Τα Πικρά Κεράσια τού Brahms.

17 June 2006
62,722
Χολαργός
B000006NXP.01.MZZZZZZZ.jpg


'The cherries are not sweet here and you certainly wouldn't want to eat them'γράφει στον Von Bϋlow,o Brahms στα 1885 ενώ πλησιάζει στην ολοκλήρωση ενός εκ τών κορυφαίων επιτευγμάτων του,τής 4ης Συμφωνίας.
Οι φίλοι του όταν τήν άκουσαν έμειναν σιωπηλοί και κάποιοι αντέδρασαν για το τόσο μελαγχολικό και ´πικρό´της ύφος.
Η 4η Συμφωνία στην ουσία εμπεριέχει 4 αυτόνομα μέρη σε αντίθεση με την 1η που θεωρείται Συμφωνία ´εν εξελίξει´.
Ο Brahms συνδέει τα 4 μέρη μέσα απο αντιθέσεις.Επειδή κατανοεί ότι συνθέτει ένα έργο μεγάλης βαρύτητας εγκαταλείπει τα αγαπημένα του Intermezzi-like μέρη και απαντά στο δραματικό πρώτο μέρος(όπου κλείνει το μάτι στην Νο 40 τού Mozart) με ένα εξ ίσου δραματικό μακρόπνοο andante moderato.Eνα μέρος θρηνητικό πού φέρνει την πνοή μιάς Sarabande απο το Baroque.
Στο εντελώς ξεχωριστό 3ο μέρος, ένα παιχνιδιάρικο επιφανειακά,αλλά ορχηστρικά πυκνότατο Allegro Giocoso,ένα Σκέρτσο με μιά μελαγχολική λεπτότητα αλλά και πολύ μεγάλη ενέργεια,ο Brahms προετοιμάζει το ´κλείσιμο τού κύκλου´με τίς Συμφωνίες του.
Το 4ο μέρος ,μιά Passacaglia,ένα αριστούργημα δομής και αντιθέσεων,ένα θέμα βαθειάς μελαγχολίας ,σχεδόν τραγικό, προοίμιο´πνευματικής παραίτησης´παίρνει σάρκα και οστά και δίνει τέλος στίς μουσικές αγωνίες μιάς ολόκληρης ζωής.
Τα προσχέδια τής 5ης και 6ης Συμφωνίας δεν θα δούν ποτέ το φώς,στα επόμενα 12 χρόνια ζωής που τού απομένουν.
Ο άνθρωπος που έζησε μέσα στην παράδοση,η οποία τον στενευε ταυτόχρονα,θά απαντήσει τελικά στην μεγάλη παράδοση τού αγαπημένου του Βeethoven ,με αυτό το 4ο και τελευταίο,βαθειά τραγικό συμφωνικό μέρος.
Η μοναδική ερμηνεία τού Carlos Kleiber με την Συμφωνική τής Βιέννης ,το 1981(D.G.)παραμένει μόνη και πολύ ψηλά στο σύνολο τών εκτελέσεων τού έργου.
Απο τίς άλλες εκτελέσεις σε πολύ υψηλό επίπεδο κινούνται οι Klemperer(EMI,Philarmonia Orchestra),Walter(Sony,Columbia S.O.),Abbado(D.G.,Berliner) και Bernstein(Live,D.G.,Vienna,1981)
 
17 June 2006
14,350
Θα άλλαζα πολύ ευχαρίστως αυτή του Bernstein με εκείνη του Krips (1950, LSO, Decca)...:cool:
Αλλά ο Carlos, κατά τη γνώμη μου, είναι αξεπέραστος εδώ.
 
Ο βιολογικός χρόνος της ζωής μας είναι ένα στιγμιότυπο, ένα τρεμοπαίξιμο των βλεφάρων, σε σχέση με το χρόνο ζωής Αριστουργημάτων όπως αυτό εδώ.

Η σχέση μου με το συμφωνικό Μπραμς ξεκίνησε πολύ νωρίς αλλά δύσκολα και εξελίχθηκε αργά και μετ' εμποδίων. Μέχρι πέρυσι, η 4η συμφωνία ήταν για μένα ουσιαστικά το εκπληκτικό πρώτο μέρος (όπου εντοπίζω και την πηγή έμπνευσης για την έναρξη του αντίστοιχου μέρους της 5ης του Σοστακόβιτς) και τα υπόλοιπα, τα οποία αντιμετώπιζα λίγο - πολύ συγκαταβατικά. Ιδιαίτερα το 4ο μέρος μου προξενούσε μια αισθητική δυσπεψία, γεγονός που σε μια έξαρση επηρμένης βλακείας και αμετροέπειας είχα σχολιάσει και ενώπιον φίλων.

Με αφορμή το μήνυμα του Σπύρου και κάποιο συγκυριακό άκουσμα στο ραδιόφωνο, η προσεκτική ακρόαση του τέταρτου μέρους ήταν ίσως η συχνότερα επαναλαμβανόμενη επίσκεψη σε συγκεκριμένο έργο που πραγματοποίησα τη χρονιά που πέρασε.

Αυτή η Πασακάλια, Σακόν ή δεν ξέρω 'γω τι άλλο, είναι συγκλονιστική με την απέραντη μελαγχολία της, τη σεμνότητα και την ευγένεια ψυχής της, την ομολογία άλυτων παθών και πικρών βιωμάτων με έναν τρόπο που πολύ εύστοχα χαρακτήρισε ο Σπύρος προοίμιο πνευματικής παραίτησης. Πάντα με σταθερή φωνή και το βλέμμα χαμηλά, σαν απολογιστικό μονόλογο για πράγματα που βρίσκονται πλέον πολύ μακριά για να μπορέσουν ν' αλλάξουν και πολύ βαθιά για να μπορέσουν ν' αγνοηθούν.

Χθες το βράδυ ήμουν σε σπίτι φίλων, όπου ζήτησα και το ακούσαμε πάλι, σε δύο διαφορετικές εκτελέσεις. Μόλις πριν λίγο το άκουσα ξανά, με ακουστικά. Είμαι συντετριμμένος. Αν όμως αυτή η ακρόαση ήταν το τελευταίο πράγμα που έκανα, θα εγκιβωτιζόμουν στον Παράδεισο μου.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Eπειδή ακριβώς το ´πέρασμά´μας είναι στιγμιότυπα και τρεμοπαίξιμο τών βλεφάρων,θεωρώ το παραπάνω κείμενο σαν ένα απο αυτά τά στιγμιότυπα,που αξίζει κανείς να τό ´κρατήσει´.
Κάτι τέτοιες ´ανάσες´είναι πού μού δίνουν τήν δυνατότητα να αναβάλλω κάποιες αποφάσεις μου ως πρός την διαδικτυακή επικοινωνία............
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Tάσο,με συγχωρείς,αλλά είναι παλιό θέμα..
Το ´ξεσκόνισε´ο Δαμιανός πάλι...
Εκτός εάν εννοείς ότι θά πρσθέσεις τα επιπλέον σχόλια.
Υ.Γ.
Κάνεις,που κάνεις τόση σημαντική δουλειά,μην κουράζεσαι και άδικα.:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

dionisp

Established Member
25 January 2007
148
Αφού "ανέβηκε" ξανά το θέμα να δώσω τα εύσημα στην πρόταση του Kleiber. Πέρα απο τη συναισθηματική ανάγνωση του που τη θεωρώ πάρα πολύ καλή (απ' όσες εκτελέσεις έχω ακούσει), ο Kleiber έχει ένα ακόμα χαρακτηριστικό... κάνει την ορχήστρα να ακούγεται σαν παστέλι!!!:flipout: Ναι! Μη γελάτε. Ο ήχος είναι σφριγιλός, ελαφρά ανάγλυφος και αρκούντως γλυκός χωρίς να σε λυγώνει... -bye--bye-
 

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Αδυναμία στον Kleiber υιό? Δικαιολογημένη. Και ο πατέρας ήταν επίσης μέγιστος.

Υπέροχη συμφωνία η 4η του Brahms. Έχω ένα πακέτο του Bernstein από την 10ετία του 1950 που εκτός από την ερμηνεία της συμφωνίας (στην Αμερική με την New York Stadium Orchestra, στην ουσία η Φιλαρμονική της Νέας Υόρκης με άλλο όνομα για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων). Στο CD συμπεριλαμβάνεται και η ανάλυση του έργου που έκανε τότε στο ραδιόφωνο. Μιλούσε για έναν μικρόκοσμό που δημιουργείται σε αυτήν την συμφωνία. Αυτά και αρκετά άλλα γνωστά έργα για το οποία έκανε την ανάλυση φάνηκαν σέ ένα πακέτο αφιέρωμά. Ξεχασμένες ηχογραφήσεις του Bernstein ομολογουμένως. Το πακέτο είναι το παρακάτω και είναι άξιο για τις αναλύσεις που κάνει (όχι ότι οι ερμηνείες δεν είναι καλές αλλά υπάρχουν και καλύτερες και με τον ίδιο):

028947700029.jpg


Επιστρέφοντας στην 4η του Brahms επιτρέψτε μου να καταθέσω 2 αγαπημένες μου έκδοχες που ξεχωρίσα από τις αρκετές που έχω ακούσει

Η 1η προσωπική μου επιλογή είναι με τον σπουδαίο μαέστρο Igor Markevich να διευθύνει την δικιά του ορχήστρα Lamoureux Paris. Απίστευτή ερμηνεία. Ποιο γερμανική και από τις γερμανικές ερμηνείες. Τονίζω ότι ο Markevich έχει επίσης ηχογράφηση και με την Φιλαρμονική του Βερολίνου, αλλά αυτή με την Lamoureux ξεπερνά κάθε προσδοκία. Την συνάντησα στο πακέτο -αφιέρωμα "Un Veritable Artiste" αφιέρωμα στον μεγάλο αυτό μαέστρο, από την ίδια σειρά του Bernstein (Original Masters):
0028947440024.jpg


Άλλη προσωπική αγαπημένη ηχογράφηση είναι με τον Fritz Reiner να διευθύνει την Royal Philharmonic Orchestra. Εξαιρετικός ήχος από την ορχήστρα και εντυπωσιακή ερμηνεία. Ήταν δε η τελευταία ηχογράφηση αυτού του μεγάλου μαέστρου. Ήταν από την σειρά ηχογραφήσεων του περιοδικού Reader's Digest για τους αναγνώστες του, προκειμένου να γνωρίσουν την κλασσική μουσική και η εργασία που έγινε τότε είναι εξαιρετική. Η αλήθεια είναι ότι μεγάλωσα με αυτά τα βινύλια (είχαμε σχεδόν όλη την σειρά). Κυκλοφόρησε σε CD επεξεργασμένα από την Chesky Records. Το εξώφυλλο:

reiner.jpg
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ο Μarkevich ήταν ´Τέρας γνώσεων´.
Θά μπορούσε να γίνει και Σημαντικός Συνθέτης και έχει συνθέσει ορισμένα ενδιαφέροντα έργα.
Ομως ο ίδιος είχε πεί πώς απο την στιγμή πού ανέλαβε Διευθυντής Ορχήστρας δέν θα μπορούσε να συγκεράσει τίς δυό μεγάλες του Αγάπες(τήν Συνθεση και την Διεύθυνση)και επέλεξε να μήν ξαναπαρουσιάσει δικές του Συνθέσεις.
 

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
O Markevich ήταν και μεγάλος δάσκαλος μαέστρων και ορχηστρών. Στην Βιέννη είχε δημιουργήσει μια τάξη για διεύθυνση ορχήστρας με τον Sixten Ehrling (Σκανδιναβός μαέστρος, επίσης μεγάλος αλλά το έργο του κυρίως είναι στην Σκανδιναβία για αυτό δεν είναι και τόσο γνωστός). Masterclasses είχαν παρακολουθήσει μεταξύ των άλλων οι Maazel, Abbado, Barenboim. Ως μαέστρος είχε σύχνα προσκλήσεις από ορχήστρες για να τους "μάθει" δύσκολα σύγχρονα έργα, π.χ. μπαλέτα του Stavinsky που ήταν ιδανικός ερμηνευτής του. Μάλιστα κέρδισε τον θαυμασμό (και την ζήλια) του Stravinsky, όταν ο τελευταίος είδε την παρτιτούρα του έργου του "Η πτήση του Ίκαρου". Αποκαλούταν στο Παρίσι τότε και ως ο 2ος Igor.

H 4η του Brahms είναι πάντως ένα αριστούργημα ερμηνευτικό.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,788
Μεσευρώπη
Δεν ήξερα ότι ο Μάρκεβιτς είχε ηχογραφήσει και Μπραμς. έχω την Πέμπτη του Μπετόβεν από αυτόν, μιά έξοχη ανάγνωση αυτού του ταλαιπωρημένου αριστουργήματος. Στο εξής θα την έχω στα υπόψιν. Πάντως για μένα, ορκισμένο Φουρτβεγκλεριανό, η απόλυτη Τέταρτη του Μπραμς είναι αυτή που περιέχεται σε αυτό το σετ:

Δεκέμβριος του 1943, ζωντανά από την παλιά Φιλαρμονική του Βερολίνου, πριν βομβαρδιστεί από τους Συμμάχους. Ένταση που σπάνια συναντά κανείς. Το φινάλε δεν είναι απλά μελαγχολικό ή τραγικό, είναι το τέλος του κόσμου όπως τον ξέρουμε.

804.jpg
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Κάποια στιγμή αποφάσισα να ψάξω κάποιον άλλο Μαέστρο πού θεωρούσα ´αδικημένο´.
Τον Hermann Abendroth(1883-1956).Mιάς και ζούσε στην ´σιδηρόφρακτη´Λειψία η Δύση δέν τον είχε πολυαναγνωρίσει.
Bρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον 7πλό Box απο την Βerlin Classics.

249351_1_f.jpg


Ολες οι ερμηνειες προέρχονται απο τά ετη 1949-1956...
Παρότι μεγάλος πλέον αποδίδει 3η και 4η(1952,1954 αντίστοιχα) τού Brahms με την Rundfunk-Sinfonie-Orchester Leipzig εξαιρετικά.
Η Συμπύκνωση τής Τέχνης του αποτυπώνεται σε αυτούς τούς δίσκους,πού έχουν και αξιοπρεπέστατο Ηχο.
 
Last edited by a moderator:

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Εξαιρετική επιλογή ο Abendroth. Λειψία και Δρέσδη είχαν μεγάλη μουσική παράδοση. Αυτή η παράδοση συνδυάστηκε με την Ρώσσικη σχολή και τα σύνολα και οι μουσικοί ήταν απίστευτοι. Ανακαλύπτουμε τώρα το μεγαλείο αυτών των μουσικών από την Berlin Classics και άλλες εταιρίες, οι οποίες δικαιώματα στον αστείρευτο πραγματικά κατάλογο της VEB (=η Δημόσια Κρατική εταιρία ηχογραφήσεων ζωντανών και στούντιο της Ανατολικής Γερμανίας).
 
Αγαπώ πολύ την ερμηνεία του Κάρλος Κλάιμπερ με τη Φιλαρμονική της Βιέννης. Αγαπώ πολύ επίσης την παλαιότερη ερμηνεία του Κάραγιαν με τη Φιλαρμονική του Βερολίνου από τη δεκαετία του '60. Η ερμηνεία όμως που κατέληξα να μην μπορώ να αποχωριστώ είναι η στερεοφωνική του Μπρούνο Βάλτερ με τη συμφωνική της Κολούμπια. Εκφραστικότητα και ευγένεια, φροντίδα στην άρθρωση και ισορροπία ύφους που καταλήγει σε μια διακριτικότητα που ταιριάζει πάρα πολύ με τον ύστερο Μπραμς. Δυναμική όσο χρειάζεται χωρίς να φωνάζει, απαράμιλλη πλαστικότητα και ευφράδεια στο πρώτο μέρος και στο τελευταίο, είναι ο μόνος που έχω ακούσει που αντιστέκεται στην προφανή κλίση για παράδοση στο πάθος και διατηρεί μια οπτική από μια θέση επιμελημένα 'θετικής' αξιοπρέπειας. Σα να εκμυστηρεύεται την πιο βασανιστική του εξομολόγηση, αλλά ταυτόχρονα παραμένει αλύγιστος, και διακρίνεις μόνο τον πόνο και το παίξιμο στο βλέμμα του.

Όταν η κόρη του Τόμας Μαν Έρικα, ήταν μια φορά στο κρεβάτι από ατύχημα, ο Βάλτερ - οικογενειακός φίλος των Μαν - της έστειλε μια θερμή επιστολή και τις νεότευκτες τότε ηχογραφήσεις του με τις τέσσερις συμφωνίες του Μπραμς για να την παρηγορήσουν στο κρεβάτι του πόνου.

Την έχω σε τριπλό σετ βινυλίων CBS ολλανδικής εκτύπωσης από τη σειρά masterworks, μαζί με τις άλλες τρεις, αγορασμένο τη δεκαετία του '80. Την έχω σε αυτό το cd:
b0000920_496df41336fed.jpg


Την πήρα από το ebay σε βινύλιο Columbia πρώτης εκτύπωσης (6-eye):
lcla6113c.jpg


Την πήρα και πριν από 15 μέρες από το Νεοκλή σε βαρύ βινύλιο 200gr της Classic Records (το εξώφυλλο είναι το ίδιο με το παραπάνω).
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,804
Αθήνα
Υποθέτω οτι ομιλώ εκ μέρους και άλλων όταν σας εκφράζω τις ειλικρινείς ευχαριστίες μου για το "λειτούργημα", επιτρέψτε μου την υπερβολή, που επιτελείτε με αυτές τις παρουσιάσεις και για τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνετε. Σας ευχαριστώ πολύ, Πάνος.