Μακάδες τη βοήθειά σας !

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
έχω αναφερθεί στο παρελθόν, αλλά μέχρι στιγμής παρά τις λύσεις που προτείνατε δεν έχω καταφέρει να βρώ 100% αυτό που θέλω.,..
και το πρόβλημα επανέρχεται και πριν το πετάξω το μακμινι θέλω να του δώσω άλλη μια ευκαιρία...

Το θέμα....
Εχω ένα μακμινι παλιό τρέχει την osx 10.4.11
Αυτό χρησιμοποιείται για να έχει περασμένο πάνω του και να τρέχει μόνο το πρόγραμμα suqueezeboxmedia server που χρειάζεται για το squeezebox ενώ τα δεδομένα είναι αλλού. Θα πω μετά για το αλλού.
Αυτό λοιπόν που θέλω από το μακάκι είναι να το ανοίγω να φορτώνει αυτόματα το πρόγραμμα και τέλος.
Δεν θέλω να έχω άλλες παρτίδες μαζί του.
Μέχρι τώρα το είχα καταφέρει έχοντας τη μουσική βιβλιοθήκη που την βλέπει ως παθ ο παραπάνω squeezebox media server, ένα πάθ που δεν αλλάζει έτσι απλά, θέλει χρόνο να σκανάρει όλη τη βιβλιοθήκη και κρατάει πολλή ώρα, επάνω σε ένα δίσκο firewire και είχα βρεί την υγειά μου.

Πρόσφατα άλλαξα τον δίσκο με έναν wd mybook live που σημαίνει ότι πρέπει το μακ να δεί πάντα τον δίσκο σε μιά συγκεκριμένη ip να συνδεθεί και να δουλέψει όπως πρέπει. Κάτι που πχ το κάνει πανεύκολα το samsung κινητό μου.

Πρώτο θέμα είναι αν τα έχω κλειστά ποιός θα ανοίξει πρώτος (δίσκος ή μακ) και ποιά διεύθυνση θα πάρουν. Ετσι είχα βρεί ότι πρέπει να ανοίγει πρώτα ο δίσκος (ή να είναι όλη την ώρα ανοιχτός) και να έχει πχ την χχχ.χχχ.1.2.
Για κάποιο λόγο το μακ χάνει τα νερά του.Ακόμα και όταν είναι στο sleep και όταν ξυπνάει δεν βρίσκει την βιβλιοθήκη.
πως το σετάρω?
Βασικά θα ήθελα να βρίσκεται ο δίσκος πάντα συνδεδεμένος πάνω στο desktop με το όνομά του (public) έτσι ώστε να υπάρχει πάντα το παθ. Και όταν το κλείνω και το ανοίγω ξανά να είναι εκεί πάλι όπως ήταν πριν το κλείσω.
Για κάποιο λόγο (ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΜΑΚ) αυτό δεν γίνεται και πρέπει να κάνω τα εξής (ΣΩΣΤΑ Η ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ).
Πάω στο finder και λεω go/connect to server
εκεί πρέπει να πάρει την παραπάνω χχχ.χχχ.1.2. (που μπορεί να είναι ανάλογα με την ώρα και διαφορετική, αλλά φροντίζω να είναι αυτή) να κάνω connect και να φέρει στο desktop το volume public.
ΟΜΩΣ όταν γίνει αυτό, δεν φτάνει.
Κάπου διάβασα ότι πρέπει μετά να κάνεις δεξί κλικ στο public και να κάνεις make alias και φτιαχνόταν στο desktop ένα public alias εικονίδιο.
Ετσι μέχρι τώρα τουλάχιστον άνοιγα το μακ και αφού έβλεπα στο desktop το public alias το χτυπούσα έβγαζε ρολογάκι, και σε λιγα δλ ήμουν έτοιμος.
Τώρα πλέον δεν γίνεται η διαδικασία αυτή, και έστω αν φαίνεται ότι γίνεται δεν πιάνει με αποτέλεσμα το squeezebox να βρίσκει βιβλιοθήκη αλλά να μη βρίσκει κομμάτια την ώρα που τα καλείς.
Και τότε η λύση είναι να κλείσω και δίσκο και μακ, να ανοίξω πρώτα το δίσκο, να μπουτάρει σωστά και μετά να ανοίξω το μακ.
Το αποτέλεσμα είναι να σκυλοβρίζω κάθε φορά που θέλω να ακούσω μουσική και να παίζω κανα μισάωρο με τα άγνωστα σε μένα μενού του μακ και επειδή πολλές φορές ο διαθέσιμος χρόνος είναι αυτής της τάξης να μένω με την όρεξη.

Οποια βοήθεια θα εκτιμηθεί με το παραπάνω....:worshippy:
 
Last edited:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Καταρχήν, ο wd live που είναι συνδεδεμένος ; Στο mac ή σε κάποιο router ; Του έχεις δώσει συγκεκριμένη ip address του δίσκου ; Είναι δλδ η χχχ.χχχ.1.2 πάντα ;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Στο δίκτυο ειναι.
Η ip φροντιζω να είναι 1.2 ανοίγοντας τον πρωτο πριν τις άλλες συσκευές. ..
Το θέμα είναι το μετά
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
επειδή με βλέπω να μένω με την όρεξη, το σπρώχνω λίγο πιό πάνω
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Στο δίκτυο ειναι.
Η ip φροντιζω να είναι 1.2 ανοίγοντας τον πρωτο πριν τις άλλες συσκευές. ..
Το θέμα είναι το μετά

Η μέθοδος αυτή δεν εγγυάται το αποτέλεσμα που θες
Μπορεί να μη του δώσει το χχχ.χχχ.1.2
Πάντα σταθερές IP σε shared δίσκους / NAS / servers.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Η μέθοδος αυτή δεν εγγυάται το αποτέλεσμα που θες
Μπορεί να μη του δώσει το χχχ.χχχ.1.2
Πάντα σταθερές IP σε shared δίσκους / NAS / servers.

λιγο πολύ εκεί έχω καταλήξει.
Επανέρχομαι όμως: στο ΜΕΤΑ τι γίνεται...(δηλαδή το θέμα του να δει ως directly accessible volume τον δίσκο το μακ. Όπως δηλαδή αν ήταν στην usb ή την fw.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
...
Βασικά θα ήθελα να βρίσκεται ο δίσκος πάντα συνδεδεμένος πάνω στο desktop με το όνομά του (public) έτσι ώστε να υπάρχει πάντα το παθ. Και όταν το κλείνω και το ανοίγω ξανά να είναι εκεί πάλι όπως ήταν πριν το κλείσω.
...
Τσιφ σορρυ, τώρα το είδα, και αν κατάλαβα το θέμα σου και αν δεν είναι πια αργά, δοκίμασε το παρακάτω:

- Προτιμήσεις Συστήματος (System Preferences)->Λογαριασμοί (Accounts)
- Login Items, κλικ στο (+) και Add το δικτυακό τόμο σου (network mounted volume)

Κανονικά, κάθε φορά που θα εκκινείς το Mac, πρέπει στο desktop σου να εμφανίζεται ο τόμος (εννοείται, ότι το password πρέπει να είναι προαποθηκευμένο στη κλειδοθήκη σου -Keychain Access).

LoginItems.jpg
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Βρε αθεοφοβε ξέρεις απο μακ και με έχεις αφήσει ετσι να ψάχνομαι?