Ερώτηση για wd εξωτερικούς δίσκους

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Απο τους τρεις wd σκληρους που εχω μαζι μου, το mavericks δεν βλεπει τον ενα (ο μονος με usb 2 οι αλλοι δυο ειναι νεωτεροι με usb 3 και δεν εχω καποιο προβλημα), τον συγκεκριμενο τον χρησιμοποιω για filing ταινιων αφου τις δω.
Υπαρχει λυση ???
 

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Re: Ερώτηση

format no way, it is full of movies... (and it is recognizable from win pc) Anyhow the mac doesn't recognize the disk so you cannot do anything !!!

It is ntfs but all of them are and I have the programs installed to read and write ntfs disks. I didn't have that problem with Mountain Lion, the disk was being recognized and written

I read that there is a problem in Mavericks that doesn't recognize some WD hard disks
 
Last edited:

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Ερώτηση

Παρακάτω είναι η ανακοίνωση:

As a valued WD customer we want to make you aware of new reports of Western Digital and other external HDD products experiencing data loss when updating to Apple’s OS X Mavericks (10.9). WD is urgently investigating these reports and the possible connection to the WD Drive Manager, WD Raid Manager and WD SmartWare software applications. Until the issue is understood and the cause identified, WD strongly urges our customers to uninstall these software applications before updating to OS X Mavericks (10.9), or delay upgrading. If you have already upgraded to Mavericks, WD recommends that you remove these applications and restart your computer. If you have already upgraded to Mavericks and are experiencing difficulty in accessing your external hard drive, please do not save anything to the drive, disconnect the drive from your computer, and contact Western Digital Customer Service at http://support.wd.com/country/ for further assistance
 

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Re: Ερώτηση

thanks

I don't have any of these programs instaled in my mac (WD Drive Manager, WD Raid Manager and WD SmartWare) are these programs running from the disk and I have to delete them there ?
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Ερώτηση

Δεν γνωρίζω πραγματικά.
Όλοι μου οι δίσκοι είναι Seagate και από WD έχω μόνο 2.5" που δεν είχαν κανένα από τα παραπάνω softwares.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με ένα WD. Το macmini μου βλέπει μεν τον σκληρό, αλλά κάθε τόσο τον κάνει eject από μόνο του. Θα τον κάνω φορμά μήπως λυθεί έτσι το πρόβλημα.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με ένα WD. Το macmini μου βλέπει μεν τον σκληρό, αλλά κάθε τόσο τον κάνει eject από μόνο του. Θα τον κάνω φορμά μήπως λυθεί έτσι το πρόβλημα.

Αυτό ΑΝ δεν στρώσει με το format, πρόσεξέ το γιατί παίζει να είναι τροφοδοσία...
ΑΝ είναι η τροφοδοσία, όσο τον λειτουργείς τόσο παίζεις με την τύχη σου.
ΚΑΝΕ BACKUP ΑΜΕΣΑ.

:ernaehrung004:
 

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Παντως το συγκεκριμενο δισκο τον ειδα σε win pc χθες (ευτυχως αθικτος...) και τον εβλεπα (και εγραφα) οταν ειχα mountain lion ....
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Αυτό ΑΝ δεν στρώσει με το format, πρόσεξέ το γιατί παίζει να είναι τροφοδοσία...
ΑΝ είναι η τροφοδοσία, όσο τον λειτουργείς τόσο παίζεις με την τύχη σου.
ΚΑΝΕ BACKUP ΑΜΕΣΑ.

:ernaehrung004:

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Εννοείται ότι τα αρχεία έχουν γίνει back up. Δύσκολο να οφείλεται σε τροφοδοσία. Πρόκειται για φορητό σκληρό που παίρνει ρεύμα από τη υsb, δεν παίρνει εξωτερικό τροφοδοτικό και το έχω καρφωμένο κατευθείαν στο macmini, χωρίς να παρεμβάλεται hub. Άλλωστε μάλλον βρήκα τη λύση...

Tο φορμάρισα σε macos extended και το πρόβλημα δεν παρουσιάστηκε ξανά, τουλάχιστον μέχρι τώρα.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Εννοείται ότι τα αρχεία έχουν γίνει back up. Δύσκολο να οφείλεται σε τροφοδοσία. Πρόκειται για φορητό σκληρό που παίρνει ρεύμα από τη υsb, δεν παίρνει εξωτερικό τροφοδοτικό και το έχω καρφωμένο κατευθείαν στο macmini, χωρίς να παρεμβάλεται hub. Άλλωστε μάλλον βρήκα τη λύση...

Tο φορμάρισα σε macos extended και το πρόβλημα δεν παρουσιάστηκε ξανά, τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Εξαιρετικά!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Tο φορμάρισα σε macos extended και το πρόβλημα δεν παρουσιάστηκε ξανά, τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Επιβεβαιώνω ότι το φορμάρισμα σε mac extended λύνει το πρόβλημα. Τρεις μέρες τώρα ο σκληρός δουλεύει κανονικά.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Επιβεβαιώνω ότι το φορμάρισμα σε mac extended λύνει το πρόβλημα. Τρεις μέρες τώρα ο σκληρός δουλεύει κανονικά.

Επανέρχομαι για να ενημερώσω ότι η λύση μου άμβλυνε το πρόβλημα αλλά δεν το έλυσε 100%, δυστυχώς. Μέρα παρά μέρα ο σκληρός WD γίνεται eject χωρίς κανένα απολύτως λόγο. Μέχρι τώρα δεν έχει πάθει ζημιά, ούτε είχα απώλεια αρχείων, αλλά ανησυχώ. Και δε βλέπω τους αρμόδιους να προσφέρουν λύση...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Κώστα άκουσέ με... Είναι πρόβλημα τροφοδοσίας του δίσκου.
Εγώ είμαι βέβαιος πως θα σου παραδώσει πνεύμα γιατί είναι στάνταρ σύμπτωμα.
Τράβηξε όσα αρχεία θέλεις και αν εχεις όρεξη, άνοιξέ τον και δοκίμασε να τον βάλεις σε ένα άλλο κουτί...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Κώστα άκουσέ με... Είναι πρόβλημα τροφοδοσίας του δίσκου.
Εγώ είμαι βέβαιος πως θα σου παραδώσει πνεύμα γιατί είναι στάνταρ σύμπτωμα.
Τράβηξε όσα αρχεία θέλεις και αν εχεις όρεξη, άνοιξέ τον και δοκίμασε να τον βάλεις σε ένα άλλο κουτί...

Τα αρχεία είναι σωσμένα και σε άλλο σκληρό, αλλά εννοείται ότι κάτι πρέπει να γίνει. Δοκίμασα άλλο κόλπο, έκανα reset την SMC, κάτι που έπρεπε να έχω κάνει εξαρχής. Τρεις μέρες τώρα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Αλλά αυτό μου το έχει ξανακάνει. Θα δούμε, αν κλείσει 15ήμερο χωρίς να κάνει eject το δίσκο στα καλά καθούμενα μάλλον έχω λύσει το πρόβλημα. Αλήθεια, ο Ανδρέας δε μας είπε πως έλυσε το πρόβλημά του (αν το έλυσε).
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Δοκίμασα άλλο κόλπο, έκανα reset την SMC, κάτι που έπρεπε να έχω κάνει εξαρχής. Τρεις μέρες τώρα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Αλλά αυτό μου το έχει ξανακάνει. Θα δούμε, αν κλείσει 15ήμερο χωρίς να κάνει eject το δίσκο στα καλά καθούμενα μάλλον έχω λύσει το πρόβλημα.

Μάλλον τζίφος. Μου το ξανάκανε. Πλέον πιστεύω ότι έχω ελαττωματικό δίσκο, οπότε ήμουνα οφ τόπικ άθελά μου.Πάμε για άλλες λύσεις τώρα.