Πλήρως Αθόρυβο htpc

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Εδώ και λίγο καιρό επεξεργαζόμουν την ιδέα της δημιουργίας ενός htpc, το οποίο ήθελα να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο, αφού πάντα είχα ένα θεματάκι με το θόρυβο.
Με χαρά, λοιπόν, ανακάλυψα ότι μπορώ να το κάνω εντελώς αθόρυβο, βασισμένος στο Streacom FC8 EVO.
Το συγκεκριμένο κουτί χρησιμοποιεί heat pipes για να απάγει θερμότητα από τον επεξεργαστή, αλλά ακριβώς για αυτό το λόγο, έχει τον περιορισμό ότι μόνο μερικές μητρικές κάρτες είναι συμβατές.
Μετά από λίγο κόπο (και μερικές παραγγελίες που δεν έφτασαν ποτέ στα χέρια μου) κατέληξα στην MSI B75IA-E33, ενώ για επεξεργαστή διάλεξα τον Intel Core i3-3240.
Τροφοδοτικό, επίσης αθόρυβο, το nano psu. Δίσκος ένας SSD Kingston 120GB (οι ταινίες / σειρές και όλη η μουσική μου έτσι κι αλλιώς είναι σε δικτυακό δίσκο) και τέλος 4GB RAM.
Προς το παρόν δεν έβαλα DVD ή Blu-Ray, αφού σπάνια χρησιμοποιώ, αλλά έχει θέση για κάτι τέτοιο, όπως και για ένα επιπλέον δίσκο.
 

Attachments

  • _MG_8190.JPG
    _MG_8190.JPG
    239.2 KB · Views: 894
  • _MG_8192.JPG
    _MG_8192.JPG
    236.4 KB · Views: 879
  • _MG_8198.JPG
    _MG_8198.JPG
    217.5 KB · Views: 879
  • _MG_8201.JPG
    _MG_8201.JPG
    150.6 KB · Views: 882
  • _MG_8204.JPG
    _MG_8204.JPG
    193.5 KB · Views: 879

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Και 1-2 φωτογραφίες από το χώρο.
Το πρόβλημα που έχω έδω είναι ότι το htpc βρίσκεται μπροστά στην τηλεόραση και δεν πιάνει το remote της!!!
Μια λύση που σκέφτομαι, είναι να βάλω μια βάση, ώστε να σηκωθεί η τηλεόραση και να χωρέσει από κάτω το htpc.
 

Attachments

  • _MG_8209.JPG
    _MG_8209.JPG
    140.3 KB · Views: 859
  • _MG_8208.JPG
    _MG_8208.JPG
    153.2 KB · Views: 887

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
κουκλάκι είναι. καλές αθόρυβες προβολές.
Βασικά μήπως να ψάξεις 3-4 κομμάτια ξύλο στο χρώμα του επίπλου ή σε μαύρο και να τα βάλεις κάτω από τη βάση της τηλεόρασης? Να πάρει καμία δεκαριά πόντους ή όσους χρειάζεσαι ώστε να χωράει κάτω από αυτήν στη θέση που ηδη είναι το htpc.
Aν και, μια που είσαι και του δικάναλου απότι βλέπω γιατί δεν τη βάζεις στον τοίχο να ησυχάσεις? Θα καθαρίσεις και το χώρο ανάμεσα από τα ηχεία οπότε μάλλον θα έχεις και καλύτερη στερεοφωνική εικόνα.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Ωραιο κουτακι, ποσο σου πηγε κουτι και μητρικη; Για επεξεργαστη θα ελεγα με λιγο καλυτερη καρτα απο την 2500 που εχει ο i3
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Αυτό που σκέφτομαι είναι να φτιάξω μια βάση με plexiglass για να ανεβάσω καμιά 10αριά πόντους την τηλεόραση.
Στον τοίχο δε νομίζω πως θα με βολέψει, αφού θέλω να "κοιτάζει" λίγο προς τα δεξιά.

Το κουτί κάνει περίπου 150 ευρώ και θέλει κι άλλα 20 για να έρθει Έλλαδα. Η μητρική πήγε 82 ευρώ από κατάστημα στην Αθήνα.
Συνολικά, το μηχάνημα πήγε στα 500+ ευρώ.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,327
Εκεί ψηλά.....
Παρα πολυ ωραια και εξυπνη υλοποιηση .

2 θεματακια που μπορει να υπαρχουν....

1) εξοδος ηχου. Στην μητρικη που πηρες δεν βλεπω οπτικη ἠ ομοαξονικη εξοδο. Δεν βρηκες καρτα που να το παρεχει ἠ καλυφθηκες με την εξοδο hdmi και δεν σε ενδιεφερε ??
2) Καρτα γραφικων ? εχει η μητρικη ενσωματωμενη ? ἠ βαζεις εσυ οτι θες? (σαν να πηρε το ματι μου μια θυρα ...?)
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Έχει ψηφιακή έξοδο η μητρική (Optical S/PDIF), αλλά προς το παρόν δεν τη χρησιμοποιώ.
Ο ενισχυτής μου δεν έχει αντίστοιχη είσοδο και δεν έχω και κανένα εξωτερικό dac.
Δε με απασχολεί και ιδιαίτερα πάντως, αφού μουσική ακούω από το Squeezebox (φαίνεται στις παραπάνω φωτογραφίες).

Γραφικά δίνει ο επεξεργαστής. Για τη χρήση που το θέλω, δηλαδή ως media player και όχι για games, είναι μια χαρά.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εχεις βαλει κανενα βαρυ βιντεο να δεις load επεξεργαστη και θερμοκρασιες;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Πανέμορφο κουτάκι όντως.

Γιατί δε δοκιμάζεις να το βάλεις στο πλάι ? Μπορεί και στο πλάι να φαίνεται όμορφο, και θα χωράει ανάμεσα στα marantz και την TV.

Πρόσεξε με την αλλαγή ύψους της οθόνης, δέκα πόντοι πάνω μπορεί να σου χαλάσουν την ξεκούραστη θέση που κάθεσαι. Γενικά το κέντρο του ματιού να στοχεύει κέντρο οθόνης ή κατι ανάλογο. Πριν άρα κάνεις κατασκευή κάνε δοκιμή με βιβλία/εγκυκλοπαίδειες στο ύψος που θές.
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Μακαρι να υπηρχε κατι τετοιο και για τα μεγαλα κουτια.Εγω εχω ενα mid-tower αλλα εχει 3χ1 ΤΒ δισκους (1 ανεμηστηρας) + ndivia 260 χαλια ανεμηστηρας = νευρα κορδονια :p.

Ειχα σκεφτει να κανω κατι τετοιο σαν αυτο που κανει αυτο το κουτι αλλα το φοβηθηκα μην καψω το cpu...
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,327
Εκεί ψηλά.....
Μακαρι να υπηρχε κατι τετοιο και για τα μεγαλα κουτια.Εγω εχω ενα mid-tower αλλα εχει 3χ1 ΤΒ δισκους (1 ανεμηστηρας) + ndivia 260 χαλια ανεμηστηρας = νευρα κορδονια :p.

Ειχα σκεφτει να κανω κατι τετοιο σαν αυτο που κανει αυτο το κουτι αλλα το φοβηθηκα μην καψω το cpu...

Ο μεγαλος του αδελφος χωραει ολες τα μεγεθη μητρικων χωρις περιορισμους.

Σπευσατε :D
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Δοκίμασα να το βάλω "όρθιο", αλλά εκτός του ότι δε φαίνεται ωραίο δεν κάθεται και πολύ καλά. Άλλωστε από κάτω έχει και ποδαράκια.
Η λύση με τη βάση τοίχου με βραχίωνες μπορεί να είναι ωραία, αλλά ξεφεύγει σε τιμή.
Οπότε μια λύση μένει... Να ανεβάσω λίγο την τηλεόραση και δε νομίζω πως θα χαλάσει η θέση της άλλωστε.

Για όποιον ενδιαφέρεται να υλοποιήσει αντίστοιχο μηχάνημα, ας ρίξει μια ματιά εδώ
http://www.streacom.com/system-build-guide/

Η streacom υποστηρίζει ότι τα κουτάκια της μπορούν να ψύξουν μέχρι και i7.
Πάντως, με τον i3 που έχω εγώ τα πηγαίνει μια χαρά.
Μέγιστη θερμοκρασία που έχω δει σε προβολή ταινίας είναι κάπου στους 45C και μετά από λίγη ώρα το κουτάκι φαίνεται ότι κάνει δουλειά, αφού είναι σχετικά ζεστό.
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Τελικά πήγα στη λύση με το plexiglass, για να ανέβει λίγο η τηλεόραση και να χωρέσει το pc από κάτω.
Ωραίο βγήκε. Είναι και στο ίδιο χρώμα με τη βάση της τηλεόρασης κι από απόσταση, όπως φαίνεται και στη δεύτερη φωτό, σχεδόν δεν ξεχωρίζει.

_MG_8628.JPG

_MG_8627.JPG