Cosmote TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Ευχάριστα τα νέα για τους συνδρομητές της υπηρεσίας Conn-X TV του ΟΤΕ TV. Πλέον λίγο πριν τις χριστουγεννιάτικες γιορτές, ο OTE θα δώσει όλα τα HD κανάλια που υπάρχουν στο δορυφορικό πακέτο OTE TV και στην IPTV υπηρεσία Conn-X TV. Τα HD κανάλια θα είναι διαθέσιμα σε πρώτη φάση σε όλους τους συνδρομητές Conn-X TV, που διαθέτουν συνδρομή VDSL, ενώ στο μέλλον θα επεκταθούν και στους συνδρομητές ADSL.

πηγή
 

Chan Terism

Senior Member
20 February 2012
344
χανια κρητη
Re: OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης

VDSL αλλά σε ποιο στο vdsl30 η στο vdsl50 o ρουτερ θα εξακολουθεί να συγχρονίζει σε ικανοποιητικές ταχύτητες η θα δούμε αυτοί που έχουν vdsl30 να συγχρονίζουν στα 15 και αυτοί που έχουν vdsl50 να συγχρονίζουν στα 25 γιατί αν είναι να επηρεαστεί η ταχύτητα ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Re: OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης

Λογικά, με κανάλια στα 7mbps max (αυτή τη στιγμή), οτιδήποτε άνω των 7+4 θα είναι ok. 4 λόγω του ότι είναι η minimum ταχύτητα adsl που δίνει ο ΟΤΕ. Για ADSL το θεωρώ ανέφικτο εκτός και αν μιλάμε για τοποθέτηση mini dslams ανά το πανελλήνιο. Θα πρέπει να μετρούν τη γραμμή και να σιγουρεύουν ότι θα παραμείνει ως έχει για να δώσουν HD IPTV σε adsl.
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Re: OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης

Σύμφωνα με αυτά που μας είπαν από τον ΟΤΕ η υπηρεσία παίζει απροβλημάτιστα, χωρίς να επηρεάζει τα υπόλοιπα για συνδέσεις από 10Mbps και πάνω. Σε ερωτήσεις που κάναμε οι δημοσιογράφοι μας εγγυήθηκαν ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Απάντηση: Re: OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης

VDSL αλλά σε ποιο στο vdsl30 η στο vdsl50 o ρουτερ θα εξακολουθεί να συγχρονίζει σε ικανοποιητικές ταχύτητες η θα δούμε αυτοί που έχουν vdsl30 να συγχρονίζουν στα 15 και αυτοί που έχουν vdsl50 να συγχρονίζουν στα 25 γιατί αν είναι να επηρεαστεί η ταχύτητα ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω

Τα modem/router θα εξακολουθούν να συγχρονίζουν στις ταχύτητες 30 και 50 Mbps αντίστοιχα. Απλά το bandwidth που θα χρησιμοποιεί ο δέκτης για τη θέαση των καναλιών, θα αφαιρείται από το συνολικά διατιθέμενο, όπως ακριβώς αν συνδέαμε έναν επιπλέον υπολογιστή και τραβούσε το αντίστοιχο bandwidth. Βέβαια ευχής έργον θα ήταν αν το modem/router συγχρόνιζε σε παραπάνω ταχύτητα, έχοντας κλειδωμένο το επιπλέον αυτό bandwidth αποκλειστικά για τον δέκτη! Και φυσικά αυτό θα ήταν εφικτό μόνο στις VDSL συνδέσεις μέσω καμπίνας.
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
Re: Απάντηση: Re: OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης

υπαρχει περιπτωση να μην τρωει απο τα 50? πχ εμενα η γραμμη μου σηκωνει μεχρι 150. αυτο το εκανε παντως μεχρι τωρα σε οσους ειχαν 2Mbps.
 

Innersense

AVClub Enthusiast
31 January 2007
1,009
Απάντηση: OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης

Ενεργοποιηθηκαν τα HD στην ευρυζωνικη iptv τελικα;
Έχω κάνει αίτηση και νομίζω ότι έκανα γκαφα που ζήτησα iptv αν και μου είναι αρκετά δύσκολο να εγκαταστήσω πιάτο.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης

Δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμη.
Θα γίνει εν καιρώ και αυτό για τους συνδρομητές μέσω VDSL.
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
Re: OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης

Όταν λέμε εν καιρώ?
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης

Δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμη κάποια ημερομηνία, αλλά θα είναι εντός του έτους. Επιπλέον θα χρειαστούν και αναβάθμιση οι δέκτες που βγάζουν 720p αυτή την στιγμή.
 

warlock

Established Member
1 June 2012
235
Παιδιά υποτίθεται πλέον ότι βλέπουμε hd μέσω ίντερνετ βγήκε το προβολή σε sd που είχαν σε παρενθεση, αλλά η ανάλυση του αποδικοποιητη δεν άλλαξε παρέμεινε στα 1280, τόσο βλέπετε και εσείς δορυφορικά? Επίσης το οτε σινεμα 1 συνεχίζει σε sd όπως και το on demand.
 
Last edited by a moderator:

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Παιδιά υποτίθεται πλέον ότι βλέπουμε hd μέσω ίντερνετ βγήκε το προβολή σε sd που είχαν σε παρενθεση, αλλά η ανάλυση του αποδικοποιητη δεν άλλαξε παρέμεινε στα 1280, τόσο βλέπετε και εσείς δορυφορικά? Επίσης το οτε σινεμα 1 συνεχίζει σε sd όπως και το on demand.

κανω τώρα speedtest στο Sport2HD που δείχνει αγώνα σε HD και καταναλώνει 5 mbps . τα κανάλια που δεν μεταδίδουν HD μου τρώνε 4 mbps.
Εκανα δοκιμή καμια 10αριά φορές με το ίδιο αποτέλεσμα..

Πάντως δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά φαίνεται σαν συμπιεσμένο HD 720 .Σίγουρα πιο καθαρό απο SD. Τουλάχιστον ο αγώνας SHALKE-AUSBURG.

Επίσης δες αν ανέβασε firmware o δέκτης σου. Εμένα ο pirelli είναι στο 2.7.5
 
Last edited by a moderator:

warlock

Established Member
1 June 2012
235
Μπα εμένα παρέμεινε σε 2.7.3 και μετά από αλλεπάλληλα reboot! Πήρα τηλέφωνο και στην τεχνική υποστήριξη, μόλις τώρα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει αναβάθμιση, τώρα πώς έχεις εσύ την 2.7.5 δεν ξέρω. Η ερώτηση μου ομως παραμένει η ανάλυση του αποδικοποιητη και εσένα με την 2.7.5 αλλά και του δορυφορικού είναι στα 1280?
 
Last edited by a moderator:

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Μπα εμένα παρέμεινε σε 2.7.3 και μετά από αλλεπάλληλα reboot! Πήρα τηλέφωνο και στην τεχνική υποστήριξη, μόλις τώρα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει αναβάθμιση, τώρα πώς έχεις εσύ την 2.7.5 δεν ξέρω. Η ερώτηση μου ομως παραμένει η ανάλυση του αποδικοποιητη και εσένα με την 2.7.5 αλλά και του δορυφορικού είναι στα 1280?

Αν σου είπαν οτι η τελευταί έκδοση είναι η 2.7.3 δεν ξέρουν τι λένε. Είναι σύνηθες φαινόμενο... Η 2.7.5 είναι η τελευταία για τον pirelli.

με την 2.7.5 λοιπόν είναι στα 1280χ720.. Μήπως εχεις τον δέκτη σε switchaki ; αν ναι γι αυτό δεν παίρνει την αναβάθμιση. Θέλει απευθείας το καλώδιο απο το ρουτερ στον δεκτη.
Οι δορυφορικοί αν δεν κάνω λάθος παίζουν στο 1080.
 
Last edited by a moderator:

warlock

Established Member
1 June 2012
235
Όχι απευθείας το έχω αλλά όπως σου είπα και από την τεχνική υποστήριξη του οτε μου είπαν πως δεν υπάρχει αναβάθμιση... ένας θεός ξέρει πως την πήρες εσύ! :p Πάντως το hd στα 1280 δεν μου λέει και πολλά περίμενα fhd αν και ξέρω ότι ζητάω πολλά!
 
Last edited by a moderator:

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Όχι απευθείας το έχω αλλά όπως σου είπα και από την τεχνική υποστήριξη του οτε μου είπαν πως δεν υπάρχει αναβάθμιση... ένας θεός ξέρει πως την πήρες εσύ! :p Πάντως το hd στα 1280 δεν μου λέει και πολλά περίμενα fhd αν και ξέρω ότι ζητάω πολλά!

Εμένα μου φαίνεται μια μικρή βελτίωση και πιο καθαρή εικόνα . Αν με 720 δεσμεύει 5mbps στα 1080 να δεσμεύει 6-7; Μπορεί να το δώσουν μετά ή σε όσους έχουν VDSL.
Βέβαια οι 10άρες και πάνω γραμμές θα το σηκώνουν μια χαρά.
 
Last edited by a moderator:

warlock

Established Member
1 June 2012
235
Σίγουρα είναι πιο καθαρή εικόνα, αυτό το διαπιστώνεις και μια εναλλαγή μεταξύ Village και Village hd που είναι και δίπλα το ένα στο άλλο η διαφορά κάνει μπαμ πάντως είναι να απορεί κανείς γιατί δεν κάνανε και το ote cinema 1 σε hd αφού όλα τα άλλα γίνανε!
 
Last edited by a moderator:

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Σίγουρα είναι πιο καθαρή εικόνα, αυτό το διαπιστώνεις και μια εναλλαγή μεταξύ Village και Village hd που είναι και δίπλα το ένα στο άλλο η διαφορά κάνει μπαμ πάντως είναι να απορεί κανείς γιατί δεν κάνανε και το ote cinema 1 σε hd αφού όλα τα άλλα γίνανε!

Απο τι βλέπω στην σελίδα τους το Cinema1 είναι HD . ϊσως είναι σε μεταβατικό στάδιο και το κάνουν τις επόμενες ώρες-μέρες..Δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνουν.
Σήμερα δεν έγινε η μετάβαση του ευρυζωνικού σε HD;
 
Last edited by a moderator:

warlock

Established Member
1 June 2012
235
Τα οτεσπορ είναι από χθες για τα άλλα δεν ξέρω.
 
Last edited by a moderator:

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης

Στην επίγεια iptv το θέμα με το ευρυζωνικό δυστηχώς δεν θα το βλέπει κανείς και θα θαφτεί μεσα λίγο καιρό. Αν θέλετε να γίνει λίγο ενεργό θα πρότεινα να μεταφερθεί στο sub forum του OTE TV .