Η Emotiva κάνει απόβαση στην Ευρώπη

sakis11

New member
16 August 2013
70
Η Emotiva σε 2 εβδομάδες έρχεται στην Ευρώπη. Αν δεν ξέρeι κάποιος ποια εταιρία είναι, θα πρέπει να ξέρει ότι αυτή θα κάνει πάταγο στην Ευρώπη. Να και το λινκ για μελέτη http://shop.emotiva.com/ αλλά δείτε και το http://emotivalounge.proboards.com/thread/8976/european-branch?page=10 Ένας εξαιρετικός συνδιασμός είναι οι 2 Monoblock Power Amplifier XPA-1 | 500W Mono 800$ ο καθένας με 500 Βατ στα 8Ω και 1.000 Βατ στα 4Ω, καθώς και Preamp XSP-1 800$ και αυτός. Άρα 2 μονομπλοκ και 1 preap περιίπου 2400$. Άντε πες 2.400 ευρώ Πείτε μου εσείς αν με τα χαρακτηριστικά αυτά θα βρείτε κάτι καλύτερο τουλάχιστον σε χαρακτηριστικά, μια και για ήχο θα πρέπει να τα ακούσουμε.
 
Last edited:

Vasilis_K

New member
10 November 2011
46
Το ερώτημα είναι πώς θα τα ακούσουμε, αφού αντιπρόσωπος δεν υπάρχει. Κανένας εθελοντής να τα αγοράσει πρώτος να τα ακούσουμε και εμείς?:smile:
Πέρα από την πλάκα πάντως φαίνονται εξαιρετικά ενδιαφέροντα μηχανήματα. Αν κάποιος έχει εμπειρία ακρόασης ας τη μοιραστεί και μαζί μας, πιστευω πολύς κόσμος θα ενδιαφέρεται να μάθει.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,770
Μεσευρώπη
Η Emotiva σε 2 εβδομάδες έρχεται στην Ευρώπη. Αν δεν ξέρeι κάποιος ποια εταιρία είναι, θα πρέπει να ξέρει ότι αυτή θα κάνει πάταγο στην Ευρώπη. Να και το λινκ για μελέτη http://shop.emotiva.com/ αλλά δείτε και το http://emotivalounge.proboards.com/thread/8976/european-branch?page=10 Ένας εξαιρετικός συνδιασμός είναι οι 2 Monoblock Power Amplifier XPA-1 | 500W Mono 800$ ο καθένας με 500 Βατ στα 8Ω και 1.000 Βατ στα 4Ω, καθώς και Preamp XSP-1 800$ και αυτός. Άρα 2 μονομπλοκ και 1 preap περιίπου 2400$. Άντε πες 2.400 ευρώ Πείτε μου εσείς αν με τα χαρακτηριστικά αυτά θα βρείτε κάτι καλύτερο τουλάχιστον σε χαρακτηριστικά, μια και για ήχο θα πρέπει να τα ακούσουμε.

Ναι, αλλά για δες τι γίνεται με την ΟΡΡΟ που δουλεύει με την ίδια φιλοσοφία. $499 κάνει το εισαγωγικό πλέιερ στις ΗΠΑ, 499 λίρες στην Ευρώπη.
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Το ερώτημα είναι πώς θα τα ακούσουμε, αφού αντιπρόσωπος δεν υπάρχει. Κανένας εθελοντής να τα αγοράσει πρώτος να τα ακούσουμε και εμείς?:smile:
Πέρα από την πλάκα πάντως φαίνονται εξαιρετικά ενδιαφέροντα μηχανήματα. Αν κάποιος έχει εμπειρία ακρόασης ας τη μοιραστεί και μαζί μας, πιστευω πολύς κόσμος θα ενδιαφέρεται να μάθει.

Φυσικά και δεν υπάρχει αντιπρόσωπος (και το πιθανότερο είναι να μην υπάρξει) καθώς η πολιτική
της εταιρείας είναι η απευθείας πωλήσεις (μόνο σε ΗΠΑ) μέσω του ιστότοπου τους.

Στο αρχικό ποστ του νήματος αναφέρεται το ποσόν των $2400 για τα μονομπλόκ και τον προ,
το οποίο μεταφράζεται λανθασμένα από τον φίλο @sakis11 σε 2400 ευρώ, αφήνοντας
απ´έξω, τα ποσά για μεταφορικά, εκτελωνισμό, φόρους, ΦΠΑ....
 
Last edited:

Vasilis_K

New member
10 November 2011
46
Φυσικά και δεν υπάρχει αντιπρόσωπος (και το πιθανότερο είναι να μην υπάρξει) καθώς η πολιτική
της εταιρείας είναι η απευθείας πωλήσεις (μόνο σε ΗΠΑ) μέσω του ιστότοπου τους.

Στο αρχικό ποστ του νήματος αναφέρεται το ποσόν των $2400 για τα μονομπλόκ και τον προ,
το οποίο μεταφράζεται λανθασμένα από τον φίλο @sakis11 σε 2400 ευρώ, αφήνοντας
απ´έξω, τα ποσά για μεταφορικά, εκτελωνισμό, φόρους, ΦΠΑ....

Ναι αντιπρόσωπος δε θα υπάρξει, το καταλαβαίνω, αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας . Απλά το θέτω ως θέμα προβληματισμού, διότι μη μπορώντας να ακούσεις το μηχάνημα βασίζεται σε review τρίτων και στα τεχνικά του χαρακτηριστικά για να αποφασίσεις αν σου κάνει ή όχι.
Τώρα για το θέμα των τιμών, ο φίλος Σάκης, αναφέρεται στο γεγονός ότι η emotive το ΝΟέμβριο θα ξεκινήσει από το site της να πουλά πλέον και σε Ευρώπη! Αν ισχύσει αυτό τότε ειναι πιθανό (το ελπίζουμε) οι τιμές να είναι όπως στην Αμερική αλλά σε ευρώ. Διότι το θέμα του μεταφορικού δεν υφίσταται, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να παράγονται σε εργοστάσια στην Κίνα άρα μεταφορικά έχει και όταν πηγαίνει Αμερική. Η δε διαφορά ισοτιμίας ευρώ -δολαρίου που θα έπρεπε να δίνει ακόμα χαμηλότερες τιμές σε ευρώ, εξανεμίζεται από τους υψηλότερους φόρους των ευρωπαϊκών χωρών σε σχέςη με τις ΗΠΑ. Αυτό ισχύει και σε άλλες κατηγορίες προϊόντων, π.χ Apple με ίδιες τιμές σε ΗΠΑ και Ευρώπη (εκεί σε $ εδώ σε )
Είδωμεν....
 

xtsili

Senior Member
2 November 2010
631
Ρε πάνω που πήγα να ησυχάσω με το χτίσιμο του συστήματος θα μπω σε νέους πειρασμούς.

Ένας Δανός στο forum του whathihi μας έλεγε πόσο καλός ήταν ένας ενισχυτής τελικός που είχε πάρει αλλά και πόσο βαρύς, κάπου 40 κιλα, κάνα δύοπ χρόνια πριν αυτό.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Εχω και εγω ενα τρικαναλο τελικο (3Χ200) 2-3 χρονια τωρα, φτηνος και καλος που λενε
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
....Απλά το θέτω ως θέμα προβληματισμού, διότι μη μπορώντας να ακούσεις το μηχάνημα βασίζεται σε review τρίτων και στα τεχνικά του χαρακτηριστικά για να αποφασίσεις αν σου κάνει ή όχι.

Αρα περιμένουμε τους εθελοντές, όπως έγραψες και παραπάνω!

Πάντως δεν μοιάζει και μεγάλο το ρίσκο.Τα reviews είναι καλά, και η τιμές πολύ προσιτές...Τι άλλο να ζητήσει
κανείς σε αυτήν την κατηγορία τιμής?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Αν εξαιρέσει κανείς γενικώς τις συσκευές ευρείας κατανάλωσης οι τιμές αμερικής-ευρώπης είναι χαοτικά διαφορετικές.
Το έχω δει το έργο πολλάκις με κάθε είδους hifi συσκευές. Διαφορές της τάξης του 50-100% είναι μάλλον οι συνηθισμένες.

Δυστυχώς αυτό δεν οφείλεται στους δασμούς, μεταφορικά κτλ, αλλα πιθανότατα και στη μικρότερη κατανάλωση των Ευρωπαίων σε σχέση με τους Αμερικάνους (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον)

Ο Ντίνος που έφερε απο αμερική τον τρικάναλο, μπορεί να κάνει μια καλή σύγκριση όταν με το καλό μάθουμε τις τιμές. Προσωπικά προβλέπω μια διαφορά 40-60% (αναλόγως με το μοντέλο).

Καλοδεχούμενη η απόβαση πάντως... απο κάθε άποψη.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: Η Emotiva κάνει απόβαση στην Ευρώπη

Αν εξαιρέσει κανείς γενικώς τις συσκευές ευρείας κατανάλωσης οι τιμές αμερικής-ευρώπης είναι χαοτικά διαφορετικές.
Το έχω δει το έργο πολλάκις με κάθε είδους hifi συσκευές. Διαφορές της τάξης του 50-100% είναι μάλλον οι συνηθισμένες.

Δυστυχώς αυτό δεν οφείλεται στους δασμούς, μεταφορικά κτλ, αλλα πιθανότατα και στη μικρότερη κατανάλωση των Ευρωπαίων σε σχέση με τους Αμερικάνους (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον)

Ο Ντίνος που έφερε απο αμερική τον τρικάναλο, μπορεί να κάνει μια καλή σύγκριση όταν με το καλό μάθουμε τις τιμές. Προσωπικά προβλέπω μια διαφορά 40-60% (αναλόγως με το μοντέλο).

Καλοδεχούμενη η απόβαση πάντως... απο κάθε άποψη.


Τοτε, 4 χρονια πριν (...Πως περνανε τα χρονια...)

Xpa-3 $519.00 [Ηταν καποιες λιγες μερες σε προσφορα ο συγκεκριμενος και τον τσιμπησα]*
Freight $179.88 FedEx economy
Total $698.88 USD

Δλδ, 447 ευρω, συν τι θα προκυψει απο το τελωνειο


& 167,66 ευρω τελωνειο
Συνονο με την τοτε ισοτιμια σε ευρω 670 ευρω (μαζι με κατι καλωδια)


* ​Τωρα κανει 719$, προσφορα απο 799$
 

Vasilis_K

New member
10 November 2011
46
Εχω και εγω ενα τρικαναλο τελικο (3Χ200) 2-3 χρονια τωρα, φτηνος και καλος που λενε

Για πες μας εντυπώσεις. Είναι τόσο στιβαρά μηχανήματα όσο φαίνονται στις φωτογραφίες? από απόδοση και αξιοπιστία τις λένε?
Πάντως και 50% πάνω να πανε οι τιμές δηλ. κάτι που κάνει 1000 $ να το τιμολογήσουν 1500, με την ισοτιμία θα κοστίζει 1150 , άρα και πάλι καλά ειναι, με βάση τις προδιαγραφές των μηχανημάτων τους τουλάχιστον.
 

xtsili

Senior Member
2 November 2010
631
Πάντως μόνο η ΧΤΖ απο Ευρωπαίους άντε και Advance Acoustic κινούνται πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία τιμής αν και μάλλον είναι ακριβότεροι από την Emotiva.