Samsung UE F6320 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα ψαχνοντας στο site δεν βρήκα κάτι σχετικό για την συγκεκριμένη τηλεόραση f 6320 οπότε είπα να ανοίξω νέο νήμα μια που μόλις την παρήγγειλα και την περιμενω , όποιος την εχει ας γραψει εντυπώσεις.
 

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Re: Samsung f 6320

δεν εχεις και την f7000;

Ναι την εχω για τηλεόραση στο σαλόνι , την 6320 την θελω για μόνιτορ Αρχικά ειχα παραγγείλει την f 6100, αλλά διαβάζοντας ότι έχει προβλήματα ιδιαίτερα η 40ρα (κάνει σπασίματα κατα την διαρκια θεασης ταινιών ανεξαρτήτου πηγής) άλλαξα την παραγγελια μου στην 6320 , και δεν βρίσκω καμιά διαφορά σε τεχνικά χαρακτηριστικά από την f 6400 , όπως μου έκανε εντύπωση οτι δεν βρήκα γενικως κανένα σχόλιο για αυτήν (6320)όπου και να εψαξα σε ελληνικά site
 
Last edited:

GoldenEye

Established Member
19 December 2009
129
Re: Samsung f 6320

Ναι την εχω για τηλεόραση στο σαλόνι , την 6320 την θελω για μόνιτορ Αρχικά ειχα παραγγείλει την f 6100, αλλά διαβάζοντας ότι έχει προβλήματα ιδιαίτερα η 40ρα (κάνει σπασίματα κατα την διαρκια θεασης ταινιών ανεξαρτήτου πηγής) άλλαξα την παραγγελια μου στην 6320 , και δεν βρίσκω καμιά διαφορά σε τεχνικά χαρακτηριστικά από την f 6400 , όπως μου έκανε εντύπωση οτι δεν βρήκα γενικως κανένα σχόλιο για αυτήν (6320)όπου και να εψαξα σε ελληνικά site

τα σπασιματα της 6100 ειναι της ταξης των 3-4 καρε ανα 30 λεπτα και οχι σε ολες της πηγες σηματος. για τα λεφτα που την πηρα μου φαινεται αμελητεο προβλημα με βαση παντα την πολυ καλη ποιοτητα εικονας την καταναλωση και τις ευκολιες που ειχε (και το χαμηλο lag στο game mode)
 

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Re: Samsung f 6320

τα σπασιματα της 6100 ειναι της ταξης των 3-4 καρε ανα 30 λεπτα και οχι σε ολες της πηγες σηματος. για τα λεφτα που την πηρα μου φαινεται αμελητεο προβλημα με βαση παντα την πολυ καλη ποιοτητα εικονας την καταναλωση και τις ευκολιες που ειχε (και το χαμηλο lag στο game mode)

3-4 καρε στα 30 ' ειναι αμελητεο , άλλα μου ειπαν σε άλλο forum κατι για καθε 2-3 λεπτα , Αλλα οπως και να εχει οταν αγοραζεις κατι καινουργιο θελεις νανε απροβληματιστο (την πατησα και με την f 7000 55" και ακομα τρεχω) οποτε μονο 40 Ε διαφορά ειχαν σημερα η 6100 απο την 6320 γιαυτο την αλλαξα
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Re: Samsung f 6320

Δεν την πατησες με την 7000 πολυ καλη ειναι αλλα σε εχουν ματιασει
 

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Re: Samsung f 6320

Δεν την πατησες με την 7000 πολυ καλη ειναι αλλα σε εχουν ματιασει

Φέρτε μου παπάδες , μοναχούς μαγισσες χαρτορίχτρες κατι τις βρε παιδιά , να φύγει το σκασμένο το μάτι (Αύριο μου την παίρνουν απο Samsung) Ποιος ξέρει πότε θα την ξαναδώ
Δεν γίνετε σπίτι μου είπαν , μαλλον χοντρό το μυρίζομαι το προβλημα
 
Last edited:

robetrix

New member
19 November 2013
4
Re: Samsung f 6320

Επειδή και γω ψάχνομαι για την συγκεκριμένη μου κάνει εντύπωση που δεν βρήκα τιποτα γι αυτην. Μηπως είναι παλιότερο μοντέλο? Γενικώς υπάρχει κάποιο site-database με τις ημερομηνίες κυκλοφορίας κάθε μοντέλου?
 

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Οχι δεν ειναι παλαιότερα μοντελα , ολες οι F κυκλοφόρησαν απο την Samsung , ταυτόχρονα, Κατα πάγια τακτική της εταιρειας ,τον 4/13 , καπου διάβασα οτι πιθανόν να ειναι αποκλειστική μονο σε συγκεκριμένα καταστήματα, γιατι εχει ακριβώς τα ιδια τεχνικά χαρακτηριστηκα με την F 6400 αλλα εχει διαφορα στην τιμη, ειναι πιο φθηνη κατα 100 ε περιπου ???
 

robetrix

New member
19 November 2013
4
Στα 719 που βρηκα την 46'' στο πλαισιο και με 50 ατοκες, μου φανηκε vfm και την πηρα. Στα χαρακτηριστικα της ειναι αυτο που ηθελα, εχοντας επιπλεον λειτουργια smart, κατι που ομως δεν με ενδιεφερει αφου θα την δουλεψω με android box. Ειδα μαλιστα απο κοντα την 40'' στον Κωτσοβολο και με ικανοποιησε και οπτικα.
 

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Αύριο κανονικά παραλαμβάνω και εγώ οπότε θα γράψω εντυπώσεις (εχω και για σύγκριση την d 6100 & f 7000 και καποια παλαιότερα μοντελα B 6000)
 

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Βρήκα διάφορα στην 6320 και στην 6400, η 6400 υποστηρίζει κατά τα γραφόμενα φωνητική αναγνώριση με το κατάλληλο τηλεκοντρόλ η 6320 οχι αύριο θα κανω την διαπίστωση, (σιγά τα αυγά για 100 ε) εχω το τηλεκοντρόλ απο την f 7000 θα το διαπιστώσω :)
 

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Λοιπόν οι εντυπώσεις μου απο την TV απλά άριστες, με ολα σχεδόν τα καλούδια που εχει και η μεγάλη μου f7000 με εικόνα άριστη και 3d πολύ πολύ καλό Δεν ξερω αν παίζει ρόλο οτι ειναι 40" Αλλά φτάνει η εικόνα της, στο επίπεδο της f7000, τουλάχιστον στο δικό μου το μάτι. Μέχρι που αναρωτιέμαι αν η 7000 55" Άξιζε ένα σκασμό λεφτά που την πήρα, η επρεπε να πάρω την 6320 και για μεγάλη Εντάξει δεν έχει φωνητική αναγνώριση και αναγνώριση κίνησης ,προσώπου κλπ που έχει η μεγάλη μια που δεν εχει κάμερα , άλλα για μένα όλα αυτά ειναι για εντυπωσιασμο , τα έχω κλειστά και στην μεγάλη , το μόνο αρνητικό που βρήκα ειναι οτι καθυστερεί λίγο στο να ανοίξει
 

robetrix

New member
19 November 2013
4
Καλημέρα. Σήμερα την παραλαμβάνω και γω.. Αν υπάρχουν ρυθμίσεις δοκιμασμένες ευχαρίστως να τις ακούσω :cool4:
 

robetrix

New member
19 November 2013
4
Την παρέλαβα και η τηλεόραση είναι σούπερ... Εχω δει και πολύ ακριβότερες να μην την φτάνουν σε ποιότητα εικόνας.. Εκεινο ομως που μου έκανε τεράστια εντύπωση είναι το πολύ καλό 3D. Ακόμα και το 2D-->3D σου δίνει πολύ καλά την άισθηση του χώρου.. Οσον αφορά στα τηλεοπτικά κανάλια, με μικρό tweaking στις ρυθμίσεις είχα αρκετά καλό απότέλεσμα

Εκείνο που ψάχνω να βρώ είναι αν υπάρχει κάποια εφαρμογή τύπου explorer ώστε να βλέπω με ευκολια τα shared αρχεία του υπολογιστή η του κινητού, γιατι το samsung link δεν μου φάνηκε πολύ βολικό. (πχ έχω 5 διαφορετικους shared φακέλους στο pc με ταινίες και στην τηλεοραση μου δείχνει τα περιεχόμενα χύμα ολα μαζί κατι που κάνει πολύ δύσκολο να βρεις μια ταινία ανάμεσα σε εκατοντάδες άλλες.) Εχει κανείς καμια ιδέα?
 

dackman

New member
14 April 2012
72
Κιλκίς
καλημέρα φίλοι.

Από την Πέμπτη είμαι και γώ κάτοχος μιας 40f6320 μετά απο μία LG 37LF2500 που την είχα 5-6 χρόνια.

Εντυπώσεις.

Εμφανισιακά είναι ωραία τηλεόραση.

Ο ήχος είναι καλός.

Το 3d με εντυπωσίασε. Bέβαια δεν έχω ανάλογη εμπειρία απο άλλες τηλεοράσεις.

Το Motion Plus το έβαλα στην προσαρμοσμένη απο εμένα επιλογή και έβαλα την Μείωση Θολότητας στο 4/10 και την Μείωση Τρεμοπαιξιματος στο 0/10 και άφησα απενεργοποιημένο το Καθαρή Κίνηση LED (αν και δεν ξέρω τι ακρίβως κάνει).

Έπεξα το AVClub-Motion-Test-4-720p60 με την Μείωση Θολότητας και την Μείωση Τρεμοπαιξιματος στο 10/10 και ενεργοποιημένη την Καθαρή Κινηση LED και το αποτέλεσμα ήταν άριστο. Οι τρείς απο τις τεσσερις σειρές διαβάζονταν πεντακάθαρα.

Το αρνητικό: πολύ φωτεινή/έντονη εικόνα.
Απο την Πέμπτη μέχρι και σήμερα κάνω συνέχεια αλλαγές στις ρυθμίσεις της εικόνας. Ή πολύ σκοτεινή θα μου φαίνεται ή πολύ φωτεινή. Μια ενδιάμεση κατάσταση δεν μπορω να πετύχω. Για παράδειγμα, χτες έβαλα να δώ μια σειρά και η εικόνα ήταν καλή αλλά οι υπότιτλοι που ήταν άσπροι ήταν λές και έιχαν ένα μικρό φωτοστέφανο γύρο τους. Ή σε σελίδες στο ιντερνετ που έιναι λευκό φόντο με κείμενο πονάν τα μάτια σου, λές και κάνεις ηλεκτροκόλληση χωρίς γυαλιά.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ενεργοποίησε την "Καθαρή Κίνηση LED" και η φωτεινότητα θα πέσει. Για τηλεοπτικό βάλε στο motion plus (10/0/Ενεργ.).

Για ταινίες δοκίμασε και (4/4/Ενεργ) , γενικά όσο αυξάνεις το ένα να μειώνεις το άλλο (σύνολο και τα 2 όχι πάνω απο 10) για να μην έχεις παρενέργειες στην εικόνα.
 

dackman

New member
14 April 2012
72
Κιλκίς
Yperion είσαι ωραίος.

Μα κάλα και αυτοί στην samsung δεν μπορούσαν να βάλουν έναν οδηγό καλιμπραρίσματος; Στην LG που είχα υπήρχε μια επιλογή που εμφάνιζε εκόνες και έλεγε "προσαρμόστε το ταδε μέχρι να μην φένονται τα γράμματα, προσαρμόστε το ταδε μεχρι να εμφνιστεί η εξαφανιστεί το αντικείμενο, προσαρμόστε το ταδε μέχρι να συμπτιχθούν οι γραμμές" και αλλα διαφορα τέτοια.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλοθέατη η καινούρια σου τηλεόραση !!! :ernaehrung004:

Δοκίμασε το mode "Κινημ. ταινία" με τις επιλογές Βελτιστοπ. μαύρου, Δυν. Αντίθεση, Τόνος Μαύρου, Φωτισμός κιν. εικ., Εξ/ση Ενέργειας και Αισθητήρας Eco στο Απενερ.

Με το Καθαρή κίνηση LED στο Ενερ., δοκίμασε τον Οπ. φωτισμός στο 10-14 για βραδινή θέαση και μέχρι 20 για όταν έχεις φως ημέρας στο δωμάτιο...