Και άλλο Linuxακι... Volumio

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Και άλλο Linuxακι... Volumio

Είναι πιο πολύ για αυτά τα μικρά pc.
Αυτό το έχεις δει;Δεν θυμάμαι.
Ναι αμέ
Αλλά και που το έχω δει τι σημασία έχει αφού δεν μπορώ να το εγκαταστήσω!!!
Τι εννοείς για αυτά τα μικρά pc;;

EDIT: Ααα τώρα είδα για τα μικρά pc!! OK!!
Αλλά και πάλι γιατί όχι και σε ένα "μεγάλο";;
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Και άλλο Linuxακι... Volumio

EDIT: Ααα τώρα είδα για τα μικρά pc!! OK!!
Αλλά και πάλι γιατί όχι και σε ένα "μεγάλο";;

KΙ εγώ αυτό ψάχνω να δω τώρα,ίσως αύριο κάνω μια δοκιμή να δω τι παίζει κι αν γίνεται.

μαζι γραφαμε

:ernaehrung004:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Για όσους έχουν x86 linux , νομίζω δεν είναι ανάγκη να κοιτάνε για την ώρα τα ARMbased boards, που είναι ειδική περίπτωση.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Για όσους έχουν x86 linux , νομίζω δεν είναι ανάγκη να κοιτάνε για την ώρα τα ARMbased boards, που είναι ειδική περίπτωση.
αλήθεια το να στήσεις ένα τέτοιο υπολογιστάκι όπως αυτά για τα οποία φτιάχτηκε το Volumio και να το έχεις μόνο (αλλά μόνο όμως) για audio αξίζει;;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
αλήθεια το να στήσεις ένα τέτοιο υπολογιστάκι όπως αυτά για τα οποία φτιάχτηκε το Volumio και να το έχεις μόνο (αλλά μόνο όμως) για audio αξίζει;;

Ένα σορό Hi-End εταιρίες αυτό κάνουν
Βάζουν ένα μικρό ‛υπολογιστή’ μέσα στο σασί και μετά το λένε music server / music box / whatever
Υλοποίηση από υλοποίηση διαφέρει
Αλλά αν δεις τα βασικά συστατικά είναι πάντα ίδια , Linux / open source, low power, no Windows/GUI.

Τώρα τι βολεύει τον καθένα σπίτι του είναι προσωπική υπόθεση πάντα …
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Μια χαρά δουλεύουν αυτά. τα μικρά.
Αν εξαιρέσεις κάτι τρελούς θορύβους που περνάνε στο σήμα αν έχεις USB τροφοδοσία και δεν την έχεις διακόψει... :).
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Καλημερα σε όλους, καλή χρονιά και καλώς σας βρίσκω.

Το Volumio είναι η συνέχεια του raspyfi το οποίο πρωτοβήκε αποκλειστικά για raspberry pi. Πλέον έχει αλλάξει όνομα καθώς πλέον υποστηρίζει και άλλες όμοιες λύσεις (udoo, cubox, κλπ).

Μια πρώτη δοκιμή έκανα στο καινούριο μου raspberry πριν μια εβδομάδα. Δεν το συνέδεσα σε στερεοφωνικο, απλώς ήρθα σε μια πρώτη επαφή με ταπεινά ηχεία pc(klipsch) για να δω τις λειτουργίες του καθώς σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω ώς πηγή για αναπαραγωγή flac όταν με το καλό έρθουν το dac και ο ενισχυτής που ψώνισα.

Δεν είμαι ειδικός στα audio pc, αλλά έχοντας μια δεκαετή εμπειρία με το linux, βρίσκω το volumio ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα διανομή.

Αν έχω καταλάβει καλά, είναι βασισμένο σε debian (=σταθερότητα) και χρησιμοποιεί alsa/mpd/web interface ενώ ο δημιουργός έχει πετσοκόψει οτιδήποτε άχρηστο με την αναπαραγωγή ήχου από το λειτουργικό σύστημα. Υπάρχει ήδη μια (πολύ άσχημη) εφαρμογή για τη ρύθμισή του σε android, ενώ συνεργάζεται κανονικά και με το mpdroid. "Βλέπει" NAS ενώ για τους λινουξάδες υποστηρίζει και NFS.

Το Interface του είναι πολύ απλό, κάτι που προσωπικά εκτιμώ ιδιαίτερα.

Περισσότερες εντυπώσεις αφού έρθει ο Indeed TA2021S και το hifimediy dac usb 2 εντός του μήνα και ολοκληρωθούν με τα αρχαία μου NAD 801mm.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
tuxx θα παρατηρήσεις ότι με τον καιρό έχουμε αποκτήσει μια μικρή ιδιαίτερη κοινότητα που ασχολείται με Linux όχι ως αυτοσκοπό αλλά σαν λύση για ήχο εικόνα και αποθήκευση / home servers,
το πιο συναρπαστικό κατά την άποψή μου είναι ότι έχουμε αρκετούς χρήστες με ελάχιστη εμπειρία που τα καταφέρνουν περίφημα
αλλά η εμπειρία σου σίγουρα θα μας είναι πολύτιμη
βλέπω ότι μπήκες δυναμικά με δοκιμές και προτάσεις

καλώς ήρθες!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Μακάρι να μπορέσω να βοηθήσω όπως μπορώ. Αυτό που παρατηρώ όμως είναι ότι με την ύπαρξη developers όπως αυτός του volumio, η γνώση που απαιτείται είναι μηδενική! Το volumio είναι ότι πιο εύκολο έχω στήσει ποτέ αφού δεν πρόκειται ποτέ κανείς να αντιληφθεί ότι πίσω από αυτό υπάρχει μια στιβαρή linux διανομή.

Από το λίγο που έχω ψαξει το συνδυασμό linux/audiophile, πολύ γρήγορα έχω καταλάβει ότι αυτό που χρειαζόμαστε είναι alsa (και όχι pulseaudio πχ που είναι default σε ubuntu και άλλες διανομές) και ότι επίσης ο mpd είναι ένας εξαιρετικός server για τη χρήση που χρειαζόμαστε.

Το volumio μας δίνει λοιπόν όλα αυτά out of the box! Το μόνο που μου μένει προσωπικά είναι να δω εν καιρώ το πόσο ανταποκρίνεται το raspberry(με DAC) με αυτό. Το καλό είναι βέβαια ότι το volumio αναπτύσσεται ταχέως και ήδη υποστηρίζει δυνατότερα μηχανάκια όπως το udoo και το cubox (το cubox-i4 pro το γλυκοκοιτάζω ήδη επικίνδυνα!!), οπότε και το raspberry να είναι λίγο, κάποια φτηνή και αξιόπιστη λύση θα βρεθεί!
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: Και άλλο Linuxακι... Volumio

με βάλατε σε μεγάλες σκέψεις!

Έχω ένα Dellάκι το οποίο πετάει με ubuntu!

Τώρα μάλλον θα πετάξω το ubuntu και θα βάλω κάτι πιο....audiophile!

ειδωμεν!

Όχι απαραίτητα να το πετάξεις, μπορείς να κάνεις μια παράλληλη δεύτερη εγκατάσταση ή σταδιακά να ‛ελαφρώσεις’ το ububtu.

Ο συνδυασμούς alsa/mpd έχει πολλά θετικά και χρησιμοποιείται από πανάκριβα hi end music servers.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
θέλω να κάνω άλλη μια προσπάθεια μπας και με αυτό το καταφέρω..
ποιο κατεβάζω με δεδομένο πω έχω win8.1;;
πόσο μεγάλη sd card θέλει;;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Μιχάλη μου έχω την εντύπωση πως αυτή η διανομή δεν σου κάνει.
Από το λίγο που διάβασα,είναι optimized για RaspyFi και τα παρόμοια του.
Τώρα,μακάρι να κάνω λάθος και να σου κάνει και να κάνεις δουλειά σου...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
OK παιδιά ευχαριστώ!!!
Είδα κάτι για παραθυρια εκει λίγο πιο κάτω απο το download του Volumio αλλά τελικά είναι για το πως θα φτιάξεις την sd σε win για να το εγκαταστήσεις ε;
Παρανόησις!!