Προσθήκη Ελληνικών Υποτίτλων σε BluRay 3D

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ

Κατεβάστε το τελευταίο tsmuxer πρώτα γιατί έχουν γίνει διορθώσεις στην τελευταία έκδοση (2.0.8(b)) όταν γράφτηκε ο οδηγός.

https://drive.google.com/file/d/0B0VmPcEZTp8NNGkzNlhjNHFTQnc/edit?usp=sharing

Στόχος: Επεξεργασία full 3D Bluray για να αφαιρέσουμε ότι δεν χρειαζόμαστε και να προσθέσουμε Ελληνικούς υπότιτλους αν δεν υπάρχουν.

Καταρχήν πρέπει να μετατρέψουμε τους srt υπότιτλους σε blu-ray υπότιτλους (.sup).
Μπορούμε να το κάνουμε με διάφορα εργαλεία κι ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει όποιο θέλει. Απλά θα πρέπει να διαλέξει γραμματοσειρά, θέση εμφάνισης κλπ.
Στην αρχή δοκίμασα το http://www.videohelp.com/tools/Subtitle-Edit με επιτυχή αποτελέσματα αλλά σε μία ταινία δεν μου τους δημιούργησε σωστά οπότε το εγκατέλειψα. Μπορείτε να το παλέψετε αν θέλετε μήπως κάνω κάτι λάθος.
Αντιθέτως είχα επιτυχή αποτελέσματα κάθε φορά που χρησιμοποίησα το 3D-Subtitler το οποίο κατεβάζουμε από το Link: http://www.videohelp.com/tools/3DSubtitler

Αφού κάνουμε extract το zip σε ένα φάκελο μέσα από τον οποίο θα το τρέχουμε, ανοίγουμε το 3Dsubtitler.exe και προχωρούμε ως εξής:

Input file (.srt) Επιλέγουμε τον srt υπότιτλο
Output directory Τον φάκελο στον οποίο θα δημιουργηθούν οι bluray Υπότιτλοι
BDSup2sub path: Ο φάκελος που βρίσκεται το ομώνυμο αρχείο. Είναι ο ίδιος φάκελος στον οποίο βρίσκεται το 3Dsubtitler.exe - Απλά κάνουμε επιβεβαίωση ότι έχει επιλεγεί σωστά. Θα μας χτυπήσει error σε διαφορετική περίπτωση.
Fonttype, Fontsize Επιλέγουμε ότι μας αρέσει. Στο screenshot έχω κάποιες επιλογές για να ξεκινήσετε να δείτε αν σας αρέσουν
Language: Greek
3D Type: 2D! (Σημαντικό αυτό. Δεν φτιάχνουμε 3D υπότιτλους. Θα μας τους φτιάξει το tsmuxer)
Set forced: ως έχει (το forced δεν νομίζω να δουλεύει στο tsmuxer - αλλά μπορείτε να δοκιμάσετε)
Frame Rate: 23.976
Color: ότι θέτε
Contrast:: Ότι θέτε
Vertical position: Πειραματιστείτε ανάλογα με την διάσταση της ταινίας. Στο screenshot η επιλογή μου πιστεύω είναι καλή για 2:35. Η επιλογή αυτή πρέπει να γίνει εδώ καθώς στο tsmuxer η επιλογή αυτή ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ για sup υπότιτλους. Μόνο για srt.
Border thickness: Ότι θέτε
Quality: high
Delete PNG files: Yes
Output format: Blu-ray sup
Output size: 1080p

Πατάμε στα δεξιά Preview 16:9 ή Preview 21:9 ανάλογα την διάσταση της ταινίας και μετά check Input για να εμφανιστούν οι υπότιτλοι στο παράθυρο. Τώρα μπορούμε να πειραματιστούμε με τις παραπάνω τιμές και βλέπουμε live τις αλλαγές στο Preview.

Αφού τελειώσουμε πατάμε Convert και περιμένουμε. Ένα λεπτάκι περίπου.

Επίσης πατάμε Save Settings για να μην χρειάζεται κάθε φορά να κάνουμε τις ίδιες επιλογές.

new2.jpg

2. Στη συνέχεια κάνουμε Mount το bluray iso που θέλουμε να επεξεργαστούμε (double click). Γνωστή διαδικασία για τους μυημένους στο tsmuxer.

Ανοίγουμε tsmuxer, κάνουμε add το playlist που έχει την 3D ταινία (αναγκαίο κακό αυτό καθώς όπως θα δείτε και στο screenshot δεν εμφανίζεται κάποιο m2ts προς επεξεργασία αλλά ένα ssif αρχείο). Δεν έχω δοκιμάσει να φορτώσω το μεγαλύτερο π.χ. m2ts για να δω αν δουλεύει το ίδιο. Ούτως ή άλλως προσωπικά τον έχω εγκαταλείψει αυτό τον τρόπο από το παλιό tsmuxer. Δεν είναι λίγες οι φορές που 1-2 λεπτά από την ταινία είναι σε διαφορετικό m2ts. Οπότε η πιο ασφαλής μέθοδος είναι το playlist.

Για το πως θα βρούμε το σωστό Playlist έχω να προτείνω 2 μεθόδους:

1. Κατεβάζουμε το http://pel.hu/bdedit/
Αφού κάνουμε Mount το iso (double click δηλαδή), διαβάζουμε από το bdedit το drive που έγινε το mount και πηγαίνουμε στην καρτέλα playlist.
Εκεί επιλέγουμε μία μία τις Playlists μέχρι να δούμε τις σωστές πληροφορίες της ταινίας από κάτω. Δηλαδή σωστή διάρκεια ταινίας. Συνήθως μόνο μία είναι η σωστή στις 3D ταινίες. Όλες οι άλλες είναι μικρής διάρκειας.

new3.jpg

2. Κατεβάζουμε το http://makemkv.com/
Διαβάζουμε το mounted drive όπως και στο 1 και βλέπουμε αναλυτικά τις playlists. Αυτή με το 3D είναι αυτή που έχει video -> mpeg4-MVC-3D. Δεξιά βλέπουμε το Playlist (Source file name:00800.mpls στο παράδειγμά μας)
To makemkv είναι προς το παρόν δωρεάν αλλά πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να του δίνεις καινούριο serial που ποστάρουν στο forum τους.
http://www.makemkv.com/forum2/viewtopic.php?f=5&t=1053
Υποθέτω ότι κάποια στιγμή θα το κάνουν και Paid. Εκτός αν τους προλάβει το tsmuxer γιατί στα future requests είναι να φτιάχνει και Mkv 3D.

new4.jpg

Στη συνέχεια (στο tsmuxer) αφαιρούμε αυτά που δεν θέλουμε από την ταινία και προσθέτουμε τον .sup υπότιτλο που δημιουργήσαμε πιο πάνω.

Αφού τον προσθέσουμε, επιλέγουμε lang=ell και στο 3d offset βάζουμε plane #1 (ύστερα από πρόταση του developer). Αν θέλουμε αφήνουμε και τους Αγγλικούς.

Κατόπιν επιλέγουμε Blu-ray ISO, Disk label αν θέλουμε και πατάμε Start muxing.

new1.jpg

That's it. Enjoy!
 
Last edited by a moderator:

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Νέο tsMuxer με 3D υποστήριξη.

Ωραιος ο Νεκ :music-smiley-005:
 
Last edited by a moderator:

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Νέο tsMuxer με 3D υποστήριξη.

Ευχαριστώ πολύ τους θαυμαστές μου :star:

Θα προσπαθήσω να ψήσω τον developer να δέχεται srt υπότιτλους και να τους μετατρέπει αυτόματα σε 3D χωρίς να χρειάζεται να τους μετατρέπουμε σε bluray format. Να γλυτώσουμε κόπο και χρόνο.

Το επόμενο που θα τεστάρω είναι να προσθέσω stream ήχου (χρήσιμο σε περιπτώσεις παιδικών ταινιών)
 

pettakos

Senior Member
25 November 2006
324
Αθηνα
Re: Νέο tsMuxer με 3D υποστήριξη.

Με το ιδιο subtitler μετατρεπουμε και 2d srt υποτιτλους σε bluray format? Ενδιαφερομαι να τους ενσωματωνω σε αρχεια m2ts αφου εχω κανει διαιτα στο Blu-ray με το tsmuxer. Και παλι συγχαρητηρια για τον εξαιρετικο οδηγο.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Νέο tsMuxer με 3D υποστήριξη.

Με το ιδιο subtitler μετατρεπουμε και 2d srt υποτιτλους σε bluray format? Ενδιαφερομαι να τους ενσωματωνω σε αρχεια m2ts αφου εχω κανει διαιτα στο Blu-ray με το tsmuxer. Και παλι συγχαρητηρια για τον εξαιρετικο οδηγο.

Το tsmuxer ούτως η άλλως μετατρέπει τους srt που θα του βάλεις σε bluray format.
Η διαδικασία που περιγράφω πάντως παραπάνω για τους υποτιτλους αυτο ακριβώς κάνει που θες.
 

smatzis

New member
20 December 2009
61
Re: Απάντηση: Re: Νέο tsMuxer με 3D υποστήριξη.

Νομίζω πως το BDInfo (http://www.videohelp.com/tools/BDInfo) είναι ένα πολύ απλό και εύκολο προγραμματάκι (ίσως πιο απλό από τα BDedit και makeMKV) για να βρεις τη σωστή playlist. Δε χρειάζεται καν εγκατάσταση.
Αν θες δοκίμασέ το. Προσωπικά πάντα αυτό χρησιμοποιούσα χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα!:2thumb22sup:

bdinfo_1125.jpg


Συγχαρητήρια για τον οδηγό!!!:SFGSFGSF:
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Νέο tsMuxer με 3D υποστήριξη.

Ωραίος!!! Όσα περισσότερα εργαλεία εχουμε τόσο το καλύτερο. Να εχουμε να διαλέγουμε :)
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
το δοκιμασα με το 2.6.9 tsmuxer κ νομιζω οτι πετυχε (σε iso gravity)...ειναι θολοι χωρις γυαλια και καθαροι με γυαλια...
λεω νομιζω γιατι δεν ξερω αν θα επρεπε οι υποτιτλοι να "βγαινουν" εξω απο την οθονη..εμενα δε βγαινουν...

ΥΓ αλλα κ οι αγγλικοι που ειχε ηδη το iso δεν "εβγαιναν"...αρα ολα καλα...
σημερα θα δοκιμασω με iso man of steel...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Σε μενα, σε καποιους υποτιτλους του ιδιου αρχειου ειναι πολυ διπλοι, ενω οι αλλοι δεν ειναι τοσο εντονα διπλοι.ϴ
Ειναι καποια ρυθμιση;
Πως ξερει ποτε θα τους κανει εντονα διπλους και ποτε οχι;
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Επισης αυτο με το plane μπορει να μου το εξηγησει κανεις;.
Εχω βαλει το 47 ronin το οποιο μου δεινει την δυνατοτητα για να βαλω μεχρι 32 plane.

Εφτιαξα 3 κοπιες με διαφορετικα planes και θα τα δοκιμασω μετα μηπως βγαλω ακρη
ΑΥτο που ειδα μεχρι στιγμης σε θεαση 3d, ειναι οτι το 0 και 1 plane οταν σβηνει ο υποτιτλος μου κανει μια ελαχιστη μετακινηση ποτε αριστερα και ποτε δεξια, ενω στο Plane 20 ειναι σταθερος
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
περιμενω με ενδιαφερον τα αποτελεσματα σου...
κ εμενα ψιλοτρεμοπαιζαν ελαχιστα καποιες φορες...αλλα οχι κατι αποτρεπτικο...

στην αρχη μαλιστα που εβαλα την ταινια οι υποτιτλοι φαινοντουσαν καθαροι ειτε φορας γυαλια ειτε οχι....επαιξα λιγο μπρος-πισω την ταινια κ επαιξαν φυσιολογικα....

εσενα "εξεχουν" της οθονης?
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Με ποιο προγραμα παιζουν οι τενειες και οι υποτιτλοι 3d? Εγω με cyberlink power dvd14 βλεπω 3d οχι ομως τους υποτιτλους. Δοκιμασα με το media playerclassic hc αλλα δεν υπαρχει η επιλογη για 3d. Εδω χρειαζωμαι μια βοηθεια
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Σε bluray 3D πρεπει να ειναι ενσωματωμενοι στην ταινια οι υποτιτλοι.
Ο οδηγος ειναι στο 1ο post
 

nikolakis

New member
23 June 2006
89
Να υποθέσω πως χάνουμε τα menus, μιας και επεξεργαζόμαστε-εξάγουμε μόνο το κομμάτι της 3D ταινίας;;
 

Stivo75

New member
4 May 2013
96
Υπαρχει καποιος τροπος να δω 3d υποτιτλους σε κατεβασμενη 3d ταινία των 17gb; Εκανα την αρχικη μετατροπη με το 3dsubtitler αλλα δεν τους εβγαλε σωστα. Η ταινια ειναι πάνω κατω (tab, ou) και φυσικά το ρυθμιζω να ειναι πανω κατω αλλα τους εμφανιζει ΚΑΙ πάνω ΚΑΙ κατω. Δεν βλεπετε εννοειται. Προσπαθω να το δω απο ενα boxee box συνδεδεμένο σε ενα mac mini ενσύρματα.

Οποιος απαντησει εδω παιδια, δεν ψαχνω αλλου, μιλαμε μου εχει φυγει η μαγκια 2 μερες τωρα να προσπαθω να δω μια ταινια. Εχω ψαξει το μισο ίντερνετ.

Ευχαριστω για τυχόν απαντησεις.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εγω εχω σταματησει να κατεβαζω τα μισης ποιοτητας SBS και OU
Κατεβαζω ISO που ειναι κανονικο 3D και προσθετω υποτιτλους με το DVDFab