Ελληνες Κατασκευαστές

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Παλαιότερα ειχα παρακολουθήσει ενα νήμα σε ξένο φορουμ, οπου συζητούσαμε για το ποιά χώρα εχει την μεγαλύτερη παράδοση στα μηχανήματα και σχεδιαστές στον ήχο. Οσων αφορά τον όγκο, προφανώς η Ελλάδα δεν ειναι ανάμεσα στις πρώτες αλλά σίγουρα τα τελευταία χρόνια στην παρεα των ιστορικών σχεδιαστών προστέθηκαν και νέοι, με ιδεες και μεράκι. Κάποιοι στοχευουν στο απόλυτο, κάποιοι στο value for money και σιγουρα όλοι τους πρεπει να εχουν χώρο σε ενα φόρουμ σαν το δικό μας.

Σε αυτό το νημα θα δημιουργήσουμε ενα database με τις απαραίτητες πληροφοριες, διεθύνσεις, φωτο, reviews, νεα και οτι αλλο αφορα τους Ελληνες δημιουργούς.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Showcases

Analysis Audio Omega

analysis_audio_omega_cdp.jpg


Analysis Audio Epsilon

5.jpg
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Είμαι κάτοχος ηχείων της Mythos Audio από το 2008 (Ivory) και από το 2012 πήρα ξανά από τη Mythos (Terpsichore) και δηλώνω ενθουσιασμένος. Και το επόμενο μου ηχείο πάλι Mythos θα είναι. Και γουστάρω ακόμη περισσότερο που είναι κατασκευασμένα από ελληνικά χέρια. Έχω ακούσει ηχεία διπλάσιας και τριπλάσιας αξίας από αυτά που έχω αποκτήσει και ήταν χειρότερα από τα Mythos. Πραγματικά δε βρίσκω κανένα λόγο κάποιος να μην αποφασίσει ελληνικά όταν του αρέσει κάτι.

Υ.Γ. Κρίμα που η Ύψιλον δεν κατεβαίνει κατηγορία και να παρουσιάσει έναν ολοκληρωμένο σε προσιτή τιμή ώστε να μπορούν και περισσότεροι Έλληνες να αποκτήσουν ενισχυτικά τους που από όσο έχω διαβάσει (προσωπική άποψη δεν έχω) παίζουν φανταστικά.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Απ οτι ακουγεται η Υψιλον ετοιμαζει ολοκληρωμενο αλλα η τιμη δεν θα ειναι και τοσο προσιτη. εξαρταται βεβαια του τι εννοει ο καθενας με το "προσιτο"
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Όπως εξηγούσε ένας reviewer (και κάτοχος,νομίζω αυτός με τον απίστευτο χώρο ακρόασης που την κατασκευή είδαμε πριν κάτι μήνες σε ένα νήμα),η Ypsilon,όχι μόνο δεν είναι ακριβή για αυτά που προσφέρει αλλά είναι και vfm σε σχέση με την κατηγορία που παίζει,τα υλικά και την κατασκευή.
Και με την φήμη που χτίζει σιγά-σιγά,δεν νομίζω πως θα ήταν σοφό να εκπέσει σε ποιότητα για να πάρει μερίδιο στην χαμηλότερη κατηγορία που γίνεται σκοτωμός και είναι αμφίβολο.
Μερικά πράγματα έχουν την τιμή τους κι ακόμα κι αν μας φαίνονται ακριβά,στην κατηγορία τους δεν είναι.
Καλώς ή κακώς,αυτή είναι η αγορά.

Edit:Το βρήκα το νήμα.
 
Last edited: