Audiophile Linux (dual boot with win8.1)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Θέλω να εγκαταστήσω το AP Linux σε dual boot με τα win 8.1 που έχω στο λαπτοπ μου.
Το πρόβλημα είναι πως τα win8(.1) πλέον χρησημοποιουν μια νέα έκδοση του BIOS το UEFI το οποίο δεν αφήνει το dual boot (http://www.extremetech.com/computin...-comes-to-windows-8-pcs-with-uefi-secure-boot).
Ψάχνοντας βρήκα αυτό το εργαλείο που πιθανως θα μου επιτρέψει να εγκαταστήσω το AP Linux.
Σε αυτόν εδώ τον οδηγό όμως δεν κατάλαβαίνω το πρώτο βήμα... μάλλον δεν ξεκινάμε καλά... συν τοις άλλοις στο site του AP Linux, στον οδηγό εγκατάστασης προτείνει την εγκατάσταση από DVD και όχι απο USB και στο τέλος στα περι partitioning το χάνω εντελώς...

Μάλλον ζητάω πολλά αλλά αν κάποιος θέλει και μπορεί ας βοηθήσει...:ernaehrung004:

Τι είναι το GRUB;;
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
To πρώτο βήμα απλώς σου εξηγεί το γιατί δεν θα μπορείς να κάνει D.B. αν δεν εγκαταστήσεις το GRUB.
To grub το εγκαθιστάς στα windows ώστε να μπορείς.
Αν θέλεις να φτιάξεις διαφορετικά partitions (εικονικούς δίσκους δηλαδή) στον δίσκο για να εγκαταστήσεις το Linux,μπορείς να φτιάξεις ένα μεγάλο στην διαχείριση δίσκων των windows (το μέγεθος το κρίνεις εσύ) και να δώσεις αυτόν στην εγκατάσταση του Linux,να το χωρίσει όπως θέλει.

(Γιατί να μην κάνεις όμως δυο διαφορετικούς δίσκους,έναν με Windows κι έναν με linux και να πετάς επάνω όποιον θέλεις ανάλογα με τα γούστα σου;Ούτε DB,ούτε ρυθμίσεις,ούτε τίποτα.)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Σε laptop αναφέρεσαι;
Συμφωνώ απόλυτα αν γίνεται!!!
Εχω κάνει partitions στα Win. To γνωστό. Συστημα (C:) και Δεδομένα (F:)


To GRUB τι είναι;; Δεν με λες... :)
Πως και απο που το εγκαθιστώ;
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δύσκολα σε λαπ.Γίνεται,αλλά δύσκολα.Πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις το δίσκο σε IDe ή sata συνδεση αφαιρώντας τον εσωτερικό και μετά να εγκαταστήσεις ένα προγραμματάκι,λίγο Οδύσσεια.
Καλύτερο το dual boot.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Audiophile Linux (dual boot with win8.1)

Δύσκολα σε λαπ.Γίνεται,αλλά δύσκολα.Πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις το δίσκο σε IDe ή sata συνδεση αφαιρώντας τον εσωτερικό και μετά να εγκαταστήσεις ένα προγραμματάκι,λίγο Οδύσσεια.
Καλύτερο το dual boot.
Ε ναι... δεν αξίζει τον κόπο!!!

Τελικά περι GRUB;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Audiophile Linux (dual boot with win8.1)

Ε ναι... δεν αξίζει τον κόπο!!!

Τελικά περι GRUB;

Το GRUB είναι ο τρόπος του Install EasyBCD που ποστάρισες παραπάνω.
Από ότι είδα είναι πολύ εύκολο στον χειρισμό.
Η σελίδα της εγκατάστασης είναι αυτή που ποστάρισες.
Φαίνεται απλούστατο πάντως,παρακάμπτει το πρόβλημα του UEFI.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Στον οδηγό του AP Linux λέει το παρακάτω... εννοεί το partition που θα επιλέξω να εγκαταστήσω το linux ή όλον τον σκληρό του υπολογιστή;; Αν εννοεί το δεύτερο έχουμε θέμα!!!
Αλλά απο όσο καταλαβαίνω μάλλον όχι απλά πρέπει να ξέρεις τον τρόπο ναι; Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί partition που έχεις φτιάξει ήδη απο τα win; πρέπει να το κάνεις κατα την εγκατάσταση του linux. Ετσι δεν είναι;

10. Now you have to create partitions. If you have some old partitions left, remove it all. Remember, this will erase your ALL DATA on this disk! So be careful if you have some data on this PC that you want to preserve. Go back and forward again, and you should see this screen. It will ask you: “Do you want the installer to create a set of partitions for you?” Choose “Yes”. If you want to install it next to Windows or on some other partitions created before, this screen will be different. For complete documentation on how to partition and install in Linux Mint, consult official Linux Mint documentation or find some local Linux guru if it’s to hard for you.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Βεβαίως και μπορείς.
Όπως επίσης μπορείς να το εγκαταστήσεις και σε ξεχωριστό δίσκο.
Απλώς θα πρέπει να έχεις και δυο δίσκους επάνω κατά την εκκίνηση κάθε φορά.
Αν θυμάμαι,όταν υπάρχουν ήδη 2 partitions,σου βγάζει σχετική επιλογή.Οπότε διαλέγεις αυτό που δεν είναι μέσα τα windows φυσικά.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Re: Απάντηση: Audiophile Linux (dual boot with win8.1)

Αρχισε με αυτες εδω τις πληροφοριες μην γινει πατατα... https://help.ubuntu.com/community/UEFI το ubuntu υποστηριζει Uefi το Linux mint που ειναι αλλη εκδοση ubuntu οχι .
Υπαρχει περιπτωση να σου εγκαταστησει το AP και μετα να μην μπορεις να δεις το παρτιτιον των windows .Επισης τσεκαρε μηπως υπαρχει θεμα σχετικο στο Linux Mint http://www.linuxmint.com/index.php .Επισης μπορεις να το εγκαταστησεις απο flash memory χωρις να χρειαστει να κανεις DVD αν ο υπολογιστης σου bootαρει απο USB με ενα εργαλιακι το Unetbootin http://unetbootin.sourceforge.net/. Διαβασε τις οδηγιες του ειναι πολυ ευκολο στην χρηση.Στο site του AP επιμενουν οτι πρεπει να το εγκαταστησεις απο DVD αλλα καποιοι το δοκιμασαν και δουλεψε.Εγω το κατεβαζω και ισως το στησω το Σ/Κ.
Καλη επιτυχια να χουμε
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Α! Μην το ξεχασω κατα την εγκατασταση καλο ειναι να εχεις δικτυο επανω κατα προτημηση LAN (υπαρχει περιπτωση οπως και στα windows να μην υποστηριζεται με την μια η καρτα wifi οποτε με lan εισαι καλυμενος μετα το πρωτο boot θα βρει λογικα drivers για οτι συσκευη του λειπει) για να εγκαταστησει γλωσες κλπ κλπ με την μια .
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Α! Μην το ξεχασω κατα την εγκατασταση καλο ειναι να εχεις δικτυο επανω κατα προτημηση LAN (υπαρχει περιπτωση οπως και στα windows να μην υποστηριζεται με την μια η καρτα wifi οποτε με lan εισαι καλυμενος μετα το πρωτο boot θα βρει λογικα drivers για οτι συσκευη του λειπει) για να εγκαταστησει γλωσες κλπ κλπ με την μια .
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...
ακόμα και σε εντελώς καινούριο μηχάνημα μπορεί να μην βλέπει το wifi;
σε ένα παλιότερο νετμπουκ που είχα δοκιμάσει όντως δεν μπόρεσε να το δει... ουτε μετά!!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Audiophile Linux (dual boot with win8.1)

Αρχισε με αυτες εδω τις πληροφοριες μην γινει πατατα... https://help.ubuntu.com/community/UEFI το ubuntu υποστηριζει Uefi το Linux mint που ειναι αλλη εκδοση ubuntu οχι .
Υπαρχει περιπτωση να σου εγκαταστησει το AP και μετα να μην μπορεις να δεις το παρτιτιον των windows .Επισης τσεκαρε μηπως υπαρχει θεμα σχετικο στο Linux Mint http://www.linuxmint.com/index.php .Επισης μπορεις να το εγκαταστησεις απο flash memory χωρις να χρειαστει να κανεις DVD αν ο υπολογιστης σου bootαρει απο USB με ενα εργαλιακι το Unetbootin http://unetbootin.sourceforge.net/. Διαβασε τις οδηγιες του ειναι πολυ ευκολο στην χρηση.Στο site του AP επιμενουν οτι πρεπει να το εγκαταστησεις απο DVD αλλα καποιοι το δοκιμασαν και δουλεψε.Εγω το κατεβαζω και ισως το στησω το Σ/Κ.
Καλη επιτυχια να χουμε
το ubuntu πρόσφατα υποστήριξε uefi; γιατι πριν κανα δυο μήνες που προσπαθούσα να το περάσω δεν είχα βρει τπτ σχετικό...
στην ουσία δλδ το ΑP Linux είναι έκδοση του Mint;;
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
To ubuntu υποστηριζει Uefi απο την εκδοση 13 και μετα κατα περιεργο τροπο δεν υποστηριζεται στην 12 LTS .Απο οτι καταλαβα το ΑΡ βασιζεται στην Mint εκδοση .Γενικα με το hardware το Linux ειναι περιεργο η θα σου κατσει με την μια η θα τραβιεσαι σαν χταποδι .Παραδειγμα που μου ετυχε ... Εγκαθιστω Linux mint ...Το λαπτοπ μου εχει μια καρτα wifi που υποστηριζει και n οταν δουλευε με μπαταρια σχεδον δεν δουλευε το wifi (πολυ χαμηλο σημα και ταχυτητα) βαζοντας ubuntu δουλευε καλυτερα αλλα οχι οπως τα windows στο δευτερο laptop που εχουμε σπιτι ηταν μια χαρα...Go figure που λεν και στο χωριο μου ...Υπηρχαν βεβαια τροποι με γραμες εντολης αλλα και παλι δεν ελυναν απολυτα το προβλημα .Κατ´εμε γενικοτερα για εναλακτικο λειτουργικο το ubunty ειναι το πιο user friendly αλλα εμενα δεν μου αρεσει οπτικα μαλλον εχουμε συνηθησει τα windows οποτε καποιες λιετουργιες τις θεωρουμε δεδομενες...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μιχάλη μου έχεις μπλέξει με το UEFI,
Σε λίγο καιρό θα έχουμε μπλέξει όλοι
Αυτά κάνουν και μας ταλαιπωρούν …
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Επειδή απο παράθυρα δεν... Τα 8αρια εγκαθίστανται μονο σε UEFI mode?
Γιατί αν όχι ίσως να είναι πιο ευκολο ενα φορμάτ και μετα legacy εγκατάσταση.

χμμμμ Είναι προεγκατεστημένα φοβάμαι και έχει προρύθμιση στο UEFI, όταν προέρχεται από Samsung.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Και εγώ προσπαθούσα να βάλω Linux σε laptop με προεγκατεστημένα 8αρια και έκανα μια τρύπα στο νερό.
Τελικά έτρεξα το Linux απο USB.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Μου έδωσες ωραία ιδέα. Έχω ένα eeepc 900 το οποίο με 7άρια δυστυχώς δεν και το είχα παρατήσει. Ήθελα να του περάσω ubuntu αλλά βλέπω ότι το mint (μόλις πέρασε) είναι πιο ελαφρύ . Κάπου τα βρήκα μπαστούνια με το login του fluxbox αλλά μάλλον είναι window manager και πρέπει να είναι επιλογή στην αρχική εικόνα. Aν δεί και το dac μια χαρούλα.