηθικό αυτουργό..

Η προσθήκη του Mytek στο σύστημά μου πραγματικά έδειξε τις δυνατότητες που έχει το set up μου... Το marsntz είναι πολύ λίγο και με οδήγησε σε λανθασμένες εντυπώσεις. Όσο για τους Γερμανούς είναι όνειρο και οι δύο. Όσο για τον Luxman δεν κουνιέται ρούπι.:2thumb22sup:
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
Το marsntz είναι πολύ λίγο και με οδήγησε σε λανθασμένες εντυπώσεις... δηλαδή με το μαραντζ έπαιξαν πολύ καλά τα τρανιστορ και μόλις έβαλες το κάλο το ντακ ο λαμπατος πήρε τα πάνω του ... και τα ασφαλή συμπεράσματα ειναι οτι ευτυχώς δεν προλαβες να αλλάξεις ασ πούμε τον λαξμαν με το μπουρμεστερ η τον σιμφονικ... δεν λέω ότι αυτό λες άλλα αυτό καταλαβαίνω.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Το marsntz είναι πολύ λίγο και με οδήγησε σε λανθασμένες εντυπώσεις... δηλαδή με το μαραντζ έπαιξαν πολύ καλά τα τρανιστορ και μόλις έβαλες το κάλο το ντακ ο λαμπατος πήρε τα πάνω του ... και τα ασφαλή συμπεράσματα ειναι οτι ευτυχώς δεν προλαβες να αλλάξεις ασ πούμε τον λαξμαν με το μπουρμεστερ η τον σιμφονικ... δεν λέω ότι αυτό λες άλλα αυτό καταλαβαίνω.

Πρέπει να αναβαθμίσω την πηγή μου Δημήτρη επειγόντως. Και τα τρία μηχανήματα παίζουν εξαιρετικά, αλλά προτιμώ την λάμπα τελικά.
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
Πρέπει να αναβαθμίσω την πηγή μου Δημήτρη επειγόντως. Και τα τρία μηχανήματα παίζουν εξαιρετικά, αλλά προτιμώ την λάμπα τελικά.
και πολύ άργησες το επίπεδο ενισχυτή ηχείων που έχεις δεν ειναι για το μαραντζ...:ernaehrung004:
,