Ερώτημα για αγορά used Bryston 4B ή 4Β ST ή emmotiva

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα μπήκα στο χώρο του "σωστού" δικάναλου με την αγορά δύο ηχείων dunlavy SC-IV. Το επόμενο βήμα είναι η αγορά ενός τελικού (τα οδηγώ τώρα από DENON 4520).
Έχω καταλήξει στις λύσεις των Bryston 4B (αρκετά παλαιός) $1300 / Bryston 4B ST $2200 (σχετικά νέος 7ετίας) και το νέου Emmotiva $800.

Ακούσματα είναι από Flac/CD/Vinyl 75-80% και χρήση hometheater περίπου 20% (μάλλον λιγότερο αρκετά αλλά λέμε τώρα).
Σημειώσατε ότι είμαι Αμερική και γίνεται κάποιος μικρός χαμός με τα emmotiva εδώ για αυτό ρωτάω.
Ευχαριστώ!
 

asvestos1157

AVClub Addicted Member
5 March 2011
2,173
Whitecastleshire
Καλησπέρα. Ήδη έχεις ένα πολύ ακριβές, flat και ουδέτερο ηχείο από το οποίο θα ακούς νέτο τον ήχο του ενισχυτή που θα του βάλεις.
Είσαι σίγουρος ότι θες έναν ακριβή, flat και ουδέτερο ενισχυτή; Εξαρτάται απ' το γούστο σου.
Απ´όσους ενισχυτές ή εταιρείες έχεις ακούσει ως τώρα, ποιανού(-ής) το ντουκόχρ... εεε ηχόχρωμα σου άρεσε καλύτερα;
Βέβαια, λες πως έχεις καταλήξει, οπότε... :nounder:
Απλά φοβάμαι μήπως με τους bryston σου βγει κάπως "αδιάφορο" το σύνολο. Τους Emotiva δεν τους ξέρω καθόλου.
Για να πουν κι οι άλλοι καμιά ιδέα...
 

asvestos1157

AVClub Addicted Member
5 March 2011
2,173
Whitecastleshire
^ ^ ^ ^
Τώρα είδα τι σου έγραψε ο Dr Pan K στο άλλο σου νήμα: "...θα εβαζα κατι λιγο πιο "εκλεπτισμενο", ισως και λιγο πιο μελωδικο μια που το Dunlavy ειναι μονιτορ." :aktion033:
 

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Έχω θα έλεγα καταλήξει ακουστικά σε Bryston. Ακουσα Mcintosh και παραείτανε φλατ. Το θέμα μου είναι δεν ξέρω τεχνολογικά τα παραπάνω μοντέλα που αναφέρω μήπως παραείναι παλιά.
 
Ίσως να μην εννοούμε τα ίδια πράγματα λέγοντας "flat" ή "monitor".

Στη θέση σου θα δοκίμαζα emotiva (όπως και πολλά άλλα-στην Αμερική βρίσκεσαι!) γιατί γίνεται πολύς ντόρος γύρω από το όνομα τους.

Για τα Bryston δεν έχω ακούσει κάτι κακό ποτέ οπότε αυτομάτως τα έχω και αυτά σε εκτίμηση (+το γεγονός ότι πολλοί μαγκνεπανάδες παίζουν με αυτά).

Τσέκαρε το συνολικό σου μπάτζετ και...προχώρα. Δες με τι ενισχυτές τα παίζουν άλλοι που έχουν αυτό το ηχείο, προσπάθησε να διαβάσεις "ανάμεσα στις γραμμές" και σχημάτισε την άποψή σου.

Ξεκινάς ένα πολύ ωραίο ταξίδι (άσχετα αν είσαι ήδη στο αμέρικα), φρόντισε να το απολαύσεις!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πάντως με τα 3 Ohm που κατεβαίνουν ανεξάρτητα από χροιές κλπ,θέλουν στιβαρή ενίσχυση και ρεύμα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η Bryston είναι μία από τις πιθανές επιλογές (κλασσικά).

Για την Emotiva λέγονται πολλά και θα είμαστε κι' εμείς περίεργοι να μάθουμε από πρώτο χέρι εντυπώσεις, αν σου δοθεί η ευκαιρία να δοκιμάσεις. :ears:

Και φυσικά, δοκίμασε όσους περισσότερους ενισχυτές μπορείς, να μην τα ξαναλέμε... :smile:
 

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Παιδιά μία ερώτηση. Οταν λέτε όλοι για στιβαρή ενίσχυση και ρεύμα έχει να κάνει με υψηλές εντάσεις μόνο αυτό ή και με χαμηλότερες;
Το ρωτάω γιατί δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να έχω τρελλές εντάσεις.
Ένα άλλο θέμα είναι ότι παρατηρώ κάτι ενισχυτές που θέλους 20Α μπρίζα... Αυτό τι σημαίνει ότι δεν θα αντέχει τα άλλα μηχανήματα η ίδια γραμμή; Πρέπει να φέρω και ηλεκτρολόγο δηλαδή; Ή πάλι αυτό ισχύει στις εντελώς υψηλές εντάσεις;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Όχι,μην μπερδεύεις την ένταση με την επάρκεια ρευμάτων.
Ένα δύσκολο ηχείο για να οδηγηθεί σωστά,για να παίξει αυτό που μπορεί να παίξει,έχει ανάγκη από ρωμαλέους ενισχυτές,ανεξάρτητα αν ακούς δυνατά ή όχι.
Υπάρχουν ενισχυτές των 30-40 βάτ που παίζουν καλύτερα από ενισχυτές των 60-80 βάτ,για τον απολόυστατο λόγο της επάρκειας ρευμάτων που διαθέτουν.
Πιστεύω να σε βοήθησα...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ερώτημα για αγορά used Bryston 4B ή 4Β ST ή emmotiva

Παιδιά μία ερώτηση. Οταν λέτε όλοι για στιβαρή ενίσχυση και ρεύμα έχει να κάνει με υψηλές εντάσεις μόνο αυτό ή και με χαμηλότερες;
Το ρωτάω γιατί δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να έχω τρελλές εντάσεις.
Ένα άλλο θέμα είναι ότι παρατηρώ κάτι ενισχυτές που θέλους 20Α μπρίζα... Αυτό τι σημαίνει ότι δεν θα αντέχει τα άλλα μηχανήματα η ίδια γραμμή; Πρέπει να φέρω και ηλεκτρολόγο δηλαδή; Ή πάλι αυτό ισχύει στις εντελώς υψηλές εντάσεις;

Ισχύει ανεξαρτήτως εντάσεων.
Με κάποιον ικανό ενισχυτή δεν θα ταλαιπωρήσεις ούτε τα ηχεία σου ούτε και τον ενισχυτή αυτόν-καθ' εαυτόν.
 

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Οκ, νομίζω το κατάλαβα.
Το ρεύμα που περνάει μέσα στον ενισχυτή είναι αδιάφορο με το πόσο δυνατά τον έχεις, και όσο πιο ισχυρός είναι ο ενισχυτής σε αυτό το χαρακτηριστικό τόσο καλύτερο για την τελική ποιότητα ήχου ακόμη και στις χαμηλές εντάσεις.
 

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Λοιπόν, επανέρχομαι μετά από 5 τεστ διαφορετικών ενισχυτών σήμερα στο χώρο μου. Tους παρουσιάζω κατά σειρά εντύπωσης (υποκειμενικής φυσικά):
α) Krell S-275 μεταχειρισμένος , $3,300.
Είναι αυτός που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση σε διαφορά με τον Denon. Αν και θα περίμενα να έδινε παραπάνω χαμηλές μόνο, τελικά άνοιξε όλο το πεδίο ακουστικά κατά ένα 30% τουλάχιστον θα έλεγα. Οι ψηλές του είτανε πολύ μαλακές χωρίς τσίρι τσίρι ενώ γενικότερα το σύνολο αν και έπαιξε σε πολύ μεγάλες εντάσεις (μετρήσαμε 105-110db) δεν κούρασε ούτε μία στιγμή και δεν αλλοίωσε τον ήχο. Είναι βέβαια φωτιά σαν τιμή.

β) Cary SA-200.2 καινούριος 3,200
Πολύ ενδιαφέρον περιπτωση και προβληματίστηκα αρκετά αν έπρεπε να πάει πρώτος ή δεύτερος. Ο συγκεκριμένος ενισχυτής είχε πολύ διαφορετική συμπεριφορά από τον Krell. Δεν άνοιγε το πεδίο σχεδόν καθόλου έδινε όμως τεράστια μουσικότητα και αίσθηση του στέρεο πιο βαθειά, πιο "στέρεο". Θα έλεγα ότι μου φάνηκε πιο πραγματικός από τον Krell σαν άκουσμα. Δεν μπορώ να το περιγράψω σωστά, μου έδωσε όμως παρόμοια εντύπωση με το άκουσμα των πανάκριβων focal μαζί με μονομπλοκ bryston σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του φίλου που πήρα τα dunlavy. Δεν έχω ιδέα για την μάρκα και θα κάτσω αύριο να ψάξω τι είναι αυτοί και αξιολογήσεις σχετικά με τον ενισχυτή.

γ) Emotiva XPR-2 καινούριος 1,500
Eάν δεν είτανε τόσο σκληρός θα τον έβαζα πρώτο. Πολύ, μιλάμε για πάρα πολύ ισχύ. Αν θυμάμαι καλά είναι 600Χ2 αλλά επειδή τα δικά μου ηχεία κατεβαίνουνε στα 3Ω αυτός φτάνει κάπου 1500W. Σε jazz, ελληνική μουσική εκτός ρεμπέτικα και σε ταινίες είτανε ο καλύτερος από όλους στο σύνολο του ήχου. Τα χάλαγε αρκετά όμως στη heavy metal (ακούω αρκετά) και περιέργως σε ρεμπέτικα σύγχρονης εγγραφής. Άριστος με κάθε έννοια της λέξης για την τιμή του, από την άλλη too much.

δ) Εmotiva XPA-2 Gen2 καινούριος 800
Και αυτός με τη σειρά του μιας και είναι από την ίδια μαμά είχε παρόμοια απόδοση με λιγότερα φυσικά watts (είναι κάπου 300W/8 Ω). O συγκεκριμένος ενισχυτής είτανε ελάχιστα πιο μαλακός από τον πιο ακριβό από την άλλη δεν μου δωσε τη μουσικότητα των 2 πρώτων.

ε) Rotel RMB- 1095 THX Ultra 2,400
Περίεργη περίπτωση. Ο ενισχυτής αυτός είναι ένα θηρίο 15 ετίας από'τι μου είπανε. Η απόδοση του σε HT είτανε ότι καλύτερο έχω ακούσει (ακόμη κι από τους 2 πρώτους). Από κει και πέρα μουσικά δεν μου άρεσε. Έβαζε τη δική του χροιά ή τουλάχιστον έτσι ένιωσα εγώ . Ένιωθα ότι άκουγα λίγο χειρότερα από το Pure Direct του Denon, σαν να είχα τον Denon σε Stereo με Audussey κλπ enabled.

Tις επόμενες ημέρες θα συνεχίσω με 3 Bryston και άλλον ένα Mcintosh και βλέπουμε.

*Τα τεστ γίνανε χρησιμοποιώντας τον 4520 ως προενίσχυση με Pure Direct mode και Flac ή CDA. Όλα τα τεστ γίνανε χωρίς να βλέπω ποιος ενισχυτής παίζει κάθε φορά, μου τους βάζανε κι απλά σημείωνα τις εντυπώσεις μου.
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Μένω άναυδος! :rolleyes:
Ότι κατάφερες να μας εντυπωσιάσεις, ούτε λόγος! Τόσα θηρία στο χώρο σου (ταυτόχρονα?) και σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, αδιανόητο για τις ελληνικές συνθήκες που για ένα μόνο θα πρέπει να κανονίζουμε και να το παλεύουμε κάμποσο καιρό.

Θα σου πω όμως ότι είναι απαραίτητο σ´αυτές τις περιπτώσεις ν' αφήσεις λίγο το χρόνο να λειτουργήσει. Μην αφήνεσαι σε σύντομες εντυπώσεις, παρ' όλο που καλά κάνεις και προσπαθείς να μείνεις ανεπηρέαστος με περίπου "blind" test.

Η σύντομη ακρόαση θα σε βοηθήσει να απορρίψεις αυτά που δε σου κάνουν, να "ξεσκαρτάρεις" δηλαδή. Για να επιλέξεις όμως, ειδικά όταν υπάρχουν μικροδιαφορές, θα πρέπει να τους δώσεις το χρόνο τους. Η μακρόχρονη ακρόαση είναι η πιο σίγουρη μέθοδος για να εξακριβώσεις τα ηχητικά χαρακτηριστικά ενός μηχανήματος, που βρίσκονται σε μικρολεπτομέρειες.

Επίσης φρόντισε, αν έχεις τη δυνατότητα -που καθώς φαίνεται, μάλλον την έχεις- να χρησιμοποιήσεις στις ακροάσεις σου κάποιον καλό και όσο πιο ουδέτερο γίνεται προενισχυτή, έστω κι' αν δεν πρόκειται τώρα, άμεσα να αγοράσεις. Οι προενισχύσεις του Denon δεν νομίζω να είναι ότι καλύτερο γι' αυτή τη δουλειά και θα μπορούσες να οδηγηθείς σε λανθασμένα συμπεράσματα. Δηλαδή χρησιμοποιώντας ένα καλό προενισχυτή θα μπορείς να κάνεις καλύτερη επιλογή, ειδικά όταν υπάρχουν μικροδιαφορές.


Υ.Γ. Η Cary είναι γνωστή και καταξιωμένη Hi-End εταιρεία. Δεν είναι τυχαία η θέση που της έδωσες. Πολύ ενδιαφέροντα όσα γράφεις για την Emotiva. Θα ήταν σκόπιμο όμως να επαναλάβεις την ακρόαση και με χρήση καλού προενισχυτή.

Μη βιάζεσαι εξάλλου. Η αναζήτηση έχει τη γοητεία της.
Καλή συνέχεια! -bye-
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Για τις εντυπώσεις σου δεν έχω να σου πω τίποτα,με κάλυψαν οι από πάνω.
Το μόνο που έχω να σου πω είναι πως είσαι πολύ τυχερός που έχεις την δυνατότητα να ακούσεις αυτά που θέλεις με τον σωστό τρόπο.

Αν τα δικά μας καταστήματα είχαν τις ίδιες δυνατότητες και νοοτροπία με τα εκεί,θα μιλούσαμε για πολύ ευτυχισμένους ανθρώπους στο χόμπι μας.
Κι αν πω πως δεν ζηλεύω θα είναι ψέμα.
Καλή συνέχεια στην αναζήτηση,άκουσε όσα πιο πολλά μπορείς αφού έχεις την δυνατότητα!
(Ποια focal έχει ο φίλος σου;Περιγραφή έστω αν δεν ξέρεις μοντέλο.)
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,867
Αθήνα
Για την ικανότητα οδήγησης δυσκόλων ηχείων απο ενισχυτή, νομίζω το πιο χειροπιαστό στοιχείο είναι το να διπλασιάζει την ισχύ του όταν πέφτει στο μισό η αντίσταση του φορτίου (ηχεία). Δηλ πχ 2X100W στα 8 Ohms, 2X200W στα 4 Ohms, 2X400W στα 2 Ohms. Για RMS, όχι τίποτα άλλο.
Οπότε ας το έχετε και αυτό στα υπόψιν.
 

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Τα focal του φίλου θυμάμαι ότι λέγονται Outopia ή κάπως έτσι. Είναι ένα σχέδιο κάπως ογκώδες που "σπάει" σε δύο μέρη από την πίσω πλευρά σχεδιαστικά το twitter. Kάπου ένα 25 αρι έδωσε. Ο συγκεκριμένος έχει μία απίθανη συλλογή πάνω από 10,000 ελληνικών δίσκων και δεν είναι καθόλου του ψηφιακού.

Τις δοκιμές παιδιά τις πληρώνω. Χθες έδωσα $120 για 2 ώρες και την επόμενη φορά πάλι θα πάει κάπου τόσο. Δεν είναι πολλά, αλλά από την άλλη δεν είναι και δωρεάν. Σε χρεώνουν ουσιαστικά για τους 2 υπαλλήλους που έρχονται και κάνουν όλη την ιστορία.
Αυτοί εάν ήθελα έφερναν και προενισχυτικά εγώ τους είπα όχι γιατί μετά μπαίνουμε σε άλλη ιστορία (γιατί να μην αλλάξω και το CDA πχ, γιατί να μην βάλω εξωτερικό DAC κλπ).
Πιστεύω ότι και με ενισχυτή δεν θα καταλήξω εύκολα. Με εξαίρεση τον τελευταίο όλοι οι άλλοι είτανε καλύτεροι από τα ακούσματα που έχω τώρα.
Το ΣΒΚ θα συνδέσω να παίξω με ενίσχυση τον δικάναλο που έχω τώρα της Audiosource AMP-300 να δω τι λέει κι αυτός. Φτηνός είναι του 500αρικου αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Βαγγέλη ο emotiva είναι θηρίο και αποκλείστηκε για αυτό το λόγο και μόνο. Εκτός του ότι είναι πάρα πολύ βαρύς, θέλει ηλεκτρολόγο να τραβήξει ρεύμα από πίνακα. Όταν ξεκίνησε έπεσε η τάση σε όλο το σπίτι τι να λέμε τώρα. Δεν είναι για σπίτι αυτό το πράγμα, άσε που είμαι στο ενοίκιο και δεν αξίζει τον κόπο αυτή τη στιγμή, και δεν νομίζω και μελλοντικά να πάω σε τόσα πολλά watt, δεν θα είμαι το Imax χεχε. Ο μικρότερος emotiva πάντως είτανε παραπάνω από άριστος για τα λεφτά του. Δεν είναι σωστό να το συγκρίνω με τα τετραπλάσιας αξίας ενισχυτικά.

Sonus έψαξα για τον Cary εχθές και βρήκα 2 μόνο reviews με καλά βεβαίως σχόλια. Δεν έχω καταλάβει αν είναι νέα ή παλιά εταιρία. Μου έκανε εντύπωση που δεν παίζει τίποτε από αυτά σε μεταχειρισμένα, και φοβάμαι μην κλείσουν αύριο. Εδώ οι ενισχυτές δίνουν από 10 - 20 έτη εγγύηση (η emotiva δίνει 10) και είναι καλό αν ξοδέψω σε κάτι να ξέρω ότι θα υπάρχει. Θα συνεχίσω να ψάχνω και σήμερα για αυτόν.

Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως τελικά πάω στο φτηνό emotiva και ξοδέψω ένα σοβαρότατο ποσό για room treatment και ανεβάσω κατά 15-20db τις εντάσεις μου ειδικά στο home theater. Ο χώρος μου χρειάζεται "κουρτίνες" ήχου (3) για να μην μ'ακούει όλο το σπίτι και χρειάζεται και αυτά τα πάνελ απόσβεσης καθώς και μπασοπαγίδες και μου το χουν πει πολλοί αυτό σαν πρόταση. Αυτό σημαίνει ένα 1,500αρι το οποίο θα φύγει από το budget του ενισχυτή.