Samsung LE40B650 - Πρόβλημα σε Χρώμα και Backlight

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

TasosV83

New member
26 March 2009
19
Γεια σας. Δυστυχώς έφτασε κι η δική μου η ώρα να γράψω για πρόβλημα μετά από 4,5 χρόνια αγοράς.

Λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα

-περίπου πριν ένα μήνα είχε αρχίσει να χαλάει το contrast , έκαιγε τα χρώματα
-μετά από αυτό άρχισε να αναβοσβήνει που και που το backligth
-έπειτα για μια βδομάδα περίπου το backlight ήταν μόνιμα off και έβλεπα μόνο κάτι σκιές
-και τέλος επανήλθε το backlight όμως τα χρώματα είναι αρνητικά (σαν το effect στο photoshop - negative colors)

Έκανα Factory Reset και τίποτα, όλα όπως ήταν.Αυτά!

Πήρα την Samsung και θα με καλέσει το service τις επόμενες μέρες.
Θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει να την φτιάξω και αν ξέρετε πόσο περίπου θα στοιχίσει γιατί δεν μου έλεγαν στη εξυπηρέτηση πελατών?
Απ'όσο έψαξα μάλλον κάτι πυκνωτές έχουν καεί. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι δύσκολο-ακριβό να αλλαχτούν.
 

dragonfighter

Established Member
29 June 2012
117
Corfu
Αν είναι το panel τότε ψάχνεις για καινούργια σίγουρα. Αν είναι το logic board τότε υπολόγισε καμιά 200αρα αν βρεθεί ανταλλακτικό, που μάλλον συμφέρει κάποια καινούργια και πάλι εκτός και αν βρεις τίποτα από ebay.
 

TasosV83

New member
26 March 2009
19
Βρήκα την mainboard στα 70 με 100 και άλλα 50 το τροφοδοτικό οπότε αν μου τα βάλει αυτά και την εργασία μάλλον όπως το πες στο 200ικο θα μου πει.

οπότε..

Άγιε μου Βασίλη τώρα τα Χριστούγεννα θα ήθελα...!!
 

thagro

New member
27 November 2016
29
Καλησπερα και απο εμενα,για να μην ανοιγω αλλο thread ειπα να γραψω εδω μιας και δειχνει παρομοιο προβλημα
Η TV ειναι η αναφερομενη, B650 40"
Το θεμα της ειναι οτι εχω την αισθηση οτι ειναι σκοτεινη.
Με τερμα contrast και φωτεινοτητα καθως καθεσαι και βλεπεις,σου αφηνει μια αισθηση οτι οι γωνιες ειναι λιγοτερο φωτισμενες απο την μεση της εικονας.
Εχω απενεργοποιησει τη λειτουργια εξοικονιμησης ενεργειας,αλλα το προβλημα παραμενει με αποτελεσμα να σε κουραζει.
Αλλαζοντας τους τυπους εικονας (δυναμικη τυπικη κινηματογραφου κτλ) δεν διορθωνεται το θεμα της.
Επισης θα ελεγα οτι σε συγκεκριμενες εικονες διακρινονται λευκες γραμμες στο πανελ (δε ξερω αν εχει σχεση) αλλα σε τελειως μαυρο δεν ειναι εμφανεις.
Επειδη εχω τεχνικο background ,αλλα οχι σε τηλεορασεις,αξιζει τον κοπο να την ανοιξω μηπως βρω κατι στο p. supply (πυκνωτες κτλ) ?

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω πριν την παω στην Sammy για ελεγχο?
Ευχαριστω εκ των προτερων....
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Καλησπερα και απο εμενα,για να μην ανοιγω αλλο thread ειπα να γραψω εδω μιας και δειχνει παρομοιο προβλημα
Η TV ειναι η αναφερομενη, B650 40"
Το θεμα της ειναι οτι εχω την αισθηση οτι ειναι σκοτεινη.
Με τερμα contrast και φωτεινοτητα καθως καθεσαι και βλεπεις,σου αφηνει μια αισθηση οτι οι γωνιες ειναι λιγοτερο φωτισμενες απο την μεση της εικονας.
Εχω απενεργοποιησει τη λειτουργια εξοικονιμησης ενεργειας,αλλα το προβλημα παραμενει με αποτελεσμα να σε κουραζει.
Αλλαζοντας τους τυπους εικονας (δυναμικη τυπικη κινηματογραφου κτλ) δεν διορθωνεται το θεμα της.
Επισης θα ελεγα οτι σε συγκεκριμενες εικονες διακρινονται λευκες γραμμες στο πανελ (δε ξερω αν εχει σχεση) αλλα σε τελειως μαυρο δεν ειναι εμφανεις.
Επειδη εχω τεχνικο background ,αλλα οχι σε τηλεορασεις,αξιζει τον κοπο να την ανοιξω μηπως βρω κατι στο p. supply (πυκνωτες κτλ) ?

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω πριν την παω στην Sammy για ελεγχο?
Ευχαριστω εκ των προτερων....
Το μόνο που έχω να σου πω με αυτά που περιγράφεις είναι, Με γειά τη νέα σου TV που θα πάρεις σύντομα, δυστυχώς. Μην ασχοληθείς δεν αξίζει το κόπο, εξάλλου τα << έβγαλε τα λεφτά της >> τόσο χρονών που είναι και φαντάζομαι με την ανάλογη χρήση.
 

thagro

New member
27 November 2016
29
Δλδ ειναι προβλημα πανελ αν εχω καταλαβει καλα?

Καταλαβα οτι ..πρεπει να ζητησω και εγω απο τον Αη Βασιλη,αλλα εντοπιζεις καπου το προβλημα ισως?
 

thagro

New member
27 November 2016
29
Ξεθαβοντας το νημα,και κλεινοντας το κιολας,εχω να συμπληρωσω πως η τηλεοραση επισκευαστηκε και λειτουργει αψογα.

Δοθηκε σε ενα μαστορα και αλλαχτηκε ολοκληρωμενο στην T-Con Board με κοστος 50 eur.

Λειτουργει εδω και δυο μηνες χωρις κανενα προβλημα.

Ελπιζω να βοηθω καποιον εστω και σε μελλοντικο χρονο...

Ευχαριστω ολους!
 

andreasomageiras

New member
15 March 2010
44
Ξεθαβοντας το νημα,και κλεινοντας το κιολας,εχω να συμπληρωσω πως η τηλεοραση επισκευαστηκε και λειτουργει αψογα.

Δοθηκε σε ενα μαστορα και αλλαχτηκε ολοκληρωμενο στην T-Con Board με κοστος 50 eur.

Λειτουργει εδω και δυο μηνες χωρις κανενα προβλημα.

Ελπιζω να βοηθω καποιον εστω και σε μελλοντικο χρονο...

Ευχαριστω ολους!

Μήνυμα από το μέλλον :
Μάλλον για την ίδια ζημιά "πάω" και την δική μου σε 37".
 

felix

New member
24 November 2006
90
Μήνυμα από το dark side (aka Thread Necro) :
Έσπασε το πάνελ από σύγκρουση με lego, 2 μέρες αφού θαύμαζα/εκθείαζα το μαύρο της....έμεινα με το σασί και τα ηλεκτρονικά