Περί των κινηματογραφικών καναλιών της COSMOTE TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

warlock

Established Member
1 June 2012
235
Ευχαριστώ davinci, δηλαδή πρέπει να χαρούμε τώρα, αυτά έπρεπε να έχουν γίνει πολύ καιρό πριν αφού βλέπουν ότι δεν μπορούν να πάρουν A pay window!
Και πρέπει τα κινηματογραφικα κανάλια να γίνουν περισσότερα! Ένα θα πω, χτες είπαμε με έναν φίλο μου να κάτσουμε μέσα και να δούμε ταινία, αυτός είχε νοβα και είχαμε κάποιες επιλογές, γυρνάω σπίτι μου βαζω να δω οτε σινεμά και απογοητευτικα! Τα πράγματα είναι τραγικά στο τομέα ταινιών! Και για να καταλάβουμε πόσο τραγικά είναι, να πω ότι το Σταρ-μη συνδρομητικό- ανταγωνιζεται πολλές φορές και στα ίσα και τα 4 κινηματογραφικα κανάλια του οτε!
 
Last edited by a moderator:

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Αλμοδοβάρ, Χενάκε, Μπαρντό, Μπελμοντό στη Νόβα δεν θα δεις.Είναι θέμα τι θέλει είδους κινηματογράφο προτιμά και θέλει να δει ο καθένας.Για τα δικά μου γούστα, τις ταινίες που δείχνουν τα otecinema, δεν πρόκειται να τις δω ποτέ στη Νόβα.Ούτε στον "θείο", ούτε σε dvd club θα της βρω.

Και για να μην πέσετε να με φάτε όλοι σας, περισσότερο αναφέρομαι σε κλασικές Γαλλικές και Ιταλικές ταινίες.
 
Last edited by a moderator:

warlock

Established Member
1 June 2012
235
Εντάξει δεν έχω πρόβλημα να δείχνει και αυτά! Και εγώ είδα ένα πολύ καλό ισπανικό θρίλερ " Tesis", το θέμα είναι τουλάχιστον να κάνει περισσότερα κανάλια και να ικανοποιήσει όλα τα γούστα!

Εν τω μεταξύ πόσο μυαλό θέλει να βάλουν το Δία ταύτα στο οτε σινεμά 3!!! Για να γλιτώνουν ταινίες μου φαίνεται το κάνουν! :Ρ
 
Last edited by a moderator:

kostthem

Senior Member
22 December 2012
553
Αλμοδοβάρ, Χενάκε, Μπαρντό, Μπελμοντό στη Νόβα δεν θα δεις.Είναι θέμα τι θέλει είδους κινηματογράφο προτιμά και θέλει να δει ο καθένας.Για τα δικά μου γούστα, τις ταινίες που δείχνουν τα otecinema, δεν πρόκειται να τις δω ποτέ στη Νόβα.Ούτε στον "θείο", ούτε σε dvd club θα της βρω.

Και για να μην πέσετε να με φάτε όλοι σας, περισσότερο αναφέρομαι σε κλασικές Γαλλικές και Ιταλικές ταινίες.

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Έτσι κι αλλιώς τα Holywood superhits όλοι τα βλέπουν πριν καν τα παίξει η Nova. Είναι μια ευκαιρία να δουμε και κάτι διαφορετικό. Προχθές έπεσα πάνω σε ταινία του Αλμοδόβαρ από το 1987 και η ταινία βλεπόταν σαν νέα. Πιο κλασσική πεθαίνεις. Όταν είχα Nova, δεν έβλεπα Nova cinema γιατί τα blockbusters τα είχα κατεβάσει μήνες πριν.
 
Last edited by a moderator:

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Εντάξει δεν έχω πρόβλημα να δείχνει και αυτά! Και εγώ είδα ένα πολύ καλό ισπανικό θρίλερ " Tesis", το θέμα είναι τουλάχιστον να κάνει περισσότερα κανάλια και να ικανοποιήσει όλα τα γούστα!

Εν τω μεταξύ πόσο μυαλό θέλει να βάλουν το Δία ταύτα στο οτε σινεμά 3!!! Για να γλιτώνουν ταινίες μου φαίνεται το κάνουν! :Ρ

Περισσότερα κανάλια δεν χρειάζονται!3 υπάρχουν συν το village cinema hd(και να μην το ανέφερα δε θα έλεγε κανείς τίποτα).

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Έτσι κι αλλιώς τα Holywood superhits όλοι τα βλέπουν πριν καν τα παίξει η Nova. Είναι μια ευκαιρία να δουμε και κάτι διαφορετικό. Προχθές έπεσα πάνω σε ταινία του Αλμοδόβαρ από το 1987 και η ταινία βλεπόταν σαν νέα. Πιο κλασσική πεθαίνεις. Όταν είχα Nova, δεν έβλεπα Nova cinema γιατί τα blockbusters τα είχα κατεβάσει μήνες πριν.

Εφόσον το hollywood το έχει καπαρώσει η Νόβα, έπρεπε και πρέπει να στραφεί αλλού.Επόμενος σταθμός, φυικά, η Ευρώπη.Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ο ΟΤΕ επιλέγει b pay window(όπως έχει επικρατήσει ο όρος) και δεν κυνηγάει συμφωνία με το studiocanal.Δε νομίζω να έχει συμφωνία η Νόβα(από δημοσιεύματα, έχει συμφωνία με Disney,Warner, Fox, Paramount, Sony (MGM)και Columbia).
Παραθέτω το link από το Αγγλικό :http://www.studiocanal.co.uk/
και το επίσημο :http://www.studiocanal.com

Ανήκει στον πασιγνωστο canal+ group.
Δείτε τις ταινίες και πείτε την γνώμη σας.
 
Last edited:

peko88

Senior Member
26 December 2012
334
Δεν ξερω αν εχει συμφωνια αλλα νομιζω εχει δειξει αρκετες ταινιες του canal+,κανω λαθος;
 
Last edited by a moderator:

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Μέσω εταιριών διανομής και όχι απευθείας από το στούντιο.Ανακοίνωση για συνεργασία δεν έχει βγάλει ο ΟΤΕ.
 

islander

New member
14 November 2006
18
Οντως τα πραγματα στον οτε με τις ταινιες είναι τραγικά. Εκει η νοβα έχει στήσει πολύ καλο ταμπούρι γιατι όπως και να το κάνουμε και επί της ουσίας κινηματογράφος κατά 90% ίσον hollywood. Mε αλμαδοβαρ και σια και δεύτερη προβολή παίζεις μόνο για την τιμη των οπλων. Ο οτέ αυτό που πρέπει να κάνει είναι ίσως να ψαχθεί περισσότερο με τις αμερικάνικες σειρές, εκεί υπάρχουν λαυράκια που μπορούν να βελτιώσουν την εικονα του πακέτου. Επίσης θα μπορούσε να χρηματοδοτήσει και ελληνικές σειρές

Για παράδειγμα σειρές όπως το strike back, το suits, το banshee, το copper και άλλες μπορούν να βελτιώσουν τα πράγματα
 
Last edited by a moderator:

kostthem

Senior Member
22 December 2012
553
Re: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Όντως vforvendetta85, το studiocanal θα ήταν μια πολύ σημαντική προσθήκη. Και ένα μεγάλο plus για τους κινηματογραφόφιλους.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Re: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Εγώ πάλι παιδιά πιστεύω ότι αφου δεν μπορεί να φέρει τις καινούργιες ταινίες ας παίξει και παλιές καλές ξένες παραγωγές δηλαδη πριν κανενα μήνα είχε ενα ελληνικό κανάλι τον φύγα , δεν θα μπορούσε να παίζει τετοιες ταινίες βράχος , faceoff , taken , επταλογία harry potter , star wars 1-6 , indiana jones , αδελφοτητα των λυκων κλπ υπάρχουν παραγωγές παλιότερες που είναι ταινιάρες και βλέπονται ανετα ξανα.
 
Last edited by a moderator:

davinci

AVClub Addicted Member
21 November 2007
2,232
αλιμος
Re: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Εχει βελτιωθεί αρκετά ο OTE TV στις ταινίες αρκεί να ξέρουμε τι να περιμένουμε. Πλέον βρίσκεις πολύ συχνά κάποια αξιόλογη ταινία να παρακολουθήσεις.
Χθές Κυριακή βραδάκι 5 άτομα κάτσαμε και παρακολουθήσαμε πολύ ευχάριστα δύο αξιόλογες (για τα γούστα μας) ταινίες. Μια παλιά με τη Μισέλ Πφάιφερ (Ασυμβίβαστη γενιά) και λίγο μετά την πιο πρόσφατη ταινία Υποπτη συνομωσίας με τον Τζειμς Μακαβόι, Ρόμπιν Ραιτ, Κέβιν Κλάιν. Αν θέλετε blockbuster απο Hollywood κλπ, τότε η Nova είναι το πακέτο που καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες σας.
 
Last edited:

warlock

Established Member
1 June 2012
235
Re: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Τα πράγματα είναι απλά! Αυτό που ήθελα να πω από την αρχή είναι γιατί δεν έχει κάνει από την αρχή το αυτονόητο...

1-2 κανάλια ευρωπαϊκού κινηματογραφου
3 κανάλια με αμερικάνικο-ασιατικο, παλιές καινούργιες δεν έχει σημασία και το ενα γεμάτο περιπέτειες.
1 κανάλι με σειρές
Και τις ελληνικές σειρές στο κανάλι με τον ελληνικό κινηματογράφο όπως και όλες οι ελληνικές πλην τις ελληνικές του Village λογικα λόγω συμβόλαιου και το Village να φύγει και να γίνει hd
Αυτό εννοώ να έχεις ποικιλία και έτσι όλοι θα είμαστε ικανοποιημενοι!
 

peko88

Senior Member
26 December 2012
334
Re: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Υπερβολη τοσα καναλια για ταινιες,το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα (6 καναλια εχει ηδη αλλο που το ενα ειναι το village hd και το αλλο το οτε cinema) αλλα η ποιοτητα...το κονσεπτ που σκεφτεσαι μπορει να εφαρμοστει καλλιστα και με τα υπαρχοντα καναλια!
 

kostthem

Senior Member
22 December 2012
553
Re: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Θα συμφωνήσω. Με τα υπάρχοντα και χωρίς το Village SD. Κατά την άποψή μου:
Cinema 1: Mainstream ταινίες και σειρές. (όσες μπορεί να έχει)
Cinema 2: Παγκόσμιος κινηματογράφος (με το Sundance να δρα συμπληρωματικά)
Cinema 3: Ελληνικές ταινίες και σειρές
Viilage HD: Ως έχει.
Fox & Fox Life: Ως έχουν.
Αποτέλεσμα, απελευθέρωση bandwidth από το Village SD και "ταυτότητα" στο Cinema Pack.
 

Hellraiser

Senior Member
22 January 2007
464
Planet Earth
Απάντηση: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια....επειδη ο ΟΤΕ δεν μπορει να παρει καμμια σοβαρη ταινια το γυρισε και καλα στον "ποιοτικο" κινηματογραφο.
 

kostthem

Senior Member
22 December 2012
553
Re: Απάντηση: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Έτσι πάνε αυτά. Ο καθένας προωθεί αυτό που έχει.
Γιατί η Nova φέτος (που έχασε και την Premier League), άλλαξε την καμπάνια των Novasports, εστιάζοντας στην "ομάδα σου";
Το θέμα είναι ότι εμένα δεν με χαλάει καθόλου. Ειδικά οι συνεργασίες με το BBC.
 

warlock

Established Member
1 June 2012
235
Re: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Παιδιά έτσι όπως τα λέτε δεν υπάρχει ποικιλία σκοπός είναι να μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε 3-4 ταινίες για αυτό θέλει παραπάνω κανάλια! Για εμένα έπρεπε να είναι κάπως έτσι...

Οτε σινεμά 1 Αμερικανικός-Ασιατικος
Οτε σινεμά 2 Αμερικανικός-Ασιατικος
Οτε σινεμά 3 Ελληνικές ταινίες και σειρές
Οτε series Ξένες σειρές
Οτε σινεμά 4 Ευρωπαϊκός κινηματογράφος
Οτε action Περιπέτειες, θρίλερ
Village από sd σε hd και όπως έχει!
Καλά για sundance και τα fox και foxlife εννοείται ότι παραμένουν όπως έχουν! Έτσι θα υπάρχει ποικιλία και θα μπορούμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε 3-4 ταινίες τουλάχιστον! Βέβαια θα μπορουσα να προσθεσω και ενα οτε σινεμά 5 με ταινίες κινουμένων σχεδίων αλλά αυτό ίσως να ήταν υπερβολικο...
 
Last edited:

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Re: Απάντηση: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Έτσι πάνε αυτά. Ο καθένας προωθεί αυτό που έχει.
Γιατί η Nova φέτος (που έχασε και την Premier League), άλλαξε την καμπάνια των Novasports, εστιάζοντας στην "ομάδα σου";
Το θέμα είναι ότι εμένα δεν με χαλάει καθόλου. Ειδικά οι συνεργασίες με το BBC.

+1. Δεν μπορεί να μιλάει κανείς για 'σοβαρή' όταν μεγάλος όγκος συνδρομητών Nova την επιλέγουν για να δουν τα χάλια του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Ο καθένας επικεντρώνεται εκεί που θέλει. Κατ'εμέ, καλά κάνει ο ΟΤΕ TV γιατί επιλέγει σινεφίλ ταινίες που παίζουν σε ελάχιστους κινηματογράφους κι έρχονται σε λίγα DVDάδικα. Τα blockbusters, το μεγαλύτερο μέρος των θεατών τα βλέπει πολύ πριν παιχτούν στην συνδρομητική TV είτε στον κινηματογράφο, είτε σε DVD/BD (μιας και υπάρχει σημαντική βελτίωση στους χρόνους διάθεσης στην αγορά) είτε μέσω 'κατεβάσματος'. Εμένα θα με ενδιέφερε μια έρευνα σε πελάτες Nova για να βλέπαμε πόσοι την επιλέγουν για ταινίες, πόσοι για αθλητικά, πόσοι για ντοκιμαντέρ κλπ. Το ίδιο ασφαλώς και για τον ΟΤΕ TV. Έτσι θα είχαμε και μια εικόνα για το target audience.
 

soccermania

AVClub Enthusiast
19 September 2012
865
Re: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Το Downton Abbey στον OTE TV!

Όπως μας ενημέρωσε ο ΟΤΕ: Την πολυβραβευμένη σειρά «Downton Abbey» φέρνει από το Νοέμβριο ο ΟΤΕ TV, που θα προβάλει σε high definition τους 3 πρώτους κύκλους, και το Δεκέμβριο σε αποκλειστικότητα τον 4ο κύκλο της σειράς, λίγο μετά τη Μ. Βρετανία.

satleo.gr
 

psyxologos

Established Member
21 August 2013
123
Re: Απάντηση: Περί των κινηματογραφικών καναλιών του OTE TV

Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια....επειδη ο ΟΤΕ δεν μπορει να παρει καμμια σοβαρη ταινια το γυρισε και καλα στον "ποιοτικο" κινηματογραφο.

Γιατί το λές έτσι; Καλά τα blockbusters του Hollywood με τις αμερικανιές, τους ήρωες και τα καλογυμνασμένα κορμιά, αλλα ο Ευρωπαϊκός κινηματογράφος εχει αλλη μαγεία...