Crypto ReDi 211D

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στο crypto 211D δεν ακούγεται ο ήχος σε αρκετά έργα από το USB media player. Δεν καλύπτονται όλα τα codecs.

-=Επεξεργασία=-
Το πρόβλημα στον ήχο απομονώθηκε στο εξής codec : AAC (LC) 6 channels 48KHz. Δεν γνωρίζω γιατί δεν παίζει και εάν μπορεί να επιλυθεί. Περιμένω απάντηση από την Crypto.
Με τα AC3 είναι άψογο
Επιλογές μέχρι 1080p.
Επιλογές για μέγεθος υποτίτλων στα srt. WAOOOOO
coaxial output για σύνδεση στον ενισχυτή για Dolby Digital output.
1 TV in
1 loup out
1 scart out.
1 USB για media playback/recording

bootloader 2009 06 18
HDCPKey Demo M3801 2009 11 10
maincode Crypto Redi 211D 2012 10 16
Radioback 1.0.0 2009 05 08
defaultdb 1.1.0 2012 9 7
userdb 1.0.0 2012 9 7
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Επιτέλους, αποκτήσαμε θέμα για τον 211D :2thumb22sup:

Δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα με 6κάναλο AAC στους δέκτες με ALi3801. Θα το δοκιμάσω πάλι αργότερα.
Ο δέκτης βγάζει μήνυμα "Audio not supported" ή κάτι παρόμοιο;
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Γιαυτό τον αγόρασα:)

Ήταν κρίμα αφού τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλά με AC3 playback (DD5.1 downmix), 1080p, και αυτό με την επιλογή να μεγαλώνουμε τους υποτίτλους στα αρχεία .srt.
Το σφάλμα ήταν ή αυτό που είπες ή το πιο κάτω.
"Audio Codec not supported" νομίζω :)).

Ευχαριστώ
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Δε γνωρίζω για το πρόβλημα εγγραφών με αυτό τον δέκτη. Τι ακριβώς είναι?
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Μερικοί δέκτες με ALI 3801 δεν κάνουν προγραμματισμένη εγγραφή στο χρονικό διάστημα 12 το βράδυ με 3 το πρωί. Κάτι γίνεται με το EPG στο διάστημα αυτό, γιατί σταδιακά χάνονται και οι πληροφορίες στο EPG. Όλα λύνονται μαγικά στις 3 το πρωί.
Γενικά οι δέκτες με ALI 3801 που έχουν τα λιγότερα προβλήματα ή τις μεγαλύτερες δυνατότητες είναι οι δύο δέκτες που έχουν βγάλει αναβαθμίσεις. O Lifeview A2 και ο Ferguson T650i. Και γιαυτό τον λόγο δεν έχουν και το πρόβλημα που προανέφερα.
Θα θέλαμε να έχουμε και τους Crypto στις προτεινόμενες επιλογές (αφού είναι και ελληνική εταιρεία), αλλά εδώ και κάνα δύο χρόνια δεν έχει βγάλει αναβαθμίσεις για τους δέκτες της. Έτσι αν ένας δέκτης της έχει κάποιο προβληματάκι στο λογισμικό της, η μόνη λύση είναι να πάρεις... το επόμενο μοντέλο της. Πάντως ολοκληρωμένες απόψεις για τον 211D δεν έχουμε. Μέχρι πρόσφατα δεν είχαμε καν thread γιαυτόν, και μόνο ο φίλος violantos έχει γράψει κάτι για αυτούς.
Αυτά από άποψη λογισμικού. Άλλο τι γίνεται με την ποιότητα κατασκευής των δεκτών γενικά. Αυτό φαίνεται με τον καιρό και από τα λεγόμενα των ιδιοκτητών τους.
 
Last edited by a moderator:

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Ευελπιστώ να έχουμε αναβαθμίσεις που να διορθώνει το πρόβλημα με τον 6 καναλλο ήχο στo codec AAC,
και εάν υπάρχει και θέμα με τις εγγραφές ελπίζω να το διορθώσουν και αυτό. Τους έστειλα σχετικό email σχετικά με τις εγγραφές. Θα σας ενημερώσω εάν θα υπάρξει απάντηση. Οι λοιπές βελτιώσεις που είναι απλά θέμα παρουσίασης, δεν με απασχολούν. Απλά θέλω να είναι λειτουργικός 100% σε θέματα δέκτη, media player (με υποτίτλους srt επιλογή μεγέθους) και PVR για εγγραφές.

Γενικά όπως είναι ο καλύτερος δέκτης, σε ποιότητα εικόνας, που έχω δει σε HD (720p 1080p) και σαν media player αφού προσφέρει βάθος σαν ψευδο 3D.

Επεξεργασία:
Μερικοί δέκτες με ALI 3801 δεν κάνουν προγραμματισμένη εγγραφή στο χρονικό διάστημα 12 το βράδυ με 3 το πρωί. Κάτι γίνεται με το EPG στο διάστημα αυτό, γιατί σταδιακά χάνονται και οι πληροφορίες στο EPG. Όλα λύνονται μαγικά στις 3 το πρωί.
O crypto Redi 211D κάνει προγραμματισμένη εγγραφή στο epg μετά τα μεσάνυχτα. Μόλις τελείωσα μία εγγραφή και ας είναι και το εργοστασιακό firmware. Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι το firmware έχει αναπτυχθεί αποκλειστικά από την εταιρεία Crypto. Όπως και το τηλεχειριστήριο είναι το μόνο με ALI3801 με αυτή την διάταξη.
Το μόνο πρόβλημα που βρήκα είναι το 6 κάναλλο AAC το οποίο έχει προωθηθεί για αναβάθμιση από την εταιρεία.
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι το firmware έχει αναπτυχθεί αποκλειστικά από την εταιρεία Crypto.
Όπως σε όλα τα αντίστοιχα SoC, ο κώδικας γράφεται από τον κατασκευαστή του. Από 'κει και πέρα υπάρχουν περιορισμένες επεμβάσεις από τον κατασκευαστή, όχι από τον τοπικό πωλητή χονδρικής.
Η Crypto «δεν έχει μαντύλι να κλάψει»... Θέλει resources αυτό και φυσικά να είσαι μεγάλος παίκτης (δηλαδή πολλές πωλήσεις), όπως οι Ferguson και Opticum που και πουλάνε πανευρωπαϊκώς και με μεγάλη γκάμα προϊόντων. Και πάλι με το λογισμικό της ALi δουλεύουν και αυτοί.

Όπως και το τηλεχειριστήριο είναι το μόνο με ALI3801 με αυτή την διάταξη.
Είναι όπως και άλλων δεκτών της GIEC, όπως π.χ. ο Lifeview LV6TBOXHDA1.

Το μόνο πρόβλημα που βρήκα είναι το 6 κάναλλο AAC το οποίο έχει προωθηθεί για αναβάθμιση από την εταιρεία.
To original αρχείο είναι avi. Το δείγμα που έλαβα είναι mkv. Άρα ίσως δεν έχει πρόβλημα στο εξακάναλο, αλλά να μην είναι το avi σωστό.

Αλλά ας βγάλουν αυτοί αναβάθμιση και ας είναι οποιαδήποτε η αφορμή.


Επεξεργασία:
O crypto Redi 211D κάνει προγραμματισμένη εγγραφή στο epg μετά τα μεσάνυχτα.
Τί ρυθμίσεις ώρας έχεις και ποιό κανάλι παρακολουθούσες;
 
Last edited:

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Τάλος,
Δηλαδή να ανακεφαλαιώσω
Ο Lifeview LV6TBOXHDΑ1, με ALi M3801 της Giec δηλαδή είναι ο ίδiος με τον Crypto Redi 211D.

Να πάρω την αναβάθμιση από εκεί αλλά πια είναι η σωστή το 1 ή το 2?

Ποιος είναι της Giec με Ali M3801 από τα πιο κάτω firmware της Lifeview? To 1 ή το 2?
1.SERIAL NUMBERS:
LV6TBHD1102…..
LV6TBHD1104…..
LV6TBHD1105…..
ή
2.LV6TBOXHD V2
ANY OTHER SERIAL NUMBER

Σε ευχαριστώ. Νομίζω βλέπω άσπρο φως στο τέλος της σύραγγας.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Crypto ReDi 211D

Γενικά όπως είναι ο καλύτερος δέκτης, σε ποιότητα εικόνας, που έχω δει σε HD (720p 1080p) και σαν media player αφού προσφέρει βάθος σαν ψευδο 3D.

Όπως και το τηλεχειριστήριο είναι το μόνο με ALI3801 με αυτή την διάταξη.
Όντως η εικόνα είναι ένα από τα δυνατά σημεία των ALI 3801. Δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο του 211D. Έχω τρεις διαφορετικούς δέκτες ALI 3801, και έχουν την ίδια εικόνα. Και το χαρακτηριστικό τους είναι η πλούσια εικόνα, με πολύ βάθος ειδικά στις p αναλύσεις. Το αναφέρουν ακόμα και οι ίδιοι στο site της ALI, ως 3d effects. Το αντίτιμο είναι ο κάπως αυξημένος ψηφιακός θόρυβος σε όποιους είναι λίγο ιδιότροποι στον συγκεκριμένο τομέα. Όχι ότι βγάζει μάτια, αλλά σε σύγκριση με δέκτες άλλων επεξεργαστών μπορεί κάποιος να διακρίνει μία διαφορά.
Το τηλεκοντρόλ του δέκτη είναι ίδιο με του Lifeview A1 που είναι και αυτός της Giec, και έχει μία ελαφριά διαφορά στην διάταξη με τα τηλεκοντρόλ των Lifeview A2 και Crypto 215A που είναι και αυτοί ALI 3801, αλλά είναι της Panodic. Ο λόγος είναι η ελαφριά διαφορά σε ορισμένες λειτουργίες.
Τάλος,
Δηλαδή να ανακεφαλαιώσω
Ο Lifeview LV6TBOXHDΑ1, με ALi M3801 της Giec δηλαδή είναι ο ίδiος με τον Crypto Redi 211D.

Να πάρω την αναβάθμιση από εκεί αλλά πια είναι η σωστή το 1 ή το 2?

Ποιος είναι της Giec με Ali M3801 από τα πιο κάτω firmware της Lifeview? To 1 ή το 2?
1.SERIAL NUMBERS:
LV6TBHD1102…..
LV6TBHD1104…..
LV6TBHD1105…..
ή
2.LV6TBOXHD V2
ANY OTHER SERIAL NUMBER

Σε ευχαριστώ. Νομίζω βλέπω άσπρο φως στο τέλος της σύραγγας.
Δεν είναι φως. Είναι το τρένο που έρχεται από το άλλο άκρο της σύραγγας.
Τα λογισμικά που γράφεις είναι σίγουρα από το site της Lifeview. Αλλά δεν είναι από αυτούς τους δέκτες. Είναι από τους παλιότερους δέκτες της Lifeview που είναι με επεξεργαστή M-Star, και είχε βγει σε δύο εκδόσεις. Το λογισμικό των πιο σύγχρονων ALI 3801 δεν έχει ανεβεί στο site. Και μιλάμε για τον έναν από τους δύο. O Lifeview A1 δεν έχει καθόλου λογισμικά. Λογισμικό έχει βγει μόνο για τον Lifeview A2, όχι όμως στο site. Τα έχει βρει ο talos_2002 μετά από επικοινωνία με την εταιρία και τα έχει ανεβάσει στο thread του. Μόνο που ο Lifeview Α2 δεν είναι της Giec όπως ο 211D, αλλά της Panodic. Δεν ξέρω αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λογισμικό του.
Το λογισμικό του Lifeview A1 ευτυχώς που δεν υπάρχει. Είναι από τα πρώτα λογισμικά για ALI 3801 και έχει ελλείψεις. Ψάχνουμε να βρούμε και εμείς λογισμικό για τον Lifeview A1. Άρα ακόμα και να υπήρχε, καλύτερα να κράταγες το δικό σου. Αντίθετα, αν υπάρχει το λογισμικό του Crypto 211D, εγώ μπορεί να το έβαζα στον Lifeview A1, αφού είναι ίδιοι δέκτες της Giec. Καλού κακού επικοινώνησε με την εταιρία, αν σου δώσουν λογισμικό ανέβασε το να το έχουμε. Αλλά πιθανότατα θα είναι το ίδιο με αυτό που έχεις. Ο talos_2002 επικοινωνεί συχνά με εταιρίες και βρίσκει λογισμικά και μας τα δίνει. Η Crypto δεν ανταποκρίνεται καθόλου. Δεν αγοράζει και δεν μας δίνει λογισμικά. Αν καταφέρεις και τους αλλάξεις γνώμη, θα είναι πολύ καλό, αλλά και μεγάλη έκπληξη.
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει καμία αναβάθμιση ούτε στον Lifeview LV6TBOXHDA1. Κανένας από τους κλώνους δεν έχει. Άδικα πήγε το ψάξιμο.

Τρεις κλώνοι του ίδιου κατασκευαστή Giec με το ίδιο τηλεκοντρόλ
Lifeview LV6TBOXHDA1
F&U 3469
Crypto redi 211D

Για το 6 κάναλλο (Front: L C R, Side: L R, LFE) με Bitsream Out από το coaxial σε ενισχυτή:
Σε ένα 6 κάναλλο το έβγαλε στο ενισχυτή σαν Dolby Prologic (Format Profile HE-AAC/LC)
Σε ένα 6 κάναλλο έβγαλε μύνημα audio format not supported (Format Profile LC)

Άρα κάτι δεν πάει καλά με τα εξακάναλλα.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ναι, σωστά. Είναι και ο F&U 3469. Και έλεγα ότι υπάρχει άλλος ένας, αλλά δεν τον θυμόμουν. Η F&U δίνει πότε πότε λογισμικά, αλλά δεν έχει δώσει γιαυτόν.
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Είχα αναφέρει ότι ο Crypto Redi 211D κάνει προγραμματισμένες εγγραφές μετά τα μεσάνυχτα και ρώτησες το πιο κάτω.

Τί ρυθμίσεις ώρας έχεις και ποιό κανάλι παρακολουθούσες;

1. Ορισμός Τοπικής Ώρας
Ελλάδα
Αυτόματα.

2. Ρύρθμιση εγγραφής
Timeshift off
Μεταπήδηση 30 sec
Timeshift σε εγγραφή ON
Εγγραφή PS ON

3. Το EPG δεν χάνεται μετά τα μεσάνυχτα

4. Το κανάλι: Σίγμα Κύπρου
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Μεταπήδηση 30 sec; Πολύ ενδιαφέρον. Δεν θυμάμαι αν το έχει ο Α1, αλλιώς έχω να το δω από δέκτη με ALI 3601, που είναι ο προηγούμενος επεξεργαστής και ήταν περισσότερο καιρό στην αγορά γιαυτό είχε ωριμάσει και είχε περισσότερα χαρακτηριστικά. Αν και είχε ένα δομικό πρόβλημα στην εικόνα.
Επίσης όταν γράφαμε για τους 3 δέκτες με το ίδιο τηλεκοντρόλ, έχουν αλλάξει πια τα πράγματα από τότε που γράφαμε με τον φίλο violanto για τους M-Star 7828. Τώρα τον θυμήθηκα ποιος είναι, και πόσο ασχολιόταν τότε με τους δέκτες. Καλώς επανήλθε. Αλλά τώρα πια ίδιο τηλεκοντρόλ δεν σημαίνει ότι θα πιάνει σε δύο πχ δέκτες. Υπάρχουν δέκτες με εντελώς όμοιο τηλεκοντρόλ, αλλά με διαφορετικούς κωδικούς και δεν πιάνει και στους δύο δέκτες. Άλλο ένα πρόβλημα που έχει προκύψει από την εποχή των M-Star 7828 που βάζαμε ότι λογισμικό θέλαμε. Έχουν δυσκολέψει τα πράγματα από τότε στην ανταλλαγή λογισμικών, και όχι μόνο στα τηλεκοντρόλ.
Επίσης δεν νομίζω ότι χρειάζεται το timeshift ενεργό. Πιάνει χώρο στον δίσκο ακόμα και όταν δεν το χρησιμοποιείς, κάνει τους δέκτες πιο αργούς στο zapping, και το ίδιο αποτέλεσμα υπάρχει και χωρίς το timeshift. Με τους ALI μπορείς να προβάλεις την εγγραφή που κάνεις εκείνη την στιγμή. Δηλαδή το ίδιο πράγμα χωρίς να έχεις ενεργό το timeshift. Το μόνο έξτρα που κάνει, είναι ότι γράφει όλο το περιεχόμενο από την στιγμή που έκανες την τελευταία αλλαγή καναλιού. Δηλαδή γράφει και περιεχόμενο που έχει περάσει. Αποθηκεύει όλο το κανάλι από την τελευταία αλλαγή καναλιού που έκανες. Γιαυτό και χρειάζεται χώρο στον δίσκο και κάνει πιο αργό το zapping. Αποθηκεύει συνέχεια ότι παίζει. Αυτό σημαίνει και φθορά στο αποθηκευτικό μέσο. Εγώ πάντως έχω απενεργοποιήσει ότι έχει σχέση με timeshift.
 
Last edited:

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Γεια σου φίλε Tolia. Καλός σε βρήκα.

Κάποιος έκανε το φλασάρισμα του Lifeview LV6TBOXHDA1 με firmware του Α2. Έχει πλάκα. :) Τώρα γυρεύει προγραμματισμένο τηλεκοντρολ για να περάσει τους κωδικούς. Ας ελπίσουμε ότι θα δουλέψει.

Με τους MSTAR 7828 έχασα 1 από τους 2 αφού πέρασα λογισμικό άλλου δέκτη που δεν ήταν συμβατός αλλά ευτυχώς ήταν στην εγγύηση και τότε ήταν που πήρα τον Crypto 250MP. Τώρα πια πάει και αυτός και τον αντικατέστησα με τον Crypto 211D που από ότι κατάλανα είναι ο ίδιος με τον Lifeview LV6TBOXHDA1, και έχοντας Ali 3801 από τους καλύτερους. Για τον προτζέκτορα παράγγειλα από το ebay γερμανίας τον XORO HRT 8300 που έχει component (για σύνδεση στον προβολέα με θύρα VGA) για να έχει καλύτερη ποιότητα 1080i (αν και είνα DLP με XGA 1024x768). Ελπίζω να είναι καλός. (το eshop κύπρου ήταν ακριβό στον δέκτη αυτό, ελπίζω να με ακούει για να αλλάξει τις τιμές του. Παλιά ήταν αρκετά φτηνό αλλά έβγαλε τις τιμές του πάνω).

Θα απενεργοποιήσω το timeshift σε εγγραφή. Απλά ήταν προεπιλεγμένο. Σε ευχαριστώ για την εξήγηση.

Δεν κατάφερα να βγάλω Dolby Digital από το coaxial σε ενισχυτή αλλά βγαίνει στέρεο/dolby prologic (στο ένα βίντεο, στο άλλο 6 κάναλλο δεν βγαίνει καθόλου ήχος "audio format not supported").

Επίσης όταν ενεργοποιώ το BS out στην επιλογή ήχου (για να βγαίνει από το coaxial σε ψηφιακό και όχι downmix) ο ήχος πάλι βγαίνει από την τηλεώραση που είναι συνδεδεμένη με το HDMI (To βιντεάκι έχει εξακάναλλο ήχο που προανέφερα πιο πάνω).

Γνωρίζεις κάτι σε σχέση με αυτό?
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Είναι φυσικό να βγαίνει ο ήχος και απο την τηλεόραση, αν είναι σε κάποια μορφή που μπορεί να την παίξει. Ο δέκτης στέλνει το σήμα και στις δύο εξόδους.
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Σε ευχαριστώ.

θα κάνω και άλλες δοκιμές με βιντεάκια με AC3 ήχο, επιλογή BS out, και σύνδεση του coaxial στον ενισχυτή.

Με τα 6 κάνναλλα AAC κάτι δεν πάει καλά. Ελπίζω με τα AC3 να μην έχει πρόβλημα.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Crypto ReDi 211D

Δεν κατάφερα να βγάλω Dolby Digital από το coaxial σε ενισχυτή αλλά βγαίνει στέρεο/dolby prologic (στο ένα βίντεο, στο άλλο 6 κάναλλο δεν βγαίνει καθόλου ήχος "audio format not supported").

Επίσης όταν ενεργοποιώ το BS out στην επιλογή ήχου (για να βγαίνει από το coaxial σε ψηφιακό και όχι downmix) ο ήχος πάλι βγαίνει από την τηλεώραση που είναι συνδεδεμένη με το HDMI (To βιντεάκι έχει εξακάναλλο ήχο που προανέφερα πιο πάνω).

Γνωρίζεις κάτι σε σχέση με αυτό?
Αν η ερώτηση είναι σε εμένα, δεν μπορώ να βοηθήσω, γιατί δεν έχω ενισχυτή, και δεν ξέρω τις ιδιοτροπίες τους. Μα αυτά θα σε βοηθήσει ο Kostas_Y που έχει ενισχυτή (αν και δεν έχει τον δέκτη) και ξέρει από αυτά. Ένα πράγμα μόνο θα ρωτήσω εγώ. Οι δέκτες δεν αναπαράγουν απευθείας ήχο dts, εκτός από τον Crypto 250 που δεν υπάρχει πια. Οι M-Star μεταφέρουν τον dts ήχο στον ενισχυτή. Οι ALI λέγεται ότι ούτε αυτό δεν κάνουν. Εγώ έχω τρεις ALI αλλά δεν μπορώ να το δοκιμάσω, αφού δεν έχω ενισχυτή. Ο Kostas_Y το έχει δοκιμάσει στον Α1 και όντως δεν το κάνει. Μπορείς να το δοκιμάσεις στον 211D με ένα αρχείο βίντεο που έχει ήχο dts, μιας και έχεις και ενισχυτή;
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
O crypto Redi μεταφέρει ήχο AC3 5.1 μέσο coaxial στον ενισχυτή με την επιλογή BS out (ο ενισχυτής γράφει Digital) :) ενώ με AAC 5.1 είχα αποτυχία:(.

Tolia δεν βρήκα αρχείο DTS αφού ο σκληρός μου καταστράφηκε :( Θα προσπαθήσω να βρω και θα δοκιμάσω. Θα σας ενημερώσω και γιαυτό σύντομα. Εάν έχει κάποιος ένα δείγμα παρακαλώ να μου στείλει ένα σύνδεσμο να το δοκιμάσω στον δέκτη.
 

billpan

Established Member
3 October 2009
194
αθηνα
Τον εχω κι εγω κι οντως ΔΕΝ μεταφερει ηχο dts στον ενισχυτη.Οσο για αρχεια με aac 5.1 σου λεω χαρακτηριστικα οτι ουτε το WD live hub media player που εχω δε τα περναγε ως 5.1 στον ενισχυτη,και τα εκανε downmix σε 2.0..μονο το PS3 τα περναγε ως pcm 5.1 μεσω hdmi,αλλα εκει ξεχνας τους υποτιτλους!!